Durrës - Into Albania

Durrës

Mes Antikitetit dhe Modernizmit

Përse duhet të vizitoni Durrësin

Qyteti i Durrësit është njëherësh një qytet bregdetar sa modern aq edhe antik, ku ndodhet një nga amfiteatrët romak më të mëdhenj të Ballkanit! Si për të nderuar sa më mirë të shkuarën e qytetit, këtu do të mund të vizitoni Muzeun Arkeologjik më të madh të vendit, ku janë të ekspozuara plot objekte të rëndësishme përmes të cilave rrëfehen etapat e ndryshme historike që ka kaluar qyteti. Por Durrësi është më tepër se sa thjesht një zhytje në të shkuarën. Pozicionuar vetëm 30 minuta nga Tirana, plazhet e Durrësit janë disa nga më të frekuentuarat e Shqipërisë, me shërbime hoteliere të cilësisë më të lartë. Struktura moderne arkitekturore si Sfinksi, shëtitorje vibrante apo restorantet e detit, kanë bërë që Durrësi të jetë një nga qytetet turistike më tërheqëse të vendit përgjatë gjithë vitit. Qershia mbi tortë është Kepi i Rodonit, një rrip i mrekullueshëm toke që zgjatet në detin Adriatik, ku natyra dhe historia takohen së bashku.

Filters

Zbulo më Durrës

Rekomandimet Tona

image-title

Pedonalet e Shqipërisë – Eksploroni Zemrat e disa nga Qyteteve më të mëdha në Vend

image-title

Portali i Njohur i Turizmit – Rendit 15 Plazhet Shqipërisë që Duhet t’i Vizitoni në 2020-n

image-title

Faqja Turistike – Shqipëria e Pasur me Natyrë të Egër dhe Histori, e Denjë për t’u Eksploruar

image-title

7 Plazhet më të Qetë në Shqipëri

image-title

Pak Buxhet por Shumë Dëshirë për Pushime – 5 Plazhe Ekonomike

image-title

Pushime në Shqipëri – Nga Veriu në Jug, 10 Plazhet e Verës 2020

image-title

U dëmtuan nga Tërmeti – Fortifikimet e Krujës, Durrësit dhe Prezës Drejt Restaurimit

image-title

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

image-title

Çfarë do të Ndodhë me Personat që Janë Bllokuar Jashtë Atdheut

image-title

Si të Përgatisni Bukë të Shijshme Fshati Vetë në Shtëpi

image-title

4 Bibliotekat Dixhitale më të Mira ku Mund të Lexoni apo Dëgjoni Libra në Shqip

image-title

Italia Zonë e Kuqe – Shqipëria Mbyll Kufijtë Ajrorë dhe Detarë

image-title

Qazim Kërtusha – Në studion e ëndrrave të skulptorit të njohur durrsak

image-title

5 mënyra si Njerëzit e Ndjeshëm Rigjenerohen nga Uji

image-title

Bukuritë e Egra Shqiptare në Fokusin e Fotografëve Shqiptarë

image-title

Media Britanike – Shqipëria Destinacion Autentik për 2020-ën

image-title

Nis Bora e Parë – Vendet ku mund ta shijoni këtë fundjavë

image-title

Sheshet Plot Drita Festash – Fotot më të Bukura Nga e Gjithë Shqipëria

image-title

Turi antik i Durrësit: Një qytet i lashtë sa Roma!

image-title

Plazhet përreth Durrësit

image-title

Restorantet më të shijshme të peshkut në Durrës

image-title

15 Foto që do ju bëjnë të vizitoni Durrësin