Vlora - Into Albania

Vlora

Zhytu në Parajsën Bregdetare të Vendit

Përse duhet vizituar Vlora

Udhëtimi në Rivierën shqiptare nis nga Vlora, pikëtakimin e detit Adriatik dhe Jon, e njëherësh një nga qytetet bregdetare më të mëdha të Shqipërisë. Këtu u shpall Pavarësia e Shqipërisë në vitin 1912, e sot Sheshi I Flamurit vizitohet çdo vit nga qindra mijëra shqiptarë, me festimet që kulmojnë në fund të nëntorit. Por përtej historisë, Vlora është ‘shtëpia’ e disa prej plazheve më të bukur të jugut, si dhe plot vendeve të tjera sugjestive si Zvërneci, Gadishulli i Karaburunit, Laguna e Nartës apo ishulli i Sazanit. Sikur të mos mjaftonte deti spektakolar, duke ngjitur Llogaranë do mund të shijoni ajrin e freskët të malit nën praninë e kuzhinës tradicionale të plot restoranteve të shijshme. Plazhe të virgjëra, kala, kisha e xhami të vjetra, panorama malesh të larta prej nga mund të shihet pafundësia e detit: të duket sikur Vlora ka vërtet gjithçka që dikush mund të kërkojë!

Filters

Zbulo më Vlora

Rekomandimet Tona

image-title

Mbretëresha e Qiejve Viziton Sofrën Unike Shqiptare në Afërsi të Nivicës

image-title

Laguna e Nartës – Shtëpia e Flamingove Lozonjare dhe jo Vetëm

image-title

Pedonalet e Shqipërisë – Eksploroni Zemrat e disa nga Qyteteve më të mëdha në Vend

image-title

10 Foto Mahnitëse të Natyrës Shqiptare nga Granit Temaj

image-title

Portali i Njohur i Turizmit – Rendit 15 Plazhet Shqipërisë që Duhet t’i Vizitoni në 2020-n

image-title

Faqja Turistike – Shqipëria e Pasur me Natyrë të Egër dhe Histori, e Denjë për t’u Eksploruar

image-title

7 Plazhet më të Qetë në Shqipëri

image-title

Pak Buxhet por Shumë Dëshirë për Pushime – 5 Plazhe Ekonomike

image-title

Pushime në Shqipëri – Nga Veriu në Jug, 10 Plazhet e Verës 2020

image-title

Zbulimi Arkeologjik – Dalin në Dritë Varrezat Tumulare në Himarë

image-title

Ngjitje në Malin e Bogonicës – Parajsa Natyrore e Vlorës

image-title

Vlora – Gati Ofertat Turistike për të Pritur Pushuesit

image-title

Sezoni Veror – Vrojtuesi i Plazhit Përgjegjës edhe për Ruajtjen e Distancimit Fizik, në Tokë dhe në Ujë

image-title

Destinacionet që Duhen Vizituar mbas Karantinës

image-title

Flamingot e Shqipërisë – Në Lajmet Pozitive të Mediave Ndërkombëtare

image-title

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

image-title

Rikthehen Festivalet Turistike në Bregdet – South Outdoor, Unum, Kala, dhe Turtle Fest

image-title

Çfarë do të Ndodhë me Personat që Janë Bllokuar Jashtë Atdheut

image-title

Si të Përgatisni Bukë të Shijshme Fshati Vetë në Shtëpi

image-title

4 Bibliotekat Dixhitale më të Mira ku Mund të Lexoni apo Dëgjoni Libra në Shqip

image-title

Italia Zonë e Kuqe – Shqipëria Mbyll Kufijtë Ajrorë dhe Detarë

image-title

Festa, Festa, Festa – Ku të Shkojmë, Çfarë të Dhurojmë

image-title

Bukuritë e Fshehura të Shqipërisë – 15 foto fantastike nga Afrim Tahiraj

image-title

Njihuni me Liqenet e Mrekullueshëm të Shqipërisë – Nga më të Rëndësishmit në Evropë

image-title

Media Britanike – Shqipëria Destinacion Autentik për 2020-ën

image-title

Nis Bora e Parë – Vendet ku mund ta shijoni këtë fundjavë

image-title

Sheshet Plot Drita Festash – Fotot më të Bukura Nga e Gjithë Shqipëria

image-title

10 Top aktivitetet falas në Vlorë

image-title

24 orë në Vlorë

image-title

Turi i Lashtësisë në Vlorë

image-title

Plazhet dhe shpellat intime në rrethin e Vlorës

image-title

Kalatë e Jugut

image-title

Vlora e harmonisë shpirtërore