Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes - Tradita që po Kthen Lexuesin Tek Libri - Into Albania

Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes – Tradita që po Kthen Lexuesin Tek Libri

Të gjithë ne kemi qenë dëshmitarë të ndryshimit që kanë pësuar bibliotekat publike, në lagjet e Tiranës. Të krijuara dhe konceptuara sipas një forme të njëjtë estetike, me ngjyrën e verdhë të fortë që të tërheq sa e shikon, ato ofrojnë në brendësi mjedise sa të ngrohta e paqësorë, aq dhe pozitive.

Nëse doni të kuptoni mënyrën e të jetuarit, kulturën, e traditën e një qyteti, nuk e gjeni vetëm tek stili i të veshurit, apo çfarë lokalesh frekuentohen, por duhet të prekni bibliotekat.

Biblioteka “Musine Kokalari”. Foto nga IntoAlbania.

Synimi i rihapjes së bibliotekave të lagjes, është rikthimi i vitalitetit, në mënyrë të tillë që të ndërgjegjësojnë qytetarët ndaj kulturës së leximit, në një kohë kur flitet shpesh për humbjen e raportit libër-lexues. Në ditët e sotme katër prej bibliotekave janë në funksion të plotë, ndërkohë katër të tjera janë në punime e sipër për t’ju dhënë imazhin e ri si dhe për t’u pasuruar me titujt e shumtë. Si një hapsirë që synon zhvillimin e njohurive, ato po rigjejnë funksionet e tyre, jo vetëm si ambjente leximi, por dhe në hapsira studimore e takime të ndryshme me njerëz të botës së penës.

Biblioteka “Hamit Beqaj”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka “Musine Kokalari”

Biblioteka “Musine Kokalari”, është ndër të parat ambjente të rikonstruktuara dhe ndodhet përgjatë unazës, në afërsi të shkollës Vasil Shanto. E rihapur në fillim të vitit 2018, ajo ka ekzistuar si  bibliotekë që në vitin 1968. Në të mund të gjesh të gjitha zhanret si roman, novelë, tregime e poezi, nga letërsia shqipe dhe e huaj. Klikoni këtu për të gjetur vendodhjen.

Biblioteka “Musine Kokalari”. Foto nga IntoAlbania

Biblioteka “Musine Kokalari”. Foto nga IntoAlbania

Biblioteka “Petro Zheji”

Biblioteka “Petro Zheji” e pozicionuar përballë shkollës Harry Fultz, në brendësi të lagjes, ka marrë një formë të re duke u shëndërruar në një ambjent të ngrohtë të dijës. Si bibliotekë ajo nuk është mbylluar asnjë ditë që nga data e krijimit në vitin 1973 dhe sot e kësaj ditë në të mund të gjesh fondin e librave si të vjetër ashtu dhe të rinj. Klikoni këtu për të gjetur vendodhjen.

Biblioteka ‘Petro Zheji”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka ‘Petro Zheji”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka ‘Petro Zheji”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka “Hamit Beqaj”

Mund të themi që është një ndër bibliotekat më të mëdha dhe më aktivja në organizimin e aktiviteteve që kanë për bazë librin. Kjo bibliotekë është afër shkollës së Kuqe, dhe dikur ka qenë salla e leximit nr 3 të Bibliotekës Kombëtare. E ndarë në 3 mjedise, salla e madhe e aktiviteteve ku janë edhe autorët shqiptarë, salla ku janë autorët e huaj të përkthyer në shqip dhe salla e tretë ku është libri për fëmijë dhe libri në gjuhë të huaj. Në këtë bibliotekë, fondi është shumë i pasur me botime të vjetra, mes tyre edhe ekzemplarë të rrallë ku mund të përmendim botimin e Hamletit në shqip i vitit 1943. Klikoni këtu për të gjetur vendodhjen.

Biblioteka “Hamit Beqaj”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka “Hamit Beqaj”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka “Hamit Beqaj”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka “Misto Treska”

Biblioteka “Misto Treska” e cila ndodhet mbrapa kafe Florës, pranë rrugës së Durrësit, është ndër ato biblioteka, e cila i është nënshtruar rregullimit, duke unifikuar të njëjtën pamje vizive si më bibliotekat e tjera. Ajo është krijuar që në vitin 1963 dhe ka pasur një veprimtari me shkëputje. Në vitin 2018 pati rikonstruktimin e fundit dhe sot në të ka një fond të pasur me tituj të cilët kanë qenë pjesë e bibliotekës dhe një pjesë e dhuruar. Klikoni këtu për të gjetur vendodhjen.

Biblioteka “Misto Treska”. Foto nga IntoAlbania.

Biblioteka “Misto Treska”. Foto nga IntoAlbania.

Është interesant fakti që vetëm në 6-mujorshin e parë të këtij viti, numri i regjistrimeve të reja është 2-fishuar në krahasim me vitin 2018 dhe kjo kuptohet fare lehtë, pasi  në çdo orë të ditës aty do të gjesh lexuesin, nga më i vogli tek më i madhi. Dhe për çdo person që ndoshta nuk e di, bibliotekat i gjen të hapura çdo ditë nga e hëna në të shtunë nga ora 8.00 deri në 19.00.

Biblioteka “Musine Kokalari”. Foto nga IntoAlbania

Biblioteka “Hamit Beqaj”. Foto nga IntoAlbania.

Nga: IntoAlbania

Title

Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në ...

Gjon Muhrremi është emri i pagabueshëm shqiptar i artistit që do të përfaqësojë Zvicrën në konkursin më të rëndësishëm të këngës në Evropë, Eurosong 2020. Me një postim në profilin e tij Instagram, këngëtari është shprehur: “krenar që të njoftoj pjesëmarrjen në Eurovizion për Zvicrën me një këngë franceze”. Postimi i Gjonit në Instastory Me [...]

View more
Title

Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë S...

Pas Panairit të Frankfurtit, ai në Leipzig është salloni më i rëndësishëm gjerman i librit. Këtë vit, ai do të mbahet nga data 12 deri më 15 Mars, 2020. Shqipëria, edhe këtë herë, do të ketë stendën e saj ku do prezantohen vepra të letërsisë shqipe bashkëkohore nga autorët e mëdhenj si Mitrush Kuteli dhe [...]

View more
Title

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurosong, Arilena...

Që Arilena Ara do të bënte të flitej gjatë për të, u nuhat diçka që nga nata e fitores së Festivalit, fitore e denjë për t’u quajtur e zhurmshme. Por që ajo do të ishte menjëherë ndër të preferuarat e ndjekësve të Eurovizionit në të gjithë botën, kjo padyshim është një befasi. Aq më shumë [...]

View more
Title

The Guardian – Ermonela Jaho, Sopranoja m...

Kështu e ka çmuar gazetari i prestigjozes britanike The Guardian, John Crace, interpretimin e Ermonela Jahos në fillim të shkurtit në recitalin e mbajtur në sallën e koncerteve “Wigmore Hall”, në Londër. Dhe nuk ka qenë i vetmi nga ajo redaksi që është shprehur me nota sipërore vlerësimi. Në një tjetër artikull të dedikuar, gazetari [...]

View more
Title

Ismail Kadare: Një autor i përmasave botërore

Shkrimtari i dimensioneve ndërkombëtare është përkthyer masivisht në 45 gjuhë të botës, çfarë i jep veprës së tij karakterin e pasaportës artistike për letërsinë moderne të Shqipërisë. Ismail Kadare është propozuar për çmimin Nobel në letërsi dhe është një nga autoritetet e padiskutueshme për shqiptarët kudo ku jetojnë. Jeta e tij nisi në qytetin e Gjirokastrës, [...]

View more
Title

Nënë Tereza

E kanonizuar nga Papa Françesku në vitin 2016, Shën Tereza e Kalkutës, e njohur gjerësisht dhe si Nënë Tereza, është gruaja më e famshme shqiptare në botë, e njohur për devotshmërinë ndaj krishtërimit dhe më të varfërve.   Çdo 4 shtator bota përkujton një shenjtore të shpallur në kohë moderne, një murgeshë katolike, një shqiptare të mirë, [...]

View more
Title

Emra të Njohur

Edhe pse një vend i vogël, historia e Shqipërisë është e mbushur me emra të njohur, që tek sa kanë formësuar identitetin e shqiptarëve, kanë shërbyer dhe si përcjellës të vlerave tyre jashtë vendit. Është ende i gjallë në të gjithë botën kujtimi i Nënë (Shën) Terezës, gruas shqiptare që ja doli të bëhet imazhi [...]

View more

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics