Art në Karantinë - Helidon Haliti Çel Ekspozitën e Parë Virtuale - Into Albania

Art në Karantinë – Helidon Haliti Çel Ekspozitën e Parë Virtuale

Karantina ka sjellë metoda shumë interesante të komunikimit me publikun. Dhe një metodë sa e veçantë dhe unike, është dhe nisma e piktorit Helidon Halitit, i cili çeli ekspozitën e parë online. Kjo ekspozitë virtuale e kuruar nga Helidoni sjellë koleksionin që artistët e mëdhenj të akuarelit kanë lënë ndër vite në Shqipëri.

Pjesë nga ekspozita virtuale e Helidon Halitit. Burimi: Helidon Haliti

IntoAlbania realizoi një bisedë në distancë me Halitin, ku ndër të tjera ai ka theksuar se “Artisti ka një moment të jetës, që quhet ngujim. Madje ky është një proces tejet agresiv, pasi në momentin e pamundësisë për t’u ngujuar artisti ndihet nervoz, por në momentet që vetëngujohet ndihet absolutisht i vetëdijshëm për atë që bën sepse duhet një shkëputje pas një akumulimi të thellë. Por në momentin që izolimi ndodh për shkaqe të tjera atëherë ka një nervozizëm të brendshëm,” shprehet Helidoni.

Kjo kohë për shumë artistë ka shërbyer si reflektim, frymëzim, dhe punë intensive krijimi. Të njëjtat ndjesi e kanë mbërthyer edhe artistin Helidon Haliti.

Duke qenë i familjarizuar me mjetet teknologjike, rrjetet sociale, si edhe me mënyrën e mësimdhënies online, ai u ambientua shumë shpejt, madje filloi të ndihej rehat me këtë fazë të re të jetës, kjo për dy arsye siç e shpjegon dhe vetë Helidoni.

‘E para pasi ndihesha i sigurt dhe e dyta, kohën e konsumoja në mënyrë perfekte. Shumë art arrita të realizoja dy javët e para, pambarimisht mund të them. Gjatë kësaj kohës kam qenë në studion time, meditova, pata një dialog shumë të rëndësishëm me vetveten. Sigurisht kisha dhe momentet e mia të nervozizmit, kur kthehesha në shtëpi, ankthi se mos vallë kisha marrë virusin dhe mund t’ia ngjisja familjarëve. Por dalëngadalë me ditët, fillova të ambientohesha dhe menjëherë vizitova chatin e përbashkët të shoqatës së Aukuarelistëve, ku kryesisht mbizotëronin fjalë pesimiste, të tipit çdo gjë është anuluar, gjithë bota u mbyll, e shumë të tjera. Duke mos e pranuar këtë fakt, reagova. Jo vetëm për t’i sjellë pozitivitet këtyre ditëve, por edhe për t’i kthyer në ditë më aktive,’ ka pohuar për IntoAlbania-n Helidon Haliti.

Si President i Shoqatës së Akuarelistëve për Shqipërinë, Helidoni së bashku me artistët e tjerë vendosën që të shpalosin online të gjithë koleksionin që kishin lënë artistët, mjeshtrat e mëdhenj të akuarelit ndër vite, kur vinin në Shqipëri dhe pikturonin live. Helidoni është kujdesur duke i bërë dhe një kurim elegant kësaj ekspozitë të veçantë në llojin e saj.

Para ca ditëve kjo ekspozitë ishte online në facebook-un e Helidon Halitit. Ashtu siç shprehet dhe artisti kjo ekspozitë e veçantë pati impakt të mirë pasi u ndoq nga shumë artdashës. Për të gjithë të apasionuarit kjo ekspozitë do të qëndrojë hapur për dy javë.

Çdo ditë në 10.00 të mëngjesit në faqen e tij të feacebook, Helidoni del online dhe të gjithë të pasionuarit pas këtij zhanri të artit, kanë mundësi të shikojnë këtë ekspozitë virtuale.

Ndërkohë siç thekson dhe vetë Helidoni për IntoAlbanian-n, ai po vijon punën duke krijuar dhe pikturuar pikërisht këto ndienja të brendshme që na ndodhin në këto ditë të çuditshme me këtë armik të padukshëm.

 

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Vithkuqi – Fshati Turistik i...

Korça

Vështirë se gjen një fshat si Vithkuqi të pasur me natyrë, traditë, kulturë dhe resurse turistike. Për bukuritë dhe historinë që ka kjo zonë e Korçës, bën që ajo të renditet ndër fshatrat parësor për potencial turistik, duke qendruar përkrah me Voskopojën dhe Dardhën për nga resurset që trashëgon. I pozicionuar vetëm 20 km larg [...]

Vithkuqi – Fshati Turistik i...

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Guidë e monumenteve skulpturore në...

Tirana

Skulpturat apo bustet e një qyteti kanë vlera të cilat shkojnë përtej historisë dhe veçanërisht ato të Tiranës zbulojnë identitetin e kulturën e kryeqytetit brenda një shëtitjeje.    Tirana përfshin shumë monumente që jo vetëm shënjojnë vlerat kombëtare por edhe tregojnë, në mënyrë të natyrshme, eventet dhe periudhat historike më të rëndësishme në vend. Vitet [...]

Guidë e monumenteve skulpturore në...

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Krujës

Kruja

Është një nga zonat më të vjetra të historisë shqiptare. Ndërtimi i pazarit më të bukur dhe tërheqëse të Krujës daton rreth 400 vjet më parë. Ai është një vlerë e padiskutueshme historike-arkitektonike me rrugët me kalldrëm që të drejtojnë për në kala. E gjithë hapësira është atraksion i veçantë që përmbush më së miri statusin e [...]

Pazari i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Statuja e Skënderbeut

Tirana

Statuja e Skënderbeut është dominante dhe reflektive me sharmin e saj në të gjithë perimetrin e sheshit qëndror. Monumenti 11 metra I lartë është vepër e Odhise Paskalit, Andrea Manos dhe Janaq Paços dhe u vendos në qendër të Tiranës në vitin 1968 me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar. Sheshi gjithashtu mban [...]

Statuja e Skënderbeut

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Gjirokastrës

Gjirokastra

Është një nga 8 lagjet më të vjetra të Gjirokastrës, që shtrihet si një rreze poshtë mureve të Kalasë. Pazari i Gjirokastrës është në rikonstruksion të vazhdueshëm për shkak të vjetërsisë dhe statusit monumental që ka në trashëgiminë kombëtare e botërore të Unesco-s. Pazari në formën që ka sot është ndërtuar reth 500 vjet më [...]

Pazari i Gjirokastrës

Zbulo shumë
image-title

Sheshi Iliria

Durrës

Durrësi shtrihet përgjatë bregut të detit Adriatik me një vijë bregdetare domethënëse. Është një nga kryeqendrat e trashëgimisë kombëtare dhe ndërkombëtare për shkak të pozitës gjeografike, si portë hyrëse në Ballkanin Perëndimor. Ai ka qenë e vazhdon të jetë një ndër qytetet më të frekuentuara të vendit, sepse bashkë me plazhin e tij dhe afërsinë [...]

Sheshi Iliria

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Korçës

Korça

Askund më mirë se sa në Pedonalen e Korçës nuk mund të kuptohet përse ky qytet ka marrë namin e një qyteti romantik, plot stil dhe elegancë në mënyrën se si jeton përditshmërinë e vet. E veshur nga pemët përgjatë gjithë rrugës, me shtëpitë e ulëta, kafenetë dhe restorantet moderne, Pedonalja e Korçës është një [...]

Pedonalja e Korçës

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Shkodrës

Shkodra

Pak më e shkurtër se 1 km, pedonalja shtrihet për rreth 800 m, e shtruar e gjitha me gurë dekorative. Nuk ka shumë vite që Pedonalja e Shkodrës është kthyer në një nga atraksionet turistike më të vlerësuara të vendit. Aty gjen një vend ku bashkohen e tashmja dhe e kaluara, e ku në të gjitha [...]

Pedonalja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Ri: Një lagje...

Tirana

Një ndër lagjet rezidenciale më të vjetra dhe historike në qytetin e Tiranës, Pazari i Ri është i saporinovuar dhe rigjallëruar në vitin e fundit. Shumë prej elementeve të tij tradicionale janë ruajtur ndërsa sheshi është plotësisht i rifreskuar e tashmë ka një pamje të re e moderne. Prejardhja e emrit të lagjes është pazari [...]

Pazari i Ri: Një lagje...

Zbulo shumë
image-title

Parku i Liqenit

Tirana

Parku i Liqenit mbetet një nga destinacionet më të frekuentuar të fundjavës! Shëtitje në natyrë, lojëra në këndin e fëmijëve, hapësirë për të lexuar, një shfaqje artistësh të rinj në Teatrin e Hapur, lojërat për të rritur në fushat shumësportëshe, dhe shumë mundësi të tjera për tu kënaqur gjenden pikërisht këtu. Liqeni ofron peizazhe tejet tërheqëse. [...]

Parku i Liqenit

Zbulo shumë
image-title

“Reja” e Fujimotos

Tirana

“Reja” e Fujimotos është një instalacion gjigand përballë Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Një vepër e krijuar për Serpentine Pavilion 2013, kur “reja” u instalua në Londër për herë të parë, kjo strukture artificiale me shufra çeliku të bardhë, të gjithëve ju ngjasonte në mënyrë të çuditshme me fenomenin natyror më të butë në [...]

“Reja” e Fujimotos

Zbulo shumë
image-title

Memoriali “Postblloku”

Tirana

Figura e bunkerit është simbol i izolimit të periudhës së komunizmit në Shqipëri si edhe të përgjimit e vigjilencës paranojake të atij regjimi. Një bunker i vogël tashmë është vendosur edhe buzë bulevardit kryesor të kryeqytetit. Sot, ky bunker bëhet simbol i rënies së regjimit 45-vjeçar, më totalitar të Evropës. Vendosur në hyrje të ish-Bllokut, [...]

Memoriali “Postblloku”

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Tiranës

Tirana

Pedonalja e Tiranës është një tjetër vend ku, përveç kafeneve dhe restoranteve, gjen një konfiguracion interesant pikash bashkëkohore, kulturore e historike, për tu vizituar. Këtu, familja mund të parashikojë të kalojë një ditë të tërë larg makinave e rreth njerëzve! Si fillim, kemi Kalanë e Tiranës në zemër të Pedonales, me rrënoja 350 vjeçare, e [...]

Pedonalja e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Teatri Turbina

Tirana

Shumë pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi” të apasionuarit e skenës dhe interpretimit gjejnë Teatrin “Turbina”, apo siç është pagëzuar më artistikisht, “arTurbina”. Teatri i ri i Tiranës me emërtim vibrant bashkon të gjithë kompleksitetin që lidh skenën dhe spektatorin. Teatri “Turbina” në vetvete është një impiant modern skenik. Ndërtesa u rigjallërua duke ndryshuar destinacionin e godinës [...]

Teatri Turbina

Zbulo shumë
image-title

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Tirana

Hyrja lindore e qytetit identifikohet fort nga një prej objekteve më të rëndësishëm të kujtesës kombëtare: Varrezat e Dëshmorëve dhe monumenti “Nëna Shqipëri.” Ndërtuar mbi një kodrinë, në këtë kompleks monumental prehen eshtrat e 900 partizanëve. Kompleksi monumental është i dukshëm për çdo udhëtar që vjen apo del nga Tirana. Monumenti prej betoni, 12 metra [...]

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Zbulo shumë
image-title

Monumenti i “Skënderbeut”

Kruja

Përtej Kalasë, prania e Skënderbeut mund të vërehet edhe në zemër të qytetit të Krujës, falë skulpturës së Janaq Pacos, përuruar më 28 nëntor 1959. Nga Kruja në Tiranë, nga Prishtina në Romë e në plot kryeqytete të tjera të botës, statuja e Skënderbeut mbi kal apo bustet e tij janë dëshmi e famës dhe [...]

Monumenti i “Skënderbeut”

Zbulo shumë
image-title

Sfinksi

Durrës

Nëse shkon në Durrës, duhet patjetër të kalosh nga Vollga, shëtitorja ku asnjëherë nuk mungojnë turistët, lojërat për të rritur e fëmijë, restorantet e peshkut ose ato me kuzhinë italiane, piktorët, muzikantët dhe artizanët në trotuar. Në hyrje të shëtitores, një urë moderne ju çon tek Ventus Harbor Hotel, ku mund të zgjidhni mes një [...]

Sfinksi

Zbulo shumë
image-title

Vila e Enver Hoxhës

Tirana

Zona e ish-Bllokut përbën një nga kuadratet më interesante dhe dinamike të Tiranës. Urbanistika e re dhe arkitektura e trashëguar ndërthurën, pas viteve ’90, historinë komuniste dhe çfarë erdhi pas asaj. Në kërthizë të këtij kuadrati është ndërtuar Vila e Enver Hoxhës. E rrethuar nga kangjella të lehtë metalikë dhe e shtrirë në një hapësirë [...]

Vila e Enver Hoxhës

Zbulo shumë
image-title

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë...

Lezha

Një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë është edhe Kuvendi i Lezhës, i thirrur nga Skënderbeu pranë Katedrales së Shën Kollit në 2 mars të 1444, për të bashkuar princat shqiptarë. Kuvendi i Lezhës ja doli të krijonte për herë të parë një ushtri të përbashkët të komanduar nga Skënderbeu, që ishte [...]

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë...

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics