Ismail Kadare: Një autor i përmasave botërore - Into Albania

Ismail Kadare: Një autor i përmasave botërore

Shkrimtari i dimensioneve ndërkombëtare është përkthyer masivisht në 45 gjuhë të botës, çfarë i jep veprës së tij karakterin e pasaportës artistike për letërsinë moderne të Shqipërisë. Ismail Kadare është propozuar për çmimin Nobel në letërsi dhe është një nga autoritetet e padiskutueshme për shqiptarët kudo ku jetojnë.

Jeta e tij nisi në qytetin e Gjirokastrës, ku lindi në 28 Janar të vitit 1936. Edukimin fillestar e mori po në këtë qytet dhe më pas u zhvendos në Tiranë ku jetoi deri në vitin 1990. Prej 28 vitesh shkrimtari jeton dhe shkruan mes Tiranës dhe Parisit. Në Shqipëri jetoi pjesën më të vështirë të karrierës së tij letrare, që pasoi studimet post-universitare në Rusi. Librat e Kadaresë gjatë sistemit të kaluar ishin referencë për ngjarje dhe histori dramatike, çka e vendoste atë në qendër të vëmendjes të publikut.  Vendimi i shkrimtarit për t’u larguar përfundimisht nga Shqipëria në vjeshtën e vitit 1990 kur ende nuk ishte rrëzuar qeveria komuniste, mbetet një nga subjektet më domethënëse të gjysëm shekulli diktature komuniste.

Letërsia dhe çmimet

Librat e Ismail Kadaresë janë çdo herë një univers i ri. Nga temat lokale të Shqipërisë së shekullit të kaluar shkrimtari me mjeshtëri mahnitëse hulumton në botën e antikitetit aq sa duket sikur lexuesi jeton 2000 vjet më parë. Udhëton në mesjetën e errët e pas saj në trevat e pushtuara nga osmanët në Ballkan. Ndërton portrete rrënqethëse që bashkojnë njerëzit e të njëjtave kohë. Sfidon skajet e jetës duke shkuar tek universalja, e ndaj Kadare prej shumë kohësh nuk i përket më vetëm shqiptarëve. I nderuar në Francë me “Kryqin e Legjionit të Nderit”, në Spanjë me “Princi i Asturias për Letërsi”, në vitin 2005 me çmimin “The Booker Prize Man”, i dekoruar me Urdhrin shqiptar “Nderi i Kombit”. Ndërsa shkrimtari mëton edhe Nobelin në fushën e tij, vlerësimi më i fundit vjen përtej oqeanit. Ismail Kadare fitoi “Ҫmimin Ndёrkombёtar pёr Letёrsinё, Neustad”, pёr vitin 2020. Neustad njihet gjerёsisht si i dyti pёr nga prestigji, pas ҫmimit Nobel. 

Ku ta gjeni?

Ku e gjeni Kadarenë në Shqipëri? Në Gjirokastër fillimisht, në qytetin e mbrojtur nga UNESCO është shtëpia e tij origjinale e kthyer në muze. Aty gjeni një hapësirë të jetës së hershme të shkrimtarit të pasuruar me kujdes si një rezidencë mirëfill muzeale. Në Tiranë dhe në çdo qytet të Shqipërisë në çdo librari gjeni librat e tij. Për shqiptarët që jetojnë jashtë atdheut apo ata që një roman të Kadaresë dëshirojnë ta nisin dhuratë, e gjejnë edhe në platforma të ndryshme online, si Amazon.

Pallati ku ka jetuar Ismail Kadare. Foto nga IntoAlbania

Ndërsa më kureshtarët mund të vizitojnë shtëpinë e tij të dikurshme, në Tiranë, ku jetoi dhe punoi gjatë diktaturës. Ndodhet menjëherë pas Pallatit të Kulturës, pranë qendrës së kryeqytetit. E kthyer në muze, sot njihet pikërisht si “Shtëpia Studio Kadare” dhe është e vizitueshme sipas orareve të publikuara në faqen web të muzeut, ose profilet e tij në mediat sociale. 

Brenda shtëpisë së autorit Ismail Kadare. Foto nga IntoAlbania

Nga: IntoAlbania

Title

Librat që Mund të Merrni me Vete në Pushime ...

Një përzgjedhje nga libraria më e madhe në vend. Ky është momenti kur shumë mund të jenë duke nisur pushimet e verës dhe krahas valixhes me veshjet dhe sendet për të paketuar me vete, një dilemë e madhe, e përhershme, mbetet zgjedhja e librit që do të na shoqërojë përgjatë tyre. Një zgjedhje jo aq [...]

View more
Title

Kultura Shqiptare Humbi Besim Zekthin – &...

Ditën e djeshme, datë 29 qershor, u nda nga jeta në moshën 84 vjeçare, “Mjeshtri i Madh”, “Nder i Kombit”, Besim Zekthi, emblemë e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve. Lajmi i trishtë është bërë publik me një postim nga Ansambli Popullor i këngëve dhe Valleve. Valltar i pakrahasueshëm në vlerësimin e kolegëve dhe artistëve, [...]

View more
Title

Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në ...

Gjon Muhrremi është emri i pagabueshëm shqiptar i artistit që do të përfaqësojë Zvicrën në konkursin më të rëndësishëm të këngës në Evropë, Eurosong 2020. Me një postim në profilin e tij Instagram, këngëtari është shprehur: “krenar që të njoftoj pjesëmarrjen në Eurovizion për Zvicrën me një këngë franceze”. Postimi i Gjonit në Instastory Me [...]

View more
Title

Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë S...

Pas Panairit të Frankfurtit, ai në Leipzig është salloni më i rëndësishëm gjerman i librit. Këtë vit, ai do të mbahet nga data 12 deri më 15 Mars, 2020. Shqipëria, edhe këtë herë, do të ketë stendën e saj ku do prezantohen vepra të letërsisë shqipe bashkëkohore nga autorët e mëdhenj si Mitrush Kuteli dhe [...]

View more
Title

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Eurosong, Arilena...

Që Arilena Ara do të bënte të flitej gjatë për të, u nuhat diçka që nga nata e fitores së Festivalit, fitore e denjë për t’u quajtur e zhurmshme. Por që ajo do të ishte menjëherë ndër të preferuarat e ndjekësve të Eurovizionit në të gjithë botën, kjo padyshim është një befasi. Aq më shumë [...]

View more
Title

The Guardian – Ermonela Jaho, Sopranoja m...

Kështu e ka çmuar gazetari i prestigjozes britanike The Guardian, John Crace, interpretimin e Ermonela Jahos në fillim të shkurtit në recitalin e mbajtur në sallën e koncerteve “Wigmore Hall”, në Londër. Dhe nuk ka qenë i vetmi nga ajo redaksi që është shprehur me nota sipërore vlerësimi. Në një tjetër artikull të dedikuar, gazetari [...]

View more
Title

Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes – Tradi...

Të gjithë ne kemi qenë dëshmitarë të ndryshimit që kanë pësuar bibliotekat publike, në lagjet e Tiranës. Të krijuara dhe konceptuara sipas një forme të njëjtë estetike, me ngjyrën e verdhë të fortë që të tërheq sa e shikon, ato ofrojnë në brendësi mjedise sa të ngrohta e paqësorë, aq dhe pozitive. Nëse doni të [...]

View more
Title

Nënë Tereza

E kanonizuar nga Papa Françesku në vitin 2016, Shën Tereza e Kalkutës, e njohur gjerësisht dhe si Nënë Tereza, është gruaja më e famshme shqiptare në botë, e njohur për devotshmërinë ndaj krishtërimit dhe më të varfërve.   Çdo 4 shtator bota përkujton një shenjtore të shpallur në kohë moderne, një murgeshë katolike, një shqiptare të mirë, [...]

View more
Title

Emra të Njohur

Edhe pse një vend i vogël, historia e Shqipërisë është e mbushur me emra të njohur, që tek sa kanë formësuar identitetin e shqiptarëve, kanë shërbyer dhe si përcjellës të vlerave tyre jashtë vendit. Është ende i gjallë në të gjithë botën kujtimi i Nënë (Shën) Terezës, gruas shqiptare që ja doli të bëhet imazhi [...]

View more

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics