Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë Shqipe në Panairin e Librit në Leipzig, Gjermani - Into Albania

Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë Shqipe në Panairin e Librit në Leipzig, Gjermani

Pas Panairit të Frankfurtit, ai në Leipzig është salloni më i rëndësishëm gjerman i librit. Këtë vit, ai do të mbahet nga data 12 deri më 15 Mars, 2020.

Shqipëria, edhe këtë herë, do të ketë stendën e saj ku do prezantohen vepra të letërsisë shqipe bashkëkohore nga autorët e mëdhenj si Mitrush Kuteli dhe Ismail Kadare.

Prej pak muajsh tashmë, në Shqipëri ka marrë jetë edhe “Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit”. Siç njofton drejtuesja e saj, znj. Alda Bardhyli, në një intervistë dhënë gazetares Monika Stafa, QKLL do të jetë e pranishme në këtë panair dhe do të mbledhë në diskutim shkrimtarët dhe poetët më përfaqësues të letërsisë shqipe bashkëkohore, si Enkel Demi, Darien Levani, Flutura Açka.

Tema e përzgjedhur këtë vit është “Prejardhja, përkatësia, e përbashkëta“.
E pranishme do të jetë edhe Ministrja e Kulturës, znj. Elva Margariti.

Ky panair është një ngjarje me rëndësi ndërkombëtare për librin në përgjithësi dhe veçanërisht për letërsinë, sidomos për vende e gjuhë numerikisht të vogla. Ndaj është një mundësi shumë e mirë ekspozimi për shkrimtarët shqiptarë.

Pak histori dhe kuriozitete

Panairi i Leipzig-ut, superoi atë të Frankfurtit për numër librash të prezantuar, për herë të parë, në vitin 1632 dhe deri në vitin 1945, u bë më i rëndësishmi në Gjermani. Nga viti 1945, Frankfurti rivendosi primatin duke e renditur të dytin në vend për nga rëndësia.

Sot ai është më shumë i orjentuar nga publiku dhe marrëdhënia e lexuesëve me autorët. Ky është edhe tipari që e dallon atë sot nga Panairi i Frankfurtit i cili mbledh kryesisht botues dhe profesionistë të fushës.

Nga: IntoAlbania

Title

Librat që Mund të Merrni me Vete në Pushime ...

Një përzgjedhje nga libraria më e madhe në vend. Ky është momenti kur shumë mund të jenë duke nisur pushimet e verës dhe krahas valixhes me veshjet dhe sendet për të paketuar me vete, një dilemë e madhe, e përhershme, mbetet zgjedhja e librit që do të na shoqërojë përgjatë tyre. Një zgjedhje jo aq [...]

View more
Title

Kultura Shqiptare Humbi Besim Zekthin – &...

Ditën e djeshme, datë 29 qershor, u nda nga jeta në moshën 84 vjeçare, “Mjeshtri i Madh”, “Nder i Kombit”, Besim Zekthi, emblemë e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve. Lajmi i trishtë është bërë publik me një postim nga Ansambli Popullor i këngëve dhe Valleve. Valltar i pakrahasueshëm në vlerësimin e kolegëve dhe artistëve, [...]

View more
Title

Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në ...

Gjon Muhrremi është emri i pagabueshëm shqiptar i artistit që do të përfaqësojë Zvicrën në konkursin më të rëndësishëm të këngës në Evropë, Eurosong 2020. Me një postim në profilin e tij Instagram, këngëtari është shprehur: “krenar që të njoftoj pjesëmarrjen në Eurovizion për Zvicrën me një këngë franceze”. Postimi i Gjonit në Instastory Me [...]

View more
Title

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurosong, Arilena...

Që Arilena Ara do të bënte të flitej gjatë për të, u nuhat diçka që nga nata e fitores së Festivalit, fitore e denjë për t’u quajtur e zhurmshme. Por që ajo do të ishte menjëherë ndër të preferuarat e ndjekësve të Eurovizionit në të gjithë botën, kjo padyshim është një befasi. Aq më shumë [...]

View more
Title

The Guardian – Ermonela Jaho, Sopranoja m...

Kështu e ka çmuar gazetari i prestigjozes britanike The Guardian, John Crace, interpretimin e Ermonela Jahos në fillim të shkurtit në recitalin e mbajtur në sallën e koncerteve “Wigmore Hall”, në Londër. Dhe nuk ka qenë i vetmi nga ajo redaksi që është shprehur me nota sipërore vlerësimi. Në një tjetër artikull të dedikuar, gazetari [...]

View more
Title

Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes – Tradi...

Të gjithë ne kemi qenë dëshmitarë të ndryshimit që kanë pësuar bibliotekat publike, në lagjet e Tiranës. Të krijuara dhe konceptuara sipas një forme të njëjtë estetike, me ngjyrën e verdhë të fortë që të tërheq sa e shikon, ato ofrojnë në brendësi mjedise sa të ngrohta e paqësorë, aq dhe pozitive. Nëse doni të [...]

View more
Title

Ismail Kadare: Një autor i përmasave botërore

Shkrimtari i dimensioneve ndërkombëtare është përkthyer masivisht në 45 gjuhë të botës, çfarë i jep veprës së tij karakterin e pasaportës artistike për letërsinë moderne të Shqipërisë. Ismail Kadare është propozuar për çmimin Nobel në letërsi dhe është një nga autoritetet e padiskutueshme për shqiptarët kudo ku jetojnë. Jeta e tij nisi në qytetin e Gjirokastrës, [...]

View more
Title

Nënë Tereza

E kanonizuar nga Papa Françesku në vitin 2016, Shën Tereza e Kalkutës, e njohur gjerësisht dhe si Nënë Tereza, është gruaja më e famshme shqiptare në botë, e njohur për devotshmërinë ndaj krishtërimit dhe më të varfërve.   Çdo 4 shtator bota përkujton një shenjtore të shpallur në kohë moderne, një murgeshë katolike, një shqiptare të mirë, [...]

View more
Title

Emra të Njohur

Edhe pse një vend i vogël, historia e Shqipërisë është e mbushur me emra të njohur, që tek sa kanë formësuar identitetin e shqiptarëve, kanë shërbyer dhe si përcjellës të vlerave tyre jashtë vendit. Është ende i gjallë në të gjithë botën kujtimi i Nënë (Shën) Terezës, gruas shqiptare që ja doli të bëhet imazhi [...]

View more

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics