Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Media Franceze – Riviera Shqiptare një Tajlandë e Vogël

Bukuritë shqiptare janë kthyer në një destinacion turistik të dashur për të huajt, dhe këtë gjithnjë e më shumë po e vërtetojnë mediat e ndërkombëtare. Kësaj herë ka qenë France 2  e cila i ka kushtuar një kronikë plazheve mahnitëse të Shqipërisë. Në këtë reportazh të shkurtër turistët ftohen ta vizitojnë Shqipërinë, si një vend [...]

Read more

Title

Peizazhi i Mbrojtur Vjosë-Nartë – Shtëpia e Denjë e Dallëndyshes së Detit Ballëbardhë

Vjosë-Narta është një nga zonat më të rëndësishme për shpendët në Shqipëri. Hapësirat e saj përdoren si nga lloje shtegtare ashtu edhe nga ato rezidente, duke u listuar si zonë me rëndësi në konventa ndërkombëtare për ruajtjen e natyrës. Një prej këtyre shpendëve është edhe dallëndyshja e detit ballëbardhë e cila ka shtuar foletë në [...]

Read more

Title

Prestigjozja Italiane ”Corriere Della Sera” Përzgjedh Vjosën si Një Ndër 15 Destinacionet për Rafting

Pasioni për rafting, përveç adrenalinës së paçmueshme që të dhuron, është kthyer në një promotor të denjë të turizmit. Vitet e fundit është parë një trend në rritje të pushuesve të cilët duan të provojnë këtë eksperiencë, jo vetëm në kanionet e Osumit, por edhe në atë të Vjosës. Sot rafting është një nga sportet [...]

Read more

Title

Parku Natyror Pishporo – Oazi i Qetësisë së Flamingove

Flamingo, ky zog lozonjar çdo ditë e më shumë po kthehet në shpendin më të dashur në Shqipëri, jo vetëm për spektaklin që dhuron, por edhe që prej disa vitesh po zgjeron dhe habitatin e tij. Prej tre vitesh kolonia e këtij shpendi ka zgjedhur bregdetin e Pishoporos,  i cili pozicionohet në derdhje të Vjosës, [...]

Read more

Title

Mediat Ndërkombëtare – Jehonë Vlerave Kurative të Bimëve Medicinale Shqiptare

Kushtet e përshtatshme klimatiko-tokësore në disa zona të Shqipërisë mundësojnë grumbullimin e disa bimëve mjekësore dhe aromatike, për të cilat ka kërkesë të lartë në treg.Territoret shqiptare janë të bekuara  me të tilla bimë, të cilat ofrojnë  vlera të mrekullueshme medicinale. Prania e tyre në natyrën shqiptare është një vlerë e shtuar jo vetëm për [...]

Read more

Title

Prestigjozja Franceze “Le Figaro” – Vizitoni Rivierën Shqiptare me Plazhet Margaritare

Bukuritë e Rivierës Shqiptare çdo sezon veror tërheqin vëmendjen jo vetëm të turistëve të huaj dhe vendes, por edhe të mediave ndërkombëtare. Ka qenë e përditëshmja franceze Le Figaro e cila i ka dedikuar  një artikull të gjatë Shqipërisë dhe atraksioneve turistike që vendi ynë ofron. Thibault Petit, gazetari i Le Figaro e përshkruan bregdetin jugperëndimor [...]

Read more

Title

Zbulohet Varri Antik Monumental në Parkun Arkeologjik të Amantias

Parku arkeologjik dhe qyteti ilir i Amantias është një dëshmi e gjallë historike e bregdetit Jonian. E ndërtuar në shek e V-të para Krishtit është një ndër thesaret dhe rrënojat më interesante të Shqipërisë, e pozicionuar në një kodër, në një natyrë fantastike dhe e rrethuar nga gjelbërimi. Parku Arkeologjik i Amantias surprizën përsëri, jo më shumë [...]

Read more

Title

Portalet Prestigjoze Ndërkombëtare – Shqipëria Vendi Ideal për Pushime, Pa Karantinë dhe Test Covidi

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijt, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion covid free.  Të gjithë turistët që shkelin territorin Shqiptar nuk e kanë të nevojshme kryerjen e karantines, si edhe paraqitjen e një testi  PCR-je. Madje për këtë lajm edhe mediat ndërkombëtare i [...]

Read more

Title

Qyqja me Çafkë – Shpendi i Rrallë Folenizon për Herë të Parë në Shqipëri

Ligatina Vjosë-Nartë njihet si zonë ku gjejnë strehë lloje të ndryshme shpendësh. Ajo është një kompleks ligatinor me një rëndësi të jashtëzakonshme për llojet migratore të shpendëve, dimërues dhe ata folezues. Ky ekosistemi lagunor bregdetar, prej vitesh është kthyer në një atraksion turistik për vëzhgimin e shpendëve që shumohen në të. Për specialistët laguna Vjosë-Nartë [...]

Read more