Vende Fetare - Into Albania

Vende Fetare

Nëse doni të bëni një udhëtim shpirtëror në objektet e kultit të feve të ndryshme, Shqipëria do ju ofrojë surpriza të shumta që janë krijuar përgjatë 2000 viteve. Një pjesë e ndërtimeve të kultit kristian u realizuan fillimisht aty ku gjendeshin qëndrat e qyteteve antike. Destinacionet si Butrinti, Apollonia, Antigonea etj, ju mundësojnë një takim sa me antikitetin, aq edhe me rrënojat paleokristiane apo kishat e ndërtuara në këto zona. Përgjatë mesjetës kisha e manastire të shumta u ndërtuan në qytetet shqiptare të kohës, dhe një pjesë e kësaj trashëgimie mund të shikohet dhe sot në  Berat, Voskopojë, Ardenicë, Himarë etj.

Që prej shekullit të XV me ardhjen e pushtuesit osman, nisin të ndërtohen dhe xhami në të gjithë qytetet shqiptare. Në disa raste, xhamitë u ndërtuan aty ku më parë ndodhej një kishë, duke krijuar kështu disa objekte të rralla për simbolikën që përmbajnë, si psh Kisha – Xhami e Shkodrës që ndodhet brenda mureve të Kalasë së qytetit.  Shpesh, kishat dhe xhamitë janë përbri njëra tjetrës, si dëshmi e një bashkëjetesë fetare që ka qenë përherë e pranishme në Shqipëri. Shkodra, Berati, Elbasani, Gjirokastra, Tirana janë disa prej qyteteve ku ndodhen dhe shumë prej xhamive të shpallura monument kulture. Së shpejti do përfundojë ndërtimi në Tiranë i xhamisë më të madhe në Ballkan, e njohur si “Xhamia e Namahzgjasë”.

Interes të madh kanë dhe teqetë bektashianë në Shqipëri, të organizuara nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane që ka selinë qëndrore në Tiranë. Disa prej tyre janë të konsideruara vende të shenjta, si Teqeja e Sarisalltikut, apo Teqeja e Kulmakut dhe Tyrbja e Abaz Aliut në Tomor, ku me qindra mijëra besimtarë bëjnë pelegrinazh përgjatë gjithë vitit. Vend më i njohur i pelegrinazhit në Shqipëri është Kisha e Shna Ndout në Laç, ku përveç besimtarëve katolikë, nuk mungojnë pafund besimtarë të feve të tjera.

ll!

Nga: IntoAlbania

Filter by

image-title

Unike nga Natyra dhe e...

Gjirokastra

Përmeti apo siç njihet ndyshe qyteti i trëndafilave, është vendi i cili do t’ju surprizojë në shumë aspekte, jo vetëm në kulturë dhe traditë, por edhe në peizazhe natyrore e shije unike të gatimeve që vetëm zonjat përmetare dinë të bëjnë.  IntoAlbania ka përzgjedhur një listë të eksperiencave unike që mund të përfitoni nëse vizitoni [...]

Unike nga Natyra dhe e...

Zbulo shumë
image-title

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Lezha

Kallmeti njihet si një zonë me pasuri natyrore, kulturore, historike dhe gjithmonë ka tërhequr vizitorë të shumtë. E strukur mes pemeve shekullorë, në Kallmet ndodhet edhe një kishë e vogël, e cila fsheh një histori mistike. Bëhet fjalë për kishën e “Shën Eufemisë” një objekt religjioz mjaft impresionues, me një bukuri tërheqëse. Sapo hyn në [...]

Shën Eufemia – Kisha Impresionuese...

Zbulo shumë
image-title

Onufri, i Pari Muze Kombëtar...

Berat

A e dinit që ekziston një muze në Shqipëri me sistemin digjital të audio-guidës? Është pikërisht Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri në Berat. Kjo audio-guidë, e para që implementohet në një muze shqiptar, vjen në katër gjuhë: shqip, anglisht, italisht dhe gjermanisht. Sistemi digjital i audio-guidës Synimi i audio-guidës është po aq i thjeshtë sa edhe [...]

Onufri, i Pari Muze Kombëtar...

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Borshit: Nën gjurmët...

Saranda

Një kala me vlera të rëndësishme historike e arkitektonike, një trashëgimi e rrallë e kulturës së vendit tonë, Kalaja e Borshit ju jep edhe rastin të shijoni bukurinë e peizazhit të Borshit nga lart. Borshi, i cili është vetëm 17 km larg Himarës, ka vijën bregdetare më të gjatë të Jonit. I rrethuar nga ullishtet [...]

Kalaja e Borshit: Nën gjurmët...

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Himarës: Qyteti i...

Vlora

Pa frikë Himarën mund ta konsiderojmë princeshën e bukurisë shqiptare. Me një pamje piktoreske me detin e kristaltë në perëndim, e malin në lindje, krijojnë një formë amfiteatri duke na dhuruar një panoramë mahnitëse që të mbetet gjatë në memorie. Rajoni i Himarës, është foleza e një numri të konsiderueshëm të atraksioneve turistike dhe kulturore, [...]

Kalaja e Himarës: Qyteti i...

Zbulo shumë
image-title

Bashkëjetesa fetare në Shkodër

Shkodra

E shkuara e vështirë e Shqipërisë, një histori plot luftra, pushtime e diktatura, ka prodhuar edhe disa gjëra pozitive. Një nga më të rëndësishmet, në mos ajo kryesorja, është harmonia fetare në vend, një bashkëjetesë e paqtë midis feve të ndryshme që ekzistojnë në territoret e tij. Një vend fillimisht i krishterë – dokumenti i [...]

Bashkëjetesa fetare në Shkodër

Zbulo shumë
image-title

Katedralja e Shkodrës

Shkodra

Një nga më madhështoret në Ballkan, Katedralja e Shën Shtjefnit në Shkodër ka edhe një histori mbijetese të jashtëzakonshme.   Katedralja e Shën Shtjefnit, shenjtit pajtor të Shkodrës, njihet gjithashtu edhe si Kisha e Madhe. Një herë e një kohë, katedralja ndodhej brenda mureve të kështjellës Rozafa deri në vitin 1478, kur pushtimi osman i [...]

Katedralja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Et’hem Beut

Tirana

Një nga monumentet më të vjetër të kryeqytetit, xhamia përbën gjithashtu një nga atraksionet më të vizituara të Tiranës. Objekti i kultit daton në shekullin e 18-të dhe në fillim të shekullit të 19-të, dhe pavarësisht kohës ruan ende shkëlqimin e një ndërtese tërheqëse.  Themelet u hodhën në fundin e shekullit të 18-të dhe u deshën të [...]

Xhamia e Et’hem Beut

Zbulo shumë
image-title

Kisha Katolike “Shën Luçia”

Durrës

Kjo kishë është mjaft intime dhe e thjeshtë në dukje, dhe është kisha kryesore për banorët e besimit katolik në Durrës. E ndërtuar në vitin 1909, kisha “Shën Luçia” ka vetëm pak vite që është restauruar. E ndërtuar shumë pranë sheshit qendror të Durrësit, sot është “shtëpia” kryesore e besimit për besimtarët katolikë të qytetit. [...]

Kisha Katolike “Shën Luçia”

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Fatihut

Durrës

Xhamia e Fatihut është një nga xhamitë më të vjetra në Shqipëri, dhe njihet ndryshe dhe si Xhamia e vjetër ose Xhamia e vogël. Nëse gjendeni në Durrës, në zemër të qytetit ndodhet një xhami e cila nuk mund të lihet pa u vizituar. E ndërtuar në vitet 1502-1503 mbi rrënojat e një bazilike, xhamia [...]

Xhamia e Fatihut

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Madhe e Durrësit

Durrës

Xhamia e Madhe e Durrësit është xhamia më e madhe e Durrësit, dhe dallohet lehtësisht nga të gjitha pikat e qytetit. Ishte viti 1938, kur në Durrës u përurua “Xhamia e Madhe”, që asokohe ishte xhamia më e madhe në Ballkan pas xhamive të Turqisë. Ndërtimi u krye me fondet e dhëna nga tregtarët e [...]

Xhamia e Madhe e Durrësit

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Marmiroit

Vlora

E njohur kryesisht për plazhet fantastike, Riviera e Shqipërisë ruan veç të tjerash dhe një kishë të shkëputur nga gjithçka tjetër, e cila është e zhytur në një peizazh që ja vlen të eksplorohet. Të shpërndara në të gjithë vendin, nëpër male të larta apo anës detit, gjenden monumente të pabesueshme hitorike, kisha apo vendbanime [...]

Kisha e Marmiroit

Zbulo shumë
image-title

Ishulli i Zvërnecit

Vlora

I mbuluar nga pishat e larta, ky ishull i vogël i Vlorës mund të arrihet duke ecur përmes një ure 270 metra të gjatë, që të mundëson një takim unik me natyrën. Ishulli e ka marrë emrin nga fshati me të njëjtin emër dhe ndodhet rreth 13 km larg qytetit të Vlorës. Ishulli dhe fshati shtrihen [...]

Ishulli i Zvërnecit

Zbulo shumë
image-title

Voskopojë

Korça

Natyra, arti dhe historia ndërthuren me njëra tjetrën në Voskopojë, duke e bërë këtë vend një destinacion të preferuar turistik përgjatë gjithë vitit. E njohur si qendër e rëndësishme kulturore që në vitin 1330, me kalimin e shekujve ajo u pasurua me mbi 24 kisha, Akademinë e famshme, shtypshkronjën e dytë të Perandorisë Osmane, si [...]

Voskopojë

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Plumbit

Shkodra

Mu poshtë Kalasë së Rozafës, ndodhet një nga xhamitë më interesante të Shqipërisë. Zbuloni arsyet përse ja vlen të vizitoni Xhaminë e Plumbit. Monumentet e kultit në Shqipëri i gjen në çdo qytet, si shenjë e një harmonie unike të bashkëjetesës së besimeve të ndryshme në Zot. Një prej tyre është Xhamia e Plumbit në [...]

Xhamia e Plumbit

Zbulo shumë
image-title

Qendra Mesjetare në Berat

Berat

Një nga atraksionet kryesore të periudhës osmane në Berat, ky kompleks i madh përfshin një xhami të bukur, teqe të zbukuruar dhe ballkone të gdhendura në dru. Berati është një nga qytetet me histori dhe kulturë domethënëse në Shqipërinë jugqëndrore. Pozitat gjeografike të qytetit kanë frymëzuar kryqëzime të ngjarjeve, kulturave, besimeve dhe historive që kanë [...]

Qendra Mesjetare në Berat

Zbulo shumë
image-title

Manastiri i 40 Shenjtorëve – Aty...

Saranda

Përballë gjirit ku ngrihet kalaja e Lëkurësit qëndrojnë gjurmët e një manastiri bizantin, i njohur si Manastiri i 40 Shenjtorëve, dominues me historinë dhe gojëdhënat që e lidhin ngushtësisht me historinë e Sarandës. Kisha ka një strukturë unike, e cila për fat të keq u dëmtua në mënyrë të parikuperueshme gjatë bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore. Destinacioni turistik [...]

Manastiri i 40 Shenjtorëve – Aty...

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Shën Triadhës në...

Berat

Një nga objektet më të arrira të arkitekturës bizantine në Shqipëri gjendet në lagjen e Mangalemit në Berat. Kisha e Shën Triadhës është një nga më të vjetrat në qytetin e dritareve një mbi një. E gjeni lehtë në zonën muzeale të Mangalemit në Berat, në faqen jugore të Kalasë. Pavarësisht terrenit të pjerrët ku [...]

Kisha e Shën Triadhës në...

Zbulo shumë
image-title

Varret monumentale të Selcës

Korça

Varret monumentale të Selcës pranë Pogradecit të sotëm, janë një monument i historisë së lashtë të vendit, dhe mundësojnë një udhëtim unik në kohë. Gjatë gërmimeve arkeologjike të shekullit të kaluar (1964-1972), në zonën e Mokrës në Pogradec u zbuluan disa vendbanime të popullsisë ilire. Zona e Pogradecit është e pasur me gjurmë të fiseve [...]

Varret monumentale të Selcës

Zbulo shumë
image-title

Manastiri dhe Kisha e Shën...

Fier

 Ndërtuar majë një kodre, me peizazhin që përfshin rrënojat mijëra vjeçare të Parkut Arkeologjik të Apollonisë, fushën e myzeqesë dhe detin Adriatik, Manastiri dhe Kisha e Shën Mërisë përbëjnë një nga komplekset fetare më mbresëlënëse që mund të vizitoni në të gjithë vendin. E lëjmë pas botën politeiste të rrënojave të Apollonisë ku nderoheshin me [...]

Manastiri dhe Kisha e Shën...

Zbulo shumë
image-title

Ardenica: Manastiri që sheh larg...

Fier

237 metra mbi nivelin e detit e 8 km larg Lushnjës ndodhen kodrat e Ardenicës, të njohura për Manastirin e famshëm e peizazhet e jashtëzakonshme. Nëse do të vizitoni këtë vend bëhuni gati për një udhëtim që është sa historik e shpirtëror, aq edhe kulturor e fetar. Dyshohet se shumë përpara ndërtimit të Manastirit aty [...]

Ardenica: Manastiri që sheh larg...

Zbulo shumë
image-title

Manastiri i Shën Kollit (Mesopotamit)

Saranda

Në jug të fshatit Mesopotam në rrethin e Sarandës, fare pranë qytetit antik të Finiqit mund të vizitoni një nga perlat e arkitekturës bizantine në Shqipëri. Manastiri i Shën Kollit që njihet ndryshe edhe si Manastiri i Mesopotamit ka ruajtur më së miri gjurmë të rralla të trashëgimisë kulturore qindravjeçare. Kisha mendohet se është ndërtuar [...]

Manastiri i Shën Kollit (Mesopotamit)

Zbulo shumë
image-title

Katedralja e Shën Palit

Tirana

Katedralja e Shën Palit është pikë referimi per besimtarët katolikë të kryeqytetit por mbetet një vend ku të gjithë janë të mirëpritur.   Pavarësisht se ndërtesa është shumë e re në moshë,  Katedralja e Shën Palit në Tiranë, e njohur ndryshe dhe si Katedralja Katolike, dallohet për stilin e saj unik të arkitekturës. Objekti kumton krishterimin [...]

Katedralja e Shën Palit

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Laçit

Lezha

Çdo javë që i paraprin 13 Qershorit, mbi lartësitë kodrinore përreth Laçit, sheh mijëra besimtarë të bashkohen në Kishën e Shna Ndout. Kisha e Laçit mban emrin e meshtarit françeskan Shën Antonit të lindur në Lisbonë në vitin 1195, i cili jetën mbi tokë ia fali besimit tek Zoti dhe përhapjes së shpresës tek njerëzit. [...]

Kisha e Laçit

Zbulo shumë
image-title

Katedralja “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë

Tirana

Katedralja e re e Tiranës është një nga shumë objektet e kultit të ndërtuara pas rënies së komunizmit, që ja vlen të vizitohet. Katedralja “Ngjallja e Krishtit” ngrihet në zemër të kryeqytetit me pozicionim në pjesën jugperëndimore të tij. Katedralja fitoi statusin e një atraksioni turistik edhe pse me moshë të re. Kompleksi u shenjtërua [...]

Katedralja “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë

Zbulo shumë
image-title

Qendra Botërore e Bektashinjve

Tirana

Në daljen verilindore të Tiranës gjeni Qendrën Botërore të Bektashinjve, nje vend kulti e pelegrinazhi që bashkon besimtarë dhe jo vetëm. Kompleksi është ndërtuar në një hapësirë të konsiderueshme fushore ku shquhen Teqeja si objekti kryesor dhe Muzeumi. Urdhëri i Bektashinjve është një degëzim i besimit mysliman dhe historia e këtij sekti daton qindra vjet [...]

Qendra Botërore e Bektashinjve

Zbulo shumë
image-title

Pelegrinazh në Sarisalltik: Bekime e...

Kruja

Sipas historive së gjithë feve të botës, përjetimi e dija fetare apo hyjnore përfitohen fillimisht në majat e larta të maleve. Në këto lartësi ndodhin ato çudira të cilat nga breza më pas tregohen si legjenda. Shqipëria ka majën e lartë (1176m) dhe legjendën e saj përkatëse në Sarisalltik. I quajtur ndryshe edhe ‘Sallsatajku’ nga [...]

Pelegrinazh në Sarisalltik: Bekime e...

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics