Rekord Botëror në Hollandë - 107 Vjeçarja mund Koronavirusin - Into Albania

Rekord Botëror në Hollandë – 107 Vjeçarja mund Koronavirusin

Në një shtëpi të moshuarish në Hollandë, ku ndërkohë kanë hunbur jetën 12 të moshuar dhe 40 rezultojnë të infektuar, Cornelia, 107 vjeç, ka fituar betejën me koronavirusin. Sipas mbesës, Cornelia “nuk bindej se ishte e infektuar, nuk kishte shqetësime”.

Cornelia Ras, nga Goeree-Overflakkee, një lokalitet i vogël në Hollandën qëndrore deri më sot, është personi më i moshuar që i ka mbijetuar pandemisë botërore.
Ajo u infektua me koronavirus në mes tè marsit, të nesërmen e ditëlindjes së saj dhe sot u deklarua zyrtarisht e shëruar. Lajmin e ka dhënë për gazetën hollandeze “AD”, mbesa e saj, Maaike de Groot.

Infektimi

E moshuara, që jeton në një shtëpi kure, u infektua në një vatër që shpërtheu pas pjesmarrjes të të moshuarëve të rezidencës në një ritual fetar. Nga kjo ngjarje humbën jetën 12 persona dhe 41 të tjerë u infektuan, përfshirë këtu Cornelia-n. Shqetësimet e para iu shfaqën në datë 17 mars, me temperaturë të lartë dhe kollë dhe meqë në strukturën “Nieuw Rijsenburgh”, ishin të shumtë ata që shfaqën të njëjtat simptoma, iu bë tamponi, nga ku rezultoi pozitive. Sipas mbesës, e moshuara ka ruajtur qetësinë dhe ka thënë se për të ” ishte mirë nëse do të shkonte, por edhe nëse do të rrinte, ishte prapë mirë”.

Shërimi

Të hënën, mjeku i Cornelia-s i telefonoi mbesës së saj, për t’i dhënë lajmin e mirë. Pasi foli me të, mbesa tha për gazetën: “Është mirë. E ulur në diell, në ballkonin e saj. Adhuron të rrijë në ajër të pastër. Deri sa mbushin100 vjeç jetonte vetëm në fermën e saj. Nuk e prisnim t’i mbijetonte virusit. Nuk merr ilaçe, ecën akoma mirë dhe çdo darkë bie në gjunjë për t’u lutur. Siç duket, do të vazhdojë ta bëjë”.

Burimi: Corriere Della Sera

By: IntoAlbania

Title

New Rules for the Opening of Bars, Shopping Cen...

Two months have passed since Albania’s total lockdown due to Coronavirus and, with the opening of various businesses and public services in the last few weeks, it is the turn of the leisure and recreational facilities to slowly and cautiously open their doors. Below, a brief overview of some rules and regulations. Every bar and [...]

View more
Title

Keep Your Summer Plans: New Rules and Regulatio...

With the summer touristic season set to officially begin by the beginning of June, it’s time to become familiar with the main things to know before you visit an Albanian beach in the summer. While Minister of Tourism Blendi Klosi has not announced a specific date for the official opening of the summer season, local [...]

View more
Title

“Muzikë Për Shpresë” – Andrea...

Imagjinoni këtë skenë: një kishë e boshatisur në ditën e Pashkëve katolike dhe një zë kumbues tenori, ai i Andrea Bocelli-t. Katedralja e Duomos. Foto nga Web Library “Aty ku nuk mbërrijnë dot fjalët, mbërrin muzika”, është një nga shprehjet e shumta që hasim këto ditë në web, në kërkim të shpresës dhe me gjasë, [...]

View more
Title

Tourists in Tirana are not Changing their Trave...

In the last three days, Albania entered the increasing list of countries affected by the Coronavirus, now officially a pandemic. The country has taken all the necessary precautions and safety measures in this vital hour in order to limit the spreading of the virus. The situation with tourist who find themselves in Albania during this [...]

View more
Title

Coronavirus: The Civil Aviation Authority Relea...

The recent cases of Coronavirus in Albania have placed it in the map of countries affected by the global virus. Emergency safety measures have been implemented to prevent any further spreading of the virus within the country and outside of its borders. The Civil Aviation Authority, under the order of the Ministry of Infrastructure and [...]

View more
Title

Meet Ndriçim Guni in Kruja Bazaar

Kruja is the center of some of the country’s most skilled and passionate handmade clothing masters, like Ndriçim Guni, who is devoted to the preservation of Albanian tradition in his workshop in the Kruja Bazaar. The Kruja Bazaar is one of the most famous bazaars in Albania, where the art, culture and history of the [...]

View more
Title

Tulipa Albanica: Kukës’ Rare Tulip is a Must-Se...

Did you know that the north of Albania houses an exceptional tulip, a rare species among the 114 that exist worldwide? Referred to as the Kukës Tulip, this particular flower is undoubtedly the most unique plant found in this region. Tulipa Albanica (family: Liliaceae), also known as the Albanian tulip, was discovered relatively recently, in [...]

View more
Title

The New York Times Names Tirana the Idyllic Cos...

Albania’s capital is one among very few select extraordinary destinations in the New York Times’ T-Magazine “The 10 Most Idyllic Destinations T Visited This Year.” The capital’s unique charms have it listed between the likes of Morocco’s Draa Valley, Greece’s Ithaca and Milos, Finland’s Aland Islands, France’s Nîmes, Italy’s Val di Noto, and Japan’s Kyoto, establishing the [...]

View more
Title

Favorite 10: Chill out, about and around Tirana...

The popular yet low-key Jonida Brahollari, aka DJ Amer Doux, knows how to cool down as much as how to get the party started. Below read the “bittersweet” DJ’s suggestions on where to eat quick and delicious Asian food, drink the best cocktails, relax in the outdoors, and best enjoy your time in the capital [...]

View more

Developed by Frakton & Designed by project.graphics