Shqipëria Turistike në Sytë e El Pais - Vendi i Evropës që Duhet Zbuluar - Into Albania

Shqipëria Turistike në Sytë e El Pais – Vendi i Evropës që Duhet Zbuluar

Shqipëria nuk është më një nga destinacionet sekrete të Evropës. Me bukuritë e saj natyrore dhe kulturore, ka bërë që shqiptarët të mburren për këtë tokë. Prej disa kohësh portale të njohura turistike, përmendin shumë nga vendet që duhen vizituar patjetër në Shqipëri.

I fundit është portali spanjoll “El Pais” i cili i ka kushtuar një artikull të gjerë vendit tonë duke renditur 12 nga destinacionet që duhet patjetër t’i vizitoni.

“El Pais” e nis përshkrimin, se dikur Shqipëria ka qenë një vend i ndaluar për t’u vizituar nga spanjollët. Për më kureshtarët, apo të apasionuarit pas aventurës, ky vend kaq afër Spanjës, zgjoi një dëshirë të pakontrollueshme për të zbuluar se çfarë fshihet në këtë tokë të ndaluara, thekson ndër të tjera e përditshmja spanjolle.

Destinacionet që ata kanë zgjedhur kombinojnë bukur, jo vetëm bukuritë malore që ne kemi, por sjellin në vëmendje dhe peizazhet e mrekullueshme të Rivierës Shqiptare, duke e konsideruar atë si zbulimin më befasues. Pa lënë pas sitet arkelogjike, kishat dhe xhamitë e vjetra si një pasuri e çmuar e historisë.

Nga veriu në jug, mes Alpeve, Rivierës Shqiptare, vendeve historike si Gjirokastra, Berati, Butrinti, Kruja, pa lënë pas Tiranën, Shkodrën dhe Korçën në këtë artikull, konfirmohet për të disatën herë që Shqipëria është një nga destinacionet ndryshe nga pjesa tjetër e vendeve fqinje të Ballkanit.

Për të shijuar Shqipërinë me sytë e evropianëve, ju këshillojmë të lexoni artikullin e plotë këtu.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Vithkuqi – Fshati Turistik i...

Korça

Vështirë se gjen një fshat si Vithkuqi të pasur me natyrë, traditë, kulturë dhe resurse turistike. Për bukuritë dhe historinë që ka kjo zonë e Korçës, bën që ajo të renditet ndër fshatrat parësor për potencial turistik, duke qendruar përkrah me Voskopojën dhe Dardhën për nga resurset që trashëgon. I pozicionuar vetëm 20 km larg [...]

Vithkuqi – Fshati Turistik i...

Zbulo shumë
image-title

Destinacionet Magjepsëse të Përmetit

Gjirokastra

Përmeti apo siç njihet ndyshe qyteti i trëndafilave, është vendi i cili do t’ju surprizojë në shumë aspekte, jo vetëm në kulturë dhe traditë, por edhe në peizazhe natyrore e shije unike të gatimeve që vetëm zonjat përmetare dinë të bëjnë.  IntoAlbania ka përzgjedhur një listë të eksperiencave unike që mund të përfitoni nëse vizitoni [...]

Destinacionet Magjepsëse të Përmetit

Zbulo shumë
image-title

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Lezha

Kallmeti njihet si një zonë me pasuri natyrore, kulturore, historike dhe gjithmonë ka tërhequr vizitorë të shumtë. E strukur mes pemeve shekullorë, në Kallmet ndodhet edhe një kishë e vogël, e cila fsheh një histori mistike. Bëhet fjalë për kishën e “Shën Eufemisë” një objekt religjioz mjaft impresionues, me një bukuri tërheqëse. Sapo hyn në [...]

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Zbulo shumë
image-title

Shpellat e Pukës – Destinacione...

Shkodra

Puka është një qytet i vogël por me një natyrë të madhe. Rrethi i Pukës për vetë natyrën dhe pozicionin gjeografik që ka,  është  shumë i përshtatshëm për ture të llojeve të ndryshme, si edhe për të gjitha sportet e aventurës. Ndër të tjera Puka shquhet dhe për një sërë shpellash, ku deri tani janë të [...]

Shpellat e Pukës – Destinacione...

Zbulo shumë
image-title

Destinacionet Përrallore të Pukës –...

Shkodra

Nëse jeni në kërkim të vendeve të veçanta të mbushura me adrenalinë dhe aventurë, Puka është gjithmonë një surprizë. Rrethinat saj, gjithnjë e më shumë po marrin vëmendjen dhe po thërrasin turistë të shumtë. Vizitor vendas dhe të huaj e pëlqejnë qytetin verior jo vetëm për shkak të klimës së pastër, gjelbërimit, por edhe për [...]

Destinacionet Përrallore të Pukës –...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim...

Kukës

Mësoni më shumë rreth kulturës dhe stilit të jetës së Kukësit, si dhe pse “qyteti i tulipanëve” u propozua gjithashtu për çmimin Nobel të Paqes. Kukësi, i vendosur në pjesën verilindore të vendit, është qyteti simbol i mikpritjes shqiptare. Pozicioni gjeografik dhe bukuritë natyrore, e kanë kthyer atë në një ndër destinacionet turistike më të [...]

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim...

Zbulo shumë
image-title

Onufri, i Pari Muze Kombëtar...

Berat

A e dinit që ekziston një muze në Shqipëri me sistemin digjital të audio-guidës? Është pikërisht Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri në Berat. Kjo audio-guidë, e para që implementohet në një muze shqiptar, vjen në katër gjuhë: shqip, anglisht, italisht dhe gjermanisht. Sistemi digjital i audio-guidës Synimi i audio-guidës është po aq i thjeshtë sa edhe [...]

Onufri, i Pari Muze Kombëtar...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Vlorës, Pasqyra...

Vlora

Muzeu Etnografik i Vlorës është një dëshmi e gjallë e traditës dhe mënyrës së jetesës së qytetit ndër vite. Pjesë përbërëse e tre muzeve të qytetit të Vlorës, Muzeu Etnografik ndodhet shumë afër Muzeut Historik së Vlorës. Në këtë muze 37-vjeçar mund të gjesh historinë e kulturës së pasur të qytetit bregdetar. Elementë të ndryshëm [...]

Muzeu Etnografik i Vlorës, Pasqyra...

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Borshit: Nën gjurmët...

Saranda

Një kala me vlera të rëndësishme historike e arkitektonike, një trashëgimi e rrallë e kulturës së vendit tonë, Kalaja e Borshit ju jep edhe rastin të shijoni bukurinë e peizazhit të Borshit nga lart. Borshi, i cili është vetëm 17 km larg Himarës, ka vijën bregdetare më të gjatë të Jonit. I rrethuar nga ullishtet [...]

Kalaja e Borshit: Nën gjurmët...

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Himarës: Qyteti i...

Vlora

Pa frikë Himarën mund ta konsiderojmë princeshën e bukurisë shqiptare. Me një pamje piktoreske me detin e kristaltë në perëndim, e malin në lindje, krijojnë një formë amfiteatri duke na dhuruar një panoramë mahnitëse që të mbetet gjatë në memorie. Rajoni i Himarës, është foleza e një numri të konsiderueshëm të atraksioneve turistike dhe kulturore, [...]

Kalaja e Himarës: Qyteti i...

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Bashtovës

Durrës

Historikisht pikë strategjike, monumenti me vlera të larta historike dhe kulturore tashmë është kthyer në qendrën e disa nga eventeve më të ndjekura të viteve të fundit. E vendosur anës Via Egnatia-s, njërës prej rrugëve kryesore që lidhnin lindjen dhe perëndimin gjatë Perandorisë Romake, Kalaja e Bashtovës ka tërhequr vemendjen e popullit shqiptar dhe atij [...]

Kalaja e Bashtovës

Zbulo shumë
image-title

Bashkëjetesa fetare në Shkodër

Shkodra

E shkuara e vështirë e Shqipërisë, një histori plot luftra, pushtime e diktatura, ka prodhuar edhe disa gjëra pozitive. Një nga më të rëndësishmet, në mos ajo kryesorja, është harmonia fetare në vend, një bashkëjetesë e paqtë midis feve të ndryshme që ekzistojnë në territoret e tij. Një vend fillimisht i krishterë – dokumenti i [...]

Bashkëjetesa fetare në Shkodër

Zbulo shumë
image-title

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

Shkodra

Të pakta janë vendet ku tmerri i diktaturës komuniste mund të kuptohet sadopak në ditët e sotme. Një prej tyre është dhe “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës”, konceptuar si një muze përkujtimor në nderim të viktimave të regjimit komunist. Godina u ndërtua në shekullin e 19-të nga Arsen Idromeno (babai i Kolë Idromenos), i cili [...]

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

Zbulo shumë
image-title

Kulla e Ngujimit në Theth

Shkodra

Kulla e ngujimit është një nga monumentet e rralla të historisë arkitekturore të Malësisë. Ndërtimi unik me histori qindra vjeçare njihet ne Dukagjin si vendi ku qëndronin ata që kishin kryer një akt në kundërshtim me ligjet e kanunit dhe prisnin derisa të arrihej pajtimi. Kulla e Ngujimit gjendet në Theth dhe njihet si një [...]

Kulla e Ngujimit në Theth

Zbulo shumë
image-title

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit,...

Tirana

Qendra për Hapje dhe Dialog/Center for Openness and Dialogue-COD u krijua me një objektiv të thjeshtë: një pjesë e selisë së Këshillit të Ministrave të transformohej në një hapësirë në shërbim të qytetarëve, duke përçuar mesazhin e hapjes, transparencës dhe transformimit. COD u hap për herë të parë për publikun më 8 korrik 2015 dhe si [...]

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit,...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

Tirana

Si një nga muzetë më të rëndësishëm në vend, këtu do të njiheni me disa nga thesaret më të njohura të arkeologjisë shqiptare.  Nëse doni të përshkoni të gjitha etapat kronologjike të paraardhësve të shqiptarëve në shekuj, Muzeu Arkeologjik që ndodhet në sheshin “Nënë Tereza”, është një nga vendet e duhura për ta ndërmarrë këtë [...]

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Tirana

Pozicionuar në zemër të sheshit “Skënderbej”, Muzeu i Bankës së Shqipërisë është një nga institucionet muzeale më moderne e interesante që mund të vizitoni në vend. Të merrni monedha apo kartmonedha nga portofoli juaj e t’i përdorni si mjet këmbimi, mund të jetë një nga veprimet më të shpeshta e që bëhet gati në mënyrë [...]

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Zbulo shumë
image-title

Muzeu “Gjon Mili”

Korça

Nëse keni vendosur të kaloni një ditë në Korçë, duhet të ndaloni dhe tek Muzeu “Gjon Mili”, ku janë ekspozuar rreth 240 fotografi të artistit të njohur botëror me origjinë shqiptare Gjon Mili. Gjon Mili është një nga fotografët më të mëdhenj të shekullit të XX. I lindur në Korçë në vitin 1904, ai emigroi bashkë [...]

Muzeu “Gjon Mili”

Zbulo shumë
image-title

Burgu i Spaçit

Lezha

Burgu famëkeq është sot një pikë përkujtimore në nder të shqiptarëve të dënuar nga diktatura komuniste, si dhe një vend-simbol se si e shkuara nuk duhet të përsëritet më. Të gjithë ata që duan të njohin më mirë të shkuarën e diktaturës komuniste, si dhe të kuptojnë sadopak vuajtjet e të dënuarëve të asaj periudhe, [...]

Burgu i Spaçit

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia-Muze e Aleksandër Moisiut

Durrës

Një shtëpi me arkitekturë mbresëlënëse që imponohet për vizitorët me modelin e saj qytetar, që ruan gjithashtu trashëgiminë e aktorit të madh shqiptar Aleksandër Moisiu, si dhe trashëgiminë etnografike të qytetit. Muzeu etnografik ndodhet pranë Amfiteatrit të Durrësit, dhe është tipike e arkitekturës së re shqiptare të shekullit të kaluar ku spikat harmonia mes gurit [...]

Shtëpia-Muze e Aleksandër Moisiut

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Elbasanit

Elbasan

Pozicionuar në qendër të qytetit, jo larg Kalasë së Elbasanit, Muzeu Etnografik në Elbasan është një shtëpi dy-katëshe e shekullit të 18-të që rrëfen kulturë, folklorin dhe stilin e jetesës së qytetit. Muzeu i traditave të jetesës në Elbasan gjendet në një nga shtëpitë e vjetra të qytetit. Ndërtesa është 200 vjeçare dhe përfaqëson një [...]

Muzeu Etnografik i Elbasanit

Zbulo shumë
image-title

Vila Austria 1843 – Thesari...

Durrës

Pozicionuar në zemër të Durrësit, 3 minuta larg Amfiteatrit dhe monumenteve të tjera të rëndësishme, Vila Austria 1843 është një takim unik me historinë e qytetit. Vështirë se mund të gjeni një vend më të përshtatshëm se “Vila Austria 1843” për të pushuar në Durrës. Historia dhe vjetërsia e vilës, si dhe njohja me të [...]

Vila Austria 1843 – Thesari...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu “Mësonjëtorja e Parë Shqipe”

Korça

Nëse do të vizitoni Korçën, nuk mund të mos ndaloni në shkollën e parë shqipe, të njohur si “Mësonjëtorja”. Data e hapjes së saj festohet çdo vit në shkollat e vendit, dhe njihet si “Dita e Mësuesit”. Në një nga zonat më popullore të Korçës të njohur si Pedonalja, ndodhet dhe Muzeu “Mësonjëtorja e Parë [...]

Muzeu “Mësonjëtorja e Parë Shqipe”

Zbulo shumë
image-title

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i...

Berat

Të gjithë ata që duan të shijojnë qëndrimin në Berat, mund ta bëjnë në një hotel që është njëherësh një shtëpi me vlera të shumta historike e kulturore për qytetin. Ishte viti 1991, fill pas rëniës së diktaturës komuniste, kur Hotel Mangalemi-Tomi u hap në Berat, duke shënuar kështu një etapë të re për turizmin [...]

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i...

Zbulo shumë
image-title

Lungomare

Vlora

Shëtitorja buzë Jonit në qytetin e Vlorës e njohur me emrin e Lungomares, është një nga hapësirat urbane më cilësore për pushim, meditim, pedalim, sporte apo socializim.  Një vijë 5 km e gjatë me dalje në qytet dhe plazh është pjesa më moderne e qytetit. Rripi tokësor është dekoruar me palma dhe pusha tipike mesdhetare dhe [...]

Lungomare

Zbulo shumë
image-title

Sheshi i Flamurit

Vlora

Më 28 Nëntor 1912, u shpall Pavarësia e Shqipërisë në Vlorë, dhe u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare. Sheshi i Flamurit, është vendi ku përvit përkujtohet kjo ngjarje e shënuar, falë Monumentit të Pavarësisë në qendër të sheshit, si dhe prezencës së plot objekteve që janë dëshmi e historisë. Monument i Pavarësisë është ndërtuar [...]

Sheshi i Flamurit

Zbulo shumë
image-title

Itinerari i Rrugës Egnatia

Durrës

Via Egnatia, një rrugë mes lindjes dhe perëndimit të Evropës është shënuar në historinë e udhëtarëve prej shekujsh. Gjurmët e këtij toponimi rrugor bashkojnë gjithë vendet ballkanike dhe lindin në territorin e Shqipërisë e cila është porta e hyrjes në Evropë. Shqipëri, Greqi, Maqedoni e Turqi bashkohen edhe sot nga mbetjet arkeologjike të gjurmës së [...]

Itinerari i Rrugës Egnatia

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Lëkurësit

Saranda

Kalaja e Lëkurësit vështron mbi qytet dhe pamja prej saj është vërtet e mrekullueshme! Fortesa ka planimetri të rregullt me kulla që ruajnë krahët e saj.  Kalaja është rindërtuar për të rikuperuar shenjat e vjetërsisë dhe është përforcuar për t’i qëndruar të ardhmes. Në fortesën mbrojtëse që daton në shekullin e 16-të, dikur qëndronin ushtarë [...]

Kalaja e Lëkurësit

Zbulo shumë
image-title

Mulliri i Bajram Currit

Kukës

Në rrjedhën e ujërave të Valbonës 120 vite më parë është ngritur një mulli që quhet Mulliri i Bajram Currit ose siç thuhet nga vendasit Mulliri i Currit. Mulliri me vlera kulturore e historike është vetëm 4 kilometra larg qytetit të Bajram Currit dhe rrethohet nga një natyrë mahnitëse. Ndertesa e vjetër është dy katëshe dhe për studiuesit cilësohet [...]

Mulliri i Bajram Currit

Zbulo shumë
image-title

Kulla e Mic Sokolit 

Kukës

Kulla e Mic Sokolit në fshatin Bujan, përgjatë rrugës që të çon në Bajram Curri. Ndërtesa tre katëshe konsiderohet simbol i trashëgimisë historike dhe kulturore të banorëve të Tropojës. Ajo është ndërtuar nga fundi i shek. XVIII dhe i përket tipologjisë së banesave të Malësive. Në këtë kullë lindi dhe u rrit Mic Sokoli, një nga [...]

Kulla e Mic Sokolit 

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë...

Tirana

Jo më shumë se 18 km larg Tiranës gjeni një nga fshatrat tipikë të modelit mesjetar shqiptar. Petrela është fshat piktoresk, emrin e mori nga kalaja që dominon vendbanimin historik. Rruga gjarpëron bukur mes ullishtave, shtëpive të reja deri në qendër të fshatit. Aty parkon makinën dhe duhet të ecësh në një terren të thyer [...]

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Shkodra

Thonë se një fotografi vlen sa 1000 fjalë. Atëherë, sa mund të vlejnë rreth 400,000 fotografi origjinale që pasqyrojnë jetën në Shqipëri nga viti 1850 e deri më sot? Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi, tashmë në pedonalen kryesore të qytetit të Shkodrës, mban në arkivin e tij rreth  400,000 negativë në pllaka xhami, të organizuar [...]

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Rozafës

Shkodra

Falë legjendës së saj të paharrueshme, e cila në mënyrë alegorike tregon historinë e Shqipërisë e popullit shqiptar sipas sakrificës së një nëne për fëmijën e saj, Kalaja e Rozafës mbetet një monumentet-simbol tepër i rëndësishëm i vendit. Që prej mureve të lashta ilire e deri tek rrënojat mesjetare të Balshajve apo kullave të Bushatllinjve, [...]

Kalaja e Rozafës

Zbulo shumë
image-title

Ura e Goricës: Peizazhi që...

Berat

Një prej urave më të bukura të periudhës së perandorisë osmane në Shqipëri, e ndërtuar në shek. XVIII në qendër të Beratit, Ura e Goricës lidh qytetin me lagjen e të njëjtit emër. Ajo harkohet në mes me një elegancë të theksuar, me këmbët e saj të cilat zbresin nga 10 metra lartësi mbi dy anët [...]

Ura e Goricës: Peizazhi që...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Korça

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë është një vend mes modernes e të vjetrës, i cili, brenda ambientit të tij bashkëkohor, mban ende të gjallë frymën byzantine. I ndërtuar në vitin 1980 dhe rindertuar në 2016-ën, ai shtrihet përgjatë bulevardit “Fan Noli”. E vjetra dhe e reja bashkëjetojnë në mënyrë të natyrshme mes një harmonie [...]

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Zbulo shumë
image-title

Preza: Zbuloni kalanë dhe natyrën...

Tirana

Preza është një nga zonat më tërheqëse të luginës së Tiranës, me një pamje të mrekullueshme që të rrëmben. Dikur qytet me ndikim në jetën e feudalëve dhe princave shqiptarë, Preza identifikohet si kodra ku ngrihet kalaja 450 vjeçare. Kalaja është ndërtuar mbi një kodër 277 metra të lartë. Aty u martua Mamica, motra e [...]

Preza: Zbuloni kalanë dhe natyrën...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik

Gjirokastra

Nëse e gjen veten në rrugët e bukura prej kalldrëmi të Gjirokastrës dhe pyet se ku ndodhet Muzeu Etnografik, banorët do të mendoheshin pak para se të të përgjigjeshin. Nëse me zgjuarsi e ndryshon pyetjen duke përmendur shtëpinë e Enver Hoxhës, do të merrje një përgjigje të  menjëhershme dhe udhëzimet më të sakta për të [...]

Muzeu Etnografik

Zbulo shumë
image-title

Piramida e Tiranës

Tirana

Piramida e Tiranës është padyshim simbol si edhe pikë referimi e kryeqytetit, një relike e një të shkuare të trazuar dhe një të ardhmjeje të pasigurtë por gjithsesi shpresëdhënëse. Megjithëse është përshkruar në mënyra nga më të ndryshmet e ekstremet, si “madhështore”, “e shëmtuar” apo “e çuditshme”, ajo çka simbolizon Piramida për qytetin e Tiranës [...]

Piramida e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Bunk’Art 1

Tirana

Shqipëria shquhet për numrin e pabesueshëm të bunkerëve – thuhet se ka nga 150 mijë në 700 mijë prej tyre – të shpërndarë në gjithë vendin. Për shumë vite, për shqiptarët, prezenca e bunkerëve ishte diçka mëse e zakonshme deri sa ata kuptuan se kjo mënyrë mbrojtjeje kundër një armiku që nuk erdhi kurrë ishte [...]

Bunk’Art 1

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia me Gjethe

Tirana

Përgjimi i popullit shqiptar nga Sigurimi i Shtetit gjatë periudhës së komunizmit është një temë e cila, ndonëse tej mase e rëndësishme dhe e mirënjohur, mbetet një enigmë pothuajse e patrajtuar në artin e kulturën shqiptare. Në vitin 2006, një film gjerman i titulluar “Jeta e të tjerëve” iluminoi një botë të tërë mbi evente [...]

Shtëpia me Gjethe

Zbulo shumë
image-title

Bunk’Art 2

Tirana

Zbulimi i një tuneli të nëndheshëm në qendër të kryeqytetit ngjason me ato të jetës së antikitetit nën tokën e qyteteve të lashta të botës. Këto lloj zbulimesh i japin një frymë të re qytetit: lajmërimin se një pjesë e historisë ka përfunduar e një periudhë e re ka filluar. Bunk’Art 2, pothuaj 1000 metër [...]

Bunk’Art 2

Zbulo shumë
image-title

Galeria Kombëtare e Arteve

Tirana

Ajo që e veçon artin pamor shqiptar nga vendet e tjerë të botës është se periudha e lulëzimit të tij shënon pikërisht edhe periudhën e censurës së tij më të madhe. Gjatë komunizmit, piktorëve nuk u lejohej të dilnin nga skematizmi i realizmit socialist, idealizimit të figurës së udhëheqësit, Enver Hoxha, si dhe glorifikimit të [...]

Galeria Kombëtare e Arteve

Zbulo shumë
image-title

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Lezha

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë është njëherësh varri më madhështor në Shqipëri. Ai i përket heroit më të madh shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Besnikëria e Skënderbeut ndaj Shqipërisë dhe lufta e tij e gjatë për pavarësinë e saj kundër pushtimit Osman është e mirënjohur në gjithë botën. Është e qartë se Shqipëria i detyrohet shumë [...]

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Krujës

Kruja

Prej 15 shekujsh, Kalaja e Krujës qëndron mbi një kodër shkëmbore, dëshmitare e luftrave dhe e jetës së egër të qytetit të Krujës, një herë e një kohë, qendra e shtetit të Arbrit. Kalaja qëndron në 557 metra lartësi, e bukur dhe e pashembur ndonëse ka përballuar sulme të panumërta. Në një kohë kur perandoria [...]

Kalaja e Krujës

Zbulo shumë
image-title

Kompleksi “Ndre Mjeda”

Shkodra

Është një rast i rrallë kur jezuitët e lënë “vendin e tyre të shenjtë” të lirë për poetët. Kjo ndodh vetëm në Kishën e Kuklit e cila, bashkë me shtëpinë e Dom Ndre Mjedës, krijon kompleksin ku mblidhen poetë e këndojnë vargje për dashurinë, jetën e njeriun. Jo larg qytetit të Shkodrës, në fshatin Kukël, [...]

Kompleksi “Ndre Mjeda”

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Elbasanit

Elbasan

Për qytetin e Elbasanit, udhëtarët e huaj në ‘800-ën shënonin se të tilla qytete nuk gjendeshin më në Evropë!  Kalaja e Elbasanit është ndërtim romak ngritur në fillim të shekullit të III-të e.s,  kur asokohe rrethonte qytetin i cili shtrihej mbi një sipërfaqe 10 ha. Pasi u shkatërrua gjatë luftërave të shekullit të IV dhe atij [...]

Kalaja e Elbasanit

Zbulo shumë
image-title

Tregu Bizantin në Durrës

Durrës

Sot Tregu Bizantin mbetet qendra e qytetit modern të Durrësit ashtu si, një herë e një kohë, ai ka qënë qendra romake bizantine e qytetit të vjetër të quajtur Dyrrhachium apo Dyrrah në kohët e lashta. Ai shquhet si një nga monumentet më të bukura të periudhës së vonë Romake dhe asaj Bizantine të hershme. [...]

Tregu Bizantin në Durrës

Zbulo shumë
image-title

Ura e Mesit

Shkodra

Urat, sipas shkrimtarit Boshnjak Ivo Andriç, janë ëngjëj të dërguar në tokë nga perënditë, të cilët duke shtrirë krahët e tyre bashkojnë njerëz të ndarë prej lumenjve të djallit. Kur u ndërtua, në fillimet e shekullit 18-të, në fshatin me të njëjtin emër, ura zgjati krahët e saj për të bashkuar përfundimisht qytetarët e qytetit [...]

Ura e Mesit

Zbulo shumë
image-title

Amfiteatri i Durrësit

Durrës

Amfiteatri i Durrësit mbetet një prej më të mëdhenjve të botës së lashtë dhe një ndër dhjetë amfiteatret më të bukur romakë. I mirënjohur në rrethet e entuziastëve të antikitetit, është një perlë e Ballkanit e cila gradualisht po del nga guaska e saj. I zbuluar relativisht vonë, në vitin 1966, zbulimi i Amfiteatrit u [...]

Amfiteatri i Durrësit

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Beratit

Berat

Qëndron që prej shekullit të 4-ët para Krishtit, vendosur në majë të një kodre, po aq madhështore sa edhe delikate, Kalaja e Beratit është kurora e këtij qyteti të lashtë. Nga oborri i fortifikuar i kalasë shihet i gjithë qyteti i Beratit, lumi Osum dhe ura e vjetër e Goricës. Një udhëtim në Berat nuk do [...]

Kalaja e Beratit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Historik i Shkodrës

Shkodra

Shumë prej nesh e dinë se qyteti i Shkodrës është një nga qendrat kulturore më të çmuara të Shqipërisë, aty ku kanë lindur e janë frymëzuar shumë prej artistëve e poetëve shqiptarë. Le të themi se ky qytet është zhvilluar paksa ndryshe nga të tjerët. Shtëpia e Oso Kukës dëshmon këtë zhvillim ndër vite më [...]

Muzeu Historik i Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Pallati i Brigadave

Tirana

Pallati i Brigadave, aty ku kanë qëndruar plot figura të larta të shtetit shqiptar, është tashmë i hapur dhe për publikun. Pallati i Brigadave është monument prioritar në trashëgiminë kombëtare, me arkitekturë sa të thjeshtë në dukje, aq edhe tërheqëse. Parku është i hapur për publikun çdo fundjavë, nga ora 09:00-16:00 në muajt tetor-prill dhe nga [...]

Pallati i Brigadave

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Gjirokastrës

Gjirokastra

Kur mjegulla mbulon gjurmët e qytetit të Gjirokastrës, nga lart dallohet vetëm Kalaja e Gjirokastrës. Si një anijë gjigande, ajo shtrihet në gjithë hapësirën e kodrës 336 metra të lartë, mbi të cilën u ndërtua gjatë viteve ‘300. Forca e historisë dhe legjendës së saj e kanë ruajtur ndër vite e, tashmë, ajo mbahet si [...]

Kalaja e Gjirokastrës

Zbulo shumë
image-title

Elbasan Arena

Elbasan

“Elbasan Arena” është tashmë një nga vendet kryesore të ndeshjeve të kombëtares shqiptare të futbollit. Stadiumi “Elbasan Arena” është një nga dy impiantet më të mëdha sportive të çertifikuara nga UEFA në Shqipëri. Prej disa vitesh stadiumi i nivelit ndërkombëtar është arena e lojës më të dashur për botën, futbollit. Impianti është një destinacion turistik [...]

Elbasan Arena

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Artit Oriental Bratko...

Korça

Nëse hyn thellë në historinë e çdo muzeu në botë, pa disuktim se aty do të gjesh diçka interesante, një ëndërr të trashëguar ndër breza e cila është kthyer në realitet në formën e muzeut. Edhe Muzeu i Artit Oriental Bratko ka historinë e tij, ndonëse kjo e fundit mund të jetë më e paparashikueshmja! [...]

Muzeu i Artit Oriental Bratko...

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Onufri

Berat

Jemi para Altarit të Shenjtë me skenat biblike të gdhendura e të piktuara në ikonostasët e Katedrales “Fjetja e Shën Mërisë”, e vetmja kishë që ka rezistuar brenda kompleksit të dikurshëm mitropolit, aty ku ndodhet edhe Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri. Ndërtuar në vitin 1797, kjo katedrale qendron në pikën më të lartë të Kalasë së Beratit. [...]

Muzeu Onufri

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Krujës

Kruja

Muzeu Etnografik i Krujës ofron gjithçka për atë që ka kuriozitetin të shohë se si shekujt përplasen me njëri-tjetrin në kulturën popullore. Guida e këtij muzeu është një ndër personalitet më interesantë të vendit, falë njohurisë së tij për traditën e Krujës por edhe talentit të tij në tregimin e saj. E treguar nga ai, [...]

Muzeu Etnografik i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Pavarësisë

Vlora

Një shtëpi dykatëshe buzë detit në Vlorë modeste në arkitekturë, pa shumë finesa por e plotë në peshën e ngjarjeve që rrëfejnë historinë. Muzeu i Pavarësisë është vendi strategjik ku u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare e u shpall Pavarësia e Shqipërisë më 28 Nëntor të vitit 1912. Aty punoi qeveria e parë e [...]

Muzeu i Pavarësisë

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Lezhës

Lezha

Kalaja e Lezhës, e ndërtuar mbi një kodër prej së cilës vëzhgohen pamjet e lumit Drin, qytetit të Lezhës dhe detit Adriatik, është një prej monumenteve kulturorë e historikë më interesantë për tu vizituar. Historia e kalasë mbetet e pandashme nga qyteti mbi të cilin ajo mbizotëron. Aty, gjurmë të arkitekturës ilire, romake, bizantine dhe [...]

Kalaja e Lezhës

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics