Tirana - Into Albania

Tirana

Kryeqyteti më Ekzotik i Evropës

Përse duhet të vizitoni Tiranën

Është padyshim qyteti me më shumë energji i Shqipërisë. Vrulli dhe ritmi që ndihen ngado të krijojnë ndjesinë e një kryeqyteti që po ridimensionohet dita-ditës, dhe të gjithë janë të ftuar të bëhen pjesëmarrës të këtij ndryshimi. E shkuara gri e komunizmit ndërthurret me ngjyrat e ndezura të pallateve të lyera mbas rënies së sistemit. Kafet, pub-et apo restorantet moderne, vijnë me standartin më të lartë por dhe me çmimet më konkurruese. Muzeume të vjetra e të reja, galeri e shfaqje të ndryshme, liqene, male e atmosferë miqësore, të shumta janë arsyet për ta vizituar kryeqytetin e Shqipërisë. Mbi të gjitha Tirana është simboli i një vendi të mbushur me kontradikta e surpriza që mund të kuptohen e zbulohen plotësisht vetëm duke u bërë pjesë e saj.

Filters

Zbulo më Tirana

Rekomandimet Tona

image-title

”Bota Magjiplotë e Letrës” – Të Krijosh Art Nëpërmjet Filigranit me Letër

image-title

Pedonalet e Shqipërisë – Eksploroni Zemrat e disa nga Qyteteve më të mëdha në Vend

image-title

Festivali i Resë – Një Ndërthurje midis Tradicionales dhe Bashkëkohores

image-title

Petrela me “Fustanellë” – Agroturizmi më i Ri në “Oborrin” e Tiranës

image-title

Fotografuar nga Hapësira – “Godzilla”, Reja Gjigande Sahariane Drejt Atlantikut

image-title

Spektakël i Ri Qiellor në Ardhje – Mos e Humbisni Kometën e Korrikut

image-title

Librat që Mund të Merrni me Vete në Pushime – 20 Sugjerime nga Libraria Adrion

image-title

U dëmtuan nga Tërmeti – Fortifikimet e Krujës, Durrësit dhe Prezës Drejt Restaurimit

image-title

Greqia Vendos – Në 1 Korrik Hap Kufijtë me Shqipërinë

image-title

Kultura Shqiptare Humbi Besim Zekthin – “Mjeshtër i Madh” dhe “Nder i Kombit”

image-title

Pazari i Ri – Një nga 10 Arkitekturat më të Mira në Botë

image-title

10 Ide për Udhëtime – Të Pushosh duke Ruajtur Distancë Sociale

image-title

Illyrium, 1 nga 6 verërat e Perëndive, më në fund në Shqipëri nga Divine Wines

image-title

Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit – Sjell në Tiranë Vizatimet Para dhe Pas ’90

image-title

Sezoni Veror – Vrojtuesi i Plazhit Përgjegjës edhe për Ruajtjen e Distancimit Fizik, në Tokë dhe në Ujë

image-title

Italia Nxit Turizmin – Bonus Pushimesh, 500 Euro për Familje, Ndihma edhe Hotelerisë

image-title

Në Gjurmët e Kalit të Qyqes – Shkaba e Fundit Folezuese në Ballkan

image-title

“Higjena” Mendore po aq e Rëndësishme sa Higjena fizike – Këshilla nga Psikologia Lorela Garuli

image-title

Zuckerberg na Ndjen – Facebook-u Kënaq Nevojën e Njerëzve për Ngrohtësi

image-title

Turizëm – Sipërmarrësi Dhuron Udhëtime për Punonjësit dhe për të Mbështetur Turizmin

image-title

22 Prilli – Dita Botërore e Tokës, në Distancim Fizik

image-title

Antologjia e Izolimit – “Shtëpia Studio Kadare” Mbledh Krijimet Tuaja në një Publikim Unik

image-title

Pink Floyd Publikojnë Koncertet e Tyre Historikë

image-title

Kthehen nga Hapësira pas 6 Muajsh – 3 Astronautët Gjejnë një Botë “Surreale”

image-title

Shpërthimi Lozonjar i Natyrës – Fotot më të Gjelbra që keni Parë

image-title

Shtegtarë dhe Autoktonë – Zbuloni Shpendët më të Rrallë të Shqipërisë

image-title

“Marubi” në Shtëpinë Tënde – Tur Virtual 3D i Muzeut, Arkivi Online dhe Lojërat për Fëmijë

image-title

Rikthehen Festivalet Turistike në Bregdet – South Outdoor, Unum, Kala, dhe Turtle Fest

image-title

Lajm i Mirë nga Kina – Rregjistrohet Dita e Parë pa Humbje Jete

image-title

Art në Karantinë – Helidon Haliti Çel Ekspozitën e Parë Virtuale

image-title

Super Hëna e Plotë e 2020-ës – Mos e Humbisni Sonte Spektaklin e Qiellit

image-title

Inxhinieri Shqiptar në SHBA – Projekton Maskat Mbrojtëse dhe Numëron 60 Patenta Shpikjesh

image-title

Mes Artit dhe Karantinës – Sfida e Muzeut J. Paul Getty, Los Angeles

image-title

Si të Pastroni Maskën Mbrojtëse në 7 Hapa të Thjeshtë

image-title

Kush Është Modeli Shqiptar që Dhuroi 200 Mijë Maska Mbrojtëse për Mjekët në Shqipëri

image-title

Mjeku Italian Pasi Mbyll Turnin nuk Ndal Misionin – Luan në Piano për Kolegët e Pacientët

image-title

Aty ku S’munden më Njerëzit, Mbërrijnë Kafshët – Njihni Labradorin e Stërvitur për t’u Falur Ngrohtësi Pacientëve

image-title

Dua Lipa – Nuk e di Nëse po Bëj Gjënë e Duhur

image-title

Muzetë më të çmuar, Kurse Universitare Falas dhe Fragmente Qielli – Çfarë Mund të Bëni Këtë Fundjave nga Shtëpia

image-title

Konfirmohet Data e Re e Koncertit të Malumës në Tiranë

image-title

Koronavirusi dhe Siguria Ushqimore – Gjëra që Duhet të Dimë

image-title

Çfarë do të Ndodhë me Personat që Janë Bllokuar Jashtë Atdheut

image-title

Të Gjithë në Shtëpi, të Gjithë në Punë – 4 Këshilla Për të Qënë Efiçentë

image-title

Si të Përgatisni Bukë të Shijshme Fshati Vetë në Shtëpi

image-title

4 Bibliotekat Dixhitale më të Mira ku Mund të Lexoni apo Dëgjoni Libra në Shqip

image-title

Artistët Hyjnë në Shtëpitë Tuaja – Performojnë Online dhe Solidarizohen

image-title

Koronavirusi Nga Epidemi në Pandemi – Cili është Ndryshimi

image-title

Temperaturat në rritje – Si Ndikojnë në Përhapjen e COVID-19

image-title

Turistët në Tiranë – “Nuk Trembemi nga Koronavirusi”

image-title

Pasagjerët e Prekur nga Anulimi i Fluturimeve Rinas – Kompensim dhe Asistencë

image-title

Plot Hekur dhe Vitaminë C nga Natyra – Mbrojtësja e Imunitetit Gjatë Virozave

image-title

Italia Zonë e Kuqe – Shqipëria Mbyll Kufijtë Ajrorë dhe Detarë

image-title

Koronavirus – 10 Urdhrat e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

image-title

COVID-19! Duhet Apo Jo të Anuloni Fluturimet

image-title

Koronavirus – Autoriteti i Aviacionit Civil Publikon Listën me Aeroportet ku Ndërpriten Fluturimet

image-title

Koronavirusi – Shtyhet Koncerti i Malumës në Kryeqytet

image-title

10 Sugjerime nga Iva Tiço

image-title

Shqipëria Turistike në Sytë e El Pais – Vendi i Evropës që Duhet Zbuluar

image-title

Zvicra Zgjedh Gjonin si Përfaqësuesin e saj në Eurovizion

image-title

10 Sugjerime Nga Rezart Cenaj – Tirana në Shijet e Kryebashkiakut të Natës

image-title

Festa, Festa, Festa – Ku të Shkojmë, Çfarë të Dhurojmë

image-title

Aromë Tradite – Shija Unike e Bujtinave Shqiptare

image-title

14 Marsi – Dita e Zanës së Çermenikës

image-title

Kuteli, Kadare dhe të Tjerë Emra të Letërsisë Shqipe në Panairin e Librit në Leipzig, Gjermani

image-title

Mënyra Perfekte e Përgatitjes së Tavës së Kosit

image-title

Misteret e Xhubletës – Veshja që Kërkon të Flasë

image-title

Maluma sjell Tingujt Latinë në Ditën e Verës

image-title

The Guardian – Ermonela Jaho, Sopranoja më e Mirë në Botë

image-title

Janar 2020 – Shtohen Turistët në Shqipëri

image-title

Për Vizitë në Pyll – Praktika që Shëron

image-title

Bukuritë e Fshehura të Shqipërisë – 15 foto fantastike nga Afrim Tahiraj

image-title

Forbes Për Shqipërinë – Vend Befasues i Nënvlerësuar dhe Patjetër Për t’u Vizituar në Vitin 2020

image-title

Një Turkeshë në Tiranë – 10 sugjerime nga Buşra Çete Çakal

image-title

6 Destinacionet Perfekte të Ngjitjeve në Shkëmbinj

image-title

Revani me Shurup Portokalli – Receta e Lehtë me Shije Të Ëmbël

image-title

Shëngjergji një Oaz Natyror – 10 Foto të një Tirane Tjetër

image-title

10 sugjerime nga Zhaklin Lekatari

image-title

Ticket Magazine – Festivalet më të Mira në Shqipëri në 2020-ën.

image-title

World Press Photo Exhibition 2019 – Ekspozitë e Veçantë me Foto Nga e Gjithë Bota

image-title

“Fjalët e Qiririt” – Më Shumë se një Poezi në Sallën e Teatrit Kombëtar

image-title

5 mënyra si Njerëzit e Ndjeshëm Rigjenerohen nga Uji

image-title

15 Foto të Rralla të një Shqipërie që Nuk e Njihnit

image-title

Kantina Enol – Vendi ku Përpunimi i Verës Shndërrohet në Art

image-title

“Luga e Argjendtë” – Dashuri me Shijim të Parë

image-title

Arsyet Pse Anglezët Janë të Dashuruar Pas Shqipërisë

image-title

Arti i të Shijuarit të Kafesë – Ajo që Lakmojnë të Huajt në Shqipëri

image-title

Eja në Alpet Shqiptare, Eja në Mit – Madhështia e Alpeve në Foto

image-title

Barnat që Nuk Duhet të Mungojnë në një Valixhe Udhëtimi

image-title

Britanikët Zbulojnë Shqipërinë

image-title

Bukuritë e Egra Shqiptare në Fokusin e Fotografëve Shqiptarë

image-title

Këngët më Relaksuese për Shëtitjet në Natyrë

image-title

Valixhja më e Lehtë Për një Udhëtim të Shkurtër – Këshilla Praktike

image-title

Media Britanike – Shqipëria Destinacion Autentik për 2020-ën

image-title

Në 41 Gjuhë – Si të Uroni Krishtlindjen

image-title

Një Pjatë Dashuri për Drekën e Krishtlindjes

image-title

“Kutia” – Nisma e Fëmijëve që Dhuron Buzëqeshje

image-title

Zbuloni Tiranën Përmes Rrugicave me Qerpiç

image-title

IN Paper & Plex – Ekspozita e Pazakontë dhe e Fundit e Tre Shokëve

image-title

New York Times – Tirana ndër 10 destinacionet më të bukura të 2019-ës

image-title

Nis Bora e Parë – Vendet ku mund ta shijoni këtë fundjavë

image-title

Anija Vlora – 70 Skicat e Artistit Italian që Rrëfejnë një Ngjarje Shqiptare

image-title

Në ArTurbina Epsh dhe Lakmi

image-title

Sheshet Plot Drita Festash – Fotot më të Bukura Nga e Gjithë Shqipëria

image-title

Mes Dritave Festive të Kryeqytetit

image-title

Pak Muzikë Maestro! – Mahmood, Giusy Ferreri dhe Eleni Foureira po vijnë në Festival

image-title

E Kanë Parë, e Kanë Dëgjuar dhe do ta Rishohin – Nisma Merr Mbështetje Maksimale nga Publiku

image-title

10 librat Shqiptarë Sugjeruar si Dhuratë për të Huajt

image-title

9 kafshatat e shefit: Juli Zguro

image-title

Një Xhiro në Panairin e Librit me Iva Tiçon

image-title

Rekomanduar nga Enkel Demi: 8 tituj nga autorët shqiptarë, për t’u lexuar këtë panair.

image-title

Tirana Street Food Festival – Vendi ku Dashuria Fillon nga Stomaku

image-title

Rizgjimi i Bibliotekave të Lagjes – Tradita që po Kthen Lexuesin Tek Libri

image-title

Fërgesa – Shija më e Kërkuar e Turistëve në Shqipëri

image-title

Jonuz Përnaska ose Shtëpia e Parë e Modës në Shqipëri

image-title

E njihni Albana Asllani Beaussier-in?

image-title

Ekspozita “Prova” e Adrian Pacit

image-title

Gazmend Leka, ekspozita tronditëse “Dhoma e hapave të humbur”

image-title

Tirana mbi një biçikletë

image-title

48 orë në Tiranë – Ku të shkosh dhe çfarë të bësh

image-title

Një Tur në Tiranën e Vjetër

image-title

Ku të hash në Tiranë

image-title

Turi i komunizmit në Tiranë

image-title

Së shpejti: Ku të gjeni produktet ushqimore më të mira në Tiranë

image-title

Jeta e natës në Tiranë

image-title

Zonat familjare të kryeqytetit