Emra të Njohur - Into Albania

Emra të Njohur

Edhe pse një vend i vogël, historia e Shqipërisë është e mbushur me emra të njohur, që tek sa kanë formësuar identitetin e shqiptarëve, kanë shërbyer dhe si përcjellës të vlerave tyre jashtë vendit. Është ende i gjallë në të gjithë botën kujtimi i Nënë (Shën) Terezës, gruas shqiptare që ja doli të bëhet imazhi i humanizmit njerëzor. Në vitin 1979 për shërbimet e saj ndaj të varfërve dhe të përvuajturve u dekorua dhe me çmimin Nobel për Paqe.

Këtë vit bëhen 550 vjet nga vdekja e Heroit Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, udhëheqësit luftarak e strategut legjendar shqiptar që ja doli të ndalte për 25 vjet Perandorinë Osmane. Që prej vdekjes së tij, kjo figurë nderohet në Evropë e në botë për gjenialitetin luftarak, e me mijëra libra janë shkruar e vazhdojnë të shkruhen për një figurë që krijoi ndërgjegjen kombëtare shqiptare.

Shkrimtari kandidat për Nobel Ismail Kadare është gjithashtu një nga emrat më të njohur shqiptar sot në botë, falë librave që kanë lartuar traditat, zakonet e gjuhën dhe letërsinë shqipe në arenën botërore. Në pikturë, Ibrahim Kodra mbetet një nga emrat më të njohur të shekullit XX. Nuk mbeten pas dhe artistët e artit bashkëkohor, ku spikasin Adrian Paci apo Anri Sala, të cilët mund t’i ndeshni në galeritë më të rëndësishme të botës.

Për të gjithë të apasionuarit pas muzikës operistike,  emrat si  Ermonela Jaho, Inva Mula e Saimir Pirgu, vazhdojnë ngjisin disa nga skenat më prestigjioze operistike të rruzullit, ndërsa në muzikën pop, Dua Lipa, Rita Ora apo Bebe Rexha gjenden në majë të klasifikimeve botërore. Në Hollywood ende mbahen mend filmat e Jim dhe John Belushit, tek sa fotografitë e Fadil Berishës vazhdojnë zëjnë kopertinat e revistave të njohura botërore. Fotografia ka prodhuar dhe një emër tjetër të njohur si ai i Gjon Milit, që mbahet si një nga baballarët e fotografisë eksperimentale.

 

Nga: IntoAlbania

Title

Librat që Mund të Merrni me Vete në Pushime ...

Një përzgjedhje nga libraria më e madhe në vend. Ky është momenti kur shumë mund të jenë duke nisur pushimet e verës dhe krahas valixhes me veshjet dhe sendet për të paketuar me vete, një dilemë e madhe, e përhershme, mbetet zgjedhja e librit që do të na shoqërojë përgjatë tyre. Një zgjedhje jo aq [...]

View more
Title

Kultura Shqiptare Humbi Besim Zekthin – &...

Ditën e djeshme, datë 29 qershor, u nda nga jeta në moshën 84 vjeçare, “Mjeshtri i Madh”, “Nder i Kombit”, Besim Zekthi, emblemë e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve. Lajmi i trishtë është bërë publik me një postim nga Ansambli Popullor i këngëve dhe Valleve. Valltar i pakrahasueshëm në vlerësimin e kolegëve dhe artistëve, [...]

View more
Title

Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në ...

Gjon Muhrremi është emri i pagabueshëm shqiptar i artistit që do të përfaqësojë Zvicrën në konkursin më të rëndësishëm të këngës në Evropë, Eurosong 2020. Me një postim në profilin e tij Instagram, këngëtari është shprehur: “krenar që të njoftoj pjesëmarrjen në Eurovizion për Zvicrën me një këngë franceze”. Postimi i Gjonit në Instastory Me [...]

View more
Title

Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë S...

Pas Panairit të Frankfurtit, ai në Leipzig është salloni më i rëndësishëm gjerman i librit. Këtë vit, ai do të mbahet nga data 12 deri më 15 Mars, 2020. Shqipëria, edhe këtë herë, do të ketë stendën e saj ku do prezantohen vepra të letërsisë shqipe bashkëkohore nga autorët e mëdhenj si Mitrush Kuteli dhe [...]

View more
Title

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurosong, Arilena...

Që Arilena Ara do të bënte të flitej gjatë për të, u nuhat diçka që nga nata e fitores së Festivalit, fitore e denjë për t’u quajtur e zhurmshme. Por që ajo do të ishte menjëherë ndër të preferuarat e ndjekësve të Eurovizionit në të gjithë botën, kjo padyshim është një befasi. Aq më shumë [...]

View more
Title

The Guardian – Ermonela Jaho, Sopranoja m...

Kështu e ka çmuar gazetari i prestigjozes britanike The Guardian, John Crace, interpretimin e Ermonela Jahos në fillim të shkurtit në recitalin e mbajtur në sallën e koncerteve “Wigmore Hall”, në Londër. Dhe nuk ka qenë i vetmi nga ajo redaksi që është shprehur me nota sipërore vlerësimi. Në një tjetër artikull të dedikuar, gazetari [...]

View more
Title

Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes – Tradi...

Të gjithë ne kemi qenë dëshmitarë të ndryshimit që kanë pësuar bibliotekat publike, në lagjet e Tiranës. Të krijuara dhe konceptuara sipas një forme të njëjtë estetike, me ngjyrën e verdhë të fortë që të tërheq sa e shikon, ato ofrojnë në brendësi mjedise sa të ngrohta e paqësorë, aq dhe pozitive. Nëse doni të [...]

View more
Title

Ismail Kadare: Një autor i përmasave botërore

Shkrimtari i dimensioneve ndërkombëtare është përkthyer masivisht në 45 gjuhë të botës, çfarë i jep veprës së tij karakterin e pasaportës artistike për letërsinë moderne të Shqipërisë. Ismail Kadare është propozuar për çmimin Nobel në letërsi dhe është një nga autoritetet e padiskutueshme për shqiptarët kudo ku jetojnë. Jeta e tij nisi në qytetin e Gjirokastrës, [...]

View more
Title

Nënë Tereza

E kanonizuar nga Papa Françesku në vitin 2016, Shën Tereza e Kalkutës, e njohur gjerësisht dhe si Nënë Tereza, është gruaja më e famshme shqiptare në botë, e njohur për devotshmërinë ndaj krishtërimit dhe më të varfërve.   Çdo 4 shtator bota përkujton një shenjtore të shpallur në kohë moderne, një murgeshë katolike, një shqiptare të mirë, [...]

View more

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics