Të Rejat - Into Albania

Të Rejat

Choose a

Title

Portalet Prestigjoze Ndërkombëtare – Shqipëria Vendi Ideal për Pushime, Pa Karantinë dhe Test Covidi

Në një kohë ku pjesa më e madhe e Evropës ka hapur kufijt, për këtë sezon veror edhe Shqipëria tashmë është një destinacion covid free.  Të gjithë turistët që shkelin territorin Shqiptar nuk e kanë të nevojshme kryerjen e karantines, si edhe paraqitjen e një testi  PCR-je. Madje për këtë lajm edhe mediat ndërkombëtare i [...]

Read more

Title

Sezoni Veror 2021 e Gjen Shqipërinë Covid Free

E ndërkohë që pritet të çelet sezoni turistik, në vijën bregdetare, por  jo vetëm, të Shqipërisë ka nisur pastrimi për pasjen e një ambienti të pastër. Nisma të kryera vullnetarisht apo edhe me ndihmën e shtetit, duket që po e mirëpresin pozitivisht këtë fillim sezoni. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, shprehu rëndësinë e sensibilizimit për [...]

Read more

Title

Çelet Sezoni Turistik – Shqipëria Mirëpret 200 Turistë nga Ukraina

Edhe pse temperturat e larta nuk po premtojnë shumë, turistët e parë kanë mbërritur në Shqipëri duke çelur kështu edhe sezonin turistik 2021. Ka mbëritur në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza, charteri i parë nga Ukraina, i cili solli në Shqipëri 200 turistët e parë, në këtë sezon që duket më premtues se ai që lamë [...]

Read more

Title

18 Prilli Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore dhe Parqeve Arkeologjike

Data 18 prill shënon Ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Parqeve Arkeologjike. Ditë e cila thekson nevojën për të ruajtur vendet kulturore dhe për të festuar larminë e trashëgimisë kulturore në të gjithë botën. Për këtë vit motoja e kësaj dite është “E kaluara e ndërlikuar. E ardhmja e larmishme”. Kjo konsiderohet si një ditë reflektimi [...]

Read more

Title

”Forbes” – Shqipëria Vendi i Jetës së Ëmbël dhe Ideali për Pushimet e Ardhshme

Revista e njohur Forbes në versioni francez, i ka dedikuar një shkrim të gjatë Shqipërisë dhe mundësive që ajo ofron për turistët.  Redaktorja e rubrikës Lifestyle, Sabah Kaddouri, e konsideron vendin e shqiponjave si destinacionin ideal për pushimet e ardhshme dhe si një vend që të jep një energji frymëzuese. Gazetarja e Forbes e nis [...]

Read more

Title

Videografi hungarez mahnit me filmin e shkurtër mbi udhëtimin e tij në Shqipëri

Udhëtimi dy mujor i ka dhuruar Peter Toth-it mjaft material për të krijuar një nga videot më të bukura të Shqipërisë. Bashkë me partneren e tij, Cecilia Fazekas, Peter Toth kaloi më shumë se dy muaj në disa prej destinacioneve më të njohura të vendit. Fotot e tyre arrijnë të tregojnë magjinë e këtyre të [...]

Read more

Title

Restaurimi i Xhamisë Mbret – Një Vlerë e Çmuar e Trashëgimisë Kulturore dhe Fetare

Një vlerë e shtuar e qytetit ‘një mbi një dritare’ është edhe Xhamia Mbret, e cila këto ditë ka përfunduar edhe fazën restauruese. E pozicionuar në qendër të qytetit  si një kompleks arkitekturor, Xhamia Mbret ose Xhamia e Sulltanit është një nga xhamitë kryesore të qytetit të Beratit e shpallur monument kulture që në vitin [...]

Read more

Title

Një nga një ndriçohen kalatë historike të Shqipërisë

Duke nisur me Kalanë e Krujës dhe atë të Beratit, projekti i ndriçimit të kalave të vendit po i kthen këto kryevepra të historisë së vendit në destinacione të bukura nokturne. Ndriçimi i kalasë së Beratit dhe ai i kalasë së Krujës janë rezultat i projektit të ndriçimit të realizuar nga Ministria e Kulturës. Të [...]

Read more

Title

”Berati i Vjetër” – Çelet Ekspozita me Foto të Rralla të Qytetit Muze

Qyteti i Beratit i mbushur me histori dhe kulturë ka gjithmonë me çfarë të befason. Në këtë muaj të trashëgimisë kulturore është çelur edhe ekspozita me titull “Berati i Vjetër”. Në këtë ekspozitë të çelur në Galerinë e Arteve do të inpresionoheni me imazhet e qytetit të Beratit të përzgjedhura me kujdes nga mjeshtra fotografë, [...]

Read more