Vendet përreth Pogradecit - Into Albania

Vendet përreth Pogradecit

Pogradeci është qytet nostalgjik! Ndjesinë e kupton sapo zbret rrugën kombëtare që të zbulon liqenin e pulëbardhave e mjellmave dhe koranit të famshëm. Përreth këtij qyteti, ndodhen fshatra piktoreske me hapësira të shkëlqyera për turizëm. Gjatë sezonit të nxehtë të verës, në Pogradec dhe në rrethinat e tij, gjen ajrin e pastër dhe freskinë ideale!

Fshati Lin

Fshati duket sapo zbret rrugën kombëtare që të çon në Pogradec. Është një gadishull i vogël që hyn butë në ujërat e Liqenit të Ohrit. Dikur quhej “Liqeni i Dritës” ndoshta sepse ndriçohet plotësisht nga dielli e hëna. Gadishulli banohet nga disa qindra banorë me shtëpi karakteristike të cilat krijojnë një peizazh të këndshëm me çatitë e tyre të kuqe.

Lini është tërheqës për shpirtrat artistikë! Në këtë fshat gjendet një nga mozaikët më të vjetër të rajonit lindor. Ky zbulim arkeologjik i përket shekullit te VI-t dhe është i skalitur në dyshemenë e një bazilike të vjetër. Zbukurimet mbi mozaik janë të veçantë e të punuar me ndjeshmëri. Në skajin e kundërt të gadishullit të Linit, gjen dy fshatra të tjerë, me natyrë liqenore dhe me hapësira të mira urbane për pushim.

Fshati Lin, Pogradec, foto nga Nikol Likja.

Driloni

Ky është fshat karakteristik i zonës. Rrjedhat e ujërave që derdhen në Liqen, urat e vogla me dru, lulishtet e rrethuara nga shelgjet, varkat që lëkunden mbi rrugicat ujore, e kanë kthyer këtë vend në një nga pikat më tërheqëse për turizëm. Flora dhe fauna e Drilonit janë nga më të shumëllojshmet në Shqipëri. Pyjet e freskëta të këtij fshati, ku rrjedh edhe lumi i të njëjtit emër, krijojnë një ambient të freskët e relaksues. Për këto arsye, Driloni është edhe vendi ku ish-diktatori Enver Hoxha zgjidhte të kalonte pushimet e tij!

Burimet e Drilonit, Pogradec, foto nga IntoAlbania

Tushemishti

Pas Drilonit në rradhë vjen Tushemishti. Pak kilometra larg kufirit me Ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë, fshati është përshtatur më së miri me hotele dhe shtëpi akomoduese për vendas dhe të huaj. Rrugicat e shtruara me kalldrëm, banesa të vjetra ndërtuar me gurë përshtatur për çdo stinë, e bëjnë Tushemishtin një vend ideal për të shijuar monumentet natyrore të Shqipërisë lindore. Bukuria e Tushemishtit është pasqyruar në shkrimet e shkrimtarit të madh Dhimitër S. Shuteriqit, i cili pwrshkruan aq bukur ujërat “gushëpëllumbi” të liqenit.

Tushemisht, Pogradec, Burimi: pogradecinews24.com

Vende të tjerë me interes 

Në rrethinat e Pogradecit gjenden edhe degëzime të Rrugës së vjetër Egnatia që në lashtësi lidhte Romën me Kostandinopojën. Gërmimet arkeologjike kanë zbuluar gjurmë të jetesës së hershme në këtë njësi gjeografike të Shqipërisë, ku shquhet Selca me dëshmi domethënëse për vendbanimet Ilire. Varret monumentale të Selcës, të gërmuara në masive shkëmbinjsh, rrënojat e Kështjellës së Pogradecit ndërtuar mbi një kodrinë që sheh deri në Ohër, janë vende të rekomanduara për të apasionuarit e turizmit arkeologjik. Mos harroni se gjithashtu pranë Pogradecit gjendet qyteti i Korçës.

Nga: IntoAlbania

Title

15 Foto që do ju bëjnë të vizitoni Durrësin

Pozicionuar më pak se një orë larg me makinë nga Tirana, Durrësi ofron shumë më tepër se sa det dhe rërë! Është një qytet ku monumentet antike takohen me ato moderne, dhe ku mund të gjeni disa nga hotelet dhe restorantet më cilësore në vend. Që nga vizitat tek Muzeu Arkeologjik e deri tek mbrëmjet mjaft popullore pranë Sfinksit,  Durrësi ja del përherë [...]

Më shumë
Title

24 orë në Lezhë

Jo vetëm histori, por edhe natyrë e kuzhinë! Të shumta janë arsyet për të kaluar një ditë të plotë në Lëzhë, ndaj zbulojini të gjitha sipas orarit më të volitshëm të ditës. Pasi të pini kafenë në një nga baret e shumta të qytetit, nisuni për tek Kalaja e Lezhës. Qytetin e dallon për së [...]

Më shumë
Title

24 orë në Berat

Qyteti i njëmijë e një dritareve është një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike që rezervon bukuri të shumta. Për të shijuar plotësisht një ditë në Berat, kemi vendosur të ndajmë me ju sugjerimet tona për ndalesat që duhet të bëni.  Është një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, me një histori zhvillimi mbresëlënëse. Berati [...]

Më shumë
Title

24 orë në Sarandë

Qyteti i fundit bregdetar i Shqipërisë është i njohur për rrënojat antike, plazhet fantastike dhe restorantet e shijshme. Më poshtë po ju paraqesim itinerarin që duhet të ndiqni në Sarandë nëse keni vetëm 24 orë në dispozicion.  Nga një port i vogël ku ankorohen edhe kryqëzorë, mijëra sy kureshtarë derdhin veshtrimet mbi kodrat e qytetit [...]

Më shumë
Title

Një tur në Tiranën e vjetër

Kryeqyteti mbush së shpëjti shekullin e parë të shpalljes si qendër administrative dhe shtetërore, ndërsa historinë e themelimit si qytet e ka të hershme me gjurmë të provuara në dokumente dhe kërkime shkencore. E tek sa toponimi Tirana përmendet për herë të parë në 1418 , si qytet themelohet në vitin 1614, falë disa ndërtimeve [...]

Më shumë
Title

24 orë në Vlorë

Vlora është një ndalesë vibrante për çdo turist. Qyteti është vija ndarëse mes dy deteve që lagin njëherësh tre shtete, Shqipërinë, Greqinë dhe Italinë. Me një vijë bregdetare për t’u patur zili Vlora duhet marrë me qetësi. Nuk mjafton vetëm një ditë për ta parë, sepse natyra të vë në sprovë. Përballë qytetit fle një [...]

Më shumë
Title

Top Destinacionet e Sarandës

Qyteti më jugor i Shqipërisë është një destinacion shumë kompleks. Vendi i mirëfilltë për pushimet tuaja gjithë vitin, destinacion i mrekullueshëm për plazhe të virgjëra, vendi i gatimeve të detit, kufirit ujor me Greqinë dhe destinacion kulturor po ashtu. Shkëlqen me madhështinë e tij Butrinti. Qyteti antik është në listën e vendeve të mbrojtura nga UNESCO, [...]

Më shumë
Title

Festat në Korçë

Një ditë e urtë dhe pa vrullin e përditshëmërisë të pret në Korçë. Qyteti i serenatave gjallëron në të katër stinët me një kalendar të plotë eventesh që ushqejnë traditën dhe mbushin orët e lira të turistëve të shumtë. Nga stina e ringjalljes e deri tek ajo e Krishtlindjes qyteti zhurmon nga dritat, serenatat dhe [...]

Më shumë
Title

Natyra e Dibrës

Malësitë e Dibrës janë çatia e Shqipërisë! Diversiteti i natyrës dibrane i është përshtatur më së miri relievit të thyer që harmonizohet mes luginave dhe vargmaleve të lartë. Dibra është një nga njësitë me shtrirje të gjerë territoriale dhe kjo i ka dhënë epërsi si qarku ku numërohen më shumë se 50 monumente natyre. Shpella [...]

Më shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizenjuar nga project.graphics