Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Portalet Prestigjoze Ndërkombëtare – Shqipëria Vendi Ideal për Pushime, Pa Karantinë dhe Test Covidi

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijt, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion covid free.  Të gjithë turistët që shkelin territorin Shqiptar nuk e kanë të nevojshme kryerjen e karantines, si edhe paraqitjen e një testi  PCR-je. Madje për këtë lajm edhe mediat ndërkombëtare i [...]

Read more

Title

Sezoni Veror 2021 e Gjen Shqipërinë Covid Free

E ndërkohë që pritet të çelet sezoni turistik, në vijën bregdetare, por  jo vetëm, të Shqipërisë ka nisur pastrimi për pasjen e një ambienti të pastër. Nisma të kryera vullnetarisht apo edhe me ndihmën e shtetit, duket që po e mirëpresin pozitivisht këtë fillim sezoni. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, shprehu rëndësinë e sensibilizimit për [...]

Read more

Title

Çelet Sezoni Turistik – Shqipëria Mirëpret 200 Turistë nga Ukraina

Edhe pse temperturat e larta nuk po premtojnë shumë, turistët e parë kanë mbërritur në Shqipëri duke çelur kështu edhe sezonin turistik 2021. Ka mbëritur në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza, charteri i parë nga Ukraina, i cili solli në Shqipëri 200 turistët e parë, në këtë sezon që duket më premtues se ai që lamë [...]

Read more

Title

18 Prilli Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore dhe Parqeve Arkeologjike

Data 18 prill shënon Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike. Ditë e cila thekson nevojën për të ruajtur vendet kulturore dhe për të festuar larminë e trashëgimisë kulturore në të gjithë botën. Për këtë vit motoja e kësaj dite është “E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”. Kjo konsiderohet si një ditë reflektimi [...]

Read more

Title

Lejleku Stoik i Trevës Shqiptare Mirëpret në Folenë e tij Lejlekun Femër

Pranvera jo vetëm që nuk vjen me një lule, por sjell edhe shumë shpend, të cilët gjejnë habitatin perfekt në trevat tona. Shoqëria  Ornitologjike Shqiptare, me ekspertët e saj të cilët janë gjithmonë në terren, na sjellin lajme të mira përsa i përket shepndëve të ndryshëm që shtegtojnë në Shqipëri, ashtu siç është edhe rasti [...]

Read more

Title

Shtegtimi i Rrallë i Mjellmës së Vogël në Shqipëri

Mjellma e vogël është një specie e rrallë që nuk shihet shpesh në vendin tonë, madje konsiderohet edhe si një specie e veçantë. Ndryshe nga llojet e tjera të mjellmave që shihen në vendin tonë, kjo lloj mjellmë është hasur mjaft rrallë Mjellma e vogël (Cygnus columbianus) ka një habitat të jashtëzakonshëm. Kjo specie jeton [...]

Read more

Title

Ku të shkoni nëse ju mungon deti – Tri sugjerime fantastike

Shumë prej jush do të donin të shkonin në plazh në çdo stinë të vitit nëse do të mundnit, e për këtë arsye IntoAlbania ka përgatitur një listë të shkurtur të vendeve të cilat nuk do ju bëjnë të ndjeni mungesën e plazhit.   Sigurisht, nëse ju mungon deti, gjithmonë mund ta vizitoni atë! Në [...]

Read more

Title

Shtatori Muaji i Trashëgimisë Kulturore dhe i Promovimit të Vlerave Tradicionale

Ka nisur muaji në të cilën promovohen vlerat kulturore dhe tradicionale, muaji i Trashëgimisë Kulturore. Shtatori prej vitesh është cilësuar  si muaji i trashëgimisë kulturore dhe këtë vit ky muaj do të pasohet me aktivitete nën moton “Trashëgimi dhe edukim,”  si edhe do të jetë një muaj në zbulim të thesareve të çmuara të vendit [...]

Read more

Title

5 Destinacionet më të mira për Rafting, Kayaking, Kitesurfing dhe Surfcasting këtë Verë

Përveç destinacioneve të njohura të sporteve ujore si kanionet e Osumit, Vjosa, apo edhe Liqeni i Komanit dhe Riviera e detit Jon, ekzistojnë disa vende të tjera që do ta kthejnë udhëtimin tuaj më intim me natyrën. Ka kaluar kohë që kur rafting dhe kayaking janë ngritur si sporte ujore në Shqipëri dhe disa nga [...]

Read more