Gazmend Leka, ekspozita tronditëse "Dhoma e hapave të humbur" - Into Albania

Gazmend Leka, ekspozita tronditëse “Dhoma e hapave të humbur”

Një udhëtim pa fund, por me ndalesë të kushtëzuar.

Duke mos mundur t’ju marrim me vete nё “Dhomёn e hapave tё humbur”, po e lёmё derёn pak hapur, qё tё krijoni njё ide mbi ekspozitёn mё tё fundit tё artistit Gazmend Leka dhe mё pas, pse jo, tё trokisni vetё. Nuk mund t’ju pёrgatisim pёr tronditjen qё shkakton kjo ekspozitё, nё 17 tablotё e mёdha, ku secila, ёshtё njё “dhomё” mё vete. Ama mund t’ju pёrcjellim pak nga biseda me artistin, i cili na priti nё dalje tё ekspozitёs, pёrballё me portretin e tij nё vegjёli, qё ёshtё edhe imazhi qё tё fton nё hyrje. Nuk ёshtё i rёnduar Gaz Leka, ndryshe nga ne, por ka njё buzёqeshje dhe paqtёsi qё tё fton tё besh njё bisedё ҫliruese pas imazheve kuqalashe.

Gazmend Leka,”Mars 2019″. Foto nga IntoAlbania.

Kjo ekspozitё e tij nё fakt, duket gati si njё vazhdim i asaj pararendёse qё mbante titullin “Lutja”, sё paku pёr sa i takon personazhit tё tё dyjave, qё ёshtë figura e vetё artistit, por qё kёtu vjen i vetёgjymtuar: “Është një ditar – pohon nё fakt ai – që nuk shkruhet me penë e bojë shkrimi, por me penel e ngjyra vaji. Është një lloj autobiografie. Nëse personazhi që lutet ka një aromë hermetizmi, këtu shihet dukshëm arësyeja e vërtetë e lutjes, ku hermetizmi cifloset dhe vizitori hyn drejt e në qenien time. Vetëgjymtimi është më i rëndё kur dëmtohet shpirti. Këtu përkundrazi, është një lloj vetёpastrimi, që shpirti të banojë i qetë, si dikur kur ishte fëmijë, e i pa infektuar. Nga lutja, nuk kërkoj kurrë të më plotësohen tekat. Si krijues lutem thellë, që unë të manifestohem pa mbetje dhe të transportohem po pa mbetje tek tjetri, gjë që këtë herë ndodhi”.

Gazmend Leka, “Dhoma e hapave të humbur”. Foto nga IntoAlbania.

Nga njё pikturё nё tjetrёn ёshtё njё “karrelate” imazhesh qё ngjasojnё me njё film thriller, fundi i tё ciit s’mund tё jetё i lumtur. Ndёrkohё, artisti na pret nё dalje, “i ҫliruar”, njёkohёsisht kurioz pёr tё parё efektin e shkaktuar nga tablotё: “Kur i ngrita në mur, i vendosa afër e afër, që të krijoja një situatё klaustrofobike, ngushtësie e ankthi, ku vizitori pa e përtypur mirë emocionin e pikturës pararendëse, të ushqehej me tjetrën pasrendëse. Ekspozita fillon me një fëmijë, unë në moshën pesë vjeç. Ti e takon kur hyn dhe kur del, je i detyruar të ritakohesh po me të, pasi ke kaluar nëpër salla në udhëtim me sakrificën për pastrim.  Lëvizja në ekspozitë i shëmbëllen figurës arketipale të OROBOROS-it”.

Gazmend Leka, “Dhoma e hapave të humbur”. Foto nga IntoAlbania.

Ndёrsa ne, na la pёrshtypjen e njё figure tё plotfuqishme qё ёshtё vetё xhelat, njёkohёsisht “viktimё” e vetes dhe vёzhgues i ngjarjeve. Gati Zot, megjithёse nuk e njohim marrёdhёnien qё ka artisti me Zotin: “Mund të them, se sot, unë nuk e njoh Zotin, por njoh veprën e tij. Shoh çdo gjë që më rrethon e cila është ndërtuar në një harmoni të mrekullueshme, që nga natyra me gjuhën e saj të pasur e deri tek familja, prindërit, ime shoqe, fëmijët, e miqt e mi të dashur. Duke dash veprën, e dua dhe atë, por nuk e kam takuar kurrë. Ndodh si me veprën e artistit: dikush që nuk e ka takuar kurrë artistin, takon veprën e tij, e për pasojë, e ka takuar atë në një mënyrё tjetër. Familja ime nga nëna dhe babai, janë të besimit ortodoks, por unë në thelb jam pagan. Mendoj se thelbi i shqiptarit është “paganizmi”. Në kuptimin e thellë, vetë Krishti qe pagan kur thoshte: “Ngrije një shkarpë dhe do më gjesh mua aty! Ngrije një gur e do me gjesh mua aty!”.

Gazmend Leka, 2019. Foto nga IntoAlbania.

Gazmend Leka, 2019. Foto nga IntoAlbania.

Nё fund, vumё re se kjo ekspozitё e rradhёs pёrkon me ditёlindjen e Lekёs dhe pёrfituam ta pyesim pёr urimin qё i bёn vetes: “Unë nuk kam kalendar numerik për ndarjen e kohës. Kalendari im janë ekspozitat e mia personale. Jeta ime në vite ndahet me to. Viti i ekspozitës “Nostradamuas”, i “Black Box”, i “Simbolon”, i “Molla”, i “Natura Morta”, i “Taso”, i “Lutja” dhe e fundit, “Dhoma e hapave të humbur”. Këto vitet e fundit ekspozohem çdo tetor apo fundviti. Çfarë i urova vetes? Tek “Odiseja”, pasi ai kthehet në Itakё, ku ritakon njerëzit e dashur, flet se udhëtimi tij nuk ka marrë fund, ndërkohë që ne të gjithë e perceptojmë Itakën si stacionin e fundit nga edhe u nis. Duhej të udhëtonte vetëm, pa miq e shokë, e pa familjarë, me një rrem në dorё, e do ndalonte aty ku njerëzit nuk e njihnin lundrimin. Si model, kjo do më shoqërojë. Një udhëtim pa fund, por me ndalesë të kushtëzuar. Përafёrsisht ky është urimi i turbullt në zemrën time”.

Ekspozita “Dhoma e hapave tё humbur” ёshtё e hapur nё galerinё FAB deri nё datёn 3 nёntor, nga e hёna nё tё diel, 10.00 – 13.00 dhe 17.00 -21.00.

Foto e posterit të ekspozitës, foto nga IntoAlbania.

By: IntoAlbania

Title

Favorite 10: Chill out, about and around Tirana...

The popular yet low-key Jonida Brahollari, aka DJ Amer Doux, knows how to cool down as much as how to get the party started. Below read the “bittersweet” DJ’s suggestions on where to eat quick and delicious Asian food, drink the best cocktails, relax in the outdoors, and best enjoy your time in the capital [...]

View more
Title

Top 10 Free Things to Do in Vlora

The gorgeous coastal town, at once one of the most popular summer destinations and the most patriotic attraction of the country, offers the visitor countless natural and cultural alternatives in which to enjoy its beauty free of charge. Everyone knows that Vlora is one of the top destiantions of the summer. But, in the last [...]

View more
Title

Top 10 Translated Albanian Books that Would Mak...

If you have visited Albania and would like to share the country with your friends in a meaningful way but don’t know exactly how, we suggest some wonderful translated books and collections that will do the trick. There is no one perfect way to encapsulate the spirit, culture, tradition and atmosphere of an entire country. [...]

View more
Title

The Insider Secrets for Hello World

The Insider Secrets for Hello World You will carry on to let it operate since you stop by this next report. Nothing might have assisted them longer. Yes, in the event that you should be doing Math. If you should be capable of going into the candidate name in the writing box and vote and [...]

View more
Title

Jonuz Përnaska: Albania’s Very First Fashion House

Created almost a century ago, the Përnaska fashion house successfully survived the Communist regime to become one of the most technologically advanced brands in Albania. Gucci, in the ‘20s in Florence, was planting the seeds of what later was to become one of the largest fashion empires in the world. It was in this same [...]

View more
Title

Nouvelles questions sur les paris sportifs et l...

Les paris sur la NBA sont vraiment un passe-temps agréable, mais qui a la capacité de générer ou de supprimer des revenus. Puisque la proposition de paris est simple à comprendre, le jeu est assez simple. Pour chaque pari et chaque pari professionnel, le pari exact est placé pour vous personnellement. Le problème pour les [...]

View more
Title

Spor Bahislerinin Anahtar Parçaları

Uzman bir spor stratejisi, paranızla nasıl başa çıkılacağına dair yol tarifleri ve ipuçları alabilir, bu nedenle null değerine düşebilir ya da en azından hayal kırıklığını koruyabilirsiniz. Böylesine büyük bir farkla kitapçı, çizgiyi tam olarak almak üzere olan takıma taşıyor. https://canlibahis2.com/ Birçok bahis piyasasına maruz kaldığınızdan emin olmak için spor uzmanlarını seçmelisiniz! Bunu sağladığını iddia eden [...]

View more
Title

ขั้นตอนใหม่ทีละขั้นตอนเพื่อรับโบนัส 1xbet

อ่านข้อมูลต่อไปนี้หากคุณต้องการเรียนรู้วิธีแลกโบนัส 1xbet เมื่อเสร็จแล้วคุณจะต้องยืนยันบัญชีของคุณก่อน ไปที่เว็บไซต์ 1xbet อย่างเป็นทางการเพื่อรับข้อมูลล่าสุดเกี่ยวกับโบนัส เป็นโอกาสที่ดีที่จะทำตามข้อกำหนดและเงื่อนไขของโบนัสเพื่อตรวจสอบการบังคับใช้ของวิธีการชำระเงิน นอกจากนี้เงื่อนไขจากมันเริ่มชัดเจนมากขึ้นเมื่อใดก็ตาม ในแง่ของข้อกำหนดการให้รางวัล 1xbet ไม่มีอะไรแปลกที่นี่ SINGLE BET ‘เป็นหนึ่งในการเดิมพันที่สมบูรณ์ฟรีที่ 1xBet จัดหาให้ในปัจจุบัน เจ้ามือรับแทงทำดีที่สุดเพื่อให้ง่ายกว่าสำหรับคุณในการฝากและถอน โปรโมชั่น 1xbet ช่วยให้นักพนันได้รับคะแนนพิเศษในบัญชีของพวกเขา โปรดจำไว้ว่าโบนัสของคุณจะถูกยกเลิกหากคุณกล้าที่จะถอนเงินออกโดยไม่ทำตามข้อกำหนดการเดิมพัน เคล็ดลับแจ็คพอตลอตเตอรีของ 1xBet มอบโอกาสให้คุณได้ทำความเข้าใจกับแง่มุมของการเดิมพันและรับผลการทำนายเหตุการณ์ที่ไม่ซ้ำ หากคุณเป็นแฟนสล็อตคุณจะสนุกไปกับเกมคาสิโน 3 มิติ อย่าพลาดที่จะปฏิบัติตามข้อกำหนด 1xbet ทั้งหมด การแสดงตนแบบออนไลน์ทำให้องค์กรสามารถดึงดูดผู้เล่นใหม่ได้ เนื่องจากโบนัส 1xbet ทำให้คุณสามารถเพิ่มรายได้ของคุณและสร้างความเข้าใจเฉพาะของคุณเอง โดยพื้นฐานแล้วมันเป็นหนึ่งในผู้ให้บริการการพนันในอุดมคติที่เป็นไปได้ในการค้นหาข้อเสนอในปัจจุบัน เจ้ามือรับแทงขับเคลื่อนแอปพลิเคชันผู้เชี่ยวชาญสำหรับผู้ใช้อุปกรณ์มือถือและแท็บเล็ต วิธีการชำระเงินทำได้ง่ายและรวดเร็ว ส่วนใหญ่เป็นโปรโมชั่นการโฆษณาหัวข้อและมีช่วงเวลาที่ถูกต้อง จำกัด โบนัสต้อนรับเหล่านี้ไม่ใช่เพียงโปรโมชั่นที่ 1xBet นำเสนอบนเว็บไซต์ของพวกเขา โบนัสนี้ไม่ได้มีให้สำหรับผู้ใช้ชาวยุโรปเท่านั้น แต่ยังมีให้สำหรับ Kenyans ผู้เล่นสามารถลงทะเบียนโดยใช้หมายเลขโทรศัพท์อีเมลเครือข่ายสังคมออนไลน์หรือตัวเลือกเพียงคลิกเดียว พวกเขาสามารถลงทะเบียนโดยใช้หมายเลขโทรศัพท์ข้อความเครือข่ายโซเชียลมีเดียหรือตัวเลือกเพียงคลิกเดียว ยิ่งไปกว่านั้นการเดิมพันสามารถกำหนดในสองแมทช์ที่เฉพาะเจาะจงและผลของการแข่งขันโดยทั่วไป ในเดือนกรกฎาคมของปีปฏิทินที่ผ่านมาผู้เล่นรายงานว่ามีการยึดเงินรางวัล 1,730 ครั้ง เคล็ดลับเกี่ยวกับวิธีเดิมพันที่ดีที่สุดโดยใช้โบนัส 1xbet โบนัส 1xbet [...]

View more
Title

Die Chroniken von 1xbet Bonus

Wenn der Bonuskontostand nach der Einlösung nicht mehr als die Mindesteinsatzsumme beträgt, wird der Bonus als verloren angesehen. Glücklicherweise verlangt 1xBet keinen bestimmten Bonuscode für den exklusiven Bonus, den Sie erhalten, wenn Sie sich von unserer Website aus einloggen. Nach dem Einlösen wird Ihre Hauptrechnung mit dem verbleibenden Bonusguthaben gutgeschrieben, das den gesamten Bonusbetrag nicht [...]

View more

Developed by Frakton & Designed by project.graphics