Tirana - Into Albania

Tirana

Kryeqyteti më Ekzotik i Evropës

Përse duhet të vizitoni Tiranën

Është padyshim qyteti me më shumë energji i Shqipërisë. Vrulli dhe ritmi që ndihen ngado të krijojnë ndjesinë e një kryeqyteti që po ridimensionohet dita-ditës, dhe të gjithë janë të ftuar të bëhen pjesëmarrës të këtij ndryshimi. E shkuara gri e komunizmit ndërthurret me ngjyrat e ndezura të pallateve të lyera mbas rënies së sistemit. Kafet, pub-et apo restorantet moderne, vijnë me standartin më të lartë por dhe me çmimet më konkurruese. Muzeume të vjetra e të reja, galeri e shfaqje të ndryshme, liqene, male e atmosferë miqësore, të shumta janë arsyet për ta vizituar kryeqytetin e Shqipërisë. Mbi të gjitha Tirana është simboli i një vendi të mbushur me kontradikta e surpriza që mund të kuptohen e zbulohen plotësisht vetëm duke u bërë pjesë e saj.

Filters

Zbulo më Tirana

Rekomandimet Tona

image-title

Kalatë e Shqipërisë – Fortesat më të Famshme Historike në Vend

image-title

Muzeu i Armëve – Udhëtim në Historinë e Armatimeve Ushtarake, Ajrore dhe Detare

image-title

Nga Korabi në Këlcyrë – 10 Destinacionet Për të Mos u Humbur në 2020-ën

image-title

Në Zbulim të Kasharit, një Atraksion Natyror e Historik Pranë Tiranës

image-title

6 Vendet Mahnitëse në Shqipëri, për të Dashuruarit me Dëborën

image-title

Muzeu i Shkencave – Eksplorimi i Natyrës Shqiptare

image-title

Shkalla e Tujanit

image-title

Guidë e monumenteve skulpturore në Tiranë

image-title

Kalaja e Bashtovës

image-title

Radio Bar

image-title

Fundjavë në Park

image-title

Fresh Garden: Një dyqan dhe restorant ndryshe në ish-Bllok

image-title

Shtëpia – Studio Kadare

image-title

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit, artit dhe kulturës

image-title

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

image-title

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

image-title

“Vena”: Vendi ku vera shijohet si askund tjetër

image-title

Xhamia e Et’hem Beut

image-title

Gambero Gourmet

image-title

Pasta da Pucci – Restoranti ku pastat bëjnë diferencën

image-title

Tirana Ekspres: Hapësira alternative e artit në kryeqytet

image-title

Suvenire “Kruja”

image-title

Organic Shop: Produktet më cilësore shqiptare

image-title

Muzeu Mezuraj

image-title

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë mesjetare në Tiranë

image-title

Statuja e Skënderbeut

image-title

Muzeu Historik Kombëtar

image-title

Mali i Dajtit: Ngjyrat e jetës jashtë qytetit

image-title

Mali me Gropa

image-title

Katedralja e Shën Palit

image-title

Preza: Zbuloni kalanë dhe natyrën piktoreske pranë Tiranës

image-title

Ujëvara e Shëngjergjit

image-title

Pazari i Ri: Një lagje sa e re aq edhe e vjetër

image-title

Piramida e Tiranës

image-title

Parku i Liqenit

image-title

“Reja” e Fujimotos

image-title

Bunk’Art 1

image-title

Shtëpia me Gjethe

image-title

Bunk’Art 2

image-title

Galeria Kombëtare e Arteve

image-title

Memoriali “Postblloku”

image-title

Katedralja “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë

image-title

Pedonalja e Tiranës

image-title

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike italiane që adhurohet nga të gjithë

image-title

Teatri Turbina

image-title

Chefeê: Një surprizë e këndshme në ish-Bllok

image-title

Monumenti “Nëna Shqipëri”

image-title

Qendra Botërore e Bektashinjve

image-title

Lollipop

image-title

Folie Terrace

image-title

Pallati i Brigadave

image-title

Vila e Enver Hoxhës

image-title

Restorant Millennium

image-title

Nano Resort

image-title

Artigiano

image-title

Kafe-Muze Komiteti

image-title

Nouvelle Vague

image-title

Kosherja

image-title

Kino

image-title

Restorant Oda

image-title

Tradita vazhdon te Met Kodra

image-title

Libraria Pub

image-title

Bar Hemingway

image-title

Muma Bistro Bar

image-title

Moren Handmade: Të sjellësh drurin në jetë