Kukës - Into Albania

Kukës

Njihuni me Mikëpritjen Shqiptare

Përse duhet të vizitoni Kukësin

Nëse do të kesh një takim me natyrën e mrekullueshme malore shqiptare, Kukësi është vendi i duhur nga ku mund të nisësh turin tënd. Në Qarkun e Kukësit ndodhet Parku Kombëtar i Valbonës, një nga vendet më përrallore të Shqipërisë, me bimësi të dendur, ujëvara, panorama malore, apo lumin e kristaltë të Valbonës. Shtëpitë tradicionale të kthyera në Bujtina mikëpritëse ofrojnë një takim unik me jetesën tradicionale në këto zona, si dhe ushqim bio me produktet më të freskëta malore. Mikëpritja është një nga karakteristikat e njohura të Kukësit, që e lartoi këtë sjellje shoqërore të shqiptarëve në një tjetër nivel gjatë Luftës së Kosovës, aq sa qyteti u kandidua për çmimin Nobel për Paqe për mikëpritjen e refugjatëve të luftës. Peizazhet malore, legjendat e mitet, flija e pjekur në saç e ajri fantastik që të mbush mushkëritë: Kukësi është vërtet një shumësi eksperiencash, nga ato që të fitojnë zemrën përjetë!

Filters

Zbulo më Kukës

Rekomandimet Tona

image-title

Mes Majave dhe Liqeneve – 6 Sugjerime nga Aventurieri i Udhëtimeve Afrim Tahiraj

image-title

10 Foto Mahnitëse të Natyrës Shqiptare nga Granit Temaj

image-title

Boronica – Fruti thuajse magjik i veriut të Shqipërisë

image-title

10 Bimët e Rralla të Kukësit me Vlera Turistike

image-title

Liqeni i Komanit – Të Udhëtosh me Zanat drejt Liqenit të Magjepsur

image-title

Curraj i Epërm – Perla e Fshehur e Alpeve, Destinacioni Ideal për Këtë Verë

image-title

Kukësi në Foto – Ngjyrat e Ëmbla të Pranverës

image-title

15 Foto Mahnitëse nga Valbona – Magjia e Alpeve Shqiptare

image-title

Markimi i Maleve të Kukësit – Nismë që iu Vjen në Ndihmë Turistëve

image-title

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

image-title

Borë në Pranverë – Zbardhet Veriu i Shqipërisë në këtë Fillim Prilli

image-title

Çfarë do të Ndodhë me Personat që Janë Bllokuar Jashtë Atdheut

image-title

Si të Përgatisni Bukë të Shijshme Fshati Vetë në Shtëpi

image-title

4 Bibliotekat Dixhitale më të Mira ku Mund të Lexoni apo Dëgjoni Libra në Shqip

image-title

Misteret e Xhubletës – Veshja që Kërkon të Flasë

image-title

Bukuritë e Fshehura të Shqipërisë – 15 foto fantastike nga Afrim Tahiraj

image-title

15 Foto të Rralla të një Shqipërie që Nuk e Njihnit

image-title

Valbona në Dimër – Fotot Mitike nga Majat e Alpeve

image-title

Eja në Alpet Shqiptare, Eja në Mit – Madhështia e Alpeve në Foto

image-title

Nëpër Tunelet e Kukësit të Nëndheshëm – Dritëhijet Historike të Tre Qyteteve

image-title

Tulipa Albanica – Tulipani i rrallë i Kukësit, Mes Pasurive Botërore

image-title

Media Britanike – Shqipëria Destinacion Autentik për 2020-ën

image-title

24 Orë në Kukës

image-title

Sixhadet Kuksiane- Pasioni që Thuret Brez pas Brezi

image-title

Nis Bora e Parë – Vendet ku mund ta shijoni këtë fundjavë

image-title

Alpet Shqiptare

image-title

Së shpejti: Traditat e veriut të Shqipërisë

image-title

Flija në saç

image-title

Kullat e Tropojës – Ndërtesat që mbartin historinë e Malësisë së Gjakovës