Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Mozaiku i Tiranës – Thesari Arkeologjik i Kryeqytetit i Nënshtrohet Restaurimit

Mozaiku i Tiranës një ndër pasuritë kulturore të kryeqytetit që i përket shekullit të 3-të të erës sonë, i është nënshtuar restaurimit. Lajmin e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore, i cili është shprehur se praktika e atelieve të restaurimit nga Qendra Rajonale për Konservim dhe Restaurim pranë Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore [...]

Read more

Title

”Berati i Vjetër” – Çelet Ekspozita me Foto të Rralla të Qytetit Muze

Qyteti i Beratit i mbushur me histori dhe kulturë ka gjithmonë me çfarë të befason. Në këtë muaj të trashëgimisë kulturore është çelur edhe ekspozita me titull “Berati i Vjetër”. Në këtë ekspozitë të çelur në Galerinë e Arteve do të inpresionoheni me imazhet e qytetit të Beratit të përzgjedhura me kujdes nga mjeshtra fotografë, [...]

Read more

Title

Zyrtarisht në Vjeshtë – Ja Surprizat e Fund Shtatorit

Zyrtarisht mund ti themi mirupafshim verës dhe të mirëpresim vjeshtën e cila ka trokitur në derë. Pasi sot më 22 shtator, fillon zyrtarisht ekuinoksi i vjeshtës. Por sa do të zgjasin ditët me diell në Shqipëri, meteorologia Rezarta Xhakollari për IntoAlbanian shprehet se. Ditët me diell në vendin tonë mesa duket do të jenë present [...]

Read more

Title

Destinacionet nëse ju Mungon Deti – Tri Sugjerimet Kryesore për Eksperiencat Unike në Vjeshtë

Shumë prej jush do të donin të shkonin në plazh në çdo stinë të vitit nëse do të mundnin, por duke qenë se e vjeshtës dhe e dimrit e bën më sfiduese këtë gjë, IntoAlbania ka përgatitur një listë të shkurtur të vendeve të cilat nuk do ju bëjnë të ndjeni mungesën e plazhit.   [...]

Read more

Title

Muzeu Marubi Çel Ekspozitën me Imazhe të Veçanta të Fotografit Shkodran Dedë Jakovës

Është çelur në Shkodër ekspozita me imazhe nga fotografi i njohur shkodran Dedë Jakova. Pamjet e rralla janë ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi të cilat përcjellin imazhet e kohës. Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi shprehet se Dedë Jakova është ndër autorët me korpusin fotografik më voluminoz në arkivin e muzeut. “Puna për hulumtimin [...]

Read more

Title

Korçë – Gërmimet Rastësore Nxjerrin në Dritë Objektin Arkeologjik

Një tjetër zbulim arkeologjik ka dale në dritë gjatë punimeve në një pronë private. Pranë fshatit Podgorie tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në Bashkinë e Maliqit, është zbuluar një objekt arkeologjik i cili sipas arkeologëve rezulton të jetë një pitos. Në njoftimin e Ministrisë së Kulturës ndër të tjera për këtë [...]

Read more

Title

Çelet Ekspozita “Abetaret e gjuhës shqipe 1844-1942” – Prezantohen Ekzemplarë të rrallë të ABC-së

Ekspozohen në Muzeun Historik Kombëtar ekzemplarë të rrallë të teksteve të abetareve që mbajnë për autorë emra të mëdhenj të letrave shqipe, duke nisur me Veqilharxhin, e vazhdojnë me Kristoforidhin, Kulluriotin, Sami Frashërin, De Radën, Ndre Mjedën, Parashqevi Qiriazin e deri te Aleksandër Xhuvani. Ekspozita retrospektivë “Abetaret e gjuhës shqipe 1844-1942” është çelur në hollin [...]

Read more

Title

Fillimi i Shtatorit – Rritet Numri i Pushuesve Nga Rajoni në Shqipëri

Pavarësisht se jemi në muajin shtator, rrezet e diellit nuk e kanë humbur shkëlqimin e tyre dhe kjo ka bërë që shumë pushues të vizitojnë trevat shqiptare. Në një intervistë për median Ministri i Turizmit Blendi Klosi tha se ky sezon për turizmin ishte i vështirë por Shqipëria gjeti rrugën e mbijetesës. Hotelet e bregut [...]

Read more

Title

Restaurimi i Kishës së Shën Mërisë në Prespë – Nxitje për Turizmin Natyror dhe Kulturor

Një ndër kishat më interesante dhe që kohet e fundit po tërheq edhe shumë turistë jo vetëm vendas por edhe të huaj, është ajo e Shën Mërisë, në ishullin e Maligradit, në liqenin e Prespës. Gjatë këtyre ditëve ka nisur edhe restaurimi i çatisë të këtij monumenti kulturor, të cilat kanë si synim nxjerrjen në [...]

Read more