Turet Virtuale - Vendet ku Mund të Takoheni me Historinë nga Shtëpia - Into Albania

Turet Virtuale – Vendet ku Mund të Takoheni me Historinë nga Shtëpia

Në këto ditë ku masat e marra për parandalimin e përhapjes së virusit COVID- 19 janë strikte, ka bërë që shtëpia të jetë vendi më i sigurt dhe i shëndetshëm për të qëndruar.

Orët e kaluara në ambientet e shtëpisë mund t’i bëni më argëtuese duke përqafuar gjithnjë e më shumë kulturën, historinë dhe vendet turistike, të cilat vinë pranë jush nëpërmjet teknologjisë. Nëpërmjet faqes 3D Virtual Tour, e krijuar nga Ministria e Kulturës, ju keni mundësi të eksploroni dhe shijoni jo vetëm muze, por edhe site arkeologjike, kisha dhe xhami, që ndoshta ende si keni parë, por që duhet të bëhen pjesë e axhendës tuaj, sapo kjo situatë të normalizohet.

IntoAlbania sugjeron për ju Muzeun Arkeologjik të Butrintit.  

Rreth Muzeut Arkeologjik të Butrintit

Nëse jeni në kërkim të eksplorimit të një vendi që bën bashkë historinë dhe natyrën, atëherë Butrinti është ideali. I pozicionuar në mjediset e brendëshme të qytetit antik, Muzeu Arkeologjik është i pasur me objekte të periudhave të ndryshme që ka kaluar Butrinti, që nga antikiteti deri në periudhën bizantine. I hapur në vitin 1950, ky muze jeton në një harmoni perfekte mes natyrës dhe arkeologjisë mijëra vjeçare.

Butrinti, ashtu si shumë qendra të tjera të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, u shpall monument kulture,  në vitin 1948, por ju desh të kalonin disa vite dhe në 1992 Butrinti regjistrohet në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Virtual Tour 3D

Nga ky tur, ju do të bëheni pjesë e disa udhëtime unike virtuale. Ju mund të zgjidhni midis qindra destinacioneve në varësi të shijeve dhe preferencave tuaja. Mjafton të zgjidhni vendin dhe klikoni mbi muzeun, sitin arkeologjik apo kultet fetare, ky udhëtim do t’ju informojë mbi çdo objekt dhe fakte të rëndësishme historike. Zgjidh nga lista e 11 qyteteve ku përfshihet Berati, Durrësi, Fieri, Gjirokastra, Korça, Kruja, Saranda, Shkodra, Tirana, Vlora, dhe Voskopoja. Virtual Tour do të jetë ciceroni juaj personal i këtij udhëtimi unik dhe të veçantë në Muzeun Arkeologjik të Butrintit.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Muzeu Arkeologjik i Durrësit –...

Durrës

Durrësi, qyteti që bashkëjeton mes antikitetit dhe modernitetit është një thesar që asnjëherë nuk lodhesh së eksploruari, jo vetëm në aspektin historik, por edhe në turizëm e kulturë. E nëse doni të njihni më tepër mbi të shkuarën e qytetit, Muzeu Arkeologjik është ideali. I konsideruar si më i madhi në vend, në të janë [...]

Muzeu Arkeologjik i Durrësit –...

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Në Zbulim të Kasharit, një...

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një...

Zbulo shumë
image-title

Mali i Dajtit: Ngjyrat e...

Tirana

Ndërsa jeni në Tiranën e bukur dhe të zhurmshme, ka shumë mundësi të gjeni veten në kërkim të natyrës së thjeshtë. Besoj se e dini se jeni me fat, pasi fare pranë ndodhet Mali i Dajtit! Kjo ikonë e qytetit e zbukuron peizazhin e qytetit ashtu si një kornizë zbukuron një pikturë, dhe ndodhet vetëm [...]

Mali i Dajtit: Ngjyrat e...

Zbulo shumë
image-title

Borsh

Saranda

Mendoni për nuancat më të bukura të blusë së detit, dhe ja ku sapo krijuat në mendje plazhin përrallor të Borshit. Aq i kristaltë sa bëhet i parezistueshëm, aq ndjellës sa të duket se liria përjetohet tërësisht vetëm kur shkel këmbëzbathur guriçkat e bardhë e bëhesh gati të zhytesh në detin e magjishëm Jon. Me [...]

Borsh

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Shkodrës

Shkodra

Pak më e shkurtër se 1 km, pedonalja shtrihet për rreth 800 m, e shtruar e gjitha me gurë dekorative. Nuk ka shumë vite që Pedonalja e Shkodrës është kthyer në një nga atraksionet turistike më të vlerësuara të vendit. Aty gjen një vend ku bashkohen e tashmja dhe e kaluara, e ku në të gjitha [...]

Pedonalja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Parku i Liqenit

Tirana

Parku i Liqenit mbetet një nga destinacionet më të frekuentuar të fundjavës! Shëtitje në natyrë, lojëra në këndin e fëmijëve, hapësirë për të lexuar, një shfaqje artistësh të rinj në Teatrin e Hapur, lojërat për të rritur në fushat shumësportëshe, dhe shumë mundësi të tjera për tu kënaqur gjenden pikërisht këtu. Liqeni ofron peizazhe tejet tërheqëse. [...]

Parku i Liqenit

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Tiranës

Tirana

Pedonalja e Tiranës është një tjetër vend ku, përveç kafeneve dhe restoranteve, gjen një konfiguracion interesant pikash bashkëkohore, kulturore e historike, për tu vizituar. Këtu, familja mund të parashikojë të kalojë një ditë të tërë larg makinave e rreth njerëzve! Si fillim, kemi Kalanë e Tiranës në zemër të Pedonales, me rrënoja 350 vjeçare, e [...]

Pedonalja e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Durrës

30 km në veri të Durrësit, pas pemëve të larta dhe këngës së gjinkallave fshihet Plazhi i Gjirit të Lalzit, një nga plazhet me standardet më të larta të gjithë bregdetit Adriatik në Shqipëri. Plazhi që shtrihet nga Shën Pjetri deri në drejtim të Hamalles dhe Rrushkullit, ofron një det fantastik dhe rërë të artë, [...]

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics