10 Sugjerime nga Iva Tiço - Into Albania

10 Sugjerime nga Iva Tiço

Një ndër gazetaret e njohura shqiptare, së fundmi dhe autore e librit “Për vete,” Iva Tiço me plot shije dhe finesa, shpalos për IntoAlbania vendet e saj të preferuara në Tiranë. Mes ngjyrave të shumta që të fal e përditshmja ajo është e dashuruar me rutinën e Tiranës, me zhurmën dhe kënaqësitë që ky qytet të jep.

Kafe:

Tre lugë kafe dhe asnjë sheqer, në divanin tim. Për të vënë në vend rezervat e sheqerit, herë pas here një crunchy në Mon Cheri.

Pikë referimi:

Sheshi Skënderbej, afër shtëpisë, për të shëtitur me qenin rrotull tij, për librarinë Adrion, për kafet dhe restorantet e reja te Pallati i Kulturës, për karuselin dhe lulishten në mbrëmjet e verës.

Vend i rastësishëm:

Kalaja e Tiranës, ku më shpien këmbët më lehtë se kudo.

Kalaja e Tiranës, foto nga IntoAlbania

Vend për një drekë të shpejtë:

People Bar, në zonën e Bllokut: lirë dhe shijshëm sikur të ishe në shtëpi.

People Bar, Tirana. Burimi: facebook.com/pg/peoplebartirana

Pjata e preferuar dhe restoranti:

Kërpudhat e mbushura që bën Tani tek Estia. Dhe brinjët e qingjit po aty.

Aperitivi dhe lokali:

Nuk po e gjej akoma një si në Itali. Por është një lokal i vogël në Bllok, Gintoneria Cockatial&Bar, me gin të mirë dhe përzgjedhje djathrash dhe sallameri… por që gjithsesi kam kohë pa shkuar: ora e aperitivit për mua është orë kur zakonisht jam në shtëpi.

Gintoneria Cockatial&Bar. Burimi: facebook.com/pg/gintoneriacocktailbar

Kënaqësi e pazakontë:

Jam natyrë që më pëlqen shumë rutina. Edhe kur udhëtoj, kur bëj gjëra “të pazakonta” në vënde të largëta, në Tiranë mezi pres të kthehem, për shkak të kënaqësisë që më jep rutina ime, shtëpia dhe gjërat e mia.

Vendi i kulturës:

Libraria Adrion, dikur Teatri Kombëtar (Turbina nuk më ngjit, mezi po pres teatrin e ri si dhe hapjen e Operës pas rikonstruksionit), ndonjë kafene e vogël-librari dhe kinematë, ku nuk humb thuajse asgjë.

Restorant për darkë:

Tribe që më kujton faktin që nuk bëhem dot vegjetariane me gjithë dashurinë për kafshët.

Tribe, burimi: tribe

Bar/Klub:

I konkurron ndjeshëm divani i shtëpisë, televiziori dhe librat, apo edhe restorantet që me lejojnë të bisedoj me ata që kam shkuar atje. Por aq rallë sa dal në jetë nate, shkoj aty ku këndon live Aurela Gaçe.

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Muzeu Arkeologjik i Durrësit –...

Durrës

Durrësi, qyteti që bashkëjeton mes antikitetit dhe modernitetit është një thesar që asnjëherë nuk lodhesh së eksploruari, jo vetëm në aspektin historik, por edhe në turizëm e kulturë. E nëse doni të njihni më tepër mbi të shkuarën e qytetit, Muzeu Arkeologjik është ideali. I konsideruar si më i madhi në vend, në të janë [...]

Muzeu Arkeologjik i Durrësit –...

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Në Zbulim të Kasharit, një...

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një...

Zbulo shumë
image-title

Mali i Dajtit: Ngjyrat e...

Tirana

Ndërsa jeni në Tiranën e bukur dhe të zhurmshme, ka shumë mundësi të gjeni veten në kërkim të natyrës së thjeshtë. Besoj se e dini se jeni me fat, pasi fare pranë ndodhet Mali i Dajtit! Kjo ikonë e qytetit e zbukuron peizazhin e qytetit ashtu si një kornizë zbukuron një pikturë, dhe ndodhet vetëm [...]

Mali i Dajtit: Ngjyrat e...

Zbulo shumë
image-title

Borsh

Saranda

Mendoni për nuancat më të bukura të blusë së detit, dhe ja ku sapo krijuat në mendje plazhin përrallor të Borshit. Aq i kristaltë sa bëhet i parezistueshëm, aq ndjellës sa të duket se liria përjetohet tërësisht vetëm kur shkel këmbëzbathur guriçkat e bardhë e bëhesh gati të zhytesh në detin e magjishëm Jon. Me [...]

Borsh

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Shkodrës

Shkodra

Pak më e shkurtër se 1 km, pedonalja shtrihet për rreth 800 m, e shtruar e gjitha me gurë dekorative. Nuk ka shumë vite që Pedonalja e Shkodrës është kthyer në një nga atraksionet turistike më të vlerësuara të vendit. Aty gjen një vend ku bashkohen e tashmja dhe e kaluara, e ku në të gjitha [...]

Pedonalja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Parku i Liqenit

Tirana

Parku i Liqenit mbetet një nga destinacionet më të frekuentuar të fundjavës! Shëtitje në natyrë, lojëra në këndin e fëmijëve, hapësirë për të lexuar, një shfaqje artistësh të rinj në Teatrin e Hapur, lojërat për të rritur në fushat shumësportëshe, dhe shumë mundësi të tjera për tu kënaqur gjenden pikërisht këtu. Liqeni ofron peizazhe tejet tërheqëse. [...]

Parku i Liqenit

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Tiranës

Tirana

Pedonalja e Tiranës është një tjetër vend ku, përveç kafeneve dhe restoranteve, gjen një konfiguracion interesant pikash bashkëkohore, kulturore e historike, për tu vizituar. Këtu, familja mund të parashikojë të kalojë një ditë të tërë larg makinave e rreth njerëzve! Si fillim, kemi Kalanë e Tiranës në zemër të Pedonales, me rrënoja 350 vjeçare, e [...]

Pedonalja e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Durrës

30 km në veri të Durrësit, pas pemëve të larta dhe këngës së gjinkallave fshihet Plazhi i Gjirit të Lalzit, një nga plazhet me standardet më të larta të gjithë bregdetit Adriatik në Shqipëri. Plazhi që shtrihet nga Shën Pjetri deri në drejtim të Hamalles dhe Rrushkullit, ofron një det fantastik dhe rërë të artë, [...]

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics