6 Destinacionet Perfekte të Ngjitjeve në Shkëmbinj - Into Albania

6 Destinacionet Perfekte të Ngjitjeve në Shkëmbinj

Shqipëria me pasuritë kulturore, me natyrën e egër, me plazhet përrallore prej kohësh është kthyer në destinacionet ideale për të kaluar disa ditë ndryshe.

Me një kombinim që kap perfeksionin mes terrenit të thyer me male, e plazheve mahnitëse, Shqipëria vitet e fundit po shfrytëzohet shumë edhe për adrenalinën që të dhurojnë sportet ekstreme. Një ndër to është edhe climbing (ngjitja në faqe shkëmbore) i cili prej 10 vitesh po gjen terren zhvillimi dhe interesimi, jo vetëm nga të huaj, por edhe nga shqiptarët. Ashtu siç shprehet për IntoAlbania Elion Çikopano, një ndër promotorët kryesorë të Climbing Albania “Shqipëria është një potencial i madh për zhvillimi e këtij sporti. Me rreth 100 rrugë të ndryshme të ngjitjeve në faqet shkëmbore nga gjashtë vende të Shqipërisë, mund të themi që jemi kthyer në një nga destinacionet ideale të climbing, njësoj si Italia dhe Greqia,” thekson ai.

Ai nuk heziton të na shpjegojë, se çengelat e parë, për të realizuar të tilla ngjitje janë bërë nga të huajt, të cilët të mahnitur nga Shqipëria kanë dashur të zhvillojnë këtë sport. Por, me kalimin e viteve itineraret e tjera janë shtuar dhe janë pajisur edhe me elementet e duhur për të pasur një ngjitje sa më të sigurt. Gjatë këtyre viteve alpinistët më të mirë evropian kanë ardhur në Shqipëri duke i cilësuar zonat shqiptare si ndër më të mira në Ballkan për këtë lloj sporti.

Por cilat janë destinacionet ideale që kanë tërhequr turistë jo vetëm për alpinizëm, por edhe për të parë një Shqipëri tjetër.

Bovilla

Bovilla është ndër destinacionet e cila kohët e fundit ka filluar të frekuentohet shumë për pamjen mbrësëlënëse që të ofron. Prej 10 vitesh në zonën e Bovillës janë realizuar ngjitjet e para në faqet shkëmbore. Vetëm 26 km në veri të Tiranës, ngrihet mbi kanionin dhe rezervuarin e Bovillës dhe të ofron një pamje që iu lë pafjalë. Bovilla është një mundësi e mirë ngjitjeje për të gjithë alpinistët e të gjithë moshave, që nga fillestarët tek më profesionistët.

Brari

Për të gjithë alpinistët, Brari konsiderohet si thembra e Akilit, ndër më të bukurat, por më të vështirat për t’u realizuar. Ky kanion konsiderohet që ka vijën më të vështirë në Ballkan. Alpinistët që merren prej vitesh me këtë sport, e konsiderojnë këtë majë si më të mirën në vend. Dhe është e dukshme pasi vetëm alpinistët profesionistë, mund ta ngjisin.

Petrela

E pozicionuar 15 km larg kryeqytetit, Petrela është destinacioni i tretë i rëndësishëm për alpinizëm në Tiranë. I aksesueshëm për të gjitha grupmoshat, Petrela mund të themi është idealja për të mësuar fazat e parë të climbing.

Gjipe

Një tjetër destinacionet interesant, i cili frekuentohet shumë jo vetëm për alpinizëm, por edhe për plazhin e tij, është Gjipeja. I pozicionuar mes bukurive magjepsëse të natyrës, është ndër plazhet më atraktivë të Rivierës Shqiptare. Gjipeja në verën që lamë pas priti edhe edicionin e pestë të Albanian Climbing Festival, ku morën pjesë shumë alpinistë jo vetëm shqiptarë, por edhe të huaj, duke i shtuar hovin kësaj zone edhe në aspektin turistik.

Gjipe, Vlorë. Burimi nga Elion Çikopano

Përmet

Përmeti dallohet për disa pika kryesore ku mund të bëhet alpinizëm. Që nga Guri i Qytetit, tek kanionet e Langaricës e duke kaluar tek malet në afërsi të fshatit Petran. Kanioni i Lengaricës i cili njihet edhe për banjat termale, ka një potencial turistik që nuk anashkalon edhe climbing. Ky kanion me gjatësinë prej 4-5 km dhe lartësinë deri në 150 metra, të mundëson një rrugëtim spektakolar mes shkëmbinjve të krijuar prej miliona vitesh, e lumit kurativ të Lengaricës që rrjedh i paqtë përmes tyre.

Theth

Thethi i pasur me maja shkëmbore të thepisura është një destinacion ideal për ngjitje, por jo i gjithi është i pajisur me çengelat e sigurisë që të ndihmojnë për të tillë alpinizëm. Thethi ka disa itinerare të aksesueshme, por këshillohet të ngjitet vetëm nga profesionistët.

Pamje nga Thethi. Foto nga Matthew Storer

Nëse jeni në kërkim të eksperiencave të tilla unike për alpinizëm, këto destinacione duhet të jenë pjesë e listës tuaj për t’i prekur nga afër.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Guidë e monumenteve skulpturore në...

Tirana

Skulpturat apo bustet e një qyteti kanë vlera të cilat shkojnë përtej historisë dhe veçanërisht ato të Tiranës zbulojnë identitetin e kulturën e kryeqytetit brenda një shëtitjeje.    Tirana përfshin shumë monumente që jo vetëm shënjojnë vlerat kombëtare por edhe tregojnë, në mënyrë të natyrshme, eventet dhe periudhat historike më të rëndësishme në vend. Vitet [...]

Guidë e monumenteve skulpturore në...

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Krujës

Kruja

Është një nga zonat më të vjetra të historisë shqiptare. Ndërtimi i pazarit më të bukur dhe tërheqëse të Krujës daton rreth 400 vjet më parë. Ai është një vlerë e padiskutueshme historike-arkitektonike me rrugët me kalldrëm që të drejtojnë për në kala. E gjithë hapësira është atraksion i veçantë që përmbush më së miri statusin e [...]

Pazari i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Statuja e Skënderbeut

Tirana

Statuja e Skënderbeut është dominante dhe reflektive me sharmin e saj në të gjithë perimetrin e sheshit qëndror. Monumenti 11 metra I lartë është vepër e Odhise Paskalit, Andrea Manos dhe Janaq Paços dhe u vendos në qendër të Tiranës në vitin 1968 me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar. Sheshi gjithashtu mban [...]

Statuja e Skënderbeut

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Gjirokastrës

Gjirokastra

Është një nga 8 lagjet më të vjetra të Gjirokastrës, që shtrihet si një rreze poshtë mureve të Kalasë. Pazari i Gjirokastrës është në rikonstruksion të vazhdueshëm për shkak të vjetërsisë dhe statusit monumental që ka në trashëgiminë kombëtare e botërore të Unesco-s. Pazari në formën që ka sot është ndërtuar reth 500 vjet më [...]

Pazari i Gjirokastrës

Zbulo shumë
image-title

Sheshi Iliria

Durrës

Durrësi shtrihet përgjatë bregut të detit Adriatik me një vijë bregdetare domethënëse. Është një nga kryeqendrat e trashëgimisë kombëtare dhe ndërkombëtare për shkak të pozitës gjeografike, si portë hyrëse në Ballkanin Perëndimor. Ai ka qenë e vazhdon të jetë një ndër qytetet më të frekuentuara të vendit, sepse bashkë me plazhin e tij dhe afërsinë [...]

Sheshi Iliria

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Korçës

Korça

Askund më mirë se sa në Pedonalen e Korçës nuk mund të kuptohet përse ky qytet ka marrë namin e një qyteti romantik, plot stil dhe elegancë në mënyrën se si jeton përditshmërinë e vet. E veshur nga pemët përgjatë gjithë rrugës, me shtëpitë e ulëta, kafenetë dhe restorantet moderne, Pedonalja e Korçës është një [...]

Pedonalja e Korçës

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Shkodrës

Shkodra

Pak më e shkurtër se 1 km, pedonalja shtrihet për rreth 800 m, e shtruar e gjitha me gurë dekorative. Nuk ka shumë vite që Pedonalja e Shkodrës është kthyer në një nga atraksionet turistike më të vlerësuara të vendit. Aty gjen një vend ku bashkohen e tashmja dhe e kaluara, e ku në të gjitha [...]

Pedonalja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Ri: Një lagje...

Tirana

Një ndër lagjet rezidenciale më të vjetra dhe historike në qytetin e Tiranës, Pazari i Ri është i saporinovuar dhe rigjallëruar në vitin e fundit. Shumë prej elementeve të tij tradicionale janë ruajtur ndërsa sheshi është plotësisht i rifreskuar e tashmë ka një pamje të re e moderne. Prejardhja e emrit të lagjes është pazari [...]

Pazari i Ri: Një lagje...

Zbulo shumë
image-title

Parku i Liqenit

Tirana

Parku i Liqenit mbetet një nga destinacionet më të frekuentuar të fundjavës! Shëtitje në natyrë, lojëra në këndin e fëmijëve, hapësirë për të lexuar, një shfaqje artistësh të rinj në Teatrin e Hapur, lojërat për të rritur në fushat shumësportëshe, dhe shumë mundësi të tjera për tu kënaqur gjenden pikërisht këtu. Liqeni ofron peizazhe tejet tërheqëse. [...]

Parku i Liqenit

Zbulo shumë
image-title

“Reja” e Fujimotos

Tirana

“Reja” e Fujimotos është një instalacion gjigand përballë Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Një vepër e krijuar për Serpentine Pavilion 2013, kur “reja” u instalua në Londër për herë të parë, kjo strukture artificiale me shufra çeliku të bardhë, të gjithëve ju ngjasonte në mënyrë të çuditshme me fenomenin natyror më të butë në [...]

“Reja” e Fujimotos

Zbulo shumë
image-title

Memoriali “Postblloku”

Tirana

Figura e bunkerit është simbol i izolimit të periudhës së komunizmit në Shqipëri si edhe të përgjimit e vigjilencës paranojake të atij regjimi. Një bunker i vogël tashmë është vendosur edhe buzë bulevardit kryesor të kryeqytetit. Sot, ky bunker bëhet simbol i rënies së regjimit 45-vjeçar, më totalitar të Evropës. Vendosur në hyrje të ish-Bllokut, [...]

Memoriali “Postblloku”

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Tiranës

Tirana

Pedonalja e Tiranës është një tjetër vend ku, përveç kafeneve dhe restoranteve, gjen një konfiguracion interesant pikash bashkëkohore, kulturore e historike, për tu vizituar. Këtu, familja mund të parashikojë të kalojë një ditë të tërë larg makinave e rreth njerëzve! Si fillim, kemi Kalanë e Tiranës në zemër të Pedonales, me rrënoja 350 vjeçare, e [...]

Pedonalja e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Teatri Turbina

Tirana

Shumë pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi” të apasionuarit e skenës dhe interpretimit gjejnë Teatrin “Turbina”, apo siç është pagëzuar më artistikisht, “arTurbina”. Teatri i ri i Tiranës me emërtim vibrant bashkon të gjithë kompleksitetin që lidh skenën dhe spektatorin. Teatri “Turbina” në vetvete është një impiant modern skenik. Ndërtesa u rigjallërua duke ndryshuar destinacionin e godinës [...]

Teatri Turbina

Zbulo shumë
image-title

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Tirana

Hyrja lindore e qytetit identifikohet fort nga një prej objekteve më të rëndësishëm të kujtesës kombëtare: Varrezat e Dëshmorëve dhe monumenti “Nëna Shqipëri.” Ndërtuar mbi një kodrinë, në këtë kompleks monumental prehen eshtrat e 900 partizanëve. Kompleksi monumental është i dukshëm për çdo udhëtar që vjen apo del nga Tirana. Monumenti prej betoni, 12 metra [...]

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Zbulo shumë
image-title

Monumenti i “Skënderbeut”

Kruja

Përtej Kalasë, prania e Skënderbeut mund të vërehet edhe në zemër të qytetit të Krujës, falë skulpturës së Janaq Pacos, përuruar më 28 nëntor 1959. Nga Kruja në Tiranë, nga Prishtina në Romë e në plot kryeqytete të tjera të botës, statuja e Skënderbeut mbi kal apo bustet e tij janë dëshmi e famës dhe [...]

Monumenti i “Skënderbeut”

Zbulo shumë
image-title

Sfinksi

Durrës

Nëse shkon në Durrës, duhet patjetër të kalosh nga Vollga, shëtitorja ku asnjëherë nuk mungojnë turistët, lojërat për të rritur e fëmijë, restorantet e peshkut ose ato me kuzhinë italiane, piktorët, muzikantët dhe artizanët në trotuar. Në hyrje të shëtitores, një urë moderne ju çon tek Ventus Harbor Hotel, ku mund të zgjidhni mes një [...]

Sfinksi

Zbulo shumë
image-title

Vila e Enver Hoxhës

Tirana

Zona e ish-Bllokut përbën një nga kuadratet më interesante dhe dinamike të Tiranës. Urbanistika e re dhe arkitektura e trashëguar ndërthurën, pas viteve ’90, historinë komuniste dhe çfarë erdhi pas asaj. Në kërthizë të këtij kuadrati është ndërtuar Vila e Enver Hoxhës. E rrethuar nga kangjella të lehtë metalikë dhe e shtrirë në një hapësirë [...]

Vila e Enver Hoxhës

Zbulo shumë
image-title

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë...

Lezha

Një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë është edhe Kuvendi i Lezhës, i thirrur nga Skënderbeu pranë Katedrales së Shën Kollit në 2 mars të 1444, për të bashkuar princat shqiptarë. Kuvendi i Lezhës ja doli të krijonte për herë të parë një ushtri të përbashkët të komanduar nga Skënderbeu, që ishte [...]

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë...

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics