Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në Eurovizion - Into Albania

Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në Eurovizion

Gjon Muhrremi është emri i pagabueshëm shqiptar i artistit që do të përfaqësojë Zvicrën në konkursin më të rëndësishëm të këngës në Evropë, Eurosong 2020.

Me një postim në profilin e tij Instagram, këngëtari është shprehur: “krenar që të njoftoj pjesëmarrjen në Eurovizion për Zvicrën me një këngë franceze”.

Postimi i Gjonit në Instastory

Kush është Gjoni

Me prindër nga Shqipëria e Kosova, vetë Gjoni është rritur në Zvicër. Në Shqipëri, është bërë i njohur për publikun, me pjesmarrjen në sfidën e talenteve “Albania’s Got Talent”. Ai është vetëm 21 vjeç, megjithatë është ngjitur në skena të rëndësishme si “Switzerland’s Got Talent” si dhe “The Voice France” duke mbërritur deri në gjysmëfinale.

Gjon’s Tears në The Voice France. Foto nga Web Library.

Gjon’s Tears është tashmë emri skenik i Gjon Muharremit, që në shqip do të përkthehej, Lotët e Gjonit. Kjo sepse, siç është prononcuar ai për televizionin zviceran SRF, pavarësisht nëse janë lotë trishtimi apo gëzimi, ky është efekti emocional që dëshiron të shkaktojë ai tek dëgjuesit e muzikës së tij.

Përzgjedhja në Eurovizion

Se si është mbërritur te kjo përzgjedhje, mësohet në faqen zyrtare të Eurovision Wrold në Internet, ku sqarohet se procedura sipas së cilës ka fituar Gjoni ka kaluar në disa faza.

Ashtu si në votimet e Eurosong-ut, 50% të peshës së këtij vendimi e mbante juria profesioniste dhe 50%, publiku. Juria kombëtare e shpallur që vitin e kaluar, ka qënë e përbërë prej 120 vlerësuesish, të cilët në fund, kanë votuar për këngën e Gjonit, në art Gjon’s Tears, me titull “Répondez-moi” (M’u përgjigj).

Zvicra në Eurovizion

Hera e fundit që Zvicra ka triumfuar në Eurovizion ka qënë në vitin 1988, e përfaqësuar nga zëri dhe interpretimi i fuqishëm i këngëtares Celine Dion. Pikërisht kësaj të fundit i drejtohet Gjoni në të njëjtin postim në instagram me fjalët “Celine Dion, ma dhuro mua forcën tënde”.

IntoAlbania i uron Gjonit përfaqësim sa më të denjë dhe suskese. Më poshtë sjellim këngën e tij konkuruese.

Nga: IntoAlbania

Title

Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë S...

Pas Panairit të Frankfurtit, ai në Leipzig është salloni më i rëndësishëm gjerman i librit. Këtë vit, ai do të mbahet nga data 12 deri më 15 Mars, 2020. Shqipëria, edhe këtë herë, do të ketë stendën e saj ku do prezantohen vepra të letërsisë shqipe bashkëkohore nga autorët e mëdhenj si Mitrush Kuteli dhe [...]

View more
Title

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurosong, Arilena...

Që Arilena Ara do të bënte të flitej gjatë për të, u nuhat diçka që nga nata e fitores së Festivalit, fitore e denjë për t’u quajtur e zhurmshme. Por që ajo do të ishte menjëherë ndër të preferuarat e ndjekësve të Eurovizionit në të gjithë botën, kjo padyshim është një befasi. Aq më shumë [...]

View more
Title

The Guardian – Ermonela Jaho, Sopranoja m...

Kështu e ka çmuar gazetari i prestigjozes britanike The Guardian, John Crace, interpretimin e Ermonela Jahos në fillim të shkurtit në recitalin e mbajtur në sallën e koncerteve “Wigmore Hall”, në Londër. Dhe nuk ka qenë i vetmi nga ajo redaksi që është shprehur me nota sipërore vlerësimi. Në një tjetër artikull të dedikuar, gazetari [...]

View more
Title

Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes – Tradi...

Të gjithë ne kemi qenë dëshmitarë të ndryshimit që kanë pësuar bibliotekat publike, në lagjet e Tiranës. Të krijuara dhe konceptuara sipas një forme të njëjtë estetike, me ngjyrën e verdhë të fortë që të tërheq sa e shikon, ato ofrojnë në brendësi mjedise sa të ngrohta e paqësorë, aq dhe pozitive. Nëse doni të [...]

View more
Title

Ismail Kadare: Një autor i përmasave botërore

Shkrimtari i dimensioneve ndërkombëtare është përkthyer masivisht në 45 gjuhë të botës, çfarë i jep veprës së tij karakterin e pasaportës artistike për letërsinë moderne të Shqipërisë. Ismail Kadare është propozuar për çmimin Nobel në letërsi dhe është një nga autoritetet e padiskutueshme për shqiptarët kudo ku jetojnë. Jeta e tij nisi në qytetin e Gjirokastrës, [...]

View more
Title

Nënë Tereza

E kanonizuar nga Papa Françesku në vitin 2016, Shën Tereza e Kalkutës, e njohur gjerësisht dhe si Nënë Tereza, është gruaja më e famshme shqiptare në botë, e njohur për devotshmërinë ndaj krishtërimit dhe më të varfërve.   Çdo 4 shtator bota përkujton një shenjtore të shpallur në kohë moderne, një murgeshë katolike, një shqiptare të mirë, [...]

View more
Title

Emra të Njohur

Edhe pse një vend i vogël, historia e Shqipërisë është e mbushur me emra të njohur, që tek sa kanë formësuar identitetin e shqiptarëve, kanë shërbyer dhe si përcjellës të vlerave tyre jashtë vendit. Është ende i gjallë në të gjithë botën kujtimi i Nënë (Shën) Terezës, gruas shqiptare që ja doli të bëhet imazhi [...]

View more

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics