Top 5 vendet për vrojtimin e shpendëve

Një nga aktivitetet që po merr gjithnjë e më tepër vëmendje kohët e fundit është vrojtimi i shpendëve, që ndërlidh bukur konceptin e udhëtimit dhe eksplorimit të botës së gjallë natyrore. Më poshtë po ju paraqesim Top 5 vendet në Shqipëri ku ky aktivitet mund të realizohet nga të dashuruarit e natyrës.

1. Laguna e Karavastasë

Në Shqipëri vendi më i njohur për vrojtimin e shpendëve është Laguna e Karavastasë, që është dhe laguna më e madhe në vend. Kjo lagunë është habitati më i mirë për zogjtë në të gjithë Mesdheun lindor, thotë shkrimtari amerikan Jonathan Franzen, i apasionuar pas mbretërisë së shpendëve në Shqipëri. Laguna e Karavastasë ndodhet në brendësi të Parkut Kombëtar të Divjakës, një zonë e mbrojtur për shkak të thesarit natyror që bart. Mund të gjesh fare lehtë një mori speciesh, duke filluar nga shpendët e egër të llojeve të ndryshme deri tek më i spikaturi, pelikani kaçurrel. Studiuesit thonë se pelikani i këtij lloji është një shpend në zhdukje dhe prezenca e tij në Shqipëri përbën 6.4 % të popullatës botërore. Në Divjakë ndodhet pika perëndimore e folezimit të këtij shpendi për të gjithë Evropën.

Fatmirësisht moratoriumi i gjuetisë dha rezultate të shpejta dhe në Lagunën e Karavastasë këtë dimër censusi tregoi se në ligatinat e zonës, janë shtuar më shumë se 7 mijë shpendë dimërorë.  Disa lloje rosash sundojnë masivisht faunën e Divjakës. Të apasionuarit kanë shansin e rrallë të shohin flamingot, lejlekët, shqiponjën e detit, shpendët zhytës në ujërat e ligatinave, çafkën e bardhë që zhurmon pyjet përreth, apo pulëbardha të përmasave të ndryshme. Një sipërfaqe masive prej 22 mijë hektarësh mbulon në dendësinë e saj bimore një sistem me diversitet të rrallë natyror.

Për hartën kliko këtu. Laguna ndodhet një orë larg qytetit të Fierit.

 Laguna e Karavastasë

Laguna e Karavastasë, Fier, Burimi: facebook.com/parkukombetar.divjake.karavasta

2. Laguna e Nartës

E tek sa kjo lagunë është mjaft e njohur më së pari për Ishullin e Zvërnecit me Manastirin e famshëm mesjetar, vrojtimi i shpendëve është një tjetër arsye e mirë përse të vizitosh Zvërnecin. Kjo është laguna e dytë më e madhë në vend, dhe shpendët e ujit këtu janë të shumëllojshëm, ku numërohen rreth 20 mijë shpendë dimërues të mbi 40 llojeve, me pelikanin apo flamingot që janë vizitorë të rregullt të lagunës. Afërsia me qytetin turistik të Vlorës gjithashtu ka ndihmuar që kjo lagunë të jetë ndër më të vizituarat në Shqipëri. Për hartën kliko këtu.

Laguna e Nartës

Laguna e Nartës, Vlorë, Burimi: argophilia.com

3. Laguna e Patokut

Klima në kompleksin ligatinor të Patokut ka bërë që flora dhe fauna e kësaj zone të jëtë mbresëlënëse, gjë që shihet dhe në numrat zyrtarë: mbi 179 lloje shpëndësh mund të shihen në lagunë, tek sa mbi 358 specie bimësh të larta dekorojnë të gjithë peizazhin. Laguna vlen të vizitohet dhe për restorantet e këndshme anës lagunës, të cilat gjenden në kasollet mbi ujë. Për hartën kliko këtu.

Laguna e Patokut

Laguna e Patokut, Lezhë, foto nga IntoAlbania

4. Laguna Kune – Vain – Tale

Ashtu si Laguna e Patokut, edhe ajo e Kune – Vain – Tale ndodhet në Qarkun e Lezhës, e vrojtimi i tyre mund të realizohet brenda të njëjtës ditë. Këtu gjejnë strehë me dhjetëra zogj shtegtarë, ku në total mund të hasen deri në 196 lloje shpendësh. Qetësia, bukuria natyrore dhe deti i paprekur kanë bërë që ky vend të vendoset në hartë nga ata që duan të bëhen njësh me natyrën. Për hartën kliko këtu.

Laguna Kune – Vain – Tale

Laguna Kune – Vain – Tale, Lezhë, Burimi: invest-in-albania.org

5. Liqeni i Shkodrës

Ky është liqeni më i madh i Ballkanit, dhe është një pikë mjaft e rekomanduar për të vrojtuar shpendët shtegtarë. Vrojtimi i shpendëve mund të kombinohet me qëndrime në restorantet tradicionale që janë të shumta në të gjithë qytetin. Falë shtrirjes përreth Shkodrës, qytetit më të madh verior të Shqipërisë, vrojtimi i shpendëve mund të kombinohet lehtësisht me qëndrime në bare apo restorante komode, e në ture ku mund të zbulohet historia, kultura dhe natyra e qytetit së bashku. Për hartën kliko këtu.

