Shtegtarë dhe Autoktonë - Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë - Into Albania

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

Në këto ditë të izolimit total, ku bota ka si kryefjalë pandeminë globale, trevat shqiptare, kanë qenë mikpritëset e para të shumë shpendëve të rrallë shtegtues.

Me një relievi të pasur dhe klimë të favorshme, Shqipëria ka kushte të favorshme për t’i dhënë jetë shpendëve të shumëllojshme. Vendi ynë numëron rreth 370 lloje, nga të cilat rreth 290 lloje janë autoktone.

Periudha e pranverës është idealja për shtegtimin e shumë shpendëve të cilat konsiderohen të rralla dhe Shqipëria numëron shumë.

IntoAlbania sjellë një listë prej 10 shpendësh të rrallë të territorit Shqiptar, jo vetëm shtegtues, por edhe autoktonë.

Pula e livadheve

Ky lloj shpendi është një nga të rrallat në territorit tonë. Në Gadishullin Ballkanik specie të tilla raportohen të zhdukura ose në sasi të vogla. Pula e Livadheve, përbëhet nga dy popullata folezuese, ajo lindore me qendër në Rusi dhe ajo perëndimore më qendër në Spanjë dhe Portugali.

Pula e Livadheve. Burimi: https://www.hbw.com/ibc/

Gargulli

Gargulli është një shpend migrator shumëngjyrësh që ka shtëpizën e tij edhe në trevat shqiptare. Konsiderohet një nga shpendët më të mahnitshëm të Evropës, për shkak të ngjyrave të pasura ekzotike e të shndritshme. Ky lloj shpendi shtegton nga Afrika e Jugut, për të ardhur si vizitorë, kryesisht në periudhën maj-gusht. Ai folenizon kryesisht në zona të hapura me peizazhe të shumëllojshme, e ndërton folenë në shpate lumenjsh.

Gargulli, foto nga Besnik Jakupi

Shqiponja e Malit

Simboli i Shqiptarëve, shpendi madhështor i cili haset në tërë Shqipërinë, por më shumë në zonat malore. Njihet për aftësi të mëdha fluturuese dhe shpejtësi të lartë manovruese.  

Shqiponja e Malit, foto nga Granit Hyseni. Burimi: Wildlife – Albanian Photographers

Kali i qyqes

Kali i qyqes përfaqëson jo vetëm simbolin e biodiversitetit, por edhe një prej llojeve më të rralla në të gjithë vendin. Sot Kali i Qyqes konsiderohet si më i rrezikuari gjatë 30 viteve të fundit. Ky shpend është ndër shkabat më të mëdha në Shqipëri, i cili ndihmon ekosistemin, shkaba të tilla janë pastruesit apo ruajtësit më të mirë të cilësisë së mjedisit. Kjo pasi ato ushqehen me kërmat e kafshëve shtëpiake dhe atyre të egra, shpendë të tjerë dhe peshq, insekte, fruta dhe madje me jashtëqitje të gjitarëve. Gjendet kryesisht në zonën e Gjirokastrës.

Kali i Qyqes, foto nga Franz Robiller. Burimi: Protection and Preservation of Natural Environment in Albania

Pelikani Kaçurrel

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta është kthyer prej vitesh në shtëpinë folenizues të këtij shpendi që konsiderohet si më i madhi ujor. Është një shpend që rritet dhe zhvillohet në liqenet kryesore të Shqipërisë dhe nuk shtegton. Prej vitesh pelikani është kthyer në një joshje të veçantë jo vetëm për turistët vendas, por edhe për të huajt. Pelikani kaçurrel jo vetëm zbukuron lagunën, por kohët e fundit po vërehet dhe një rritje e numrit të foleve, një faktor pozitiv që tregon se ky shpend, po rigjen shtëpinë e tij.

Pelikani Kaçurrel, foto nga Granit Hyseni në Parkun Divjakë-Karavasta

Lejleku

Në Shqipëri, lejleku konsiderohet si ndër të parët shpend verues. Vjen në pranverë  kryesisht në mars dhe largohet në vjeshtë duke filluar nga gushti gjer në fund të shtatorit. Madje në këtë kohë pandemie ishte i pari që mbërriti në trevat shqiptare. Vitet e fundit numri i Lejlekëve të kthyer në Europë ka ardhur duke u zvogëluar. Shkaku i kësaj është ndryshimi i klimës dhe prishja e habitateve.

Lejleku, foto nga Granit Hyseni. Burimi: Wildlife – Albanian Photographers

Larushi Kokëkuq

Është një shpend, shtegtar tropikal, në trevat shqiptare. Zakonisht qëndron në majat e pemëve, por mund të gjendet dhe në terrene me rërë.

Flamingo

Lugina e Nartës njihet dhe si strehëza e flamingove, por mbrapa nuk qendron as Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta. Shpendi lozonjar spikatet për shkak të kontrasteve midis ngjyrës rozë, të zezë dhe të bardhë. Mbrojtja e këtij shpendi në Shqipëri ka bërë që një numër i konsiderueshëm flamingosh të rishfaqen në lagunat tona, duke sjellë dhe një numër të konsiderueshëm të turistëve.

Skifteri kthetrazi

Është ndër shpendet që gjendet në gjithë Shqipërinë. Si shpend autokton grabitqarë pëlqen të qëndrojë në terrene të hapura, e toka kënetore.

Skifteri Kthetrazi, foto nga Granit Hyseni e realizuar në Kamenicë të Kosovës

Pata e Vogël Laramane

Është një ndër shpendët në zhdukje dhe shfaqet e rrallë në zonën e Shkodrës dhe në Butrintit. Është një patë mjaft e vogël me qafë të trashë dhe dallohet për ngjyrat e mrekullueshme mes të kuqes dhe gështenjës së fortë.

Pata e vogël laramane. Burimi https://ebird.org/species/

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Liqeni i Zi në Radomirë...

Dibra

Ndoshta jo shumë të promovuara, por destinacionet e Dibrës janë një mrekulli natyrore e fshehur, e ku me të drejtë malësitë e saj ndryshe quhen edhe çatia e Shqipërisë. Një ndër destinacionet më të afërta me qytetit e Peshkopisë, është  “Liqeni i Zi” i cili ndodhet 20 minuta larg portës së malit të Korabit, mbi [...]

Liqeni i Zi në Radomirë...

Zbulo shumë
image-title

Destinacioni më i Ri ”Shtegu...

Kukës

Për të apasionuarit pas hiking dhe natyrës ekziston një shteg i ri për ecje me distancë të gjatë, por edhe me një natyrë të virgjër. Bëhet fjalë për Shtegun e Ngjyrave, i cili është pjesë i Parkut Natyror Korab-Koritnik. Ky shteg kalon nga bjeshkët e Çajës të Kukësit dhe vazhdon deri në Fushën e Korabit. [...]

Destinacioni më i Ri ”Shtegu...

Zbulo shumë
image-title

Syri i Sheganit – Perla...

Shkodra

Shqipëria është e pasur më natyrë të virgjër dhe peizazhe përrallore. Një ndër to i cili kohët e fundit po tërheq edhe vëmendjen e shumë pushuesve është edhe Syri i Sheganit. Si një ndër nga destinacionet e zbuluara së fundmi kjo zonë konsiderohet ndër më të bukurat dhe më me vlerë në bregun e liqenit [...]

Syri i Sheganit – Perla...

Zbulo shumë
image-title

Vithkuqi – Fshati Turistik i...

Korça

Vështirë se gjen një fshat si Vithkuqi të pasur me natyrë, traditë, kulturë dhe resurse turistike. Për bukuritë dhe historinë që ka kjo zonë e Korçës, bën që ajo të renditet ndër fshatrat parësor për potencial turistik, duke qendruar përkrah me Voskopojën dhe Dardhën për nga resurset që trashëgon. I pozicionuar vetëm 20 km larg [...]

Vithkuqi – Fshati Turistik i...

Zbulo shumë
image-title

Destinacionet Magjepsëse të Përmetit

Gjirokastra

Përmeti apo siç njihet ndyshe qyteti i trëndafilave, është vendi i cili do t’ju surprizojë në shumë aspekte, jo vetëm në kulturë dhe traditë, por edhe në peizazhe natyrore e shije unike të gatimeve që vetëm zonjat përmetare dinë të bëjnë.  IntoAlbania ka përzgjedhur një listë të eksperiencave unike që mund të përfitoni nëse vizitoni [...]

Destinacionet Magjepsëse të Përmetit

Zbulo shumë
image-title

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Lezha

Kallmeti njihet si një zonë me pasuri natyrore, kulturore, historike dhe gjithmonë ka tërhequr vizitorë të shumtë. E strukur mes pemeve shekullorë, në Kallmet ndodhet edhe një kishë e vogël, e cila fsheh një histori mistike. Bëhet fjalë për kishën e “Shën Eufemisë” një objekt religjioz mjaft impresionues, me një bukuri tërheqëse. Sapo hyn në [...]

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Zbulo shumë
image-title

Shpellat e Pukës – Destinacione...

Shkodra

Puka është një qytet i vogël por me një natyrë të madhe. Rrethi i Pukës për vetë natyrën dhe pozicionin gjeografik që ka,  është  shumë i përshtatshëm për ture të llojeve të ndryshme, si edhe për të gjitha sportet e aventurës. Ndër të tjera Puka shquhet dhe për një sërë shpellash, ku deri tani janë të [...]

Shpellat e Pukës – Destinacione...

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Komanit – Të...

Shkodra

Me pamjen dhe klimën e fjordeve skandinave, Liqeni i Komanit është një strehë e cila të dhuron një paqe të brendshme. E vendosur mes kodrave të mbuluara me gjelbërim, pozicionohet në pjesën veriore të vendit. Veriu i Shqipërisë prej vitesh po gëzon meritat e shumta të marra nga turistët e huaj dhe vendas. Dhe dalëngadalë, [...]

Liqeni i Komanit – Të...

Zbulo shumë
image-title

Bredhi i Hotovës – Oazi...

Gjirokastra

Me peizazhe mahnitëse, plazhe përrallore dhe ushqim të mrekullueshëm, Shqipëria është kthyer në një destinacion unik, ku gjen çdo gjë që natyra mund të fal. Krahas turizmit bregdetar pasioni i të huajve, së fundmi edhe i pushuesve shqiptarë, janë parqet natyrore. Pavarësisht se me një shtrirje të vogël, Shqipëria numëron shumë të tilla. Një ndër [...]

Bredhi i Hotovës – Oazi...

Zbulo shumë
image-title

Destinacionet Përrallore të Pukës –...

Shkodra

Nëse jeni në kërkim të vendeve të veçanta të mbushura me adrenalinë dhe aventurë, Puka është gjithmonë një surprizë. Rrethinat saj, gjithnjë e më shumë po marrin vëmendjen dhe po thërrasin turistë të shumtë. Vizitor vendas dhe të huaj e pëlqejnë qytetin verior jo vetëm për shkak të klimës së pastër, gjelbërimit, por edhe për [...]

Destinacionet Përrallore të Pukës –...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Arkeologjik i Durrësit –...

Durrës

Durrësi, qyteti që bashkëjeton mes antikitetit dhe modernitetit është një thesar që asnjëherë nuk lodhesh së eksploruari, jo vetëm në aspektin historik, por edhe në turizëm e kulturë. E nëse doni të njihni më tepër mbi të shkuarën e qytetit, Muzeu Arkeologjik është ideali. I konsideruar si më i madhi në vend, në të janë [...]

Muzeu Arkeologjik i Durrësit –...

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Në Zbulim të Kasharit, një...

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një...

Zbulo shumë
image-title

6 Vendet Mahnitëse në Shqipëri,...

Korça

Stina e dimrit, për ata që e dashurojnë dhuron aq shumë ndjenja lumturie. Shqipëria është ndër ato vende që të ofron mrekulli të shumta natyrore dhe të fton të bëhesh pjesë e adrenalinës së turizmit dimëror. Nëse doni të dini ku mund t’ia kaloni bukur në këtë stinë, ju sugjerojmë listën e vendeve me borë [...]

6 Vendet Mahnitëse në Shqipëri,...

Zbulo shumë
image-title

Shkalla e Tujanit

Tirana

Njё “arratisje” e momentit tё fundit, nga zhurma e kryeqytetit. Kur jeton nё Tiranë dhe ke njё fundjavё tё shkurtёr, qё s’tё jep mundёsi pёr t’u larguar dhe pёr t’u shkёputur nga zhurmat e qytetit, mund tё biesh lehtёsisht nё dёshpёrim apo ta gjesh veten duke lakmuar fotot e miqve tё tu nё instagram, tё [...]

Shkalla e Tujanit

Zbulo shumë
image-title

Rrajca

Elbasan

Zona e ndaluar gjatë periudhës komuniste dhe tashmë e mbrojtur nga UNESCO për natyrën e saj të rrallë po kthehet në një nga destinacionet natyrore më të kërkuara të vendit. Thuajse në kufi të Maqedonisë se veriut, Rrajca bën pjesë në parkun e mbrotjur kombëtar të Shebenik-Jabllanicës. Praku gjigand është ende relativisht i panjohur sepse ka [...]

Rrajca

Zbulo shumë
image-title

Fundjavë në Park

Tirana

Një event i muzikës elektronike në mjedis të hapur, përgjatë gjithë fundjavës! ‘Fundjavë në Park’ është një hapësirë ​​muzikore në ambientin më të gjelbërt të kryeqytetit, Liqenin Artificial të Tiranës. Eventi është krijuar nga një koncept i thjeshtë që sjell një ndjesi minimaliste: një atmosferë rikrijuese në natyrë përgjatë gjithë ditës; një bar veror; Live [...]

Fundjavë në Park

Zbulo shumë
image-title

Fshati Lin

Korça

Fshati duket sapo zbret rrugën kombëtare që të çon në Pogradec. Është një gadishull i vogël që hyn butë në ujërat e Liqenit të Ohrit. Dikur quhej “Liqeni i Dritës” ndoshta sepse ndriçohet plotësisht nga dielli përgjatë gjithë vitit. Gadishulli banohet nga disa qindra banorë me shtëpi karakteristike të cilat krijojnë një peizazh të këndshëm [...]

Fshati Lin

Zbulo shumë
image-title

Mali i Korabit, çatia e...

Dibra

Malësitë e Dibrës janë çatia e Shqipërisë dhe kulmojnë me Malin e Korabit. Mali ndahet mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut por maja e tij më e lartë kulmon në Shqipëri me 2764 metra. Korabi rrethohet nga parku kombëtar me të njëjtin emër dhe njihet për bimësi dhe faunë fantastike që nuk është dëmtuar nga [...]

Mali i Korabit, çatia e...

Zbulo shumë
image-title

Gjiri i Karaburunit

Vlora

Gadishulli i Karaburunit është kthyer një nga destinacionet më të kërkuara të bregdetit shqiptar, për faktin se është thuajse tërësisht i paprekur. Gadishulli është i vetmi park detar në Shqipëri, dhe plazhet që mund të vizitoni këtu janë të panumërta. Gadishulli shtrihet përballë gjirit të Vlorës, si një gisht që tregon peisazhin mbresëlënës të rrethuar [...]

Gjiri i Karaburunit

Zbulo shumë
image-title

Shpella e Piratëve

Vlora

Një nga vendet që ka ndikuar imagjinatën kolektive të shqiptarëve, përmes njërit prej librave më të dashur. Shpella e Piratëve ka frymëzuar shkrimtarin shqiptar Petro Marko që i ka kushtuar një libër me të njëjtin titull dhe më pas një film fantastik ku protagonistë janë femijët. Shpella ngjall fantazitë e gjithkujt që e viziton duke [...]

Shpella e Piratëve

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Shkopetit

Dibra

Nëse doni të katapultoheni në një natyrë fantastike, liqeni i Shkopetit dhe kodrat e mbuluara nga gjelbërimi janë një zgjedhje e pashmangshme! Sapo sheh së largu Grykën e Shkopetit, kupton se vendi që po viziton nuk i ngjason aspak destinacioneve të tjera natyrore të Shqipërisë. Kjo grykë tërthore e formuar nga aktiviteti eroziv i lumit [...]

Liqeni i Shkopetit

Zbulo shumë
image-title

Lumi i Gashit

Kukës

Kjo mrekulli natyrore e mbrojtur tashmë dhe nga UNESCO ruan një nga natyrat më të paprekura në Shqipëri.  A e dini se në 12 shtete të Evropës ruhen në mënyrë strikte rezervatet natyrore të pyjeve të lashta të ahut? A e dini se një nga këto vende evropiane është edhe Shqipëria? UNESCO ka përfshirë dy [...]

Lumi i Gashit

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Peshtures: Spektakli natyror...

Gjirokastra

E fshehur mes maleve të Tepelenës, Ujëvara e Peshturës është një nga ato destinacione që përmbush të gjitha pritshmëritë e vizitorëve, e që vazhdon të jetë pak e njohur mes turistëve. Vishuni me rroba sportive! Mbushni çantën në mënyrë të nevojshme me ujë, fruta të thata dhe ndërresa të lehta, e nisuni drejt malësive të [...]

Ujëvara e Peshtures: Spektakli natyror...

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Grunasit në Theth

Shkodra

Jeni gati për një ecje që në fund shpërblehet me një ujëvarë fantastike? Në Theth, Ujëvara e Grunasit ka fituar prej disa vitesh famën e një prej atraksioneve natyrore më të vizituar nga turistët. Ujëvara e Grunasit është një atraksion natyror që e shpërblen me shlodhje dhe kënaqësi të jashtëzakonshme udhëtimin e gjatë të një [...]

Ujëvara e Grunasit në Theth

Zbulo shumë
image-title

Mali i Çikës

Vlora

Mali i përmendur dhe nga Lord Bajroni, është një nga pikat më atraktive për ngjitësit e majave të jugut të Shqipërisë. Çika është çatia e rivierës shqiptare. Ndan detin Jon nga luginat e malësive të Jugut. Mali i Çikës është 2045 metra i lartë dhe konsiderohet si një nga majat më të larta të relievit [...]

Mali i Çikës

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Bogovës

Berat

Ujëvara e Bogovës, me lartësinë prej 20 metrash the pishinën e kaltër, është ende një vend jo shumë i rrahur nga turistët. Jeni në kërkim të zbulimit të Shqipërisë ekzotike, e të surprizave natyrore krejt të paprekura nga dora e njeriut? Ujëvara e Bogovës është një prej atyre vendeve që po kërkoni! E pozicionuar në [...]

Ujëvara e Bogovës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Beratit

Berat

Imazhit turistik të Beratit prej 40 vitesh i është shtuar një muze interesant i cili tregon mbi jetesën dhe zakonet e përditshme të banorëve të qytetit. Muzeun Etnografik i Beratit është i vendosur brenda mureve të një banese tipike beratase që i përket shekullit të 18-të. I përshtatur në dy katet e shtëpisë, që ndodhet [...]

Muzeu Etnografik i Beratit

Zbulo shumë
image-title

Dardha: Fshati ideal i dimrit

Korça

Në lartësinë e 1344 metrave dhe falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha, ky fshat 300-vjeçar, është një nga fshatrat turistikë më surprizues në Shqipëri. Një prej tipareve më dallues e te bukur të fshatit turistik të Dardhës, është peizazhi i tij i paharrueshëm, ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri. Shtëpi prej [...]

Dardha: Fshati ideal i dimrit

Zbulo shumë
image-title

Shishtavec – Udhëtim në çdo...

Kukës

Mbi 1400 metra mbi nivelin e detit natyra është treguar bujare dhe e dashur duke i falur zonës së vogël të Shishtavecit gjithçka duhet: tokën e pasur me bimësi e faunë, ujëra lumenjsh e liqenesh të vegjël, reliev gati për aventurën e sporteve dimërore dhe njerëz mikpritës. Shishtaveci, rreth 30 km larg qytetit verior të [...]

Shishtavec – Udhëtim në çdo...

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Zi: Shërim, freski...

Elbasan

Me këtë liqen të fshehur akullnajor, qyteti pak i njohur i Gramshit rezervon një nga vendet më tërheqëse për natyrën dhe kurimin e shëndetit. Në lartësinë 1750 metra mbi nivelin e detit dhe rrethuar nga peizazhe malore, Liqeni i Zi është një nga vendet natyrore më të vizituara përreth qytetit të Gramshit. Përmes bukurisë natyrore, [...]

Liqeni i Zi: Shërim, freski...

Zbulo shumë
image-title

Voskopojë

Korça

Natyra, arti dhe historia ndërthuren me njëra tjetrën në Voskopojë, duke e bërë këtë vend një destinacion të preferuar turistik përgjatë gjithë vitit. E njohur si qendër e rëndësishme kulturore që në vitin 1330, me kalimin e shekujve ajo u pasurua me mbi 24 kisha, Akademinë e famshme, shtypshkronjën e dytë të Perandorisë Osmane, si [...]

Voskopojë

Zbulo shumë
image-title

Curraj i Epërm

Kukës

Një nga fshatrat malorë më të paprekur të vendit, së fundmi po hyn në hartën e turistëve. I fshehur mes maleve e pyjeve, Curraj i Epërm është kthyer në një destinacion të ëndërruar për shumë të apasionuar pas aventruës. Rruga e vetme per të shkuar në Currajn e Epërm është të përshkosh shtigjet në këmbë. [...]

Curraj i Epërm

Zbulo shumë
image-title

Drini i Zi

Dibra

Drini i Zi dhe gjithë luginat e tij mbeten një hapësirë për tu eksploruar në Shqipëri. Lumi më i gjatë që përshkon verilindjen e Shqipërisë deri në detin Adriatik në perëndim është një nga atraksionet që po zbulohet edhe si hapësirë për sporte ujore.  Drini i Zi buron nga Maqedonia dhe përshkon qarkun e Dibrës [...]

Drini i Zi

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Shkodrës

Shkodra

Për të njohur tamam Shkodrën, duhet patjetër të njiheni dhe me Liqenin e saj, që ka qenë dëshmitar i transformimeve të qytetit përgjatë shekujve. Në veriperëndim të Shqipërisë gjendet Liqeni i Shkodrës, liqeni më i madh i Jugut të Evropës, dhe një nga bukuritë e shumta që Shkodra ofron për turistët. Liqeni që ndan kufijtë [...]

Liqeni i Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Amantia

Vlora

Qyteti ilir i Amantias me parkun e tij arkeologjik është dëshmi e historisë së vjetër të bregdetit të Jonit. Ajo çka e bën vërtët unik këtë park, është fakti se ende ngjan i pazbuluar nga turistët. Kjo të jep mundësinë të kalosh një ditë në disa nga rrënojat më interesante të Shqipërisë, të pozicionuara në një natyrë [...]

Amantia

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Elbasan

Në listën e parqeve të shumta natyrorë të vendit, Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë afër qytetit të Librazhdit ende nuk është mjaftueshëm i njohur. Një nga shkaqet kryesore lidhet me faktin se ky park ka qenë një zonë e ndaluar kufitare përgjatë gjysëm shekulli të diktaturës komuniste. Ishte pikërisht kjo mbyllje, që sot përbën dhe një nga [...]

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Zbulo shumë
image-title

Livadh

Vlora

Livadhi është plazhi më i madh dhe një prej më popullorëve të krahinës së Himarës. Duhet të kalosh fshatrat simpatikë dhe plot jetë të Rivierës një pas një për të mbërritur në këtë gji te gjatë të Himarës. Duhet ta dini se Livadhi është më afër Sarandës se Vlorës, por e rëndësishme është se të gjitha [...]

Livadh

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Sotirës

Elbasan

Nga burimet e ujit që vijnë nga Mali i Tomorit, krijohet Ujëvara e Sotirës, një shfaqje fantastike natyrore që po tërheq çdo vit gjithnjë e më shumë turistë. Derdhjet që rrjedhin përmes shkëmbinjve gëlqerorë e që bien në trajtë çurgjesh nga lartësitë 20-100 metra, të bëjnë të përhumbesh totalisht në një spektakël ngjyrash e përjetimesh. Itinerari që duhet [...]

Ujëvara e Sotirës

Zbulo shumë
image-title

Qeparo

Vlora

Qeparoi u ndërtua aty ku shndërriste një dritë mes errësirës! Kështu thotë legjenda që historinë e ka ndarë mes Qeparoit të ri dhe Qeparoit të vjetër. Pasi kalon gjirin e Porto Palermos shfaqet lugina e Qeparoit mbushur me agrume dhe ullinj, në krah të saj është plazhi i gjatë dhe në horizont deti blu. Nëse [...]

Qeparo

Zbulo shumë
image-title

Lugina e Valbonës

Kukës

Një luginë e mbushur me lumenj, ujëvara spektakolare e pyje të pafundëm nën hijen e majave të larta që shfaqen ngado. Një mikpritje me zemër, sipas traditave shekullore malësore, e gatime me produkte bio të zonës që përgatiten plot shije. Një ajër i pastër që të duket se të shton jetën dhe një qetësi ideale! [...]

Lugina e Valbonës

Zbulo shumë
image-title

Antigonea

Gjirokastra

Monumentet kushtuar dashurisë janë nga më të bukurit në botë, mjafton të kujtojmë Taj Mahal-in në Indi. Në Shqipëri ndodhet jo një monument, por rrënojat e një qyteti të tërë, Antigonesë, që mori këtë emër në antikitet për të celebruar dashurinë. Antigonea u themelua në vitin 295 para Krishtit nga mbreti Pirro i Epirit, i [...]

Antigonea

Zbulo shumë
image-title

Vaskat e Bënjës në Përmet

Gjirokastra

Ditën që mbi tokë lindi Përmeti, Zoti duhet të ketë qenë i frymëzuar nga dashuria për natyrën sepse e vizatoi qytetin si një peizazh pa kohë, ku malet, kodrat, lumi dhe pyjet do të qëndrojnë bukur si ditën e parë, madje me të fshehta për t’i zbuluar.  Kjo shpjegon edhe pse deri në ditët tona [...]

Vaskat e Bënjës në Përmet

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Viroit

Gjirokastra

Si një pikturë e mrekullueshme e Monesë, Liqeni i Viroit me liqenin e kulluar dhe bimësinë e dendur që jeton nën të, ofron peizazhe fantastike natyrore që ndodhen vetëm 3 kilometra larg Gjirokastrës. Përmes një shëtitoreje që lidh qytetin me Parkun, të shumtë janë ata që zgjedhin të ‘humbasin’ në qetësinë dhe paqen që të [...]

Liqeni i Viroit

Zbulo shumë
image-title

Gjiri i Jalit

Vlora

Nëse ke mbyllur punët e vitit, ke pas shpine çantën e rrobave të lehta, dhe kohën e duhur për ti dedikuar qejfit e aventurës, natyra të rezervon plot supriza kur zbret pak më poshtë Himarës. Pas një rruge gjarpëruese që kalon mes ullinjve dhe rrepeve të fshatit Vuno, shfaqet Jali. Plazh i qetë me ujëra [...]

Gjiri i Jalit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Skënderbeut: Heroi që...

Kruja

Nën këmbët e malit të Krujës gjenden rrënojat e kështjellës brenda të cilës ngrihet Muzeu Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” i njohur ndryshe dhe si Muzeu i Skënderbeut. Gjergj Kastriot Skënderbeu ishte udhëheqësi i një prej periudhave më të ndritura kombëtare, duke përbërë figurën rreth së cilës u brymos identiteti i shqiptarëve. Rikthimi i Skëndërbeut në [...]

Muzeu i Skënderbeut: Heroi që...

Zbulo shumë
image-title

Himara

Vlora

Himara është vendi i duhur ku mund të njohësh monumentet natyrore, të shijosh gatimet delikate të detit, të aromatizosh nuhatjen me vajin e ullirit të zonës, të qetësosh shpirtin kur viziton kishat e të gëzohesh kur kridhesh në ujërat e ftohtë të plazheve blu. Aty gjen harmoninë unike të natyrës ku deti, qielli dhe mali janë [...]

Himara

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Historik Kombëtar

Tirana

I ndodhur në qendër të Tiranës, në sheshin “Skënderbej”, Muzeu Historik Kombëtar është më i madhi në Shqipëri për nga pasuria e trashëgimia historike. Ka një fasadë dominante, falë mozaikut të quajtur “Shqipëria”, një vepër arti ku paraqiten heronjtë shqiptarë të etapave të ndryshme historike, me theksin që i vihet klasës punëtore. Inaguruar në vitin [...]

Muzeu Historik Kombëtar

Zbulo shumë
image-title

Kanioni i Lengaricës

Gjirokastra

Tek sa pjesa më e madhe e turistëve kanë dëgjuar vetëm për Ujërat Termale të Benjës, Parku i Bredhit të Hotovës rezervon për turistët një tjetër surprizë që nuk duhet humbur. Kanioni i Lengaricës me gjatësinë e konsiderueshme prej 4-5 km dhe lartësinë deri në 150 metra, të mundëson një rrugëtim spektakolar mes shkëmbinjve të [...]

Kanioni i Lengaricës

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta

Fier

Imagjinoni një qytet me 51 mijë banorë, me pallatet, monumentet apo ambjentet e përbashkëta ku banorët zhvillojnë jetesën e tyre normale. Tani imagjinoni një park me 51 mijë individë shpendësh, ku gjithashtu nuk mungojnë monumentet natyrore apo zonat ku këta individë shoqërohen me njëri tjetrin. Mbresëlënëse apo jo? Ky ‘qytet’ nuk është tjetër veçse Parku [...]

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta

Zbulo shumë
image-title

Liqenet e Lurës: Zbuloni një...

Dibra

Një nga arsyet se përse na pëlqen kaq shumë të udhëtojmë është për shkak të krijimit të ndjesive të reja, që na bëjnë t’i rikthehemi natyrshëm fëmijërisë, atëhere kur bota ishte një e panjohur që duhej ta zbulonim. Këto emocione do të merrni dhe në Liqenet e Lurës, ku do përqafoheni nga një bukuri natyrore [...]

Liqenet e Lurës: Zbuloni një...

Zbulo shumë
image-title

Dhërmi: Fshati simbol i pushimeve...

Vlora

Në Shqipëri, nëse thua verë, zëre se ke thënë Dhërmi, e nëse thua Dhërmi, zëre se ke thënë verë! Ky fshat turistik ka aq shumë arsye për të qënë simboli i stinës së nxehtë në Shqipëri, sa është e vështirë të mendosh një sezon plazhi të plotë pa u zhytur të paktën një herë në [...]

Dhërmi: Fshati simbol i pushimeve...

Zbulo shumë
image-title

Ksamil: Ishuj të virgjër, plazhe...

Saranda

Po të udhëtosh pak kilometra në jug të Sarandës do të gjendesh në Ksamil, një nga surprizat më të mrekullueshme që ofron turizmi shqiptar. Falë detit të kristaltë e ishujve me plazhe mahnitëse që arrihen lehtësisht nga bregu, si dhe afërsisë me Butrintin (pasuri botërore e UNESCOs), vitet e fundit ky vend ka tërhequr vëmendjen e [...]

Ksamil: Ishuj të virgjër, plazhe...

Zbulo shumë
image-title

Kepi i Rodonit: Shkëputja ideale...

Durrës

Një nga destinacionet që vitet e fundit ka patur një rritje të konsiderueshme të numrit të turistëve është Kepi i Rodonit, që ndodhet vetëm pak kilometra larg Tiranës. Ky rrip i lartë toke në formë gadishulli shtrihet në detin Adriatik dhe ofron peizazhe tërheqëse si dhe disa monumente historike e kulturore të rëndësisë së veçantë. [...]

Kepi i Rodonit: Shkëputja ideale...

Zbulo shumë
image-title

Liqenet e Dumresë: Zbuloni thesaret...

Elbasan

Si një kurorë e mbushur me gurë të çmuar, zona e Dumresë me 86 liqenet e saj të përmasave të ndryshme magjeps cilindo kalimtar që kërkon ta zbulojë më nga afër. Të pozicionuar në rrethin e Elbasanit, 160 metra mbi nivelin e detit, liqenet e Dumresë njihen për veçoritë e tyre dhe peizazhet e jashtëzakonshme [...]

Liqenet e Dumresë: Zbuloni thesaret...

Zbulo shumë
image-title

Mali Morava: Natyrë e bukur...

Korça

Harrojini për pak moment serenatat korçare, lakrorin, rrugicat me kalldrëm apo pazarin e vjetër, dhe çojeni shikimin në lindje të Korçës, aty ku lartohet Mali Morava. Ky vigan natyror që arrin deri lartësinë e 2042 metra (Maja e Badaroshit) dhuron surpriza të shumta, ndaj bëni mirë ta vendosni këtë mal në axhendën e vendeve për [...]

Mali Morava: Natyrë e bukur...

Zbulo shumë
image-title

Mali i Dajtit: Ngjyrat e...

Tirana

Ndërsa jeni në Tiranën e bukur dhe të zhurmshme, ka shumë mundësi të gjeni veten në kërkim të natyrës së thjeshtë. Besoj se e dini se jeni me fat, pasi fare pranë ndodhet Mali i Dajtit! Kjo ikonë e qytetit e zbukuron peizazhin e qytetit ashtu si një kornizë zbukuron një pikturë, dhe ndodhet vetëm [...]

Mali i Dajtit: Ngjyrat e...

Zbulo shumë
image-title

Mali me Gropa

Tirana

Jo larg Tiranës gjendet një destinacion i veçantë ku mund të bëhet ecje në natyrë teksa shijohen pamje fantastike. Monumentet natyrorë të lëjnë përherë pa fjalë nga madhështia dhe kreativiteti që natyra ka treguar tek sa i ka konceptuar përgjatë periudhave të ndryshme kohore. Një prej këtyre monumenteve është dhe Karsti i Malit me Gropa, [...]

Mali me Gropa

Zbulo shumë
image-title

Butrinti: Etapat e zhvillimit të...

Saranda

Nga monumentet e panumërta të vendit, Butrinti është ai i cili e ka njohur gjithë botën me Shqipërinë. Rrënojat 2500-vjeçare të Butrintit, brenda një parku madhështor të gjelbërt e me një hapësirë prej 30 km, janë disa nga më të bukurat e të mirëmbajturat në Evropë. Për këtë arsye, në vitin 1992, Butrinti u shpall [...]

Butrinti: Etapat e zhvillimit të...

Zbulo shumë
image-title

Parku Arkeologjik i Apolonisë

Fier

Një nga takimet më mbresëlënëse me historinë që mund të keni në Shqipëri është në qytetin antik të Apolonisë, themeluar në shekullin e gjashtë para Krishtit. I ndërtuar në tokat e Taulantëve Ilirë nga kolonizatorë grekë, qyteti ishte më i rëndësishmi nga mbi 20 qytetet në të gjithë Mesdheun që merrnin emrin e perëndisë së [...]

Parku Arkeologjik i Apolonisë

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar i Llogarasë

Vlora

Me pyjet e pafundëm të pishave e dushkut, malet e larta, dhe panoramën mahnitësë të detit, Parku Kombëtar i Llogarasë është një nga hapësirat natyrore më të vizituara të Shqipërisë, vetëm 40 km në juglindje të Vlorës. Megjithëse ai është i hapur edhe në stinët e tjera të vitit, parku vizitohet më tepër gjatë verës, [...]

Parku Kombëtar i Llogarasë

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar Theth

Shkodra

“Parajsa është këtu, miku im i mirë. Zot, mos më jep tjetër parajsë.” Ky pasazh, i shkëputur nga një libër i Kazantzakis, të kujtohet tek sa je në Parkun Kombëtar të Thethit, një prej destinacioneve më mahnitëse të turizmit shqiptar.  I vendosur mes majave të thepisura e i veshur nga një natyrë, e cila për [...]

Parku Kombëtar Theth

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Shëngjergjit

Tirana

Ishte një sekret i mbajtur i paprekur për një kohë të gjatë, një perlë që u zbulua për publikun e gjerë vetëm përpara pak vitesh. Po flasim për Ujëvarën e Shëngjergjit, e cila tashmë është një nga destinacionet natyrore më të vizituara të Tiranës. Vetëm një orë me makinë do të mjaftojë që ju të [...]

Ujëvara e Shëngjergjit

Zbulo shumë
image-title

Kanioni i Holtës

Elbasan

Një nga sekretet më mbresëlënëse që Shqipëria ende rezervon për turistët vendas dhe të huaj është Kanioni i Holtës. Të paktë janë ata që e kanë dëgjuar, e akoma më të paktë ata që e kanë parë nga afër këtë mrekulli që arrihet në më pak se dy orë me makinë nga Tirana. Shumë pranë [...]

Kanioni i Holtës

Zbulo shumë
image-title

Syri i Kaltër

Saranda

Me gjithë bukurinë qe e karakterizon jugun e Shqipërisë, dhe ai vërtet është një prej bukurive më të pabesueshme të vendit, tashmë aty presim të shohim vende që na kujtojnë më shumë mesdheun se sa pamjet tropikale. Por, Shqipëria është vendi i të papriturave! Ngjyrat, aromat, bukurinë e tropikut e gjen jo vetëm në Venezuelë [...]

Syri i Kaltër

Zbulo shumë
image-title

Ishulli i Sardës: Qyteti mesjetar...

Shkodra

Një nga vendet më interesante për t’u vizituar jo vetëm për historinë, por edhe për natyrën tejet tërheqëse, është Ishulli i Shurdhahut, i njohur dhe si Sarda në histori! Nëse jeni duke lundruar mbi lumin Drin, rreth 15 km larg nga Vau i Dejës, do të ndesheni me Ishullin e Shurdhahut. Pas krijimit të hidrocentralit [...]

Ishulli i Sardës: Qyteti mesjetar...

Zbulo shumë
image-title

Mali i Tomorit

Berat

Është aq imponues në lartësinë e 2416 m sa në lashtësi i thurrën një kult të vetin e i luteshin atij. Ka ndikuar kaq shumë në imagjinatën kolektive të shqiptarëve përgjatë shekujve sa e kanë konsideruar Olimpin shqiptar. Është aq inspirues përmes bardhësisë së majave në dimër sa është një nga pikat e referencës të [...]

Mali i Tomorit

Zbulo shumë
image-title

Pogradec: Dremit liqeri pa kufi

Korça

Disa qytete kanë patur fatin të kishin në gjirin e tyre artistë e krijues të cilët e kanë pasuruar qytetin e tyre, ndoshta si shenjë mirënjohjeje për bukurinë që qyteti ju ka dhuruar. I tillë është poeti i madh Lasgush Poradeci, i cili ka përcjellë qytetin e tij të Pogradecit në mënyre mëse të denjë [...]

Pogradec: Dremit liqeri pa kufi

Zbulo shumë
image-title

Ishulli i Sazanit

Vlora

Dikur një bazë ushtarake, bukuria e këtij ishulli dhe vija bregdetare e pacënuar e kanë kthyer në një destinacion unik veror në Shqipëri.  Sazani është ishulli i vetëm i përmasave të konsiderueshme në Shqipëri. Ka nje sipërfaqe prej 5.8 kilometër katrorë dhe duket si një copëz e shkëputur nga gadishulli i Karaburunit. Relievi i ishullit dhe [...]

Ishulli i Sazanit

Zbulo shumë
image-title

Laguna e Patokut

Lezha

Kur bregdeti, laguna, grykëderdhjet e lumenjve apo kënetat takohen njëra me tjetrën, rezultati që përftohet është padyshim mbresëlënës. I tillë është dhe parku natyror Patok- Fushë Kuqe-Ishëm, ku të gjitha habitatet e sipërpërmendura ndërthurren së bashku duke dhuruar pamje tejet spektakolare. Mbi 358 specie bimësh të larta e deri në 179 lloje shpendësh popullojnë të [...]

Laguna e Patokut

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Durrës

30 km në veri të Durrësit, pas pemëve të larta dhe këngës së gjinkallave fshihet Plazhi i Gjirit të Lalzit, një nga plazhet me standardet më të larta të gjithë bregdetit Adriatik në Shqipëri. Plazhi që shtrihet nga Shën Pjetri deri në drejtim të Hamalles dhe Rrushkullit, ofron një det fantastik dhe rërë të artë, [...]

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Currilave – Plazhi...

Durrës

Vijnë njëri pas tjetrit, dhe janë dy nga plazhet më të njohura të Durrësit falë dhe afërsisë me qytetin. Mes të dyjave Plazhi i Currilave është më i populluar, ndërsa ai i Kallmit preferohet nga familjet me fëmijë për shkak të cekësisë së ujit si dhe intimitetit. Për të lexuar mbi plazhet e tjera të [...]

Plazhi i Currilave – Plazhi...

Zbulo shumë
image-title

Karpen – Spille

Durrës

Falë plot plazheve të virgjëra, vija bregdetare Karpen – Spille është për ata që duan të shijojnë detin dhe rërën në qetësi dhe të shkëputur nga zhurma apo popullimi i zonave të tjera. Nëse jeni në kërkim të një sekreti ende të pazbuluar për turizmin masiv, këtu do të gjeni dhe Gjirin e Carinës apo [...]

Karpen – Spille

Zbulo shumë
image-title

Rana e Hedhun

Lezha

Megjithëse Shqipëria ka një sipërfaqe të vogël krahasuar me simotrat e saj me dalje në Adriatik e Jon, vija e saj bregdetare ofron një shumllojshmëri plazhesh dhe peizazhesh për t’u pasur zili. I tillë është bregdeti vetëm 3-4 kilometra larg Shëngjinit, i njohur nga vendasit e tashmë edhe nga turistët me emrin “Rana e Hedhun”. [...]

Rana e Hedhun

Zbulo shumë
image-title

Shëngjin

Lezha

Shëngjini është plazh dhe port, me lagunën si dekorin e duhur për një qytet marinar. Emri i Shëngjinit sipas autoriteteve lokale lidhet me pyllin e Zanave që gjendet mes Shëngjinit dhe Velipojës. Më pas u quajt Medea, sipas emrit të princeshës Medea të Argonautëve. Deri në ditët tona kanë mundur të mbijetojnë bashkë edhe porti i [...]

Shëngjin

Zbulo shumë
image-title

Vaskat e Gurit në Ndërlysë

Shkodra

Vaskat ngjajnë si një krijim i arkitektit vizionar Gaudi, por ndërkohë janë një atraksion fantastik natyror. Thjesht do të mrekulloheni ndërsa do të sodisni elegancën dhe persosmërinë e natyrës. Atraksioni i vaskave gjendet në rrethinat e fshatit turistik të Thethit. Relievi dinamik i zonës të udhëheq falë shenjave që kanë vendosur banorët, në zbritje të [...]

Vaskat e Gurit në Ndërlysë

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Prespës

Korça

Vetëm 20 minuta larg nga Korça ndodhet Parku Kombëtar i Prespës, një nga parqet natyrorë më të mëdhenj e impresionues të Shqipërisë. Tek sa dy liqenet e mrekullueshëm të Prespës së Madhe dhe Prespës së Vogël, i bëjnë prej 5 milionë vitesh shoqëri njëri tjetrit, tashmë ka ardhur koha që dhe ju t’i vizitoni këto [...]

Liqeni i Prespës

Zbulo shumë
image-title

Nouvelle Vague

Tirana

Nouvelle Vague prej vitesh është një nga lokalet më në zë të Tiranës. Emërtimi, që evokon lëvizjen ikonoklaste të kinemasë franceze, i shkon përshtat një lokali që kur u hap ishte plot risi për kryeqytetin. Që nga lista e gjatë e koktejleve të krijuar nga vet barman–ët, tek arredimi modern me pjatat e baterisë të [...]

Nouvelle Vague

Zbulo shumë
image-title

Kosherja

Tirana

Një nga restorantet më të rinj në kryeqytet, Kosherja, është i pozicionuar në një nga zonat më popullore të Tiranës, mu në rrugicën mbrapa Piramidës. Kosherja, ashtu siç ka dhe emrin, është një vend i ngrohtë dhe mikëpritrës. Përmes një hapësire të konsiderueshme ku të gjithë mund të gjejnë lehtësisht rehatin e tyre, ky do [...]

Kosherja

Zbulo shumë
image-title

Kino

Tirana

Një nga lokalet e reja të zonës së ish-Bllokut që ka krijuar shumë shpejt klientelën e vet besnike është “Kino”. Pozicionimi në një nga rrugicat më të njohura të Tiranës për jetën e natës, aty ku ndodhen “Charl’s”-i,”Colonial”-i, apo “Çoko”, i dha mundësinë që të binte menjëherë në sy mes të rinjve që frekuentojnë këtë [...]

Kino

Zbulo shumë
image-title

Parku Arkeologjik i Bylisit

Fier

Shumë pranë qytetit të Fierit, apo Ballshit, ndodhet një tjetër park arkeologjik tejet i rëndësishëm e i njohur në vendin tonë, ai i qytetit më të madh në Ilirinë e jugut, Bylisit. Nga shekulli i IV para Krishtit (që konsiderohet dhe periudha e themelimit) e deri një shekull më vonë, u ndërtuan disa prej veprave [...]

Parku Arkeologjik i Bylisit

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Tales 

Lezha

Plazhi i Tales është një nga destinacionet e reja në Lezhë gjatë verës por edhe gjatë vitit. Disa kilometra vijë bregdetare shtrihen nga lagunat e zonës deri në fillim të deltës së Lumit Mat. Zona po pasurohet vit pas viti me infrastrukturë të re rrugore, me ambiente hotelerike dhe restorante të kuzhinës marine. Brezi ranor [...]

Plazhi i Tales 

Zbulo shumë
image-title

Hadrianopoli: Qyteti i ngritur nga...

Gjirokastra

Rrënojat arkeologjike të periudhës romake, ndodhen vetëm disa kilometra larg Gjirokastrës, dhe nuk duhen humbur për të apasionuarit e historisë.   Siti arkeologjik i Hadrianopolit ndodhet në fshatrat rreth Gjirokastrës, mbi luginën e Lumit Drino. Ndiqni rrugën kombëtare Gjirokastër-Kakavije dhe në afërsi të fshatit Sofratikë, mbi kodrinat e buta përballë tij, ndodhen rrënojat e qytetit të [...]

Hadrianopoli: Qyteti i ngritur nga...

Zbulo shumë
image-title

Rehova

Korça

Rrugica me kalldrëm, shtëpi prej guri e natyrë e qetë! Rehova duket se ka të gjithë ingredientët për të qenë një nga ato destinacionet tipike të fundjavës! E megjithatë ende ky fshat nuk gëzon atë famë që meriton. Rrëzë malit të Gramozit, fshati me 23 kishat përreth duket se është gati për të qenë pjesë [...]

Rehova

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics