Shkodra - Into Albania

Shkodra

Djepi i Kulturës

Përse duhet të vizitoni Shkodrën

Ky qytet poliedrik ka patur tradicionalisht një jetë artistike mjaft të pasur, dhe ka luajtuar një rol parësor në kulturën e vendit. Shkodra është djepi i disa prej poetëve, piktorëve, fotografëve e artistëve më të rëndësishëm shqiptarë. Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi është një nga muzetë më modernë e njëherësh më të ‘vjetër’, për koleksionin e fotove historike ku spikat dhe fotoja e parë e realizuar në Shqipëri. Shkodra është një qytet mitesh dhe legjendash, ku Kalaja rrëfen legjendën e Rozafës e cila u muros për të garantuar mbijetesën e mureve dhe qytetit. I njohur ndryshe dhe si qyteti i biçikletave, përmes pedalimit mund t’i dhuroni vetes disa shëtitje të mrekullueshme përreth Liqenit më të madh të Ballkanit, tre lumenjve që takohen njëri me tjetrin, apo edhe të përshkoni bregdetin Adriatik.

Filters

Zbulo më Shkodra

Rekomandimet Tona

image-title

Mes Majave dhe Liqeneve – 6 Sugjerime nga Aventurieri i Udhëtimeve Afrim Tahiraj

image-title

Pedonalet e Shqipërisë – Eksploroni Zemrat e disa nga Qyteteve më të mëdha në Vend

image-title

Skifteri Kthetraverdhë – Gjendet Vendgrumbullimi i Parë i tij në Veri të Vendit

image-title

Mali i Munellës – Strehëza e një Specie të Veçantë të Pyjeve të Ballkanit

image-title

10 Foto Mahnitëse të Natyrës Shqiptare nga Granit Temaj

image-title

Pak Buxhet por Shumë Dëshirë për Pushime – 5 Plazhe Ekonomike

image-title

Pushime në Shqipëri – Nga Veriu në Jug, 10 Plazhet e Verës 2020

image-title

Liqeni i Komanit – Të Udhëtosh me Zanat drejt Liqenit të Magjepsur

image-title

Shpellat e Pukës – Destinacione të Pasura me Legjenda dhe Histori

image-title

Media Japoneze për Shqipërinë Turistike – Thethi Vend i Dalë nga Përrallat

image-title

Me Kayak në Shkodër – Eksperienca Unike në Liqenin e Shkodrës dhe Lumin Buna

image-title

Puka – Destinacioni i Turizmit Malor Gjithëvjetor

image-title

Sezoni Veror – Vrojtuesi i Plazhit Përgjegjës edhe për Ruajtjen e Distancimit Fizik, në Tokë dhe në Ujë

image-title

Destinacionet që Duhen Vizituar mbas Karantinës

image-title

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

image-title

“Marubi” në Shtëpinë Tënde – Tur Virtual 3D i Muzeut, Arkivi Online dhe Lojërat për Fëmijë

image-title

Bizneset Turistike në Shkodër Konkurrojnë Online me Idetë e Tyre, në Kushte Karantine

image-title

Vizitori i Parë në Kohë Pandemie – Rikthehet nga Shtegtimi Lejleku në Shqipëri

image-title

Çfarë do të Ndodhë me Personat që Janë Bllokuar Jashtë Atdheut

image-title

Si të Përgatisni Bukë të Shijshme Fshati Vetë në Shtëpi

image-title

4 Bibliotekat Dixhitale më të Mira ku Mund të Lexoni apo Dëgjoni Libra në Shqip

image-title

Shqipëria Turistike në Sytë e El Pais – Vendi i Evropës që Duhet Zbuluar

image-title

Aromë Tradite – Shija Unike e Bujtinave Shqiptare

image-title

Misteret e Xhubletës – Veshja që Kërkon të Flasë

image-title

AFP – Maskat e Karnavaleve Made in Albania Shëtisin Botën

image-title

Portali Italian Corriere Viaggi – Parku Kombëtar i Thethit, Thesar Biodiversiteti

image-title

Zbuloni 10 Foto nga Lëpusha – Bukuria e Alpeve Shqiptare

image-title

Karnavalet e Shkodrës – Festa e Surretënve

image-title

Bukuritë e Fshehura të Shqipërisë – 15 foto fantastike nga Afrim Tahiraj

image-title

6 Destinacionet Perfekte të Ngjitjeve në Shkëmbinj

image-title

Njihuni me Liqenet e Mrekullueshëm të Shqipërisë – Nga më të Rëndësishmit në Evropë

image-title

15 Foto të Rralla të një Shqipërie që Nuk e Njihnit

image-title

Britanikët Zbulojnë Shqipërinë

image-title

Bukuritë e Egra Shqiptare në Fokusin e Fotografëve Shqiptarë

image-title

Media Britanike – Shqipëria Destinacion Autentik për 2020-ën

image-title

Nis Bora e Parë – Vendet ku mund ta shijoni këtë fundjavë

image-title

Mësoni Recetat Tradicionale Shkodrane

image-title

Sheshet Plot Drita Festash – Fotot më të Bukura Nga e Gjithë Shqipëria

image-title

24 orë në Shkodër

image-title

Festat kulturore në Shkodër

image-title

Natyra përreth Shkodrës

image-title

Së shpejti: Bujtinat më të mira në Shkodër