Shirokë, Liqeni i Shkodrës, foto nga IntoAlbania

Ture të mundshme në të gjithë Shqipërinë

Disa kompani turistike ofrojnë turet e tyre të specializuara për të gjithë ata që duan t’i kushtojnë kohën e tyre vrojtimit të shpendëve. Për turin e specializuar të AlbanianTrip  kliko këtu.

 

Nga: IntoAlbania

Title

15 Foto që do ju bëjnë të vizitoni Durrësin

Pozicionuar më pak se një orë larg me makinë nga Tirana, Durrësi ofron shumë më tepër se sa det dhe rërë! Është një qytet ku monumentet antike takohen me ato moderne, dhe ku mund të gjeni disa nga hotelet dhe restorantet më cilësore në vend. Që nga vizitat tek Muzeu Arkeologjik e deri tek mbrëmjet mjaft popullore pranë Sfinksit,  Durrësi ja del përherë [...]

Më shumë
Title

24 orë në Lezhë

Jo vetëm histori, por edhe natyrë e kuzhinë! Të shumta janë arsyet për të kaluar një ditë të plotë në Lëzhë, ndaj zbulojini të gjitha sipas orarit më të volitshëm të ditës. Pasi të pini kafenë në një nga baret e shumta të qytetit, nisuni për tek Kalaja e Lezhës. Qytetin e dallon për së [...]

Më shumë
Title

24 orë në Berat

Qyteti i njëmijë e një dritareve është një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike që rezervon bukuri të shumta. Për të shijuar plotësisht një ditë në Berat, kemi vendosur të ndajmë me ju sugjerimet tona për ndalesat që duhet të bëni.  Është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, me një histori zhvillimi mbresëlënëse. Berati [...]

Më shumë
Title

24 orë në Sarandë

Qyteti i fundit bregdetar i Shqipërisë është i njohur për rrënojat antike, plazhet fantastike dhe restorantet e shijshme. Më poshtë po ju paraqesim itinerarin që duhet të ndiqni në Sarandë nëse keni vetëm 24 orë në dispozicion.  Nga një port i vogël ku ankorohen edhe kryqëzorë, mijëra sy kureshtarë derdhin veshtrimet mbi kodrat e qytetit [...]

Më shumë
Title

Një tur në Tiranën e vjetër

Kryeqyteti mbush së shpëjti shekullin e parë të shpalljes si qendër administrative dhe shtetërore, ndërsa historinë e themelimit si qytet e ka të hershme me gjurmë të provuara në dokumente dhe kërkime shkencore. E tek sa toponimi Tirana përmendet për herë të parë në 1418 , si qytet themelohet në vitin 1614, falë disa ndërtimeve [...]

Më shumë
Title

24 orë në Vlorë

Vlora është një ndalesë vibrante për çdo turist. Qyteti është vija ndarëse mes dy deteve që lagin njëherësh tre shtete, Shqipërinë, Greqinë dhe Italinë. Me një vijë bregdetare për t’u patur zili Vlora duhet marrë me qetësi. Nuk mjafton vetëm një ditë për ta parë, sepse natyra të vë në sprovë. Përballë qytetit fle një [...]

Më shumë
Title

Vendet përreth Pogradecit

Pogradeci është qytet nostalgjik! Ndjesinë e kupton sapo zbret rrugën kombëtare që të zbulon liqenin e pulëbardhave e mjellmave dhe koranit të famshëm. Përreth këtij qyteti, ndodhen fshatra piktoreske me hapësira të shkëlqyera për turizëm. Gjatë sezonit të nxehtë të verës, në Pogradec dhe në rrethinat e tij, gjen ajrin e pastër dhe freskinë ideale! [...]

Më shumë
Title

Top Destinacionet e Sarandës

Qyteti më jugor i Shqipërisë është një destinacion shumë kompleks. Vendi i mirëfilltë për pushimet tuaja gjithë vitin, destinacion i mrekullueshëm për plazhe të virgjëra, vendi i gatimeve të detit, kufirit ujor me Greqinë dhe destinacion kulturor po ashtu. Shkëlqen me madhështinë e tij Butrinti. Qyteti antik është në listën e vendeve të mbrojtura nga UNESCO, [...]

Më shumë
Title

Festat në Korçë

Një ditë e urtë dhe pa vrullin e përditshëmërisë të pret në Korçë. Qyteti i serenatave gjallëron në të katër stinët me një kalendar të plotë eventesh që ushqejnë traditën dhe mbushin orët e lira të turistëve të shumtë. Nga stina e ringjalljes e deri tek ajo e Krishtlindjes qyteti zhurmon nga dritat, serenatat dhe [...]

Më shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizenjuar nga project.graphics