Food & Drink - Intoalbania

Ushqim & Pije

Tradita e vjetër kulinare shqiptare është ndikuar përgjatë shekujve nga vendet e tjera të Mesdheut, duke krijuar kështu një tryezë sa të ngjashme me ato të vendeve përreth, po aq edhe autentike përmes pjatave tipike. Sot kuzhina shqiptare risillet me një prekje krejtësisht moderne falë shefave me përvojë ndërkombëtare.

Fresh Garden: Një dyqa...

Tirana

Të gjithë ata që frekuentojnë zonën e ish-Bllokut, janë njohur me një realitet të ri që ka zënë vend shumë shpejt në këtë lagje popullore të Tiranës: Fresh Garden. Përmes një dyqani të kompletuar...

Learn More

Gambero Gourmet

Tirana

Cilësia e parë e produkteve, fjala e fundit e teknologjisë që përdoret në kuzhinë, dëshira e shefave të kuzhinës për të sjellë më të mirën tek ju por jo vetëm, mbi 140 etiketa verërash...

Learn More

Pasta da Pucci – Resto...

Tirana

Si një nga restorantet më të njohur për pjatat kreative të pastave në Tiranë, “Pasta da Pucci” nuk duhet humbur për ata që adhurojnë pastat e freskëta tipike italiane. Kur u hap këtu e...

Learn More

Rapsodia: në tryezën m...

Lezha

Në km e 4 të Shëngjinit, Lezhë, ndodhet një nga restorantet më moderne e unike të Shqipërisë: Rapsodia! Falë një përvoje të gjatë të shefit Alfred Marku në Itali, sot ky restorant është bërë...

Learn More

Piceri “Pavarotti” – P...

Tirana

Pozicionuar pranë liqenit artificial, Piceri “Pavarotti” ka fituar shumë shpejt një popullaritet të madh, falë picave dhe menusë plot shije, si dhe një ambjenti mikëpritës edhe për familjet me fëmijë. Nëse doni të shijoni...

Learn More

Chefeê: Një surprizë e...

Tirana

Doni të ndryshoni ambjent, e të hani një drekë plot shije apo darkë të këndshme në zemër të Tiranës? Lexoni të gjitha arsyet përse ja vlen të shpenzoni kohën tuaj cilësisht te Chefeê! E...

Learn More

Restorant Millennium

Tirana

Një nga restorantet më të mira të Tiranës, i njohur për menunë unike dhe arredimin plot stil. Restorant Millennium gjendet fare lehtë. Mjafton të përshkoni pedonalen e Tiranës, e do të gjendeni shumë shpejt në...

Learn More

Nano Resort

Tirana

Mu në të dalë të kryeqytetit, Nano Resort ofron eksperiencën e plotë të natyrës, falë serave, vreshtave, e një ushqimi bio të mundësuar nga produktet e rritura aty.  Resorti është vetëm 13 km larg...

Learn More

Artigiano

Tirana

Tejet popullor dhe me dy pika në zonat më në modë të Tiranës, është e pamundur t’i shpëtoni pjatave të “Artigiano”-s. Artigiano është një restorant që kanë zënë rrënjë në rekomandimet lokale. Është pagëzuar nga...

Learn More

Kosherja

Tirana

Një nga restorantet më të rinj në kryeqytet, Kosherja, është i pozicionuar në një nga zonat më popullore të Tiranës, mu në rrugicën mbrapa Piramidës. Kosherja, ashtu siç ka dhe emrin, është një vend...

Learn More

Restorant Oda

Tirana

Oda është një restorant me gatime tradicionale. Menuja dominohet nga nuanca ballkanike tipike, të pasuruara në dekadën e fundit edhe me shijet e kohës. Restorantin e gjeni në një rrugicë të vogël, vetëm një...

Learn More

Tradita vazhdon te Met...

Tirana

Dyqani i Met Kodrës ka qenë pjesë e lagjes së Pazarit të Ri prej më shumë se gjashtëdhjetë vitesh. Kjo është një arritje jo e vogël po të mbajmë parasysh shpejtësinë me të cilën...

Learn More

Nightclubs

image-title

Lollipop

I pozicionuar në zemër të ish-Bllokut, Lollipop prej vitesh është një nga emrat më në zë të jetës së natës së kryeqytetit.  Lollipop është popullor veçanërisht për moshat 20-30 vjeç,...

Read More

image-title

Folie Terrace

Muzikë bashkëkohore, ambjent modern dhe emra të njohur. Nuk mund të thuash se njeh jetën e natës së Tiranës nëse nuk ke vizituar të paktën një fundjavë Folie-n. Me qindra...

Read More

Korça nën Vellon Dimër...

Korça

Në këto ditë të ftohta janari ku një pjesë e qyteteve Shqiptare jane veshur me petkun e bardhë të dëborës, qyteti i Korçës është ai që të dhuron më shumë magji. Çdo stinë është...

Pesë Tipologjitë e Udh...

Pandemia e COVID-19 do të ndikojë tek udhëtimet që do të planifikohen në vitin 2021 jo vetëm në zgjedhjen e destinacionit, por edhe stilin që do të adoptojmë, theksohet në një studim të kryer...

Zbuloni Destinacionet ...

Dibra

Viti 2020 ishte një vit i vështirë, por me shpresën që një vit më i mbarë na pret, IntoAlbania për të gjithë të apasionuarit e udhëtimeve sugjeron destinacionet interesante që duhet të bëhen pjesë...

Atmosfera e festave zb...

Zbukurimet e shumta dhe ndriçimi i florinjtë i festave të fundvitit kanë mbështjellë qytetet e Shqipërisë në një ngrohtësi dhe atmosferë të bukur. Dritat dhe dekorimet e shumta i japin dritë çdo qëndre të...

Çifti hungarez tregon ...

Një çift eksploratorësh hungarezë, gjithashtu fotografë e videografë profesionistë, tregojnë aventurën e tyre në Shqipëri nëpërmjet fotove të tyre mahnitëse.    Gjatë muajve të fundit, Cecilia Fazekas dhe Peter Toth kanë udhëtuar me kohë të...

10 gjërat që duhet të ...

Vitet kalojnë dhe shumë nga aktivitetet më të bukura që ofron Shqipëria nuk arrijmë t’i bëjmë. Me pak planifikim për vitin e ardhshëm dhe shumë dëshirë për t’u njohur me vendin tonë, mund të...

Tirana – ndër 5 ...

Tirana

Jo vetëm për pushimet verore, Shqipëria me atmosferën festive në kryeqytetin e saj, ofron mundësinë e duhur për udhëtarët e botës që shpresojnë të shpënzojnë festat e fundvitit në Evropë. Së fundmi, portali i...

Ngritja e flamurit në ...

Dibra

Çdo fund nëntori, të rinjtë shqiptarë ngjiten në majat e larta të parkut Korab-Koritnik për të valëvitur flamurin shqiptar e për të soditur bukurinë e vendit nga lartësitë mbreslënëse të zonës duke ndjekur një...

Blogu i njohur britani...

Kukës

Një ndër blogjet më të ndjekura në botë ka botuar listën e shumëpritur të destinacioneve më të bukura e të panjohura të Europës për vitin 2021, ku përfshihet edhe një ndalesë në Liqenin e...

Blogeri i njohur i tur...

Durrës

Swedish Nomad, udhëtari i cili përshkon mbarë botën për të sugjeruar vendet më me vlerë për t’u vizituar nga turistët, radhit plazhet e Shqipërisë mes atyre më të mahnitshmëve të botës. Në faqen e...

Filmi i rikthehet kine...

Tirana

Ky është lajmi më i gëzuar që mund të dëgjonit së fundmi. Nga 22 Tetori, kryeqytetit i rikthehet salla e kinemasë dhe kjo, as me shumë e as më pak, por në zemër të...

Zbulohet Fjetorja e pa...

Nga ekspeditat e shumta që kryen Shoqata e Ruajtjes dhe e Mbrojtjes së Mjedisit Natyror në Shqipëri gjithmonë na informon për lajme pozitive që na vijnë nga mjedisi. Gjatë një nisme të përbashkët për...

Shqipëria Destinacioni...

Sezoni turistik tashmë mund të konsiderohet i mbyllur dhe si në çdo fund sezoni bëhet një bilanc. Sigursht që nuk duhet harruar që ky ka qenë një vit i vështirë për turizmin jo vetëm...

Destinacionet nëse ju ...

Elbasan

Shumë prej jush do të donin të shkonin në plazh në çdo stinë të vitit nëse do të mundnin, por duke qenë se e vjeshtës dhe e dimrit e bën më sfiduese këtë gjë,...

Fillimi i Shtatorit &#...

Durrës

Pavarësisht se jemi në muajin shtator, rrezet e diellit nuk e kanë humbur shkëlqimin e tyre dhe kjo ka bërë që shumë pushues të vizitojnë trevat shqiptare. Në një intervistë për median Ministri i...