24 orë në Korçë - Into Albania

24 orë në Korçë

Nuk ka rëndësi stina e vitit në të cilën ndodheni, pasi çdo kohë është e duhura për të shpenzuar 24 orë në Korçë! Nëse gjatë dimrit dëbora vesh rrugicat e këndshme, gjatë pranverës shëtitjet në pedonale e kafenetë plot me turistë kanë një tjetër shije. Por cilat janë vendet për të vizituar, nëse keni vetëm një ditë kohë e doni t’i merrni më të mirën qytetit?

Mëngjesi

Niseni ditën me një kafe rreth Pazarit të Vjetër, ku do të merrni që në fillim ndjesinë e të qenurit pjesë e Korçës. Që pas restaurimit të Pazarit, kjo zonë është kthyer në zemrën e vërtetë të qytetit, dhe është plot me njerëz gjatë gjithë ditës. Disa nga vendet më të njohura të Pazarit janë Cozy Tea , apo Qoshka e Komitetit, një kafe – muze ku reflektohet e shkuara komuniste e vendit në çdo detaj.

Vazhdoni turin e pazarit nëse doni të blini ndonjë suvenir, apo të njiheni më tepër me atmosferën e këndshme të kësaj pjese të Korçës.

Pazari i Vjetër në Korçë, foto nga IntoAlbania

Mesdita

Bulevardi Republika të shpie drejt disa prej objekteve më të rëndësishme të qytetit, si Katedralja Ringjallja e Krishtit. Shumë pranë katedrales mund të vizitoni Mësonjëtoren, shkollën e parë shqiptare, e cila u hap më 7 mars të 1887-ës. Që prej atij viti, kjo datë festohet në të gjithë vendin, e ndoshta ky do të ishte momenti i duhur për të hyrë në atë shtëpi të vogël por me rëndësi të madhe për historinë e Shqipërisë. Nëse doni të lexoni më tepër për Mësonjëtoren kliko artikullin tonë të zgjeruar këtu.

Museum of the First Albanian School, Korça Promenade

Shkolla e Parë Shqipe (Mësonjëtorja), Korçë, foto nga IntoAlbania

Pasi të keni vizituar Mësonjëtoren, mund të ndaloni dhe tek Muzeu Gjon Mili i hapur muajt e fundit, ku janë ekspozuar rreth 240 fotografi të artistit të njohur botëror me origjinë shqiptare Gjon Mili.

Muzeu Gjon Mili, foto nga IntoAlbania.

Nëse do të përshkoni Bulevardin Republika deri në fund, do të gjendeni tek Parku Rinia, që është dhe mushkëria e qytetit. Ky është vendi i duhur për ata që duan të relaksohen e të shijojnë qetësinë e natyrës, apo edhe për ata që masin hapat me ndonjë aplikacion në celular, e duan të shtojnë aktivitetin ditor.

Parku “Rinia”, foto nga IntoAlbania.

Dreka

Ushqimi është padyshim një nga arsyet se përse ky qytet thërret gjithnjë e më shumë turistë. Të shumta janë vendet ku mund të provosh pjata të shkëlqyera, tradicionale apo nga kuzhina e huaj, me çmime të favorshme.

Lakrori i shijshëm është simboli i kuzhinës korçare, dhe askund më mirë se sa te Taverna Vasili nuk do të mund ta vërtetoni këtë! Mund t’i telefononi dhe më përpara që të siguroheni se lakrori do të jetë i ngrohtë e gati duke ju pritur sapo të mbërrini! Tel: +355 82 246 610.

Lakror, simboli i kuzhinës Korçare, foto nga IntoAlbania

Pasdite

Pasditja është mjaft e qetë dhe poetike, ndaj mund ta shfrytëzoni për të shëtitur në Pedonalen e qytetit (blv. Shën Gjergji), si dhe të vizitoni Kullën Panoramike, e njohur dhe si Red Tower, që ndodhet në fund të pedonales. Një tjetër vend ku mund të pushoni e shijoni pamjen e Korçës është dhe Silver Center, në të majtë të Katedrales Ringjallja e Krishtit.

Pasditja mund të mbyllet me një vizitë në Muzeun e Artit Mesjetar, një nga muzetë më interesantë të artit mesjetar në Ballkan. Një tjetër muze për të apasionuarit e artit oriental është dhe Muzeu Oriental Bratko.

Pedonalja e Korçës, foto nga IntoAlbania

Mbrëmja

Një nga vendet më elegante e luksoze të qytetit ku mund të shkoni si për një darkë plot finesë apo pije në orët e vona është Avenue 55 Bar, pjesë e Life Gallery Hotel. (blv. Republika)

Ndërkohë nëse do të ndiqnim votat e publikut, në vend të parë në listën e restoranteve apo bareve në Korçë për t’u vizituar në Tripadvisor është FindFour. (blv. Republika)

Vila Cofiel ofron një menu dhe ambjent tradicional të kuruar në çdo detaj, ku nuk mungojnë performancat live të serenadave të famshme të qytetit. (blv. Fan Noli)

Për të mos u humbur është dhe Vila Themistokli, që respekton më së miri vlerat dhe kulturën e vjetër të qytetit duke i ndërthurur ato me një atmosferë po aq të ngrohtë e mikpritëse sa edhe moderne.

E nëse doni të qëndroni më shumë në Korçë, mos harroni se përreth qytetit ndodhen disa nga fshatrat më të bukur të Shqipërisë. Lexo për më tepër artikullin tonë duke klikuar këtu.

Bari Avenue 55, Korçë, Burimi: lifegallery.al

Nga: IntoAlbania

Title

15 Foto që do ju bëjnë të vizitoni Durrësin

Pozicionuar më pak se një orë larg me makinë nga Tirana, Durrësi ofron shumë më tepër se sa det dhe rërë! Është një qytet ku monumentet antike takohen me ato moderne, dhe ku mund të gjeni disa nga hotelet dhe restorantet më cilësore në vend. Që nga vizitat tek Muzeu Arkeologjik e deri tek mbrëmjet mjaft popullore pranë Sfinksit,  Durrësi ja del përherë [...]

Më shumë
Title

24 orë në Lezhë

Jo vetëm histori, por edhe natyrë e kuzhinë! Të shumta janë arsyet për të kaluar një ditë të plotë në Lëzhë, ndaj zbulojini të gjitha sipas orarit më të volitshëm të ditës. Pasi të pini kafenë në një nga baret e shumta të qytetit, nisuni për tek Kalaja e Lezhës. Qytetin e dallon për së [...]

Më shumë
Title

24 orë në Berat

Qyteti i njëmijë e një dritareve është një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike që rezervon bukuri të shumta. Për të shijuar plotësisht një ditë në Berat, kemi vendosur të ndajmë me ju sugjerimet tona për ndalesat që duhet të bëni.  Është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, me një histori zhvillimi mbresëlënëse. Berati [...]

Më shumë
Title

24 orë në Sarandë

Qyteti i fundit bregdetar i Shqipërisë është i njohur për rrënojat antike, plazhet fantastike dhe restorantet e shijshme. Më poshtë po ju paraqesim itinerarin që duhet të ndiqni në Sarandë nëse keni vetëm 24 orë në dispozicion.  Nga një port i vogël ku ankorohen edhe kryqëzorë, mijëra sy kureshtarë derdhin veshtrimet mbi kodrat e qytetit [...]

Më shumë
Title

Një tur në Tiranën e vjetër

Kryeqyteti mbush së shpëjti shekullin e parë të shpalljes si qendër administrative dhe shtetërore, ndërsa historinë e themelimit si qytet e ka të hershme me gjurmë të provuara në dokumente dhe kërkime shkencore. E tek sa toponimi Tirana përmendet për herë të parë në 1418 , si qytet themelohet në vitin 1614, falë disa ndërtimeve [...]

Më shumë
Title

24 orë në Vlorë

Vlora është një ndalesë vibrante për çdo turist. Qyteti është vija ndarëse mes dy deteve që lagin njëherësh tre shtete, Shqipërinë, Greqinë dhe Italinë. Me një vijë bregdetare për t’u patur zili Vlora duhet marrë me qetësi. Nuk mjafton vetëm një ditë për ta parë, sepse natyra të vë në sprovë. Përballë qytetit fle një [...]

Më shumë
Title

Vendet përreth Pogradecit

Pogradeci është qytet nostalgjik! Ndjesinë e kupton sapo zbret rrugën kombëtare që të zbulon liqenin e pulëbardhave e mjellmave dhe koranit të famshëm. Përreth këtij qyteti, ndodhen fshatra piktoreske me hapësira të shkëlqyera për turizëm. Gjatë sezonit të nxehtë të verës, në Pogradec dhe në rrethinat e tij, gjen ajrin e pastër dhe freskinë ideale! [...]

Më shumë
Title

Top Destinacionet e Sarandës

Qyteti më jugor i Shqipërisë është një destinacion shumë kompleks. Vendi i mirëfilltë për pushimet tuaja gjithë vitin, destinacion i mrekullueshëm për plazhe të virgjëra, vendi i gatimeve të detit, kufirit ujor me Greqinë dhe destinacion kulturor po ashtu. Shkëlqen me madhështinë e tij Butrinti. Qyteti antik është në listën e vendeve të mbrojtura nga UNESCO, [...]

Më shumë
Title

Festat në Korçë

Një ditë e urtë dhe pa vrullin e përditshëmërisë të pret në Korçë. Qyteti i serenatave gjallëron në të katër stinët me një kalendar të plotë eventesh që ushqejnë traditën dhe mbushin orët e lira të turistëve të shumtë. Nga stina e ringjalljes e deri tek ajo e Krishtlindjes qyteti zhurmon nga dritat, serenatat dhe [...]

Më shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizenjuar nga project.graphics