Fshatrat dhe bukuritë natyrore përreth Korçës - Into Albania

Fshatrat dhe bukuritë natyrore përreth Korçës

Harrojini për pak moment serenatat korçare, rrugicat e qytetit apo pazarin e vjetër, dhe nisni eksploroni bukuritë përreth Korçës. Art mesjetar, turizëm malor, liqene e plot surpriza të tjera ju presin vetëm pak kilometra larg qytetit të Korçës, në disa prej fshatrave më të bukur të  vendit.

Voskopojë

Voskopojë

Voskopojë, Korçë, foto nga IntoAlbania

Natyra, arti dhe historia ndërthuren me njëra tjetrën në Voskopojë, duke e bërë këtë vend një destinacion të preferuar turistik përgjatë gjithë vitit. E njohur si qendër e rëndësishme kulturore që në vitin 1330, me kalimin e shekujve ajo u pasurua me mbi 24 kisha, Akademinë e famshme, shtypshkronjën e dytë të Perandorisë Osmane, si dhe plot institucione të rëndësishme të cilat u shkatërruan sa nga zjarret, luftrat, plaçkitjet apo tërmetet. Nga ajo lavdi e së shkuarës, sot mund të admirohen Manastiri i Shën Prodhromit, Kisha katedrale “Fjetja e Shën Marisë”, Kisha e Shën Athanasit, Kisha e Shën Kollit apo disa kisha apo objekte të tjera që mbartin vlera të larta arkitekturore, kulturore e fetare. Në lartësinë e e 1160 metrave mbi nivelin e detit e mbuluar gjatë dimrit me dëborë, kjo është dhe një zonë e mirë për të praktikuar skitë. Vetëm 21 km larg Korçës, në Voskopojë do të gjeni hotele cilësore dhe restorante tradicionale që do e bëjnë akoma më të pëlqyeshëm qëndrimin tuaj aty.
Për hartën kliko këtu.

Dardhë

Dardhë

Dardhë, Korçë, Burimi: flickr.com _amneris_

Në lartësinë e 1344 metrave dhe me një peizazh ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha është një nga fshatrat turistikë më autentik të Shqipërisë. Shtëpi prej guri, kurora të gjelbërta pyjesh që vishen me të bardhe në dimër, dhe nje pastërti ajri që të mbush mushkëritë e të bën të ndjehesh i rigjeneruar plotësisht. Këto cilësi kanë bërë që në Dardhë vit pas viti të shtohet numri i turistëve, si dhe i atyre banorëve të rinj, që zgjedhin të ndërtojnë shtëpinë ideale të pushimit në këtë fshat 300 vjeçar. Edhe këtu mund të praktikohen skitë prej disa vitesh përmes paketave të posaçme. (Për të parë një nga ofertat tipike që ofrohen klikoni këtu.)
Si të ‘biesh’ nën Dardhë: 20 km në juglindje të Korçës. Për hartën kliko këtu.

Prespë

Prespë

Prespë, Korçë, foto nga IntoAlbania

Vetëm 20 minuta larg nga Korça ndodhet Parku Kombëtar i Prespës, një nga parqet natyrorë më të mëdhenj e impresionues të Shqipërisë. Tek sa dy liqenet e mrekullueshëm të Prespës së Madhe dhe Prespës së Vogël, i bëjnë prej 5 milionë vitesh shoqëri njëri tjetrit, tashmë ka ardhur koha që dhe ju t’i vizitoni këto liqene.
Prespa e Madhe me një sipërfaqe prej rreth 300 km katrorë dhe thellësi maksimale 54 m, shtrihet në Shqipëri, Greqi dhe Maqedoni. Ky liqen është i njohur për ujërat e freskëta dhe  plazhet me rërë dhe gurë të imët. Disa hotele cilësore dhe bare e restorante ofrojnë të gjitha shërbimet e nevojshme për turistët, ndërkohë që plazhi gjatë verës shoqërohet nga një atmosferë e qetë dhe tejet shplodhëse.

Ishulli i Maligradit

Ishulli i Maligradit

Ishulli i Maligradit, Korçë, foto nga IntoAlbania

Protagonist i vërtet i Prespës së Madhe është padyshim Ishulli i Maligradit, që me shkëmbin gëlqeror të pjerrët, tërheq të gjithë vëmendjen drejt tij. Në maqedonisht Maligrad do të thotë dhe qytet i vogël. Për të gjithë ata që do duan ta vizitojnë më nga afër përmes varkave të vogla ishullin, Maligradi do ju zbulojë dhe një surprizë të këndshme: Kishën e Shën Mërisë! U ndërtua aty në vitin 1369 brenda një shpelle që konsiderohej që më herët vend i shenjtë nga banorët. Në perëndim të po këtij liqeni, në zonën e Devollit, duhet të vizitoni patjetër dhe Shpellën mbresëlënëse të Trenit, ku do mund të shihni nga afër pikturat murale prehistorike që datojnë 6000 vite para Krishtit.

Rrugët për të shkuar në Prespë: Korçë-Pika e kalimit kufitar Goricë, Korçë-Bilisht.
Për hartën kliko këtu.

Boboshticë

Boboshticë

Boboshticë, Korçë, Burimi: mapio.net

Ashtu si edhe Voskopoja, e shkuara e Boboshticës ka qënë ajo e një zone mjaft të zhvilluar ekonomike e kulturore. Nga 13 kisha e 3 Manastire që kishte fshati, sot mund të vizitohen kisha e Shën Gjon Pagëzorit (ndërtuar fillimisht në shek. XII, rindërtua shek. XV), kisha e Shën Mërisë (shek. XVII – shek. XVIII),   si dhe kisha e Shën Dhimitrit (shek.XVII). Natyra piktoreske e fshatit, në veçanti manat shekullorë, e bëjnë këtë zonë mjaft tërheqëse. Prej manave prodhohet rakia e famshme e manit, që është ‘suveniri’ perfekt per t’u marrë me vete nga Boboshtica. Fshati njihet dhe për kuzhinën tradicionale të nivelit të lartë, falë tavernave ku gatuhet lakrori i pjekur në saç, petaniku, petullat apo mish i freskët.
Për hartën kliko këtu.

Vithkuq

Vithkuq

Vithkuq, Korçë, Burimi: TripAdvisor.com

Nga një qendër e zhvilluar e mesjetës, Vithkuqi është sot një fshat i qetë i rrethuar nga gjelbërimi dhe ajri i pastër. Mikëpritja këtu bëhet si njëherë e një kohë, ku miqve u serviret lakrori i shijshëm me dy petë i pjekur në saç. Banorët do të të thonë se Vithkuqi ka qënë fshati i 100 krojeve e 24 kishave. Sot kanë mbijetuar rreth 14 kisha, 6 prej të cilave janë shpallur Monument Kulture të Kategorisë së Parë. Ndër monumentet që vlen të vizitohen janë Kisha e Shën Mëhillit, e cila tërheq vëmendjen e kujtdo falë harqeve të punuar me mjeshtëri. Kjo kishë mbaroi së ndërtuari në vitin 1728 dhe sot është kisha më e madhe e fshatit. Vithkuqi njihet dhe për një nga bijtë më të shquar të saj, Naum Veqilharxhin, hartuesin e “Evetarit”, abetares së parë shqipe në vitin 1844. Nëse doni të shijoni një pushim absolut majë një kodre, shtëpitë me gur hapen për këdo turist që do të qëndrojë aty, duke ju dhënë mundësinë të njiheni nga afër dhe me banorët mikëpritës të fshatit.
Për hartën kliko këtu.

Mali i Moravës

Mali i Moravës

Mali i Moravës, Korçë, foto nga IntoAlbania

Ka plot arsye se përse duhet të vizitoni këtë vigan natyror që arrin deri lartësinë e 2042 metra (Maja e Badaroshit). Ashtu si statuja e Krishtit është kthyer në simbolin e pagabueshëm të Malit Korkovado dhe qytetit të Rio De Zhaneros, Kryqi i madh i bardhë është simboli i Moravës, dhe shërben si udhërrëfyes për të gjithë besimtarët apo turistët që duan të ngjisin malin. Pranë Kryqit ndodhet dhe Kisha e Shenjt Ilias, që dominon gjithashtu malin dhe mundëson një rrugëtim shpirtëror të rrallë falë panoramës dhe maleve të shumta që shfaqen ngado. Nëse ja keni kushtuar ditën Moravës, nuk mund të humbisni dhe Parkun Kombëtar ‘Bredhi i Drenovës’, i cili njihet për burimet e shumta si psh Burimi i Shën Gjergjit, Pllakës apo Burimin e Pllicës. Lexo më shumë duke klikuar këtu.

Nga: IntoAlbania

Title

15 Foto që do ju bëjnë të vizitoni Durrësin

Pozicionuar më pak se një orë larg me makinë nga Tirana, Durrësi ofron shumë më tepër se sa det dhe rërë! Është një qytet ku monumentet antike takohen me ato moderne, dhe ku mund të gjeni disa nga hotelet dhe restorantet më cilësore në vend. Që nga vizitat tek Muzeu Arkeologjik e deri tek mbrëmjet mjaft popullore pranë Sfinksit,  Durrësi ja del përherë [...]

Më shumë
Title

24 orë në Lezhë

Jo vetëm histori, por edhe natyrë e kuzhinë! Të shumta janë arsyet për të kaluar një ditë të plotë në Lëzhë, ndaj zbulojini të gjitha sipas orarit më të volitshëm të ditës. Pasi të pini kafenë në një nga baret e shumta të qytetit, nisuni për tek Kalaja e Lezhës. Qytetin e dallon për së [...]

Më shumë
Title

24 orë në Berat

Qyteti i njëmijë e një dritareve është një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike që rezervon bukuri të shumta. Për të shijuar plotësisht një ditë në Berat, kemi vendosur të ndajmë me ju sugjerimet tona për ndalesat që duhet të bëni.  Është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, me një histori zhvillimi mbresëlënëse. Berati [...]

Më shumë
Title

24 orë në Sarandë

Qyteti i fundit bregdetar i Shqipërisë është i njohur për rrënojat antike, plazhet fantastike dhe restorantet e shijshme. Më poshtë po ju paraqesim itinerarin që duhet të ndiqni në Sarandë nëse keni vetëm 24 orë në dispozicion.  Nga një port i vogël ku ankorohen edhe kryqëzorë, mijëra sy kureshtarë derdhin veshtrimet mbi kodrat e qytetit [...]

Më shumë
Title

Një tur në Tiranën e vjetër

Kryeqyteti mbush së shpëjti shekullin e parë të shpalljes si qendër administrative dhe shtetërore, ndërsa historinë e themelimit si qytet e ka të hershme me gjurmë të provuara në dokumente dhe kërkime shkencore. E tek sa toponimi Tirana përmendet për herë të parë në 1418 , si qytet themelohet në vitin 1614, falë disa ndërtimeve [...]

Më shumë
Title

24 orë në Vlorë

Vlora është një ndalesë vibrante për çdo turist. Qyteti është vija ndarëse mes dy deteve që lagin njëherësh tre shtete, Shqipërinë, Greqinë dhe Italinë. Me një vijë bregdetare për t’u patur zili Vlora duhet marrë me qetësi. Nuk mjafton vetëm një ditë për ta parë, sepse natyra të vë në sprovë. Përballë qytetit fle një [...]

Më shumë
Title

Vendet përreth Pogradecit

Pogradeci është qytet nostalgjik! Ndjesinë e kupton sapo zbret rrugën kombëtare që të zbulon liqenin e pulëbardhave e mjellmave dhe koranit të famshëm. Përreth këtij qyteti, ndodhen fshatra piktoreske me hapësira të shkëlqyera për turizëm. Gjatë sezonit të nxehtë të verës, në Pogradec dhe në rrethinat e tij, gjen ajrin e pastër dhe freskinë ideale! [...]

Më shumë
Title

Top Destinacionet e Sarandës

Qyteti më jugor i Shqipërisë është një destinacion shumë kompleks. Vendi i mirëfilltë për pushimet tuaja gjithë vitin, destinacion i mrekullueshëm për plazhe të virgjëra, vendi i gatimeve të detit, kufirit ujor me Greqinë dhe destinacion kulturor po ashtu. Shkëlqen me madhështinë e tij Butrinti. Qyteti antik është në listën e vendeve të mbrojtura nga UNESCO, [...]

Më shumë
Title

Festat në Korçë

Një ditë e urtë dhe pa vrullin e përditshëmërisë të pret në Korçë. Qyteti i serenatave gjallëron në të katër stinët me një kalendar të plotë eventesh që ushqejnë traditën dhe mbushin orët e lira të turistëve të shumtë. Nga stina e ringjalljes e deri tek ajo e Krishtlindjes qyteti zhurmon nga dritat, serenatat dhe [...]

Më shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizenjuar nga project.graphics