Korça - Into Albania

Korça

Një Serenatë e Bukur Dashurie

Përse duhet të vizitoni Korçën

Korça njihet si qyteti më romantik i Shqipërisë! Që nga serenadat e famshme në pranverë, tek dëbora që vesh çatitë në dimër, Korça di të jetë gjithmonë poetike dhe frymëzuese. Shtëpitë tradicionale, rrugicat me kalldrëm, ajri I freskët dhe mikëpritja, ndërthuren së bashku për të krijuar një atmosferë të ngrohtë e festive që nuk ka të krahasuar në Shqipëri. Jo pak herë duhet t’ju ketë ndodhur të dëgjoni etiketimin “Parisi i vogël” për Korçën, që ngjan i merituar kur sheh se pikërisht në këtë qytet ndodhen disa nga institucionet e kulturës apo muzeumet më tërheqëse të vendit. Pazari i Vjetër i rinovuar së fundmi, është gjithmonë i mbushur me vizitorë, e vilat karakteristike të kthyera në bare e restorante moderne i kanë dhënë një gjallëri Korçës përgjatë gjithë vitit. Specialitetet e kuzhinës si lakrori apo kërnackat këtu serviren si askund tjetër, e ndaj çdo udhëtim drejt Korçës apo dhe fshatrave përreth si Voskopoja, Dardha apo Boboshtica,  do jetë plot me shije që do mbështjellin bukur kujtimet nga ky vend.

Filters

Zbulo më Korça

Rekomandimet Tona

image-title

Pedonalet e Shqipërisë – Eksploroni Zemrat e disa nga Qyteteve më të mëdha në Vend

image-title

Nga Maqedonia në Shqipëri – Rreth 2 Liqeneve për 2 Ditë me Dyrrotake e 2 Shokë

image-title

Greqia Vendos – Në 1 Korrik Hap Kufijtë me Shqipërinë

image-title

Bukuritë e Fshehura të Pogradecit – Mali i Valamarës dhe Liqenet Akullnajore

image-title

Korça Destinacioni Ideal mbas Karantinës – Zbuloni Pasuritë Kulturore që Duhet të Vizitoni

image-title

Pogradeci në Foto – Gati për Sezonin Turistik

image-title

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

image-title

Ëmbëlsirë e Thjeshtë me Miell Misri – Tradita e Ëmbël Shqiptare

image-title

Çfarë do të Ndodhë me Personat që Janë Bllokuar Jashtë Atdheut

image-title

Si të Përgatisni Bukë të Shijshme Fshati Vetë në Shtëpi

image-title

4 Bibliotekat Dixhitale më të Mira ku Mund të Lexoni apo Dëgjoni Libra në Shqip

image-title

Tavë Korani me Arra – Fama e Traditës Pogradecare

image-title

Bukuritë e Fshehura të Shqipërisë – 15 foto fantastike nga Afrim Tahiraj

image-title

Njihuni me Liqenet e Mrekullueshëm të Shqipërisë – Nga më të Rëndësishmit në Evropë

image-title

Shija e Traditës në Gatimet Korçare

image-title

Ujërat Termale, Thesaret e Çmuara të Shqipërisë

image-title

15 Foto të Rralla të një Shqipërie që Nuk e Njihnit

image-title

Media Britanike – Shqipëria Destinacion Autentik për 2020-ën

image-title

Nis Bora e Parë – Vendet ku mund ta shijoni këtë fundjavë

image-title

Sheshet Plot Drita Festash – Fotot më të Bukura Nga e Gjithë Shqipëria

image-title

10 top aktivitetet falas në Korçë

image-title

Vendet përreth Pogradecit

image-title

Festat në Korçë

image-title

24 orë në Korçë

image-title

Fshatrat dhe bukuritë natyrore përreth Korçës

image-title

Pazaret e Vjetra të Shqipërisë