Njihu me vendasit - Into Albania

Njihu me vendasit

Një nga detajet që të bën më shumë përshtypje kur viziton Shqipërinë, është komunikimi i ngrohtë e familjar që mund të kesh dhe me njerëz të cilët nuk i ke takuar asnjëherë në jetën tënde. Lehtësia me të cilën shqiptarët mund të miqësohen me tjetrin, tradita e mikëpritjes dhe e respektit për dikë që troket në derën tënde, është kaq e theksuar, sa krijon për këdo mundësinë perfekte për të njohur një vend përmes banorëve të tij.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Unike nga Natyra dhe e...

Gjirokastra

Përmeti apo siç njihet ndyshe qyteti i trëndafilave, është vendi i cili do t’ju surprizojë në shumë aspekte, jo vetëm në kulturë dhe traditë, por edhe në peizazhe natyrore e shije unike të gatimeve që vetëm zonjat përmetare dinë të bëjnë.  IntoAlbania ka përzgjedhur një listë të eksperiencave unike që mund të përfitoni nëse vizitoni [...]

Unike nga Natyra dhe e...

Zbulo shumë
image-title

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Lezha

Kallmeti njihet si një zonë me pasuri natyrore, kulturore, historike dhe gjithmonë ka tërhequr vizitorë të shumtë. E strukur mes pemeve shekullorë, në Kallmet ndodhet edhe një kishë e vogël, e cila fsheh një histori mistike. Bëhet fjalë për kishën e “Shën Eufemisë” një objekt religjioz mjaft impresionues, me një bukuri tërheqëse. Sapo hyn në [...]

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Zbulo shumë
image-title

Shpellat e Pukës – Destinacione...

Shkodra

Puka është një qytet i vogël por me një natyrë të madhe. Rrethi i Pukës për vetë natyrën dhe pozicionin gjeografik që ka,  është  shumë i përshtatshëm për ture të llojeve të ndryshme, si edhe për të gjitha sportet e aventurës. Ndër të tjera Puka shquhet dhe për një sërë shpellash, ku deri tani janë të [...]

Shpellat e Pukës – Destinacione...

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Komanit – Të...

Shkodra

Me pamjen dhe klimën e fjordeve skandinave, Liqeni i Komanit është një strehë e cila të dhuron një paqe të brendshme. E vendosur mes kodrave të mbuluara me gjelbërim, pozicionohet në pjesën veriore të vendit. Veriu i Shqipërisë prej vitesh po gëzon meritat e shumta të marra nga turistët e huaj dhe vendas. Dhe dalëngadalë, [...]

Liqeni i Komanit – Të...

Zbulo shumë
image-title

Bredhi i Hotovës – Oazi...

Gjirokastra

Me peizazhe mahnitëse, plazhe përrallore dhe ushqim të mrekullueshëm, Shqipëria është kthyer në një destinacion unik, ku gjen çdo gjë që natyra mund të fal. Krahas turizmit bregdetar pasioni i të huajve, së fundmi edhe i pushuesve shqiptarë, janë parqet natyrore. Pavarësisht se me një shtrirje të vogël, Shqipëria numëron shumë të tilla. Një ndër [...]

Bredhi i Hotovës – Oazi...

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Të punosh detajin: me qëndistaren...

Një motiv prej vetëm 3 centimetrash, i shkëputur nga një sako Berati, i zmadhuar disa herë përmes qëndisjes. Një tjetër detaj gjithashtu i përmasave minimale i marrë nga një pëlhurë mesjetare, i zmadhuar në qëndisje. Ky është arti i Egla Memaj, një qëndistareje të re që përmes stilit të saj unik po krijon një prezencë [...]

Të punosh detajin: me qëndistaren...

Zbulo shumë
image-title

10 Sugjerime nga Arbër Çepani

A mund të ketë mënyrë më të thjeshtë për të zbuluar disa pika interesante të Tiranës, se sa duke pyetur një figurë të njohur televizive, njëherësh biznesmen dhe pronar i një prej vendeve turistike më të vizituara në Tiranë, Kafe-Muze Komiteti? Ndiqni më poshtë sugjerimet e Arbër Çepanit mbi vendet që duhet të vizitoni në Tiranë.   [...]

10 Sugjerime nga Arbër Çepani

Zbulo shumë
image-title

Agroturizëm “Rruga e Mullirit”

Shkodra

Dy orë e gjysëm larg nga Tirana, në Reç, ndodhet një shtëpi pritëse që do t’ju japë më të mirën që Malësia e Madhe mund t’ju ofrojë: natyrë fantastike, mikëpritje tipike shqiptare, dhe një ushqim plot shije gatuar me produktet e baçes. Zina dhe Mirashi e dinë se presin vizita. Sapo dëgjojnë zhurmën e makinës që [...]

Agroturizëm “Rruga e Mullirit”

Zbulo shumë
image-title

10 Sugjerime nga Anna Giulia...

E transferuar prej vitesh nga Torino në Tiranë, Anna Giulia Buonanno është një italiane që tashmë i është dedikuar Shqipërisë, ku jeton e jep mësim të gjuhës dhe kulturës italiane në disa prej institucioneve më të rëndësishme kulturore e akademike në vend. Më pëlqen shumë zona e re tek arTurbina: ka hapësirë për kalimtarët dhe [...]

10 Sugjerime nga Anna Giulia...

Zbulo shumë
image-title

10 Sugjerime nga Kleitia Vaso:...

E lindur në Tiranë, Kleitia Vaso, autorja e librit “Fluturim” me ese mbi qytetin, na tregon se cilat sipas saj janë disa nga pikat e preferuara të kryeqytetit. Cioccolatiitaliani për një kafe jo tipike! Është pikë strategjike për të parë njerëz të ndryshëm dhe pa dyshim vendi më i freskët në verë. Friend’s Book House, [...]

10 Sugjerime nga Kleitia Vaso:...

Zbulo shumë
image-title

Mjeshtri i drurit Anastas Petridhi

Në Qafën e Pazarit takon Anastas Petridhin, mjeshtrin që ka mësuar të zbukurojë drurin. Çdo vizitor që hyn në zejen e tij e gjen me punë në dorë. Një pllakë e papunuar në pishë të butë ose në dru ahu, po bëhët gati prej duarve të mjeshtrit të marrë një formë mbresëlënëse me frymëzim Gjirokastrën dhe [...]

Mjeshtri i drurit Anastas Petridhi

Zbulo shumë
image-title

Gdhendja e gurit

Një burrë me sy të zgjuar e me rrudha të jetës në portret të mirëpret diku më poshtë në Qafën e Pazarit në Gjirokastër, duke goditur një masiv të ngurtë për t’ i dhënë në fund formën e Kalasë së Argjiros. Ai është mjeshtri Muhedin Makri që trashëgoi nga gjyshi e më pas nga i [...]

Gdhendja e gurit

Zbulo shumë
image-title

Arti i qëndisjes i Vjollca...

Në Qafën e Pazarit në Gjirokastër gjen Vjollca Mezinin, një qëndistare që sytë dhe shpirtin ia dedikon prej vitesh zbukurimit të pëlhurave, duke skalitur me gjilpërë e penj shumëngjyrësh Gjirokastrën, qytetin e saj. Gishtat e shpejtë luajnë me gjilpërën duke lënë mbi dantella vizatime të qytetit, shtëpive karakteristike, Kalasë së Argjiros, urave dhe sokakëve që [...]

Arti i qëndisjes i Vjollca...

Zbulo shumë
image-title

Moren Handmade: Të sjellësh drurin...

Tirana

Doni të vizitoni një punishte interesante druri? Mu në të majtë të shkollës “Çajupi” ndodhet “Moren Handmade”, punishtja e Fatmirit, i cili pasionin e një jete tashmë do ta zhvillojë edhe më tej. “Sa herë shoh një copë druri përballë, nis e pyes veten se si mund t’i jap jetë. Pak a shumë si Xhepeto [...]

Moren Handmade: Të sjellësh drurin...

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics