Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Portalet Prestigjoze Ndërkombëtare – Shqipëria Vendi Ideal për Pushime, Pa Karantinë dhe Test Covidi

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijt, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion covid free.  Të gjithë turistët që shkelin territorin Shqiptar nuk e kanë të nevojshme kryerjen e karantines, si edhe paraqitjen e një testi  PCR-je. Madje për këtë lajm edhe mediat ndërkombëtare i [...]

Read more

Title

Sezoni Veror 2021 e Gjen Shqipërinë Covid Free

E ndërkohë që pritet të çelet sezoni turistik, në vijën bregdetare, por  jo vetëm, të Shqipërisë ka nisur pastrimi për pasjen e një ambienti të pastër. Nisma të kryera vullnetarisht apo edhe me ndihmën e shtetit, duket që po e mirëpresin pozitivisht këtë fillim sezoni. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, shprehu rëndësinë e sensibilizimit për [...]

Read more

Title

Çelet Sezoni Turistik – Shqipëria Mirëpret 200 Turistë nga Ukraina

Edhe pse temperturat e larta nuk po premtojnë shumë, turistët e parë kanë mbërritur në Shqipëri duke çelur kështu edhe sezonin turistik 2021. Ka mbëritur në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza, charteri i parë nga Ukraina, i cili solli në Shqipëri 200 turistët e parë, në këtë sezon që duket më premtues se ai që lamë [...]

Read more

Title

18 Prilli Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore dhe Parqeve Arkeologjike

Data 18 prill shënon Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike. Ditë e cila thekson nevojën për të ruajtur vendet kulturore dhe për të festuar larminë e trashëgimisë kulturore në të gjithë botën. Për këtë vit motoja e kësaj dite është “E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”. Kjo konsiderohet si një ditë reflektimi [...]

Read more

Title

Blogeri i njohur i turizmit botëror rekomandon 15 plazhet më të mirë të Shqipërisë

Swedish Nomad, udhëtari i cili përshkon mbarë botën për të sugjeruar vendet më me vlerë për t’u vizituar nga turistët, radhit plazhet e Shqipërisë mes atyre më të mahnitshmëve të botës. Në faqen e mirënjohur të turizmit global, Swedish Nomad, tashmë gjendet edhe lista e 15 plazheve më të mirë në Shqipëri. Listat e ketij [...]

Read more

Title

Fillimi i Shtatorit – Rritet Numri i Pushuesve Nga Rajoni në Shqipëri

Pavarësisht se jemi në muajin shtator, rrezet e diellit nuk e kanë humbur shkëlqimin e tyre dhe kjo ka bërë që shumë pushues të vizitojnë trevat shqiptare. Në një intervistë për median Ministri i Turizmit Blendi Klosi tha se ky sezon për turizmin ishte i vështirë por Shqipëria gjeti rrugën e mbijetesës. Hotelet e bregut [...]

Read more

Title

Shtatori Muaji i Trashëgimisë Kulturore dhe i Promovimit të Vlerave Tradicionale

Ka nisur muaji në të cilën promovohen vlerat kulturore dhe tradicionale, muaji i Trashëgimisë Kulturore. Shtatori prej vitesh është cilësuar  si muaji i trashëgimisë kulturore dhe këtë vit ky muaj do të pasohet me aktivitete nën moton “Trashëgimi dhe edukim,”  si edhe do të jetë një muaj në zbulim të thesareve të çmuara të vendit [...]

Read more

Title

Mbërrin në Portin e Durrësit Kroçera e Parë për këtë Vit

Përveç charter-ve me turistë në këtë fillim shtatori brigjet shqiptare i ka vizituar edhe korçera e parë franceze, e cila ka ankoruar në brigjet e portit të Durrësit. “La Belle Dell’Adriatique”, e cila që prej disa vitesh është bërë pjesë e guidave turistike detare drejt Durrësit, këtë vit solli në Shqipëri rreth 44 turistë francezë. [...]

Read more

Title

“Forbes” – Durrësi, një ndër 5 Qytetet Evropiane që duhet Vizituar pas Pandemisë

Revista prestigjioze amerikane “Forbes”, pas situatës së vështirë të krijuar nga pandemia e Covid 19 në sektorin e  turizmit sugjeron lexuesit që të fillojnë të mendojnë për pushimet e vitit të ardhshëm. Në një kohë kur mundësitë e udhëtimit këtë verë kanë qenë shumë të kufizuara, ndoshta është momenti i duhur për të planifikuar pushimet [...]

Read more