Kuzhina më e mirë tradicionale shqiptare - Into Albania

Kuzhina më e mirë tradicionale shqiptare

Tiranë

Mullixhiu

I konsideruar Restoranti më Mikëpritës e i Shijshëm i Tiranës, dhe i përmendur në të gjitha listat e vendeve ku duhet të hash në kryeqytet, ky restorant ka rrëmbyer zemrat si të vendasve, ashtu edhe të turistëve. Kjo i detyrohet sa sharmit të shefit të famshëm Bledar Kola apo drurit të bukur dekorues e atmosferës së ngrohtë, aq edhe mënyrës kreative përmes të cilës vijnë disa nga pjatat më tradicionale shqiptare, përfshirë dhe ato të periudhës së komunizmit. Kola fitoi çmimin e 3-të në garën e organizuar nga World Gourmet Society Best Plate në Monte Karlo, përmes një pjate tradicionale, që ka një vend special në zemrën e çdo shqiptari: trahanasë së ëmbël.

Adresa e internetit: mullixhiu.al
Tel: +355696660444
Për hartën kliko këtu.

Oda

Mu ngjitur vrullit të zonës së Pazarit të Ri, ndodhet një restorant i vogël i quajtur Oda, i vlerësuar si një nga dhjetë restorantet për t’u provuar në Tiranë sipas adresës Culture Trip. Emri i referohet dhomave të vogla në shtëpitë tradicionale otomane të Tiranës, dhe ambjentet e brendshme janë të dekoruara në përputhje me stilin e këtyre shtëpive. Ushqimi është autentik, i shijshëm dhe i përballueshëm për çdo portofol, ku përfshihen qingji i pjekur, byreku, fërgesa, pllaqia, dhe shumë pjata të tjera. Këtu do të gjeni dhe rakinë e shtëpisë më të mirë!

Për hartën kliko këtu.
Tel: +355699668881; +35542249541

Ceni’s

I konsideruar si një nga vendet më të mirë të gatimit të mishit në qytet, veçanërisht biftekut, këtu çdo pjatë serviret me përkushtimin më të madh. Pozicionuar afër Liqenit Artificial të Tiranës, restoranti është një miks mes kuzhinës italiane dhe asaj tradicionale shqiptare. Të gjitha llojet e mishrave gatuhen sipas stilit të kuzhinës vendase, ndërsa pasta e përgatitur nga veta kuzhinierët konkurron dhe me atë italiane! Kombinimi mes pjatave dhe verës këtu realizohet në mënyrë të shkëlqyer, dhe kjo është një tjetër arsye se përse nuk duhet humbur ky vend.

Adresa e internetit: cenisrestaurante.com
Për hartën kliko këtu.
Tel:+355674066166

Bujtina e Gjelit

E ndërtuar në vitin 1992, ky bar-restorant- hotel është i pozicinouar në lagjen legjendare të Don Boskos në Tiranë. Kjo bujtinë është e ndërtuar në mënyrë mjeshtërore përmes ndërthurjes së materialeve të hekurit, drurit dhe gurit. Shumica e produkteve që serviren në restorant vijnë nga ‘Ferma e Gjelit’ dhe janë të freskëta e organike. Duke përdorur furrat me tulla dhe pajisje të tjera tradicionale, menuja ka një shije autentike shqiptare.

Për hartën kliko këtu.
Tel: +355 67 207 4403

Shumë pranë Tiranës

Uka Farm

 Shumë pranë Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Terëza, ky restorant i llojit farm-to-table (ferma në tryezë) duhet vizituar për shumë arsye. Tokat e mbuluara nga vreshtat dhe hapësira moderne e ngrënies bëjnë që ky vend të jetë i duhuri për t’u relaksuar apo për të rimarrë energjitë pas një fluturimi të lodhshëm. I hapur në vitin 1996, ky restorant drejtohet nga një shef i ri si dhe nga prodhuesi i verës Flori Uka. Disa nga specialitetet e ofruara përfshijnë verën e shkëlqyer të shtëpisë, disa lloje të ndryshëm djathërash, qingjin e pjekur e plot pjata të tjera ku vihet re freskia e çdo produkti.

Për hartën kliko këtu.
Tel: +355 67 203 9909

Ceren Ismet Shehu

Jashtë Tiranës, në fshatin e vogël të Surrelit, përgatit pjatat tradicionale shqiptare as më pak e as më shumë por një nga kuzhinierët e Mbretëreshës Elizabeta II! Me praninë e gjelave apo dhive që shëtisin nëpër kodrat e bukura të fshatit ku ndodhet restoranti, natyra përreth është vetëm fillimi i një eksperience autentike. Disa nga pjatat më të njohura janë flija e veriut, sallata e papërpunuar e kungullit, petka me hithra, si dhe djathi i shtëpisë. Mjeshtëria e shef Ismet Shehut do ju bëjë të humbisni në shijet dhe aromat e menusë, ku servirja origjinale e pjatave është po aq e rëndësishmë sa dhe vetë përgatitja e tyre.

Për hartën kliko këtu.
Phone: +355 68 400 0449

Restorant Reka

I preferuar nga vendasit që prej hapjes në vitin 2002, menuja e restorantit përfshin disa nga pjatat tradicionale më të shijshme shqiptare, ku spikasin ato të rajonit të Dibrës. Përveç mishit, sidomos atij të qingjit, dy pjatat e tjera të njohura të këtij restoranti janë jufkat, dhe sheqerparja.

Adresa e internetit: restorantreka.al
Për hartën kliko këtu.
Tel: +355 68 206 4700

Nano Resort

Në Daias, Petrelë, ndodhet një nga restorantet më të njohura për produktet bio dhe menunë tradicionale të cilësisë së lartë. Ambjenti, freskia dhe aroma e produkteve, e bëjnë Nano Resort një emër që duhet ta zbuloni sa më shpejt. Për të interesuarit ky restorant mundëson dhe një tur virtual, ku mund të shihni në kompjuterin tuaj atmosferën fantastike që ju pret.

Adresa e internetit + Turi virtual: nanoresort.al
Për hartën kliko këtu.
Tel: +355672030193

Ushqim Tradicional Fshati

Fishtë – Mrizi i Zanave

Pranë Lezhës, ky restorant është kthyer me kalimin e kohës në një legjendë të vërtetë të kuzhinës shqiptare, dhe jo pa arsye. Si një nga restorantët më krijues e autentik të Shqipërisë, të gjesh një tavolinë aty për aty është e pamundur, ndaj duhet patjetër të rezervoni më përpara. Do ishte mirë që menunë t’ja linit në dorë kamarierëvë, të cilët servirin pjatat e sezonit të kombinuara në një mënyrë perfekte. Djathi i freskët, lëngu i shegës apo reçeli i shtëpisë këtu janë thjesht art më vete. Mishi, më i miri që keni ngrënë ndonjëherë në jetën tuaj. Për të gjithë ata që duan që eksperienca e Mrizit të mos mbarojë shpejt, mund të kaloni mbrëmjen në një nga dhomat e hotelit që i është bashkangjitur restorantit, e të shijoni turin e ushqimit apo verërave pa u merakosur për kalimin e orëve!

Adresa e internetit: mrizizanave.com/mrizi/.
Për hartën kliko këtu.
Phone: +355 69 210 8032

Tushemisht – Hotel Millenium

Tushemishti, afër qytetit të Pogradecit, është një nga vendet më të njohura të Shqipërisë, falë panoramave të Liqenit të Ohrit dhe ushqimit të freskët. Hotel Millenium, i pozicionuar mu pranë liqenit, është gjithashtu shumë i famshëm për restorantin që servir peshkun e freskët si dhe kuzhinën tradicionale shqiptare. Këtu mund të provoni një fërgesë të shijshme, apo supën e peshkut që nën sfondin e liqenit merr një aromë akoma më të mirë.

Për hartën kliko këtu.

Boboshticë – Taverna Antoneta

Nëse zgjidhni të vizitoni këtë fshat të bukur malor pranë Korçës, ky është një destinacion që nuk mund t’a humbisni. I pozicionuar mes kopshteve të gjelbërta, njerëz të famshëm vizitojnë këtë tavernë ashtu si bletët vizitojnë kosheret, dhe arsyeja është e thjeshtë: këtu do të gjeni një nga kuzhinat më të mira të gjithë zonës. Lakrori delikat, turshitë dhe gjiza e freskët, djathi i shtëpisë apo mishi plot shije, e bëjnë menunë e kësaj taverne vërtet të parezistueshme!

Për hartën kliko këtu.
Tel: +355 69 238 9384

Voskopojë – Hotel Pashuta

Ajri i pastër, peizazhet spektakolare apo lulet shumëngjyrëshe të stinës që rrethojnë verandën e madhe të Hotelit Pashuta, e kthejnë këtë vend  në një parajsë të vërtetë. I vendosur mu në të dalë të Korçës dhe në pronësi të një familje mjaft të ngrohtë e mikëpritëse, ky vend do t’ju bëjë të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Ushqimi organik i freskët është i përgatitur me kujdes dhe serviret bukur përmes porcioneve të vogla. Pllaqi, trahana, petulla, piperka turshi, mishi i freskët apo rakija speciale janë vetëm disa nga emrat që do i japin një shije tradicionale qëndrimit tuaj këtu

Website: pashuta-hotel.voskopoje.hotels-al.com
Për hartën kliko këtu.
Tel: +355 68 581 0007

Gërmenj – Farma Sotira

Ky vend i sugjerohet veçanërisht atyre që kanë shpirtin e aventurës, e duan të kenë një përvojë të rrallë në jetë që përfshin kamping, hiking, peshkim e shumë më tepër. I rrethuar nga pyjet e bukura me pisha në krah të malit, në Farmën Sotira do të gjeni disa vila druri pushimi që janë në harmoni të plotë me natyrën përreth. Zona e ngrënies e ndërtuar në gur ndodhet mu pranë rezervatit të troftës që shtrihet përgjatë gjithë farmës. Ky rezervat e furnizon restorantin me peshkun më të shijshëm e të freskët që mund të provoni. Një listë e gjatë pjatash të gatuara në mënyrë mjeshtërore si dhe produktet bio të farmës e bëjnë qëndrimin këtu vërtet të paharrueshëm!

Adresa e internetit: farmasotira.com
Për hartën kliko këtu.
Tel: +355692342529

Shkodër – Restorant Tradita

Nën shoqërinë e oxhakut të ngrohtë dhe arredimit me gur, do keni mundësinë të shijoni disa nga pjatat tradicionale të gatuara në mënyrën më mjeshtërore. Djathi sereme gatuar në enë balte, fileto krapi, peshku në kos, kërpudha e boronica të egra,  keci i pranverës, derri i malësisë, kulaç I ngrohtë, fasulja pllaqi, e sa e sa pjata të tjera që do ju bëjnë të lëpini gishtat ju presin në një nga restorantet më mikëpritës e të shijshëm që do mund të gjeni.

Adresa e internetit: hoteltradita.com
Për hartën kliko këtu.
Tel: +355 25372 240

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Në Zbulim të Kasharit, një...

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një...

Zbulo shumë
image-title

Bujtina Marku – Të Endësh...

Shkodra

A keni menduar ndonjëherë se mund të uleni në tezgjah e të thurni me fije e ngjyra nga duart tuaja? Të përjetoni një përvojë unike të endjes me pajisjet që datojnë në Antikitet e që thurin aq bukur traditën në pëlhurë. Nëse do të vizitoni Bujtinën Marku, veç kujtimeve të mrekullueshme për gjithçka që do [...]

Bujtina Marku – Të Endësh...

Zbulo shumë
image-title

Radio Bar

Tirana

Me makinën e shkrimit Olympia të vendosur në hyrje të barit, një nga shumë klientët e Radio Bar shkruan komentin e tij: “Veni, vedi, vici”. Është pikërisht ky lokali i natës që ka qënë kaq i rëndësishëm dhe popullor përgjatë historisë së tij, sa nuk di të thuash më nëse i parapriu Radio jetës së [...]

Radio Bar

Zbulo shumë
image-title

Gelateri Çela – Shija e...

Durrës

Një vizitë në Durrës nuk mund të quhet e plotë pa një ndalesë tek “Gelateri Çela”, një simbol i akullores artizanale të punuar me pasion e cilësi maksimale. Të evidentohesh në një qytet si Durrësi nuk është e lehtë. Mjafton një shëtitje në Muzeun Arkeologjik apo në zonën e Vollgës, dhe kujtohesh se ky qytet [...]

Gelateri Çela – Shija e...

Zbulo shumë
image-title

Fundjavë në Park

Tirana

Një event i muzikës elektronike në mjedis të hapur, përgjatë gjithë fundjavës! ‘Fundjavë në Park’ është një hapësirë ​​muzikore në ambientin më të gjelbërt të kryeqytetit, Liqenin Artificial të Tiranës. Eventi është krijuar nga një koncept i thjeshtë që sjell një ndjesi minimaliste: një atmosferë rikrijuese në natyrë përgjatë gjithë ditës; një bar veror; Live [...]

Fundjavë në Park

Zbulo shumë
image-title

Kantina Kopliku – Të degustosh...

Shkodra

Keni planifikuar një vizitë të gjatë në Shkodër, apo një shëtitje në Koplik? Atëhere bëni mirë të vendosni në axhendën tuaj “Kantina Koplikun”, një vend tërheqës ku prodhohet e shijohet vera shqiptare! Kantina Kopliku është një nga ato surprizat e këndshme që të rezervon Kopliku. Falë ambjenteve komode të pritjes për vizitorët, ofertave turistike për [...]

Kantina Kopliku – Të degustosh...

Zbulo shumë
image-title

Fresh Garden: Një dyqan dhe...

Tirana

Të gjithë ata që frekuentojnë zonën e ish-Bllokut, janë njohur me një realitet të ri që ka zënë vend shumë shpejt në këtë lagje popullore të Tiranës: Fresh Garden. Përmes një dyqani të kompletuar me fruta-perime nga më të freskëtat e të gjithë shumëllojmërinë e produkteve të shtëpisë, si dhe një restoranti të hapur aty [...]

Fresh Garden: Një dyqan dhe...

Zbulo shumë
image-title

Vaj Ulliri Musai: Zbuloni një...

Vlora

Nëse jeni duke shkuar në Vlorë, duke ndjekur daljen e Novoselës, do të mund të vizitoni fabrikën e vajit të ullirit “Musai”, një prej prodhuesve më të njohur të vajit të ullirit në Shqipëri. Tashmë fabrika është e hapur dhe për turistët që duan të njihen me fazat e prodhimit të kësaj marke të njohur. [...]

Vaj Ulliri Musai: Zbuloni një...

Zbulo shumë
image-title

Lodge of Wine: Përzgjedhja më...

Berat

Mu në zemër të qytetit të Beratit ndodhet “Lodge of Wine”, apo “Shtëpiza e Verës”, në të cilën do të gjeni produkte nga kantinat më të mira shqiptare. Prej një viti në Berat është hapur “Lodge of Wine”, ku janë të pranishme me produktet e tyre mbi 40 kantinat më të mira shqiptare. Kjo “Shtëpizë e Verës” [...]

Lodge of Wine: Përzgjedhja më...

Zbulo shumë
image-title

Gambero Gourmet

Tirana

Cilësia e parë e produkteve, fjala e fundit e teknologjisë që përdoret në kuzhinë, dëshira e shefave të kuzhinës për të sjellë më të mirën tek ju por jo vetëm, mbi 140 etiketa verërash të ndryshme përbëjnë luksin e vërtetë në “Gambero Gourmet”. Restoranti ndodhet në zonën me ajrin më të pastër të Tiranës, tek liqeni artificial, [...]

Gambero Gourmet

Zbulo shumë
image-title

Pasta da Pucci – Restoranti...

Tirana

Si një nga restorantet më të njohur për pjatat kreative të pastave në Tiranë, “Pasta da Pucci” nuk duhet humbur për ata që adhurojnë pastat e freskëta tipike italiane. Kur u hap këtu e 9 vite më parë, fitoi menjëherë popullaritet! Ishte restoranti i parë me fokus pastat në Tiranë, me një identitet të spikatur, [...]

Pasta da Pucci – Restoranti...

Zbulo shumë
image-title

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike...

Tirana

Pozicionuar pranë liqenit artificial, Piceri “Pavarotti” ka fituar shumë shpejt një popullaritet të madh, falë picave dhe menusë plot shije, si dhe një ambjenti mikëpritës edhe për familjet me fëmijë. Nëse doni të shijoni një picë tipike italiane, të gatuar me po të njëjtin pasion, kreativitet, e me të njëjtat produkte të freskëta me të [...]

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike...

Zbulo shumë
image-title

Chefeê: Një surprizë e këndshme...

Tirana

Doni të ndryshoni ambjent, e të hani një drekë plot shije apo darkë të këndshme në zemër të Tiranës? Lexoni të gjitha arsyet përse ja vlen të shpenzoni kohën tuaj cilësisht te Chefeê! E hapur vetëm një vit më parë, Chefeê është një restorant që nuk ka dashur të imponohet me bujë, por të presë [...]

Chefeê: Një surprizë e këndshme...

Zbulo shumë
image-title

Nano Resort

Tirana

Mu në të dalë të kryeqytetit, Nano Resort ofron eksperiencën e plotë të natyrës, falë serave, vreshtave, e një ushqimi bio të mundësuar nga produktet e rritura aty.  Resorti është vetëm 13 km larg qendrës së Tiranës dhe do të duhet një udhëtim i shkurtër me makinë për të zbuluar një vend plot hijeshi. Nga [...]

Nano Resort

Zbulo shumë
image-title

Nouvelle Vague

Tirana

Nouvelle Vague prej vitesh është një nga lokalet më në zë të Tiranës. Emërtimi, që evokon lëvizjen ikonoklaste të kinemasë franceze, i shkon përshtat një lokali që kur u hap ishte plot risi për kryeqytetin. Që nga lista e gjatë e koktejleve të krijuar nga vet barman–ët, tek arredimi modern me pjatat e baterisë të [...]

Nouvelle Vague

Zbulo shumë
image-title

Kosherja

Tirana

Një nga restorantet më të rinj në kryeqytet, Kosherja, është i pozicionuar në një nga zonat më popullore të Tiranës, mu në rrugicën mbrapa Piramidës. Kosherja, ashtu siç ka dhe emrin, është një vend i ngrohtë dhe mikëpritrës. Përmes një hapësire të konsiderueshme ku të gjithë mund të gjejnë lehtësisht rehatin e tyre, ky do [...]

Kosherja

Zbulo shumë
image-title

Kino

Tirana

Një nga lokalet e reja të zonës së ish-Bllokut që ka krijuar shumë shpejt klientelën e vet besnike është “Kino”. Pozicionimi në një nga rrugicat më të njohura të Tiranës për jetën e natës, aty ku ndodhen “Charl’s”-i,”Colonial”-i, apo “Çoko”, i dha mundësinë që të binte menjëherë në sy mes të rinjve që frekuentojnë këtë [...]

Kino

Zbulo shumë
image-title

Bar Hemingway

Tirana

Në një zonë shumë të bukur e të vjetër të Tiranës, gjendet Bar Hemingway, me rumin dhe xhin-in më të mirë që mund të gjeni, e një larmi eventesh ku muzika e zgjedhur xhaz dhe bluz i japin tjetër shije komunikimit cilësor.

Bar Hemingway

Zbulo shumë
image-title

Muma Bistro Bar

Tirana

E hapur rishtazi, Muma Bistro Bar ka një klientelë besnike të krijuar menjëherë falë atmosferës e arredimit të ngrohtë, ushqimit të shijshëm dhe banakut modern që të fton të qëndrosh aty për orë të tëra.

Muma Bistro Bar

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics