Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Media Franceze – Riviera Shqiptare një Tajlandë e Vogël

Bukuritë shqiptare janë kthyer në një destinacion turistik të dashur për të huajt, dhe këtë gjithnjë e më shumë po e vërtetojnë mediat e ndërkombëtare. Kësaj herë ka qenë France 2  e cila i ka kushtuar një kronikë plazheve mahnitëse të Shqipërisë. Në këtë reportazh të shkurtër turistët ftohen ta vizitojnë Shqipërinë, si një vend [...]

Read more

Title

Prestigjozja Franceze “Le Figaro” – Vizitoni Rivierën Shqiptare me Plazhet Margaritare

Bukuritë e Rivierës Shqiptare çdo sezon veror tërheqin vëmendjen jo vetëm të turistëve të huaj dhe vendes, por edhe të mediave ndërkombëtare. Ka qenë e përditëshmja franceze Le Figaro e cila i ka dedikuar  një artikull të gjatë Shqipërisë dhe atraksioneve turistike që vendi ynë ofron. Thibault Petit, gazetari i Le Figaro e përshkruan bregdetin jugperëndimor [...]

Read more

Title

Portalet Prestigjoze Ndërkombëtare – Shqipëria Vendi Ideal për Pushime, Pa Karantinë dhe Test Covidi

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijt, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion covid free.  Të gjithë turistët që shkelin territorin Shqiptar nuk e kanë të nevojshme kryerjen e karantines, si edhe paraqitjen e një testi  PCR-je. Madje për këtë lajm edhe mediat ndërkombëtare i [...]

Read more

Title

Sezoni Veror 2021 e Gjen Shqipërinë Covid Free

E ndërkohë që pritet të çelet sezoni turistik, në vijën bregdetare, por  jo vetëm, të Shqipërisë ka nisur pastrimi për pasjen e një ambienti të pastër. Nisma të kryera vullnetarisht apo edhe me ndihmën e shtetit, duket që po e mirëpresin pozitivisht këtë fillim sezoni. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, shprehu rëndësinë e sensibilizimit për [...]

Read more

Title

Çelet Sezoni Turistik – Shqipëria Mirëpret 200 Turistë nga Ukraina

Edhe pse temperturat e larta nuk po premtojnë shumë, turistët e parë kanë mbërritur në Shqipëri duke çelur kështu edhe sezonin turistik 2021. Ka mbëritur në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza, charteri i parë nga Ukraina, i cili solli në Shqipëri 200 turistët e parë, në këtë sezon që duket më premtues se ai që lamë [...]

Read more

Title

18 Prilli Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore dhe Parqeve Arkeologjike

Data 18 prill shënon Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike. Ditë e cila thekson nevojën për të ruajtur vendet kulturore dhe për të festuar larminë e trashëgimisë kulturore në të gjithë botën. Për këtë vit motoja e kësaj dite është “E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”. Kjo konsiderohet si një ditë reflektimi [...]

Read more

Title

”Forbes” – Shqipëria Vendi i Jetës së Ëmbël dhe Ideali për Pushimet e Ardhshme

Revista e njohur Forbes në versioni francez, i ka dedikuar një shkrim të gjatë Shqipërisë dhe mundësive që ajo ofron për turistët.  Redaktorja e rubrikës Lifestyle, Sabah Kaddouri, e konsideron vendin e shqiponjave si destinacionin ideal për pushimet e ardhshme dhe si një vend që të jep një energji frymëzuese. Gazetarja e Forbes e nis [...]

Read more

Title

Plazhet e Ksamilit janë Maldivet e Shqipërisë sipas blogeres së njohur

Bukuritë e rivierës shqiptare gjithmonë kanë gjetur hapësira në mediat ndërkombëtare. I konsideruar si një nga perlat Shqiptare, plazhi i Ksamilit, me ujin e kristaltë, plazhet e qeta dhe ushqimet e freskëta të detit, ka tërhequr vëmendjen e blogeres ukrainase Yuliia Berkuta (në instagram mund ta gjeni me emrin @juli_berk.) Portali i turizmit magnificentworld, i [...]

Read more

Title

Do të restaurohet Kisha e Shën e Premtes – E bukura mes ullishteve të fshatit Lukovë

Kisha e Shën e Premtes në fshatin e Lukovës, një monument kulturor i rëndësishëm, do të restaurohet së shpejti. E përfshirë në zonën e rrezikut për shkak të gjendjes të rrënuar, kisha do të shpëtohet prej këtij restaurimi, shprehet ministrja e kulturës, Elva Margariti, në Instagram. Kjo kishë e tipit bazilikë (nga greqishtja e lashtë, [...]

Read more