Histori, Kulturë dhe Legjendë - 10 Atraksionet Falas në Gjirokastër - Into Albania

Histori, Kulturë dhe Legjendë – 10 Atraksionet Falas në Gjirokastër

Me rrugicat plot histori dhe legjendë, Gjirokastra qyteti i njohur dhe si Trashëgimi Botërore e UNESCO-s, është një nga vendet më interesante për t’u shijuar edhe pa shumë shpenzime. Ja lista e aktiviteteve falas që mund të bëni në në qytetin e gurtë.

1. Xhiro në Liqenin e Viroit

Vetëm 3 km larg Gjirokastrës mund të sodisni peizazhin fantastik të Liqenit të Viroit dhe të mahniteni nga legjendat e tij. I pasur me burime të shumta që dalin nga shpellat nënujore, ka bërë që të apasionuarit e zhytjes të eksplorojnë jo vetëm shpellat, por edhe pasuritë që ky liqen ka. E rrethuar nga pyjet e gjelbërta në një anë dhe me liqenin në anën tjetër, kjo zonë është e përshtatshme edhe për një piknik familjar. Është ndër vendet ideale nëse doni të shkëputeni nga zhurma e qytetit.

2. Eksploroni Pazarin e Gjirokastrës

Nëse jeni në Gjirokastër, është e paevitueshme vizita në Pazar si një nga pikat më identifikuese të qytetit të gurtë. I vjetër mbi 500 vjeçar është plot histori dhe kulturë. Është një nga 8 lagjet më të vjetra të qytetit dhe shtrihet poshtë mureve të Kalasë. Po të kaloni në qafën e pazarit nuk do të largoheni pa marrë me vete një suvenir, simbolikë e qytetit të Gjirokastrës

3. Vizitoni sitin arkeologjik Hadrianopolis

Nëse jeni të apasionuar pas historisë dhe parqeve arkeologjike, Hadrianopolis është ideali. Jo shumë larg Gjirokastrës, mbi luginën e Lumit Drino ndodhen rrënojat e qytetit të vjetër romak. I njohur për teatrin e tij, është një nga monumentet më të rëndësishme të trashëgimisë kulturore dhe identifikuese e një prej qyteteve më të rëndësishme të epokës romake në jug të Shqipërisë.

Sitin Arkeologjik Hadrianopolis. Burimi: digitalmeetsculture.net

4. Kisha Labova e Kryqit dhe Kalaja e Libohovës

Që vizita juaj në qytetin e gurtë të jetë edhe më mbresëlënëse duhet të vizitoni Labovën e Kryqit dhe Kalanë e Libohovës. Libohova e cila njihet për traditat dhe kulturën e saj, interesante ka edhe kalanë. E ndërtuar nga Ali Pashë Tepelena, kjo kala ishte dhuratë për motrën e tij e cila u martua në Libohovë. Jo shumë larg Libohovës ndodhet dhe fshati Labovë, i cili njihet për Kishën Labova e Kryqit. Kjo kishë është një nga më të bukura dhe më të vjetra të kohës bizantine. Labova e Kryqit njihet si një ndër më të vjetrat në Shqipëri dhe përmban një relikë të shenjtë që mendohet se ka qenë pjesë e kryqit të vërtetë të kryqëzimit.

Kisha e Labovës së Kryqit, Gjirokastër, foto nga IntoAlbania

5. Ura e Manalatit

Ura e Manalatit, ose siç njihet ndryshe ura e Ali Pashë Tepelenës është shumë pranë qytetit dhe është një nga ndërtimet më të jashtëzakonshme të Ali Pashë Tepelenës. E ndërtuar në fillim të shek XIX, si pjesë e një kompleksi të madh të ujësjellësve, mbetet një destinacion i këndshëm për të kaluar disa orë ndryshe.

Ura e Manalatit. Burimi; facebook

6. Kisha e Sotirit

E ndërtuar në vitin 1784 kisha e Sotirit është një monument që ia vlen të vizitohet. Ndodhet shumë afër Pazarit të qytetit dhe është një kishë tipike ortodokse. Kisha quhet ndryshe Metropoliti i vjetër, pasi dikur ajo ka qenë dhe selia e peshkopit lokal ortodoks. Nëse keni mbaruar xhiron tek pazari ju këshillojmë të vizitoni dhe këtë kishë me vlera historike.

Kisha e Sotirit. Burimi; facebook

7. Teqeja e Melanit

Me një histori të vjetër kjo teqe është idealja për t’u vizituar. E pozicionuar disa kilometra larg nga Gjirokastra, pranë fshatit Glinë. Në një pozicion të veçantë historik dhe gjeografik, Teqeja e Melanit, sot është e përbërë nga një kompleks objektesh të ndërtuara shumë vite përpara. Sot, shërben si qendër fetare dhe pelegrinazhi për besimtarët, si edhe për vizitorë vendas e të huaj.

Source:
Teqeja e Melanit. Burimi: bota-bujqesore.blogspot.com

8. Eksploroni Banjat e Bënjës dhe Kanionin e Lengaricës

Të ndodhura në Përmet, pjesë e qarkut të Gjirokastrës, janë dy nga atraksionet natyrore që nuk duhet t’i humbisni. Banja e Bënjës janë, jo vetëm një ndër atraksionet turistike, por edhe kuruese. Të vizitueshme në çdo stinë, ato konsiderohen një fenomen i rrallë natyror, të cilat janë shfrytëzuar që para 400-500 vjetësh. Jo shumë larg nga vaskat termale ndodhet dhe kanioni i Lengaricës me një lartësinë deri në 150 metra, të mundëson një rrugëtim spektakolar mes shkëmbinjve të krijuar prej miliona vitesh, e lumit kurativ të Lengaricës që rrjedh përmes tyre.

9. Hiking në Parkun Kombëtar, Bredhit të Hotovës

Nëse jeni të pasionuar pas ecjes, Parku Kombëtar Bredhi i Hotovës, është ideali. I konsideruar mushëkria natyrore e Shqipërisë së Jugut, ky park është një nga perlat turistike të Shqipërisë që ofron një peizazh mahnitës në çdo stinë.

10. Gryka e Këlcyrës

E pozicionuar 41 km larg Gjirokastrës, Gryka e Këlcyrës, ndryshe njihet dhe si parajsa e njëmijë e një burimeve, ku ndërthuret bukur peizazhi natyror me bimësinë që gjendet përgjatë burimeve ujore.

Gryka e Këlcyrës. Burimi; Flicker

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Guidë e monumenteve skulpturore në...

Tirana

Skulpturat apo bustet e një qyteti kanë vlera të cilat shkojnë përtej historisë dhe veçanërisht ato të Tiranës zbulojnë identitetin e kulturën e kryeqytetit brenda një shëtitjeje.    Tirana përfshin shumë monumente që jo vetëm shënjojnë vlerat kombëtare por edhe tregojnë, në mënyrë të natyrshme, eventet dhe periudhat historike më të rëndësishme në vend. Vitet [...]

Guidë e monumenteve skulpturore në...

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Krujës

Kruja

Është një nga zonat më të vjetra të historisë shqiptare. Ndërtimi i pazarit më të bukur dhe tërheqëse të Krujës daton rreth 400 vjet më parë. Ai është një vlerë e padiskutueshme historike-arkitektonike me rrugët me kalldrëm që të drejtojnë për në kala. E gjithë hapësira është atraksion i veçantë që përmbush më së miri statusin e [...]

Pazari i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Statuja e Skënderbeut

Tirana

Statuja e Skënderbeut është dominante dhe reflektive me sharmin e saj në të gjithë perimetrin e sheshit qëndror. Monumenti 11 metra I lartë është vepër e Odhise Paskalit, Andrea Manos dhe Janaq Paços dhe u vendos në qendër të Tiranës në vitin 1968 me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar. Sheshi gjithashtu mban [...]

Statuja e Skënderbeut

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Gjirokastrës

Gjirokastra

Është një nga 8 lagjet më të vjetra të Gjirokastrës, që shtrihet si një rreze poshtë mureve të Kalasë. Pazari i Gjirokastrës është në rikonstruksion të vazhdueshëm për shkak të vjetërsisë dhe statusit monumental që ka në trashëgiminë kombëtare e botërore të Unesco-s. Pazari në formën që ka sot është ndërtuar reth 500 vjet më [...]

Pazari i Gjirokastrës

Zbulo shumë
image-title

Sheshi Iliria

Durrës

Durrësi shtrihet përgjatë bregut të detit Adriatik me një vijë bregdetare domethënëse. Është një nga kryeqendrat e trashëgimisë kombëtare dhe ndërkombëtare për shkak të pozitës gjeografike, si portë hyrëse në Ballkanin Perëndimor. Ai ka qenë e vazhdon të jetë një ndër qytetet më të frekuentuara të vendit, sepse bashkë me plazhin e tij dhe afërsinë [...]

Sheshi Iliria

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Korçës

Korça

Askund më mirë se sa në Pedonalen e Korçës nuk mund të kuptohet përse ky qytet ka marrë namin e një qyteti romantik, plot stil dhe elegancë në mënyrën se si jeton përditshmërinë e vet. E veshur nga pemët përgjatë gjithë rrugës, me shtëpitë e ulëta, kafenetë dhe restorantet moderne, Pedonalja e Korçës është një [...]

Pedonalja e Korçës

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Shkodrës

Shkodra

Pak më e shkurtër se 1 km, pedonalja shtrihet për rreth 800 m, e shtruar e gjitha me gurë dekorative. Nuk ka shumë vite që Pedonalja e Shkodrës është kthyer në një nga atraksionet turistike më të vlerësuara të vendit. Aty gjen një vend ku bashkohen e tashmja dhe e kaluara, e ku në të gjitha [...]

Pedonalja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Ri: Një lagje...

Tirana

Një ndër lagjet rezidenciale më të vjetra dhe historike në qytetin e Tiranës, Pazari i Ri është i saporinovuar dhe rigjallëruar në vitin e fundit. Shumë prej elementeve të tij tradicionale janë ruajtur ndërsa sheshi është plotësisht i rifreskuar e tashmë ka një pamje të re e moderne. Prejardhja e emrit të lagjes është pazari [...]

Pazari i Ri: Një lagje...

Zbulo shumë
image-title

Parku i Liqenit

Tirana

Parku i Liqenit mbetet një nga destinacionet më të frekuentuar të fundjavës! Shëtitje në natyrë, lojëra në këndin e fëmijëve, hapësirë për të lexuar, një shfaqje artistësh të rinj në Teatrin e Hapur, lojërat për të rritur në fushat shumësportëshe, dhe shumë mundësi të tjera për tu kënaqur gjenden pikërisht këtu. Liqeni ofron peizazhe tejet tërheqëse. [...]

Parku i Liqenit

Zbulo shumë
image-title

“Reja” e Fujimotos

Tirana

“Reja” e Fujimotos është një instalacion gjigand përballë Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Një vepër e krijuar për Serpentine Pavilion 2013, kur “reja” u instalua në Londër për herë të parë, kjo strukture artificiale me shufra çeliku të bardhë, të gjithëve ju ngjasonte në mënyrë të çuditshme me fenomenin natyror më të butë në [...]

“Reja” e Fujimotos

Zbulo shumë
image-title

Memoriali “Postblloku”

Tirana

Figura e bunkerit është simbol i izolimit të periudhës së komunizmit në Shqipëri si edhe të përgjimit e vigjilencës paranojake të atij regjimi. Një bunker i vogël tashmë është vendosur edhe buzë bulevardit kryesor të kryeqytetit. Sot, ky bunker bëhet simbol i rënies së regjimit 45-vjeçar, më totalitar të Evropës. Vendosur në hyrje të ish-Bllokut, [...]

Memoriali “Postblloku”

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Tiranës

Tirana

Pedonalja e Tiranës është një tjetër vend ku, përveç kafeneve dhe restoranteve, gjen një konfiguracion interesant pikash bashkëkohore, kulturore e historike, për tu vizituar. Këtu, familja mund të parashikojë të kalojë një ditë të tërë larg makinave e rreth njerëzve! Si fillim, kemi Kalanë e Tiranës në zemër të Pedonales, me rrënoja 350 vjeçare, e [...]

Pedonalja e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Teatri Turbina

Tirana

Shumë pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi” të apasionuarit e skenës dhe interpretimit gjejnë Teatrin “Turbina”, apo siç është pagëzuar më artistikisht, “arTurbina”. Teatri i ri i Tiranës me emërtim vibrant bashkon të gjithë kompleksitetin që lidh skenën dhe spektatorin. Teatri “Turbina” në vetvete është një impiant modern skenik. Ndërtesa u rigjallërua duke ndryshuar destinacionin e godinës [...]

Teatri Turbina

Zbulo shumë
image-title

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Tirana

Hyrja lindore e qytetit identifikohet fort nga një prej objekteve më të rëndësishëm të kujtesës kombëtare: Varrezat e Dëshmorëve dhe monumenti “Nëna Shqipëri.” Ndërtuar mbi një kodrinë, në këtë kompleks monumental prehen eshtrat e 900 partizanëve. Kompleksi monumental është i dukshëm për çdo udhëtar që vjen apo del nga Tirana. Monumenti prej betoni, 12 metra [...]

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Zbulo shumë
image-title

Monumenti i “Skënderbeut”

Kruja

Përtej Kalasë, prania e Skënderbeut mund të vërehet edhe në zemër të qytetit të Krujës, falë skulpturës së Janaq Pacos, përuruar më 28 nëntor 1959. Nga Kruja në Tiranë, nga Prishtina në Romë e në plot kryeqytete të tjera të botës, statuja e Skënderbeut mbi kal apo bustet e tij janë dëshmi e famës dhe [...]

Monumenti i “Skënderbeut”

Zbulo shumë
image-title

Sfinksi

Durrës

Nëse shkon në Durrës, duhet patjetër të kalosh nga Vollga, shëtitorja ku asnjëherë nuk mungojnë turistët, lojërat për të rritur e fëmijë, restorantet e peshkut ose ato me kuzhinë italiane, piktorët, muzikantët dhe artizanët në trotuar. Në hyrje të shëtitores, një urë moderne ju çon tek Ventus Harbor Hotel, ku mund të zgjidhni mes një [...]

Sfinksi

Zbulo shumë
image-title

Vila e Enver Hoxhës

Tirana

Zona e ish-Bllokut përbën një nga kuadratet më interesante dhe dinamike të Tiranës. Urbanistika e re dhe arkitektura e trashëguar ndërthurën, pas viteve ’90, historinë komuniste dhe çfarë erdhi pas asaj. Në kërthizë të këtij kuadrati është ndërtuar Vila e Enver Hoxhës. E rrethuar nga kangjella të lehtë metalikë dhe e shtrirë në një hapësirë [...]

Vila e Enver Hoxhës

Zbulo shumë
image-title

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë...

Lezha

Një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë është edhe Kuvendi i Lezhës, i thirrur nga Skënderbeu pranë Katedrales së Shën Kollit në 2 mars të 1444, për të bashkuar princat shqiptarë. Kuvendi i Lezhës ja doli të krijonte për herë të parë një ushtri të përbashkët të komanduar nga Skënderbeu, që ishte [...]

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë...

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics