Arben Bajo, Artisti që i Jep Jetë Skulpturave - Into Albania

Arben Bajo, Artisti që i Jep Jetë Skulpturave

Nëse skulpturës do t’i jepnim një përkufizim, mund ta quanim artin e inteligjencës, siç e përshkruan edhe Pablo Picaso. Edhe në Shqipëri ky lloj zhanri sigurisht ka kaluar fazat e veta të zhvillimit të inteligjencës, me emrat të njohur të cilët kanë lënë gjurmë në historinë e artit Shqiptar.

Arben Bajo si një ndër zërat e rëndësishëm të skulpturës, e nisi rrugëtimin e tij në fund të viteve ’80 dhe skulptura e tij guxoi të ishte ndryshe në ato kohë.  Në shumëdimensionet e tij, karriera e një skulptori ngrihet në kohë, në tema të përzgjedhura në përditshmëri, si edhe në shtigje që të hapin rrugën e ndjesive të reja.

Pikërisht përvoja e gjatë artistike e Bajos, e cila ndërthuret bukur me gjuhën e artit dhe të jetës, bëri që t’ia besonin atij realizimin e skulpturës së mitit të muzikës shqiptare Vaçe Zela. Me mjeshtëri ai ka arritur të gdhend në përjetësi këtë figurë të dashur të popullit shqiptar. Ashtu siç e shpjegon vetë Bajo e gjitha kjo u realizua falë Luan Manahasës, i cili donte që Vaçja të ishte në vendlindje. I frymëzuar nga kënga “Moj e bukura Arbëri” dhe nga kujtime personale familjare më Vaçe Zelën, Bajo e sjell atë të ulur me kitare në duar, e më një vështrim të paqtë sikur do të flasë.

Skulptura e Vaçe Zelës, realizuar nga Arben Bajo. Burimi i fotos: Bashkia Lushnje

Arben Bajo është autor i një sërë skulpturash të personaliteteve nga fusha të ndryshme, të vendosura në hapësira publike si: At Zef Pllumi në Shëngjin, Asim Zeneli në Gjirokastër, Lef Noci në Elbasan, etj. Për të, e rëndësishme është procesi para realizimit të skulpturës, sa më shumë informacione dhe materiale të kesh për personazhin aq më e arrirë del vepra.

Gjatë gjithë krijmtarisë së tij Arben Bajo njihet si skulptor figurtiv, por me një këndvështrim bashkëkohor. Ai numëron nëntë ekspozita personale e të pafundme kolektive dhe ajo që vërehet mësë shumti në veprat e tij janë mesazhet që përcjell për humanizmin.

Në studion e tij i rrethuar nga portretet e shumta, nudot femërore, si edhe nga personazhet mitologjik, nuk e ke të vështirë të kuptosh që gjinitë e tij të preferuar janë pikërisht ato. Me skulptura të gjalla plot jetë ato duket sikur duan të të flasin.

Në raftet e studios gjen portretet e shumë personazheve të njohur si Gazmend Leka, Dhimitër Anagnosti, Timo Flloko, Muharrem Fejzo, Orion Shima etj.

Momentalisht Arbeni po merret me punimet e fundit të ekspozitës së rradhës. Ashtu siç shprehet ai, ende nuk ka një titull sesi do të quhet ekspozita, por e gjitha rrotullohet në rrugëtimin e njeriut dhe në qëndër të saj janë personazhet mitologjik.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

Shkodra

Të pakta janë vendet ku tmerri i diktaturës komuniste mund të kuptohet sadopak në ditët e sotme. Një prej tyre është dhe “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës”, konceptuar si një muze përkujtimor në nderim të viktimave të regjimit komunist. Godina u ndërtua në shekullin e 19-të nga Arsen Idromeno (babai i Kolë Idromenos), i cili [...]

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

Zbulo shumë
image-title

Kulla e Ngujimit në Theth

Shkodra

Kulla e ngujimit është një nga monumentet e rralla të historisë arkitekturore të Malësisë. Ndërtimi unik me histori qindra vjeçare njihet ne Dukagjin si vendi ku qëndronin ata që kishin kryer një akt në kundërshtim me ligjet e kanunit dhe prisnin derisa të arrihej pajtimi. Kulla e Ngujimit gjendet në Theth dhe njihet si një [...]

Kulla e Ngujimit në Theth

Zbulo shumë
image-title

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit,...

Tirana

Qendra për Hapje dhe Dialog/Center for Openness and Dialogue-COD u krijua me një objektiv të thjeshtë: një pjesë e selisë së Këshillit të Ministrave të transformohej në një hapësirë në shërbim të qytetarëve, duke përçuar mesazhin e hapjes, transparencës dhe transformimit. COD u hap për herë të parë për publikun më 8 korrik 2015 dhe si [...]

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit,...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

Tirana

Si një nga muzetë më të rëndësishëm në vend, këtu do të njiheni me disa nga thesaret më të njohura të arkeologjisë shqiptare.  Nëse doni të përshkoni të gjitha etapat kronologjike të paraardhësve të shqiptarëve në shekuj, Muzeu Arkeologjik që ndodhet në sheshin “Nënë Tereza”, është një nga vendet e duhura për ta ndërmarrë këtë [...]

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Tirana

Pozicionuar në zemër të sheshit “Skënderbej”, Muzeu i Bankës së Shqipërisë është një nga institucionet muzeale më moderne e interesante që mund të vizitoni në vend. Të merrni monedha apo kartmonedha nga portofoli juaj e t’i përdorni si mjet këmbimi, mund të jetë një nga veprimet më të shpeshta e që bëhet gati në mënyrë [...]

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Zbulo shumë
image-title

Muzeu “Gjon Mili”

Korça

Nëse keni vendosur të kaloni një ditë në Korçë, duhet të ndaloni dhe tek Muzeu “Gjon Mili”, ku janë ekspozuar rreth 240 fotografi të artistit të njohur botëror me origjinë shqiptare Gjon Mili. Gjon Mili është një nga fotografët më të mëdhenj të shekullit të XX. I lindur në Korçë në vitin 1904, ai emigroi bashkë [...]

Muzeu “Gjon Mili”

Zbulo shumë
image-title

Burgu i Spaçit

Lezha

Burgu famëkeq është sot një pikë përkujtimore në nder të shqiptarëve të dënuar nga diktatura komuniste, si dhe një vend-simbol se si e shkuara nuk duhet të përsëritet më. Të gjithë ata që duan të njohin më mirë të shkuarën e diktaturës komuniste, si dhe të kuptojnë sadopak vuajtjet e të dënuarëve të asaj periudhe, [...]

Burgu i Spaçit

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia-Muze e Aleksandër Moisiut

Durrës

Një shtëpi me arkitekturë mbresëlënëse që imponohet për vizitorët me modelin e saj qytetar, që ruan gjithashtu trashëgiminë e aktorit të madh shqiptar Aleksandër Moisiu, si dhe trashëgiminë etnografike të qytetit. Muzeu etnografik ndodhet pranë Amfiteatrit të Durrësit, dhe është tipike e arkitekturës së re shqiptare të shekullit të kaluar ku spikat harmonia mes gurit [...]

Shtëpia-Muze e Aleksandër Moisiut

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Elbasanit

Elbasan

Pozicionuar në qendër të qytetit, jo larg Kalasë së Elbasanit, Muzeu Etnografik në Elbasan është një shtëpi dy-katëshe e shekullit të 18-të që rrëfen kulturë, folklorin dhe stilin e jetesës së qytetit. Muzeu i traditave të jetesës në Elbasan gjendet në një nga shtëpitë e vjetra të qytetit. Ndërtesa është 200 vjeçare dhe përfaqëson një [...]

Muzeu Etnografik i Elbasanit

Zbulo shumë
image-title

Vila Austria 1843 – Thesari...

Durrës

Pozicionuar në zemër të Durrësit, 3 minuta larg Amfiteatrit dhe monumenteve të tjera të rëndësishme, Vila Austria 1843 është një takim unik me historinë e qytetit. Vështirë se mund të gjeni një vend më të përshtatshëm se “Vila Austria 1843” për të pushuar në Durrës. Historia dhe vjetërsia e vilës, si dhe njohja me të [...]

Vila Austria 1843 – Thesari...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu “Mësonjëtorja e Parë Shqipe”

Korça

Nëse do të vizitoni Korçën, nuk mund të mos ndaloni në shkollën e parë shqipe, të njohur si “Mësonjëtorja”. Data e hapjes së saj festohet çdo vit në shkollat e vendit, dhe njihet si “Dita e Mësuesit”. Në një nga zonat më popullore të Korçës të njohur si Pedonalja, ndodhet dhe Muzeu “Mësonjëtorja e Parë [...]

Muzeu “Mësonjëtorja e Parë Shqipe”

Zbulo shumë
image-title

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i...

Berat

Të gjithë ata që duan të shijojnë qëndrimin në Berat, mund ta bëjnë në një hotel që është njëherësh një shtëpi me vlera të shumta historike e kulturore për qytetin. Ishte viti 1991, fill pas rëniës së diktaturës komuniste, kur Hotel Mangalemi-Tomi u hap në Berat, duke shënuar kështu një etapë të re për turizmin [...]

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i...

Zbulo shumë
image-title

Lungomare

Vlora

Shëtitorja buzë Jonit në qytetin e Vlorës e njohur me emrin e Lungomares, është një nga hapësirat urbane më cilësore për pushim, meditim, pedalim, sporte apo socializim.  Një vijë 5 km e gjatë me dalje në qytet dhe plazh është pjesa më moderne e qytetit. Rripi tokësor është dekoruar me palma dhe pusha tipike mesdhetare dhe [...]

Lungomare

Zbulo shumë
image-title

Sheshi i Flamurit

Vlora

Më 28 Nëntor 1912, u shpall Pavarësia e Shqipërisë në Vlorë, dhe u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare. Sheshi i Flamurit, është vendi ku përvit përkujtohet kjo ngjarje e shënuar, falë Monumentit të Pavarësisë në qendër të sheshit, si dhe prezencës së plot objekteve që janë dëshmi e historisë. Monument i Pavarësisë është ndërtuar [...]

Sheshi i Flamurit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Shkodra

Thonë se një fotografi vlen sa 1000 fjalë. Atëherë, sa mund të vlejnë rreth 400,000 fotografi origjinale që pasqyrojnë jetën në Shqipëri nga viti 1850 e deri më sot? Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi, tashmë në pedonalen kryesore të qytetit të Shkodrës, mban në arkivin e tij rreth  400,000 negativë në pllaka xhami, të organizuar [...]

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Korça

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë është një vend mes modernes e të vjetrës, i cili, brenda ambientit të tij bashkëkohor, mban ende të gjallë frymën byzantine. I ndërtuar në vitin 1980 dhe rindertuar në 2016-ën, ai shtrihet përgjatë bulevardit “Fan Noli”. E vjetra dhe e reja bashkëjetojnë në mënyrë të natyrshme mes një harmonie [...]

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik

Gjirokastra

Nëse e gjen veten në rrugët e bukura prej kalldrëmi të Gjirokastrës dhe pyet se ku ndodhet Muzeu Etnografik, banorët do të mendoheshin pak para se të të përgjigjeshin. Nëse me zgjuarsi e ndryshon pyetjen duke përmendur shtëpinë e Enver Hoxhës, do të merrje një përgjigje të  menjëhershme dhe udhëzimet më të sakta për të [...]

Muzeu Etnografik

Zbulo shumë
image-title

Piramida e Tiranës

Tirana

Piramida e Tiranës është padyshim simbol si edhe pikë referimi e kryeqytetit, një relike e një të shkuare të trazuar dhe një të ardhmjeje të pasigurtë por gjithsesi shpresëdhënëse. Megjithëse është përshkruar në mënyra nga më të ndryshmet e ekstremet, si “madhështore”, “e shëmtuar” apo “e çuditshme”, ajo çka simbolizon Piramida për qytetin e Tiranës [...]

Piramida e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Bunk’Art 1

Tirana

Shqipëria shquhet për numrin e pabesueshëm të bunkerëve – thuhet se ka nga 150 mijë në 700 mijë prej tyre – të shpërndarë në gjithë vendin. Për shumë vite, për shqiptarët, prezenca e bunkerëve ishte diçka mëse e zakonshme deri sa ata kuptuan se kjo mënyrë mbrojtjeje kundër një armiku që nuk erdhi kurrë ishte [...]

Bunk’Art 1

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia me Gjethe

Tirana

Përgjimi i popullit shqiptar nga Sigurimi i Shtetit gjatë periudhës së komunizmit është një temë e cila, ndonëse tej mase e rëndësishme dhe e mirënjohur, mbetet një enigmë pothuajse e patrajtuar në artin e kulturën shqiptare. Në vitin 2006, një film gjerman i titulluar “Jeta e të tjerëve” iluminoi një botë të tërë mbi evente [...]

Shtëpia me Gjethe

Zbulo shumë
image-title

Bunk’Art 2

Tirana

Zbulimi i një tuneli të nëndheshëm në qendër të kryeqytetit ngjason me ato të jetës së antikitetit nën tokën e qyteteve të lashta të botës. Këto lloj zbulimesh i japin një frymë të re qytetit: lajmërimin se një pjesë e historisë ka përfunduar e një periudhë e re ka filluar. Bunk’Art 2, pothuaj 1000 metër [...]

Bunk’Art 2

Zbulo shumë
image-title

Galeria Kombëtare e Arteve

Tirana

Ajo që e veçon artin pamor shqiptar nga vendet e tjerë të botës është se periudha e lulëzimit të tij shënon pikërisht edhe periudhën e censurës së tij më të madhe. Gjatë komunizmit, piktorëve nuk u lejohej të dilnin nga skematizmi i realizmit socialist, idealizimit të figurës së udhëheqësit, Enver Hoxha, si dhe glorifikimit të [...]

Galeria Kombëtare e Arteve

Zbulo shumë
image-title

Kompleksi “Ndre Mjeda”

Shkodra

Është një rast i rrallë kur jezuitët e lënë “vendin e tyre të shenjtë” të lirë për poetët. Kjo ndodh vetëm në Kishën e Kuklit e cila, bashkë me shtëpinë e Dom Ndre Mjedës, krijon kompleksin ku mblidhen poetë e këndojnë vargje për dashurinë, jetën e njeriun. Jo larg qytetit të Shkodrës, në fshatin Kukël, [...]

Kompleksi “Ndre Mjeda”

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Historik i Shkodrës

Shkodra

Shumë prej nesh e dinë se qyteti i Shkodrës është një nga qendrat kulturore më të çmuara të Shqipërisë, aty ku kanë lindur e janë frymëzuar shumë prej artistëve e poetëve shqiptarë. Le të themi se ky qytet është zhvilluar paksa ndryshe nga të tjerët. Shtëpia e Oso Kukës dëshmon këtë zhvillim ndër vite më [...]

Muzeu Historik i Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Pallati i Brigadave

Tirana

Pallati i Brigadave, aty ku kanë qëndruar plot figura të larta të shtetit shqiptar, është tashmë i hapur dhe për publikun. Pallati i Brigadave është monument prioritar në trashëgiminë kombëtare, me arkitekturë sa të thjeshtë në dukje, aq edhe tërheqëse. Parku është i hapur për publikun çdo fundjavë, nga ora 09:00-16:00 në muajt tetor-prill dhe nga [...]

Pallati i Brigadave

Zbulo shumë
image-title

Elbasan Arena

Elbasan

“Elbasan Arena” është tashmë një nga vendet kryesore të ndeshjeve të kombëtares shqiptare të futbollit. Stadiumi “Elbasan Arena” është një nga dy impiantet më të mëdha sportive të çertifikuara nga UEFA në Shqipëri. Prej disa vitesh stadiumi i nivelit ndërkombëtar është arena e lojës më të dashur për botën, futbollit. Impianti është një destinacion turistik [...]

Elbasan Arena

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Artit Oriental Bratko...

Korça

Nëse hyn thellë në historinë e çdo muzeu në botë, pa disuktim se aty do të gjesh diçka interesante, një ëndërr të trashëguar ndër breza e cila është kthyer në realitet në formën e muzeut. Edhe Muzeu i Artit Oriental Bratko ka historinë e tij, ndonëse kjo e fundit mund të jetë më e paparashikueshmja! [...]

Muzeu i Artit Oriental Bratko...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Onufri

Berat

Jemi para Altarit të Shenjtë me skenat biblike të gdhendura e të piktuara në ikonostasët e Katedrales “Fjetja e Shën Mërisë”, e vetmja kishë që ka rezistuar brenda kompleksit të dikurshëm mitropolit, aty ku ndodhet edhe Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri. Ndërtuar në vitin 1797, kjo katedrale qendron në pikën më të lartë të Kalasë së Beratit. [...]

Muzeu Onufri

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Krujës

Kruja

Muzeu Etnografik i Krujës ofron gjithçka për atë që ka kuriozitetin të shohë se si shekujt përplasen me njëri-tjetrin në kulturën popullore. Guida e këtij muzeu është një ndër personalitet më interesantë të vendit, falë njohurisë së tij për traditën e Krujës por edhe talentit të tij në tregimin e saj. E treguar nga ai, [...]

Muzeu Etnografik i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Pavarësisë

Vlora

Një shtëpi dykatëshe buzë detit në Vlorë modeste në arkitekturë, pa shumë finesa por e plotë në peshën e ngjarjeve që rrëfejnë historinë. Muzeu i Pavarësisë është vendi strategjik ku u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare e u shpall Pavarësia e Shqipërisë më 28 Nëntor të vitit 1912. Aty punoi qeveria e parë e [...]

Muzeu i Pavarësisë

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics