Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Portalet Prestigjoze Ndërkombëtare – Shqipëria Vendi Ideal për Pushime, Pa Karantinë dhe Test Covidi

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijt, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion covid free.  Të gjithë turistët që shkelin territorin Shqiptar nuk e kanë të nevojshme kryerjen e karantines, si edhe paraqitjen e një testi  PCR-je. Madje për këtë lajm edhe mediat ndërkombëtare i [...]

Read more

Title

Sezoni Veror 2021 e Gjen Shqipërinë Covid Free

E ndërkohë që pritet të çelet sezoni turistik, në vijën bregdetare, por  jo vetëm, të Shqipërisë ka nisur pastrimi për pasjen e një ambienti të pastër. Nisma të kryera vullnetarisht apo edhe me ndihmën e shtetit, duket që po e mirëpresin pozitivisht këtë fillim sezoni. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, shprehu rëndësinë e sensibilizimit për [...]

Read more

Title

Çelet Sezoni Turistik – Shqipëria Mirëpret 200 Turistë nga Ukraina

Edhe pse temperturat e larta nuk po premtojnë shumë, turistët e parë kanë mbërritur në Shqipëri duke çelur kështu edhe sezonin turistik 2021. Ka mbëritur në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza, charteri i parë nga Ukraina, i cili solli në Shqipëri 200 turistët e parë, në këtë sezon që duket më premtues se ai që lamë [...]

Read more

Title

18 Prilli Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore dhe Parqeve Arkeologjike

Data 18 prill shënon Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike. Ditë e cila thekson nevojën për të ruajtur vendet kulturore dhe për të festuar larminë e trashëgimisë kulturore në të gjithë botën. Për këtë vit motoja e kësaj dite është “E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”. Kjo konsiderohet si një ditë reflektimi [...]

Read more

Title

Korça nën Vellon Dimërore – 10 Fotot Magjike të kësaj Stine

Në këto ditë të ftohta janari ku një pjesë e qyteteve Shqiptare jane veshur me petkun e bardhë të dëborës, qyteti i Korçës është ai që të dhuron më shumë magji. Çdo stinë është e bukur në Korçë ama velloja dimërore ja kalon çdo stine tjetër. Në zonat malore reshjet janë më të shumta, duke [...]

Read more

Title

Zbuloni Destinacionet e 2021 – Nga Perlat e Fshehura Natyrore tek Shtigjet Malore

Viti 2020 ishte një vit i vështirë, por me shpresën që një vit më i mbarë na pret, IntoAlbania për të gjithë të apasionuarit e udhëtimeve sugjeron destinacionet interesante që duhet të bëhen pjesë e listës tuaj për t’u vizituar gjatë këtij viti. Nëse jeni në kërkim të adrenalinës dhe eksperiencave të reja Shtegu i [...]

Read more

Title

Ku të shkoni nëse ju mungon deti – Tri sugjerime fantastike

Shumë prej jush do të donin të shkonin në plazh në çdo stinë të vitit nëse do të mundnit, e për këtë arsye IntoAlbania ka përgatitur një listë të shkurtur të vendeve të cilat nuk do ju bëjnë të ndjeni mungesën e plazhit.   Sigurisht, nëse ju mungon deti, gjithmonë mund ta vizitoni atë! Në [...]

Read more

Title

Korçë – Gërmimet Rastësore Nxjerrin në Dritë Objektin Arkeologjik

Një tjetër zbulim arkeologjik ka dale në dritë gjatë punimeve në një pronë private. Pranë fshatit Podgorie tek vendi i quajtur Kopace, midis Burrës dhe Kishnikut, në Bashkinë e Maliqit, është zbuluar një objekt arkeologjik i cili sipas arkeologëve rezulton të jetë një pitos. Në njoftimin e Ministrisë së Kulturës ndër të tjera për këtë [...]

Read more

Title

Fillimi i Shtatorit – Rritet Numri i Pushuesve Nga Rajoni në Shqipëri

Pavarësisht se jemi në muajin shtator, rrezet e diellit nuk e kanë humbur shkëlqimin e tyre dhe kjo ka bërë që shumë pushues të vizitojnë trevat shqiptare. Në një intervistë për median Ministri i Turizmit Blendi Klosi tha se ky sezon për turizmin ishte i vështirë por Shqipëria gjeti rrugën e mbijetesës. Hotelet e bregut [...]

Read more