Arkitekturë

Falë pozicionimit strategjik në pellgun e Mesdheut, qytetërimet e shumta janë ndërtuar apo kanë kaluar përmes truallit shqiptar, duke na lënë deri më sot një trashëgimi të pasur arkitekturore të periudhës ilire, greko-romake, bizantine, osmane, austro-hungareze, venedikase, italiane, për të mbërritur deri tek arkitektura komuniste apo post-komuniste në ditët e sotme. Rrënojat e shumta të mbërritura nga periudha klasike, reflektojnë një realitet ilir të ndërthurrur ngushtësisht me zhvillimet arkitekturore në botën greko-romake. Parqet arkeologjikë të Butrintit, Apollonisë, Bylisit, Finiqit, Antigonesë, apo qytetet si Durrësi e Shkodra  janë vetëm disa prej destinacioneve më të njohura të Shqipërisë ku mund të përjetosh atmosferën e qyteteve antike.

Nga periudha bizantine spikasin kështjellat, manastiret dhe kishat plot murale e afresko të pikturuara nga mjeshtër vendas. KorçaBeratiVoskopoja dhe Gjirokastra janë disa prej qyteteve ku do mund të admironi këtë trashëgimi të mbërritur deri më sot në kushte mjaft të mira. Me ardhjen e turqve, qytetet shqiptare nisin të ndryshojnë e në to të ndërtohen xhami të shumta. Dy prej qyteteve simbol të periudhës osmane janë Berati dhe Gjirokastra, të cilat sot gëzojnë dhe statusin e Pasurisë Botërore UNESCO.

Gjatë shekullit të XVIII e mandej atë XIX nis të ndihet dhe influenca e Austro-Hungarisë dhe arkitekturës italiane, veçanërisht në qytete si Shkodra apo Korça. E nëse fillimi i shekullit të XX gjen në Shqipëri influencën e shumë prej rrymave evropiane të kohës, ku në veçanti përmendet influenca e arkitektëve italianë gjatë viteve 20-40, gjysma e dytë e shekullit të shkuar karakterizohet nga arkitektura e Realizmit Socialist, që ishte refleks i ideologjisë shtetërore. Simbol i periudhës së komunizmit u kthyen pallatet parafabrikate, të cilat sot një pjesë e qyteteve të Shqipërisë po përpiqen t’i gjallërojnë përmes ngjyrave të ndezura. Ndërkaq projektet kryesore të shekullit të ri janë të krijuara nga studio arkitekture botërore.

Nga: IntoAlbania

Filtro sipas

image-title

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i...

Berat

Të gjithë ata që duan të shijojnë qëndrimin në Berat, mund ta bëjnë në një hotel që është njëherësh një shtëpi me vlera të shumta historike e kulturore për qytetin. Ishte viti 1991, fill pas rëniës së diktaturës komuniste, kur Hotel Mangalemi-Tomi u hap në Berat, duke shënuar kështu një etapë të re për turizmin [...]

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i...

Shumë
image-title

Lungomare

Vlora

Shëtitorja buzë Jonit në qytetin e Vlorës e njohur me emrin e Lungomares, është një nga hapësirat urbane më cilësore për pushim, meditim, pedalim, sporte apo socializim.  Një vijë 5 km e gjatë me dalje në qytet dhe plazh është pjesa më moderne e qytetit. Rripi tokësor është dekoruar me palma dhe pusha tipike mesdhetare dhe [...]

Lungomare

Shumë
image-title

Sheshi i Flamurit

Vlora

Më 28 Nëntor 1912, u shpall Pavarësia e Shqipërisë në Vlorë, dhe u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare. Sheshi i Flamurit, është vendi ku përvit përkujtohet kjo ngjarje e shënuar, falë Monumentit të Pavarësisë në qendër të sheshit, si dhe prezencës së plot objekteve që janë dëshmi e historisë. Monument i Pavarësisë është ndërtuar [...]

Sheshi i Flamurit

Shumë
image-title

Kalaja e Lëkurësit

Saranda

Kalaja e Lëkurësit vështron mbi qytet dhe pamja prej saj është vërtet e mrekullueshme! Fortesa ka planimetri të rregullt me kulla që ruajnë krahët e saj.  Kalaja është rindërtuar për të rikuperuar shenjat e vjetërsisë dhe është përforcuar për t’i qëndruar të ardhmes. Në fortesën mbrojtëse që daton në shekullin e 16-të, dikur qëndronin ushtarë [...]

Kalaja e Lëkurësit

Shumë
image-title

Mulliri i Bajram Currit

Kukës

Në rrjedhën e ujërave të Valbonës 120 vite më parë është ngritur një mulli që quhet Mulliri i Bajram Currit ose siç thuhet nga vendasit Mulliri i Currit. Mulliri me vlera kulturore e historike është vetëm 4 kilometra larg qytetit të Bajram Currit dhe rrethohet nga një natyrë mahnitëse. Ndertesa e vjetër është dy katëshe dhe për studiuesit cilësohet [...]

Mulliri i Bajram Currit

Shumë
image-title

Kulla e Mic Sokolit 

Kukës

Kulla e Mic Sokolit në fshatin Bujan, përgjatë rrugës që të çon në Bajram Curri. Ndërtesa tre katëshe konsiderohet simbol i trashëgimisë historike dhe kulturore të banorëve të Tropojës. Ajo është ndërtuar nga fundi i shek. XVIII dhe i përket tipologjisë së banesave të Malësive. Në këtë kullë lindi dhe u rrit Mic Sokoli, një nga [...]

Kulla e Mic Sokolit 

Shumë
image-title

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë...

Tirana

Jo më shumë se 18 km larg Tiranës gjeni një nga fshatrat tipikë të modelit mesjetar shqiptar. Petrela është fshat piktoresk, emrin e mori nga kalaja që dominon vendbanimin historik. Rruga gjarpëron bukur mes ullishtave, shtëpive të reja deri në qendër të fshatit. Aty parkon makinën dhe duhet të ecësh në një terren të thyer [...]

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë...

Shumë
image-title

Ura e Goricës: Peizazhi që...

Berat

Një prej urave më të bukura të periudhës së perandorisë osmane në Shqipëri, e ndërtuar në shek. XVIII në qendër të Beratit, Ura e Goricës lidh qytetin me lagjen e të njëjtit emër. Ajo harkohet në mes me një elegancë të theksuar, me këmbët e saj cilat zbresin nga 10 metra lartësi mbi dy anët e [...]

Ura e Goricës: Peizazhi që...

Shumë
image-title

Kalaja e Krujës

Kruja

Prej 15 shekujsh, Kalaja e Krujës qëndron mbi një kodër shkëmbore, dëshmitare e luftrave dhe e jetës së egër të qytetit të Krujës, një herë e një kohë, qendra e shtetit të Arbrit. Kalaja qëndron në 557 metra lartësi, e bukur dhe e pashembur ndonëse ka përballuar sulme të panumërta. Në një kohë kur perandoria [...]

Kalaja e Krujës

Shumë
image-title

Kalaja e Rozafës

Shkodra

Falë legjendës së saj të paharrueshme, e cila në mënyrë alegorike tregon historinë e Shqipërisë e popullit shqiptar sipas sakrificës së një nëne për fëmijën e saj, Kalaja e Rozafës mbetet një monumentet-simbol tepër i rëndësishëm i vendit. Që prej mureve të lashta ilire e deri tek rrënojat mesjetare të Balshajve apo kullave të Bushatllinjve, [...]

Kalaja e Rozafës

Shumë
image-title

Piramida e Tiranës

Tirana

Piramida e Tiranës është padyshim simbol si edhe pikë referimi e kryeqytetit, një relike e një të shkuare të trazuar dhe një të ardhmjeje të pasigurtë por gjithsesi shpresëdhënëse. Megjithëse është përshkruar në mënyra nga më të ndryshmet e ekstremet, si “madhështore”, “e shëmtuar” apo “e çuditshme”, ajo çka simbolizon Piramida për qytetin e Tiranës [...]

Piramida e Tiranës

Shumë
image-title

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Lezha

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë është njëherësh varri më madhështor në Shqipëri. Ai i përket heroit më të madh shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Besnikëria e Skënderbeut ndaj Shqipërisë dhe lufta e tij e gjatë për pavarësinë e saj kundër pushtimit Osman është e mirënjohur në gjithë botën. Është e qartë se Shqipëria i detyrohet shumë [...]

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Shumë
image-title

Kalaja e Elbasanit

Elbasan

Për qytetin e Elbasanit, udhëtarët e huaj në ‘800-ën shënonin se të tilla qytete nuk gjendeshin më në Evropë!  Kalaja e Elbasanit është ndërtim romak ngritur në fillim të shekullit të III-të e.s,  kur asokohe rrethonte qytetin i cili shtrihej mbi një sipërfaqe 10 ha. Pasi u shkatërrua gjatë luftërave të shekullit të IV dhe atij [...]

Kalaja e Elbasanit

Shumë
image-title

Tregu Bizantin në Durrës

Durrës

Sot Tregu Bizantin mbetet qendra e qytetit modern të Durrësit ashtu si, një herë e një kohë, ai ka qënë qendra romake bizantine e qytetit të vjetër të quajtur Dyrrhachium apo Dyrrah në kohët e lashta. Ai shquhet si një nga monumentet më të bukura të periudhës së vonë Romake dhe asaj Bizantine të hershme. [...]

Tregu Bizantin në Durrës

Shumë
image-title

Amfiteatri i Durrësit

Durrës

Amfiteatri i Durrësit mbetet një prej më të mëdhenjve të botës së lashtë dhe një ndër dhjetë amfiteatret më të bukur romakë. I mirënjohur në rrethet e entuziastëve të antikitetit, është një perlë e Ballkanit e cila gradualisht po del nga guaska e saj. I zbuluar relativisht vonë, në vitin 1966, zbulimi i Amfiteatrit u [...]

Amfiteatri i Durrësit

Shumë
image-title

Kalaja e Beratit

Berat

Qëndron që prej shekullit të 4-ët para Krishtit, vendosur në majë të një kodre, po aq madhështore sa edhe delikate, Kalaja e Beratit është kurora e këtij qyteti të lashtë. Nga oborri i fortifikuar i kalasë shihet i gjithë qyteti i Beratit, lumi Osum dhe ura e vjetër e Goricës. Një udhëtim në Berat nuk do [...]

Kalaja e Beratit

Shumë
image-title

Ura e Mesit

Shkodra

Urat, sipas shkrimtarit Boshnjak Ivo Andriç, janë ëngjëj të dërguar në tokë nga perënditë, të cilët duke shtrirë krahët e tyre bashkojnë njerëz të ndarë prej lumenjve të djallit. Kur u ndërtua, në fillimet e shekullit 18-të, në fshatin me të njëjtin emër, ura zgjati krahët e saj për të bashkuar përfundimisht qytetarët e qytetit [...]

Ura e Mesit

Shumë
image-title

Pallati i Brigadave

Tirana

Pallati i Brigadave, aty ku kanë qëndruar plot figura të larta të shtetit shqiptar, është tashmë i hapur dhe për publikun. Pallati i Brigadave është monument prioritar në trashëgiminë kombëtare, me arkitekturë sa të thjeshtë në dukje, aq edhe tërheqëse. Parku është i hapur për publikun çdo fundjavë, nga ora 09:00-16:00 në muajt tetor-prill dhe nga [...]

Pallati i Brigadave

Shumë
image-title

Kalaja e Gjirokastrës

Gjirokastra

Kur mjegulla mbulon gjurmët e qytetit të Gjirokastrës, nga lart dallohet vetëm Kalaja e Gjirokastrës. Si një anijë gjigande, ajo shtrihet në gjithë hapësirën e kodrës 336 metra të lartë, mbi të cilën u ndërtua gjatë viteve ‘300. Forca e historisë dhe legjendës së saj e kanë ruajtur ndër vite e, tashmë, ajo mbahet si [...]

Kalaja e Gjirokastrës

Shumë
image-title

Kalaja e Lezhës

Lezha

Kalaja e Lezhës, e ndërtuar mbi një kodër prej së cilës vëzhgohen pamjet e lumit Drin, qytetit të Lezhës dhe detit Adriatik, është një prej monumenteve kulturorë e historikë më interesantë për tu vizituar. Historia e kalasë mbetet e pandashme nga qyteti mbi të cilin ajo mbizotëron. Aty, gjurmë të arkitekturës ilire, romake, bizantine dhe [...]

Kalaja e Lezhës

Shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizenjuar nga project.graphics