Restorantet më të mira të peshkut në Shqipëri - Into Albania

Restorantet më të mira të peshkut në Shqipëri

Detet, liqenet dhe lumenjtë e Shqipërisë janë një bekim jo vetëm për turizmin shqiptar, por edhe për restorantet, të cilat ofrojnë një menu të pasur peshku që vjen e përgatitur në mënyrën më mjeshtërore. Nëse doni të keni një hartë të restoranteve ku peshku është përbëri kryesor i menuve, këtu do të gjeni një liste të emrave më të rëndësishëm në disa nga qytetet e Shqipërisë.

Top 3 në Tiranë

Kryeqytetit mbahet për restorantet e shumta ku menuja i dedikohet peshkut apo prodhimeve të tjera të detit. Përvoja ndërkombëtare e shefave të restoranteve, si dhe arredimi gjithnjë e më modern, ka bërë që në Tiranë të ketë një larmi ofertash cilësore prej të cilave mund të zgjidhni.

Fishop

Përmes një ambjenti modern e një menuje që ka gjithçka që një entuziast i peshkut do të donte të provonte, Fishop është kthyer në një nga pikat e referimit të kryeqytetit për gatimin e prodhimeve të detit.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: fishop.al

Delicatezze di mare

Siç mund të kuptohet dhe nga emri, menuja e detit vjen e servirur në një mënyrë fine e plot shije. Besnikë të filozofisë se edhe syri do pjesën e vet, pjatat ngjajnë si të ishin vepra të vogla arti.

Për hartën kliko këtu.

Il Gusto

Edhe pse ka plot specialitete të tjera përtej peshkut, nuk mund të mos përmendet ky restorant kur flitet për cilësinë maksimale të produkteve të detit. Vendndodhja pranë Kullave Binjake i jep një tjetër prestigj emrit të restorantit.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: ilgustoalbania.com

Top 3 në Durrës

Qyteti bregdetar është i njohur në të gjithë vendin për disa nga restorantet më të shijshme me prodhime deti. Prania e madhe e turistëve përgjatë gjithë vitit ka bërë që konkurrenca t’i vijë në ndihmë klientit, që ka vetëm luksin e zgjedhjes.

Vertigo

Pamja fantastike dhe menuja e pasur kanë bërë që ky restorant të jetë shumë më tepër se kaq. Është kthyer gati në një destinacion turistik të qytetit, i ngjashëm me Kullën Veneciane.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: vertigo.al

Gusto di Mare & Sushi Time

Po t’i referohemi komenteve të tripadvisor, duket se është pikërisht ky restoranti më i votuar në Durrës. E ku ka më mirë se sa një menu mesdhetare me bazë produktesh deti, ndërthurur me atë aziatike?

Për hartën kliko këtu.

Aragosta

Falë poziconimit mu anës detit, me puhizën e këndshme që vjen gjatë muajve të ngrohtë, duhet shumë pak për t’u kënaqur e shplodhur në këtë restorant.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: aragosta.al

Top 3 në Kavajë

Fiore

Pjatat e shijshme dhe ambjenti ftues kanë bërë që Fiore të kthehet tashmë në një markë, me prezencën e vet dhe në Tiranë.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: fiorerestaurant.al

Poçeria e vjetër

Menuja ashtu si dhe arredimi lundron mes tradicionales dhe modernes, dhe këtu do mund të gjeni disa nga pjatat e peshkut më të shijshme që keni provuar ndonjëherë.

Për hartën kliko këtu.

Te Gazi

Ishte restoranti që i hapi rrugën shumë të tjerëve në zonë. Cilësia dhe sasia ndërthuren si në pak vende, ndaj sigurohuni të prenotoni tavolinën pasi mund të ketë radhë.

Për hartën kliko këtu.

Top 3 në Shkodër

Falë prezencës së Liqenit të Shkodrës, e lumenjve Drin, Buna e Kir që takohen përgjatë rrugëtimit me njëri tjetrin, restorantet me bazë peshku në Shkodër njihen për freskinë e produkteve dhe pamjet fantastike.

Rozafa Fish Restaurant

Freskia e produkteve të peshkut mund të dallohet që me sy, pasi disa prej tyre janë të ekspozuar për klientët. Jo më kot ky restorant është më i votuari në tripadvisor për prodhimet e detit.

Për hartën kliko këtu.

Fishart Restaurant

Gatimi i peshkut këtu kthehet në një art më vete, e për këtë arsye emri nuk gënjen aspak për atë që të pret në tryezë.

Për hartën kliko këtu.

Bar – Restorant Illyria Shkodër

Falë pamjes fantastike që ofron bashkimi i Bunës me Drinin, pjatat e peshkut këtu marrin tjetër shije.

Për hartën kliko këtu.

Top 3 në Vlorë

Si një nga qytetet bregdetare e turistike më të rëndësishme të vendit, edhe në Vlorë nuk mund të mungonin restorantet e shumta cilësore me menu deti.

Restorant Joni

Me dhjetëra komentues në internet nuk mund të gabojnë: është ky restoranti ku pjatat e peshkut si dhe specialitetet e tjera serviren me cilësinë më të lartë në Vlorë.

Për hartën kliko këtu.

Restorant Pulëbardha

Një nga ato restorantet që të jep vërtet ndjesinë e qytetit në të cilin ndodhesh. Vizitohet shumë si nga vendasit ashtu edhe turistët.

Për hartën kliko këtu.

Ristorante San Giorgio al Porto

Emri italian sugjeron më së miri jo vetëm vendndodhjen pranë portit, por edhe traditën italiane në përgatitjen dhe servirjen e pjatave të shijshme.

Për hartën kliko këtu.

Top 3 në Dhërmi

Dhërmi ndodhen disa nga restorantet më të frekuentuera në Rivierën Shqiptare gjatë periudhës së verës.

Harmonia

Është një nga restorantet më të frekuentuar të Dhërmiut, dhe në ndryshim nga të tjerët është i hapur përgjatë gjithë vitit. Këtu pjatat shoqërohen dhe nga aroma e freskët e detit.

Për hartën kliko këtu.

Royal Blue

Të shumtë janë turistët besnikë të kuzhinës cilësore dhe shërbimit të nivelit të lartë të këtij restoranti, ndaj do bënit mirë të prenotonit pak përpara se të niseni për aty.

Periudha e hapur: nga fundi i majit deri në fund të shtatorit

Për hartën kliko këtu.

Luciano

Vendndodhja pranë detit e bën këtë restorant një nga më të frekuentuarit e sezonit veror.

Periudha e hapur: nga fundi i majit deri në fund të shtatorit

Për hartën kliko këtu.

Top 3 në Sarandë

Në ndryshim nga Vlora apo Durrësi, në Sarandë ndihet shumë influenca e kuzhinës greke. Të shumta janë restorantet e peshkut anës detit që do ju bëjnë të lëpini gishtat.

Mare Nostrum

Një ndërthurje e traditave kulinare mesdhetare servirur në mënyrën më mjeshtërore, e bëjnë këtë një emër që nuk duhet ta harroni.

Për hartën kliko këtu.

Gërthëla

Një restorant vërtet autentik i Sarandës, ku do gjeni shijen e duhur për t’ja bashkangjitur kujtimeve nga ky qytet.

Për hartën kliko këtu.

La Petite

Këtu të duket sikur nuk je në Sarandë, pasi është një nga restorantet e preferuar të turistëve të huaj e për rrjedhojë dëgjohen plot gjuhë të ndryshme. Arredimi modern dhe pamja e detit e bëjnë akoma më special ushqimin e shijshëm.

Për hartën kliko këtu.

Ksamil, një nga zonat turistike më të populluara gjatë sezonit të verës, ndodhen gjithashtu plot restorante të cilat konkurrojnë përmes cilësisë e  peshkut të freskët, dhe pamjeve përrallore të detit. Për hartën kliko këtu.

Top 3 në Lezhë

Është kthyer në një nga qytetet më të vizituara për gastrononimë e saj, ku shijet tradicionale vijnë të sjellura në një mënyrë mjaft moderne.

Rapsodia

Është padyshim një nga emrat më të rëndësishëm të kuzhinës shqiptare, falë mjeshtërisë së shefit Alfred Marku. Pjatat janë aq të shijshme e spektakolare, sa të shumtë janë ata që bëjnë me dhjetra kilometra vetëm për të ardhur këtu. Sigurohuni të bëni një telefonatë për të rezervuar tavolinën.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: rapsodia.al

Trëndafili Mistik

Restoranti ndodhet në një pikë strategjikë të rezervatit natyror Kune –Vain –Tale, ku peizazhet mbresëlënëse ndërthuren me një gatim plot shije.

Për hartën kliko këtu.

Restorant Peshkatari

Restoranti rrethohet nga uji i Lagunës së Kune – Vain – Tale, dhe ofron bashkë me menunë e peshkut edhe disa pamje tejet të bukura që do e bëjnë qëndrimin aty vërtet unik. Ndodhet në zonën e quajtur Ishulli i Shëngjinit.

Për hartën kliko këtu.

Për artikullin më të zgjeruar mbi restorantet e Lezhës kliko këtu. Pranë Lezhës ndodhet dhe Laguna e Patokut, ku do mund të gjeni disa restorante mjaft tërheqëse të ndërtuara në disa kasolle mbi ujë, ku serviret peshku i  freskët. Për hartën kliko këtu.

Top 3 në Pogradec

Restorantet e Pogradecit krenohen jo vetëm për peizazhet poetike të Liqenit të Ohrit, por edhe me prezencën e famshme të Koranit, peshkut me shije fantastike që mund të gjendet vetëm këtu.

Restorant Pogradeci

Ushqimi dhe shërbimi cilësor, bashkë me atmosferën e ngrohtë, e bëjnë këtë një nga restorantet më popullor të qytetit. Korani këtu serviret në mënyrën më të mirë të mundshme.

Për hartën kliko këtu.

Adresa e internetit: hotelpogradeci.com

Dallga

Pozicionuar në zonën e Tushemishtit, bashkë me pjatat plot shije do ju shoqërojnë dhe kartolinat e bukura natyrore të Liqenit të Ohrit.

Për hartën kliko këtu.

Taverna Ndona

Dekori i liqenit dhe peshqit e freskët të sapokapur nga peshkatarët janë dy arsye të mjaftueshme për ta vizituar këtë restorant.

Për hartën kliko këtu.

 

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Liqeni i Zi në Radomirë...

Dibra

Ndoshta jo shumë të promovuara, por destinacionet e Dibrës janë një mrekulli natyrore e fshehur, e ku me të drejtë malësitë e saj ndryshe quhen edhe çatia e Shqipërisë. Një ndër destinacionet më të afërta me qytetit e Peshkopisë, është  “Liqeni i Zi” i cili ndodhet 20 minuta larg portës së malit të Korabit, mbi [...]

Liqeni i Zi në Radomirë...

Zbulo shumë
image-title

Destinacionet Magjepsëse të Përmetit

Gjirokastra

Përmeti apo siç njihet ndyshe qyteti i trëndafilave, është vendi i cili do t’ju surprizojë në shumë aspekte, jo vetëm në kulturë dhe traditë, por edhe në peizazhe natyrore e shije unike të gatimeve që vetëm zonjat përmetare dinë të bëjnë.  IntoAlbania ka përzgjedhur një listë të eksperiencave unike që mund të përfitoni nëse vizitoni [...]

Destinacionet Magjepsëse të Përmetit

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë –...

Zbulo shumë
image-title

Në Zbulim të Kasharit, një...

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një...

Zbulo shumë
image-title

Bujtina Marku – Të Endësh...

Shkodra

A keni menduar ndonjëherë se mund të uleni në tezgjah e të thurni me fije e ngjyra nga duart tuaja? Të përjetoni një përvojë unike të endjes me pajisjet që datojnë në Antikitet e që thurin aq bukur traditën në pëlhurë. Nëse do të vizitoni Bujtinën Marku, veç kujtimeve të mrekullueshme për gjithçka që do [...]

Bujtina Marku – Të Endësh...

Zbulo shumë
image-title

Radio Bar

Tirana

Me makinën e shkrimit Olympia të vendosur në hyrje të barit, një nga shumë klientët e Radio Bar shkruan komentin e tij: “Veni, vedi, vici”. Është pikërisht ky lokali i natës që ka qënë kaq i rëndësishëm dhe popullor përgjatë historisë së tij, sa nuk di të thuash më nëse i parapriu Radio jetës së [...]

Radio Bar

Zbulo shumë
image-title

Gelateri Çela – Shija e...

Durrës

Një vizitë në Durrës nuk mund të quhet e plotë pa një ndalesë tek “Gelateri Çela”, një simbol i akullores artizanale të punuar me pasion e cilësi maksimale. Të evidentohesh në një qytet si Durrësi nuk është e lehtë. Mjafton një shëtitje në Muzeun Arkeologjik apo në zonën e Vollgës, dhe kujtohesh se ky qytet [...]

Gelateri Çela – Shija e...

Zbulo shumë
image-title

Fundjavë në Park

Tirana

Një event i muzikës elektronike në mjedis të hapur, përgjatë gjithë fundjavës! ‘Fundjavë në Park’ është një hapësirë ​​muzikore në ambientin më të gjelbërt të kryeqytetit, Liqenin Artificial të Tiranës. Eventi është krijuar nga një koncept i thjeshtë që sjell një ndjesi minimaliste: një atmosferë rikrijuese në natyrë përgjatë gjithë ditës; një bar veror; Live [...]

Fundjavë në Park

Zbulo shumë
image-title

Kantina Kopliku – Të degustosh...

Shkodra

Keni planifikuar një vizitë të gjatë në Shkodër, apo një shëtitje në Koplik? Atëhere bëni mirë të vendosni në axhendën tuaj “Kantina Koplikun”, një vend tërheqës ku prodhohet e shijohet vera shqiptare! Kantina Kopliku është një nga ato surprizat e këndshme që të rezervon Kopliku. Falë ambjenteve komode të pritjes për vizitorët, ofertave turistike për [...]

Kantina Kopliku – Të degustosh...

Zbulo shumë
image-title

Fresh Garden: Një dyqan dhe...

Tirana

Të gjithë ata që frekuentojnë zonën e ish-Bllokut, janë njohur me një realitet të ri që ka zënë vend shumë shpejt në këtë lagje popullore të Tiranës: Fresh Garden. Përmes një dyqani të kompletuar me fruta-perime nga më të freskëtat e të gjithë shumëllojmërinë e produkteve të shtëpisë, si dhe një restoranti të hapur aty [...]

Fresh Garden: Një dyqan dhe...

Zbulo shumë
image-title

Vaj Ulliri Musai: Zbuloni një...

Vlora

Nëse jeni duke shkuar në Vlorë, duke ndjekur daljen e Novoselës, do të mund të vizitoni fabrikën e vajit të ullirit “Musai”, një prej prodhuesve më të njohur të vajit të ullirit në Shqipëri. Tashmë fabrika është e hapur dhe për turistët që duan të njihen me fazat e prodhimit të kësaj marke të njohur. [...]

Vaj Ulliri Musai: Zbuloni një...

Zbulo shumë
image-title

Lodge of Wine: Përzgjedhja më...

Berat

Mu në zemër të qytetit të Beratit ndodhet “Lodge of Wine”, apo “Shtëpiza e Verës”, në të cilën do të gjeni produkte nga kantinat më të mira shqiptare. Prej një viti në Berat është hapur “Lodge of Wine”, ku janë të pranishme me produktet e tyre mbi 40 kantinat më të mira shqiptare. Kjo “Shtëpizë e Verës” [...]

Lodge of Wine: Përzgjedhja më...

Zbulo shumë
image-title

Gambero Gourmet

Tirana

Cilësia e parë e produkteve, fjala e fundit e teknologjisë që përdoret në kuzhinë, dëshira e shefave të kuzhinës për të sjellë më të mirën tek ju por jo vetëm, mbi 140 etiketa verërash të ndryshme përbëjnë luksin e vërtetë në “Gambero Gourmet”. Restoranti ndodhet në zonën me ajrin më të pastër të Tiranës, tek liqeni artificial, [...]

Gambero Gourmet

Zbulo shumë
image-title

Pasta da Pucci – Restoranti...

Tirana

Si një nga restorantet më të njohur për pjatat kreative të pastave në Tiranë, “Pasta da Pucci” nuk duhet humbur për ata që adhurojnë pastat e freskëta tipike italiane. Kur u hap këtu e 9 vite më parë, fitoi menjëherë popullaritet! Ishte restoranti i parë me fokus pastat në Tiranë, me një identitet të spikatur, [...]

Pasta da Pucci – Restoranti...

Zbulo shumë
image-title

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike...

Tirana

Pozicionuar pranë liqenit artificial, Piceri “Pavarotti” ka fituar shumë shpejt një popullaritet të madh, falë picave dhe menusë plot shije, si dhe një ambjenti mikëpritës edhe për familjet me fëmijë. Nëse doni të shijoni një picë tipike italiane, të gatuar me po të njëjtin pasion, kreativitet, e me të njëjtat produkte të freskëta me të [...]

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike...

Zbulo shumë
image-title

Chefeê: Një surprizë e këndshme...

Tirana

Doni të ndryshoni ambjent, e të hani një drekë plot shije apo darkë të këndshme në zemër të Tiranës? Lexoni të gjitha arsyet përse ja vlen të shpenzoni kohën tuaj cilësisht te Chefeê! E hapur vetëm një vit më parë, Chefeê është një restorant që nuk ka dashur të imponohet me bujë, por të presë [...]

Chefeê: Një surprizë e këndshme...

Zbulo shumë
image-title

Nano Resort

Tirana

Mu në të dalë të kryeqytetit, Nano Resort ofron eksperiencën e plotë të natyrës, falë serave, vreshtave, e një ushqimi bio të mundësuar nga produktet e rritura aty.  Resorti është vetëm 13 km larg qendrës së Tiranës dhe do të duhet një udhëtim i shkurtër me makinë për të zbuluar një vend plot hijeshi. Nga [...]

Nano Resort

Zbulo shumë
image-title

Nouvelle Vague

Tirana

Nouvelle Vague prej vitesh është një nga lokalet më në zë të Tiranës. Emërtimi, që evokon lëvizjen ikonoklaste të kinemasë franceze, i shkon përshtat një lokali që kur u hap ishte plot risi për kryeqytetin. Që nga lista e gjatë e koktejleve të krijuar nga vet barman–ët, tek arredimi modern me pjatat e baterisë të [...]

Nouvelle Vague

Zbulo shumë
image-title

Kosherja

Tirana

Një nga restorantet më të rinj në kryeqytet, Kosherja, është i pozicionuar në një nga zonat më popullore të Tiranës, mu në rrugicën mbrapa Piramidës. Kosherja, ashtu siç ka dhe emrin, është një vend i ngrohtë dhe mikëpritrës. Përmes një hapësire të konsiderueshme ku të gjithë mund të gjejnë lehtësisht rehatin e tyre, ky do [...]

Kosherja

Zbulo shumë
image-title

Kino

Tirana

Një nga lokalet e reja të zonës së ish-Bllokut që ka krijuar shumë shpejt klientelën e vet besnike është “Kino”. Pozicionimi në një nga rrugicat më të njohura të Tiranës për jetën e natës, aty ku ndodhen “Charl’s”-i,”Colonial”-i, apo “Çoko”, i dha mundësinë që të binte menjëherë në sy mes të rinjve që frekuentojnë këtë [...]

Kino

Zbulo shumë
image-title

Bar Hemingway

Tirana

Në një zonë shumë të bukur e të vjetër të Tiranës, gjendet Bar Hemingway, me rumin dhe xhin-in më të mirë që mund të gjeni, e një larmi eventesh ku muzika e zgjedhur xhaz dhe bluz i japin tjetër shije komunikimit cilësor.

Bar Hemingway

Zbulo shumë
image-title

Muma Bistro Bar

Tirana

E hapur rishtazi, Muma Bistro Bar ka një klientelë besnike të krijuar menjëherë falë atmosferës e arredimit të ngrohtë, ushqimit të shijshëm dhe banakut modern që të fton të qëndrosh aty për orë të tëra.

Muma Bistro Bar

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics