Ekspozohet në Londër Jeleku Shqiptar nga Koleksioni i Edith Durham - Into Albania

Ekspozohet në Londër Jeleku Shqiptar nga Koleksioni i Edith Durham

Në Londër të Anglisë është çelur një ekspozitë interesante, e cila në qëndër të saj, ka punën e shtatë grave që kanë kontribuar në koleksionimin e veshjeve të shek XX nga trevat e Ballkanit dhe të Azisë Jugore. Një ekspozitë e cila kërkon t’i sjellë në vëmendje këto kostume, duke i konsideruar ato vepra arti.

Pjesë e kësaj ekspozite në galerinë “Two Temple Place”  është edhe jeleku i veshjes tradicionale shqiptare, qëndisur me ar, nga koleksioni i shkrimtares anglese Edith Durham. Një shembull mahnitës i artizanatit shqiptar të realizuara mjeshtërisht nga gratë tona. E përditshmja Financial Times i ka dedikuar një artikull këtij koleksioni që përfshin veshje mbi 200 vjeçare dhe na tregojnë se sa të rëndësishëm janë tekstilet për historinë njerëzore. Ndër të tjera thekson se, Edith Durham e bija e një kirurgu, ndërmori udhëtimin e saj të parë në Ballkan më 1900, duke u kthyer në një mbështetëse pasionante të çështjes shqiptare.

Edith Durham udhëtoi në të gjithë Ballkanin për mbi 20 vjet duke dokumentuar rajonin përmes skicave, fotografive dhe shkrimeve, gjithashtu ajo mbledhi shumë sende si veshje tradicionale dhe stoli. Durham ia dhuroi koleksionin e saj të gjerë të tekstileve, veshjeve, fotografive dhe skicave Muzeut Bankfield në 1935, ku pjesa më e madhe e këtij koleksioni ndodhen aty ende dhe sot.

Jeleku i prezantuar në galerinë “Two Temple Place,” Londër. © Paul Tucker

Edith Durham gjithmonë ka qenë e mrekulluar nga veshjet shqiptare. Koloriti dhe ornamentet e tyre shpesh herë u kthyen në objekt studimi dhe admirimi, ku ajo ka lënë disa shënime interesante mbi këto kostume popullore.

Ky jelek i qëndisur sipas traditës shqiptare është vetëm një, prej veprave të paraqitura në ekspozitën e tekstileve nga Ballkani dhe Azia, e cila do të qendrojë e hapur deri më 19 prill. Për të lexuar artikullin e plotë klikoni këtu.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Në Zbulim të Kasharit, një...

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim...

Kukës

Mësoni më shumë rreth kulturës dhe stilit të jetës së Kukësit, si dhe pse “qyteti i tulipanëve” u propozua gjithashtu për çmimin Nobel të Paqes. Kukësi, i vendosur në pjesën verilindore të vendit, është qyteti simbol i mikpritjes shqiptare. Pozicioni gjeografik dhe bukuritë natyrore, e kanë kthyer atë në një ndër destinacionet turistike më të [...]

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Vlorës, Pasqyra...

Vlora

Muzeu Etnografik i Vlorës është një dëshmi e gjallë e traditës dhe mënyrës së jetesës së qytetit ndër vite. Pjesë përbërëse e tre muzeve të qytetit të Vlorës, Muzeu Etnografik ndodhet shumë afër Muzeut Historik së Vlorës. Në këtë muze 37-vjeçar mund të gjesh historinë e kulturës së pasur të qytetit bregdetar. Elementë të ndryshëm [...]

Muzeu Etnografik i Vlorës, Pasqyra...

Zbulo shumë
image-title

Qendra e Artizanatit Lezhë –...

Lezha

Lezha është një nga vendbanimet më të vjetra në Shqipëri, një qytet historik i vendosur në veri të Tokës së Shqiponjave. E njohur për Memorialin e Skënderbeut dhe disa nga restorantet më të mira në vend (si Mrizi i Zanave dhe Rapsodia – vetëm për të përmendur dy), në Lezhë ndodhen plot monumente historike. Në [...]

Qendra e Artizanatit Lezhë –...

Zbulo shumë
image-title

Suvenire “Kruja”

Tirana

Nëse doni të blini një suvenir tradicional, mu pranë sheshit “Avni Rustemi” gjendet një nga pikat më të njohura e të pasura në objekte në Tiranë. Një nga pyetjet më të shpeshta të turistëve në kryeqytet lidhet me dyqanet ku mund të blesh një suvenir të mirë nga Shqipëria. Ndër emrat më të spikatur në [...]

Suvenire “Kruja”

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics