Për Pazar - Into Albania

Filter by

image-title

Muzeu Arkeologjik i Durrësit – Pasqyra e Qartë e Antikitetit

Durrës

Durrësi, qyteti që bashkëjeton mes antikitetit dhe modernitetit është një thesar që asnjëherë nuk lodhesh së eksploruari, jo vetëm në aspektin historik, por edhe në turizëm e kulturë. E nëse doni të njihni më tepër mbi të shkuarën e qytetit, Muzeu Arkeologjik është ideali. I konsideruar si më i madhi në vend, në të janë [...]

Muzeu Arkeologjik i Durrësit – Pasqyra e Qartë e Antikitetit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Armëve – Udhëtim në Historinë e Armatimeve Ushtarake, Ajrore dhe Detare

Tirana

Armatime historike, e pajisje të rralla, që datojnë që nga koha e Skënderbeut e deri në ditët e sotme, do t’ju kthejnë pas në kohë për të përjetuar nostalgji dhe ndjenjë krenarie. Të gjitha këto, ju mund t’i sodisni në Muzeun e Forcave të Armatosura Shqiptare, i cili ndodhet rreth 7 min larg qendrës. Ky [...]

Muzeu i Armëve – Udhëtim në Historinë e Armatimeve Ushtarake, Ajrore dhe Detare

Zbulo shumë
image-title

Nga Korabi në Këlcyrë – 10 Destinacionet Për të Mos u Humbur në 2020-ën

Berat

Nëse jeni në kërkim të destinacioneve ideale për 2020-ën, ja vendet që IntoAlbania sugjeron për ju: Parku natyror Korab-Koritnik, i pozicionuar në verilindje të vendit, përbëhet nga vargmalet Koritnik- Gjallicë- Korab. I quajtur ndryshe ballkoni i Shqipërisë, parku ofron një mozaik të larmishëm peizazhesh mes maleve dhe burimeve të shumta ujore. Ky park që kufizohet [...]

Nga Korabi në Këlcyrë – 10 Destinacionet Për të Mos u Humbur në 2020-ën

Zbulo shumë
image-title

Në Zbulim të Kasharit, një Atraksion Natyror e Historik Pranë Tiranës

Tirana

Nëse doni të prekni natyrën e liqenet, apo të shijoni piknikun larg zhurmës së kryeqytetit, Kashari është hapësira e përshtatshme. Kjo falë edhe liqeneve artificiale që shtrihen përreth tij, që ju krijojnë mundësinë të rrethoheni nga bukuritë natyrore të kësaj zone. Vetëm 10 km larg Tiranës, zona e Kasharit po shndërrohet gjithnjë e më tepër [...]

Në Zbulim të Kasharit, një Atraksion Natyror e Historik Pranë Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Bujtina Marku – Të Endësh në Tezgjah si Në Antikitet

Shkodra

A keni menduar ndonjëherë se mund të uleni në tezgjah e të thurni me fije e ngjyra nga duart tuaja? Të përjetoni një përvojë unike të endjes me pajisjet që datojnë në Antikitet e që thurin aq bukur traditën në pëlhurë. Nëse do të vizitoni Bujtinën Marku, veç kujtimeve të mrekullueshme për gjithçka që do [...]

Bujtina Marku – Të Endësh në Tezgjah si Në Antikitet

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim në Historinë, Natyrën dhe Kulturën

Kukës

Mësoni më shumë rreth kulturës dhe stilit të jetës së Kukësit, si dhe pse “qyteti i tulipanëve” u propozua gjithashtu për çmimin Nobel të Paqes. Kukësi, i vendosur në pjesën verilindore të vendit, është qyteti simbol i mikpritjes shqiptare. Pozicioni gjeografik dhe bukuritë natyrore, e kanë kthyer atë në një ndër destinacionet turistike më të [...]

Muzeu Etnografik i Kukësit: Udhëtim në Historinë, Natyrën dhe Kulturën

Zbulo shumë
image-title

6 Vendet Mahnitëse në Shqipëri, për të Dashuruarit me Dëborën

Korça

Stina e dimrit, për ata që e dashurojnë dhuron aq shumë ndjenja lumturie. Shqipëria është ndër ato vende që të ofron mrekulli të shumta natyrore dhe të fton të bëhesh pjesë e adrenalinës së turizmit dimëror. Nëse doni të dini ku mund t’ia kaloni bukur në këtë stinë, ju sugjerojmë listën e vendeve me borë [...]

6 Vendet Mahnitëse në Shqipëri, për të Dashuruarit me Dëborën

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Shkencave – Eksplorimi i Natyrës Shqiptare

Tirana

I pozicionuar vetëm pak kilometra nga qendra e Tiranës, Muzeu i Shkencave të Natyrës, i vetmi në llojin e tij në Shqipëri, ju ofron një rrugëtim të mahnitshëm në zbulimin e natyrës dhe të gjallesave. I themeluar në vitin 1948, si pjesë e Institutit të Shkencave, muzeu është një pasuri e trashëgimisë natyrore. Në vitin [...]

Muzeu i Shkencave – Eksplorimi i Natyrës Shqiptare

Zbulo shumë
image-title

Onufri, i Pari Muze Kombëtar me Audio-Guidë

Berat

A e dinit që ekziston një muze në Shqipëri me sistemin digjital të audio-guidës? Është pikërisht Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri në Berat. Kjo audio-guidë, e para që implementohet në një muze shqiptar, vjen në katër gjuhë: shqip, anglisht, italisht dhe gjermanisht. Sistemi digjital i audio-guidës Synimi i audio-guidës është po aq i thjeshtë sa edhe [...]

Onufri, i Pari Muze Kombëtar me Audio-Guidë

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Historik Arkeologjik i Vlorës – Pasqyrimi i Qëndresës Vlonjate

Vlora

Në qendër të qytetit të Vlorës, qëndron një prej muzeve më të pasur me informacion e objekte me vlerë të lartë të historisë kombëtare. Vlora është qyteti që të dhuron emocion në çdo stinë! Sidomos nëse jeni të apasionuar pas natyrës, kulturës dhe historisë, qyteti ku u ngrit flamuri i pavarësisë ju ofron plot aktivitete [...]

Muzeu Historik Arkeologjik i Vlorës – Pasqyrimi i Qëndresës Vlonjate

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Vlorës, Pasqyra e Jetesës së Qytetit

Vlora

Muzeu Etnografik i Vlorës është një dëshmi e gjallë e traditës dhe mënyrës së jetesës së qytetit ndër vite. Pjesë përbërëse e tre muzeve të qytetit të Vlorës, Muzeu Etnografik ndodhet shumë afër Muzeut Historik së Vlorës. Në këtë muze 37-vjeçar mund të gjesh historinë e kulturës së pasur të qytetit bregdetar. Elementë të ndryshëm [...]

Muzeu Etnografik i Vlorës, Pasqyra e Jetesës së Qytetit

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Borshit: Nën gjurmët e antikitetit

Saranda

Një kala me vlera të rëndësishme historike e arkitektonike, një trashëgimi e rrallë e kulturës së vendit tonë, Kalaja e Borshit ju jep edhe rastin të shijoni bukurinë e peizazhit të Borshit nga lart. Borshi, i cili është vetëm 17 km larg Himarës, ka vijën bregdetare më të gjatë të Jonit. I rrethuar nga ullishtet [...]

Kalaja e Borshit: Nën gjurmët e antikitetit

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Himarës: Qyteti i fortifikuar përgjatë bregdetit Jonian

Vlora

Pa frikë Himarën mund ta konsiderojmë princeshën e bukurisë shqiptare. Me një pamje piktoreske me detin e kristaltë në perëndim, e malin në lindje, krijojnë një formë amfiteatri duke na dhuruar një panoramë mahnitëse që të mbetet gjatë në memorie. Rajoni i Himarës, është foleza e një numri të konsiderueshëm të atraksioneve turistike dhe kulturore, [...]

Kalaja e Himarës: Qyteti i fortifikuar përgjatë bregdetit Jonian

Zbulo shumë
image-title

Shkalla e Tujanit

Tirana

Njё “arratisje” e momentit tё fundit, nga zhurma e kryeqytetit. Kur jeton nё Tiranë dhe ke njё fundjavё tё shkurtёr, qё s’tё jep mundёsi pёr t’u larguar dhe pёr t’u shkёputur nga zhurmat e qytetit, mund tё biesh lehtёsisht nё dёshpёrim apo ta gjesh veten duke lakmuar fotot e miqve tё tu nё instagram, tё [...]

Shkalla e Tujanit

Zbulo shumë
image-title

Guidë e monumenteve skulpturore në Tiranë

Tirana

Skulpturat apo bustet e një qyteti kanë vlera të cilat shkojnë përtej historisë dhe veçanërisht ato të Tiranës zbulojnë identitetin e kulturën e kryeqytetit brenda një shëtitjeje.    Tirana përfshin shumë monumente që jo vetëm shënjojnë vlerat kombëtare por edhe tregojnë, në mënyrë të natyrshme, eventet dhe periudhat historike më të rëndësishme në vend. Vitet [...]

Guidë e monumenteve skulpturore në Tiranë

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Bashtovës

Durrës

Historikisht pikë strategjike, monumenti me vlera të larta historike dhe kulturore tashmë është kthyer në qendrën e disa nga eventeve më të ndjekura të viteve të fundit. E vendosur anës Via Egnatia-s, njërës prej rrugëve kryesore që lidhnin lindjen dhe perëndimin gjatë Perandorisë Romake, Kalaja e Bashtovës ka tërhequr vemendjen e popullit shqiptar dhe atij [...]

Kalaja e Bashtovës

Zbulo shumë
image-title

Bashkëjetesa fetare në Shkodër

Shkodra

E shkuara e vështirë e Shqipërisë, një histori plot luftra, pushtime e diktatura, ka prodhuar edhe disa gjëra pozitive. Një nga më të rëndësishmet, në mos ajo kryesorja, është harmonia fetare në vend, një bashkëjetesë e paqtë midis feve të ndryshme që ekzistojnë në territoret e tij. Një vend fillimisht i krishterë – dokumenti i [...]

Bashkëjetesa fetare në Shkodër

Zbulo shumë
image-title

Radio Bar

Tirana

Me makinën e shkrimit Olympia të vendosur në hyrje të barit, një nga shumë klientët e Radio Bar shkruan komentin e tij: “Veni, vedi, vici”. Është pikërisht ky lokali i natës që ka qënë kaq i rëndësishëm dhe popullor përgjatë historisë së tij, sa nuk di të thuash më nëse i parapriu Radio jetës së [...]

Radio Bar

Zbulo shumë
image-title

Rrajca

Elbasan

Zona e ndaluar gjatë periudhës komuniste dhe tashmë e mbrojtur nga UNESCO për natyrën e saj të rrallë po kthehet në një nga destinacionet natyrore më të kërkuara të vendit. Thuajse në kufi të Maqedonisë se veriut, Rrajca bën pjesë në parkun e mbrotjur kombëtar të Shebenik-Jabllanicës. Praku gjigand është ende relativisht i panjohur sepse ka [...]

Rrajca

Zbulo shumë
image-title

Katedralja e Shkodrës

Shkodra

Një nga më madhështoret në Ballkan, Katedralja e Shën Shtjefnit në Shkodër ka edhe një histori mbijetese të jashtëzakonshme.   Katedralja e Shën Shtjefnit, shenjtit pajtor të Shkodrës, njihet gjithashtu edhe si Kisha e Madhe. Një herë e një kohë, katedralja ndodhej brenda mureve të kështjellës Rozafa deri në vitin 1478, kur pushtimi osman i [...]

Katedralja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Galeria e Arteve në Shkodër

Shkodra

Galeria e qytetit të njohur për artin dhe kulturën e tij të pasur ofron një hyrje gjithëpërfshirëse por intime në artin dhe kulturën e të gjithë Shqipërisë. Galeria e qendrës kulturore të veriut është një ndalesë vërtet frymëzuese për ata që vlerësojnë artet pamore shqiptare. E hapur çdo ditë të javës, përveç të dielës, galeria [...]

Galeria e Arteve në Shkodër

Zbulo shumë
image-title

Gelateri Çela – Shija e ëmbël e Durrësit

Durrës

Një vizitë në Durrës nuk mund të quhet e plotë pa një ndalesë tek “Gelateri Çela”, një simbol i akullores artizanale të punuar me pasion e cilësi maksimale. Të evidentohesh në një qytet si Durrësi nuk është e lehtë. Mjafton një shëtitje në Muzeun Arkeologjik apo në zonën e Vollgës, dhe kujtohesh se ky qytet [...]

Gelateri Çela – Shija e ëmbël e Durrësit

Zbulo shumë
image-title

Fundjavë në Park

Tirana

Një event i muzikës elektronike në mjedis të hapur, përgjatë gjithë fundjavës! ‘Fundjavë në Park’ është një hapësirë ​​muzikore në ambientin më të gjelbërt të kryeqytetit, Liqenin Artificial të Tiranës. Eventi është krijuar nga një koncept i thjeshtë që sjell një ndjesi minimaliste: një atmosferë rikrijuese në natyrë përgjatë gjithë ditës; një bar veror; Live [...]

Fundjavë në Park

Zbulo shumë
image-title

Fshati Lin

Korça

Fshati duket sapo zbret rrugën kombëtare që të çon në Pogradec. Është një gadishull i vogël që hyn butë në ujërat e Liqenit të Ohrit. Dikur quhej “Liqeni i Dritës” ndoshta sepse ndriçohet plotësisht nga dielli përgjatë gjithë vitit. Gadishulli banohet nga disa qindra banorë me shtëpi karakteristike të cilat krijojnë një peizazh të këndshëm [...]

Fshati Lin

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Dibrës

Dibra

Në qendër të qytetit të Peshkopisë, ndodhet Muzeu i Dibrës, që ju mundëson një takim interesant me të shkuarën e kësaj zone, përmes pavioneve historike, etnografike dhe arkeologjike. Nëse keni në plan të vizitoni Peshkopinë, duhet të vendosni në axhendën tuaj dhe një ndalesë në Muzeun e Dibrës, i cili ndodhet në bulevardin kryesor të [...]

Muzeu i Dibrës

Zbulo shumë
image-title

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

Shkodra

Të pakta janë vendet ku tmerri i diktaturës komuniste mund të kuptohet sadopak në ditët e sotme. Një prej tyre është dhe “Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës”, konceptuar si një muze përkujtimor në nderim të viktimave të regjimit komunist. Godina u ndërtua në shekullin e 19-të nga Arsen Idromeno (babai i Kolë Idromenos), i cili [...]

Vendi i Dëshmisë dhe Kujtesës

Zbulo shumë
image-title

Kantina Kopliku – Të degustosh verën aty ku prodhohet

Shkodra

Keni planifikuar një vizitë të gjatë në Shkodër, apo një shëtitje në Koplik? Atëhere bëni mirë të vendosni në axhendën tuaj “Kantina Koplikun”, një vend tërheqës ku prodhohet e shijohet vera shqiptare! Kantina Kopliku është një nga ato surprizat e këndshme që të rezervon Kopliku. Falë ambjenteve komode të pritjes për vizitorët, ofertave turistike për [...]

Kantina Kopliku – Të degustosh verën aty ku prodhohet

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Dioqezan Shkodër-Pult

Shkodra

Muzeu Dioqezan Shkodër-Pult, është një nga muzetë më interesantë që mund të vizitoni jo vetëm në Shkodër, por në të gjithë vendin. Ky muze sjell në vëmendjen e vizitorit prezencën e Kishës katolike dhe të besimit të krishterë në Shqipëri veçanërisht në veri të vendit, duke bërë të njohur një histori mbijetese, si gjatë sundimit [...]

Muzeu Dioqezan Shkodër-Pult

Zbulo shumë
image-title

Kulla e Ngujimit në Theth

Shkodra

Kulla e ngujimit është një nga monumentet e rralla të historisë arkitekturore të Malësisë. Ndërtimi unik me histori qindra vjeçare njihet ne Dukagjin si vendi ku qëndronin ata që kishin kryer një akt në kundërshtim me ligjet e kanunit dhe prisnin derisa të arrihej pajtimi. Kulla e Ngujimit gjendet në Theth dhe njihet si një [...]

Kulla e Ngujimit në Theth

Zbulo shumë
image-title

Mali i Korabit, çatia e Shqipërisë

Dibra

Malësitë e Dibrës janë çatia e Shqipërisë dhe kulmojnë me Malin e Korabit. Mali ndahet mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut por maja e tij më e lartë kulmon në Shqipëri me 2764 metra. Korabi rrethohet nga parku kombëtar me të njëjtin emër dhe njihet për bimësi dhe faunë fantastike që nuk është dëmtuar nga [...]

Mali i Korabit, çatia e Shqipërisë

Zbulo shumë
image-title

Fresh Garden: Një dyqan dhe restorant ndryshe në ish-Bllok

Tirana

Të gjithë ata që frekuentojnë zonën e ish-Bllokut, janë njohur me një realitet të ri që ka zënë vend shumë shpejt në këtë lagje popullore të Tiranës: Fresh Garden. Përmes një dyqani të kompletuar me fruta-perime nga më të freskëtat e të gjithë shumëllojmërinë e produkteve të shtëpisë, si dhe një restoranti të hapur aty [...]

Fresh Garden: Një dyqan dhe restorant ndryshe në ish-Bllok

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia – Studio Kadare

Tirana

Brenda pallatit që në kohën kur u ndërtua u kritikua për format kubiste,  ndodhet Shtëpia – Studio Kadare, një hapësirë që i dedikohet shkrimtarit shqiptar me famë botërore, Ismail Kadare. Shtëpia e vjetër e Ismail Kadaresë, shkrimtarit shqiptar me influencë në Shqipëri dhe në botë, tashmë është e hapur për publikun. Hapësira ku shkrimtari jetoi [...]

Shtëpia – Studio Kadare

Zbulo shumë
image-title

Të punosh detajin: me qëndistaren Egla Memaj

Një motiv prej vetëm 3 centimetrash, i shkëputur nga një sako Berati, i zmadhuar disa herë përmes qëndisjes. Një tjetër detaj gjithashtu i përmasave minimale i marrë nga një pëlhurë mesjetare, i zmadhuar në qëndisje. Ky është arti i Egla Memaj, një qëndistareje të re që përmes stilit të saj unik po krijon një prezencë [...]

Të punosh detajin: me qëndistaren Egla Memaj

Zbulo shumë
image-title

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit, artit dhe kulturës

Tirana

Qendra për Hapje dhe Dialog/Center for Openness and Dialogue-COD u krijua me një objektiv të thjeshtë: një pjesë e selisë së Këshillit të Ministrave të transformohej në një hapësirë në shërbim të qytetarëve, duke përçuar mesazhin e hapjes, transparencës dhe transformimit. COD u hap për herë të parë për publikun më 8 korrik 2015 dhe si [...]

COD: Një hapësirë dedikuar kërkimit, artit dhe kulturës

Zbulo shumë
image-title

10 Sugjerime nga Arbër Çepani

A mund të ketë mënyrë më të thjeshtë për të zbuluar disa pika interesante të Tiranës, se sa duke pyetur një figurë të njohur televizive, njëherësh biznesmen dhe pronar i një prej vendeve turistike më të vizituara në Tiranë, Kafe-Muze Komiteti? Ndiqni më poshtë sugjerimet e Arbër Çepanit mbi vendet që duhet të vizitoni në Tiranë.   [...]

10 Sugjerime nga Arbër Çepani

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

Tirana

Si një nga muzetë më të rëndësishëm në vend, këtu do të njiheni me disa nga thesaret më të njohura të arkeologjisë shqiptare.  Nëse doni të përshkoni të gjitha etapat kronologjike të paraardhësve të shqiptarëve në shekuj, Muzeu Arkeologjik që ndodhet në sheshin “Nënë Tereza”, është një nga vendet e duhura për ta ndërmarrë këtë [...]

Muzeu Arkeologjik i Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Tirana

Pozicionuar në zemër të sheshit “Skënderbej”, Muzeu i Bankës së Shqipërisë është një nga institucionet muzeale më moderne e interesante që mund të vizitoni në vend. Të merrni monedha apo kartmonedha nga portofoli juaj e t’i përdorni si mjet këmbimi, mund të jetë një nga veprimet më të shpeshta e që bëhet gati në mënyrë [...]

Muzeu i Bankës së Shqipërisë

Zbulo shumë
image-title

Agroturizëm “Rruga e Mullirit”

Shkodra

Dy orë e gjysëm larg nga Tirana, në Reç, ndodhet një shtëpi pritëse që do t’ju japë më të mirën që Malësia e Madhe mund t’ju ofrojë: natyrë fantastike, mikëpritje tipike shqiptare, dhe një ushqim plot shije gatuar me produktet e baçes. Zina dhe Mirashi e dinë se presin vizita. Sapo dëgjojnë zhurmën e makinës që [...]

Agroturizëm “Rruga e Mullirit”

Zbulo shumë
image-title

Onufri, vështrim mbi ikonografin e madh

Arti shqiptar ka rrënjë të hershme si dëshmi e qytetërimeve të zhvilluara në vendin ballkanik. Shqipëria nuk ka qenë e shkëputur nga kohët dhe historia e artit por në çdo etapë ka buruar artistë që kanë lënë gjurmët e tyre në trashëgimi. I tillë është Onufri dhe gjithë shkolla e tij që solli një brez [...]

Onufri, vështrim mbi ikonografin e madh

Zbulo shumë
image-title

“Vena”: Vendi ku vera shijohet si askund tjetër

Tirana

Falë një ambjenti mjaft komod e intim, elokuencës e thjeshtësisë së sommelier-it Fation Tila, si dhe mbi 350 etiketave të verërave e pijeve të tjera, të shoqëruara nga një restorant me gatime fine, “Vena” po kthehet në një nga vendet më popullore të verës e jo vetëm në Tiranë. “Në verë ndodhet e vërteta”, thotë [...]

“Vena”: Vendi ku vera shijohet si askund tjetër

Zbulo shumë
image-title

Vaj Ulliri Musai: Zbuloni një nga produktet më cilësore shqiptare

Vlora

Nëse jeni duke shkuar në Vlorë, duke ndjekur daljen e Novoselës, do të mund të vizitoni fabrikën e vajit të ullirit “Musai”, një prej prodhuesve më të njohur të vajit të ullirit në Shqipëri. Tashmë fabrika është e hapur dhe për turistët që duan të njihen me fazat e prodhimit të kësaj marke të njohur. [...]

Vaj Ulliri Musai: Zbuloni një nga produktet më cilësore shqiptare

Zbulo shumë
image-title

Gjiri i Karaburunit

Vlora

Gadishulli i Karaburunit është kthyer një nga destinacionet më të kërkuara të bregdetit shqiptar, për faktin se është thuajse tërësisht i paprekur. Gadishulli është i vetmi park detar në Shqipëri, dhe plazhet që mund të vizitoni këtu janë të panumërta. Gadishulli shtrihet përballë gjirit të Vlorës, si një gisht që tregon peisazhin mbresëlënës të rrethuar [...]

Gjiri i Karaburunit

Zbulo shumë
image-title

Shpella e Piratëve

Vlora

Një nga vendet që ka ndikuar imagjinatën kolektive të shqiptarëve, përmes njërit prej librave më të dashur. Shpella e Piratëve ka frymëzuar shkrimtarin shqiptar Petro Marko që i ka kushtuar një libër me të njëjtin titull dhe më pas një film fantastik ku protagonistë janë femijët. Shpella ngjall fantazitë e gjithkujt që e viziton duke [...]

Shpella e Piratëve

Zbulo shumë
image-title

Gjiri i Gramës

Vlora

Doni të vizitoni një nga vendet më unike të Shqipërisë? Gjiri i Gramës, është thjesht spektakolar përmes ngjyrave dhe historisë që mbart. Gjiri i Gramës është një nga perlat e bregut të Jonit. Deti hyn mes masiveve shkëmbore duke krijuar një plazh fantastik për të pushuar. Në antikitet Gjiri i Gramës njihej si streha e [...]

Gjiri i Gramës

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Thethit

Shkodra

Pozicionuar në zemër të fshatit të Thethit, kjo kishë është padyshim simboli i kësaj zone, dhe një nga kartolinat më të bukura që ofron Shqipëria. Një luginë e rrethuar nga malet, shtëpiza të reja ndërtuar në harmoni larg njëra-tjetrës dhë një rrugë që gjarpëron si arterie mes tyre, është peizazhi epik i zonës ku ngrihet [...]

Kisha e Thethit

Zbulo shumë
image-title

Lodge of Wine: Përzgjedhja më e mirë e verërave shqiptare

Berat

Mu në zemër të qytetit të Beratit ndodhet “Lodge of Wine”, apo “Shtëpiza e Verës”, në të cilën do të gjeni produkte nga kantinat më të mira shqiptare. Prej një viti në Berat është hapur “Lodge of Wine”, ku janë të pranishme me produktet e tyre mbi 40 kantinat më të mira shqiptare. Kjo “Shtëpizë e Verës” [...]

Lodge of Wine: Përzgjedhja më e mirë e verërave shqiptare

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Et’hem Beut

Tirana

Një nga monumentet më të vjetër të kryeqytetit, xhamia përbën gjithashtu një nga atraksionet më të vizituara të Tiranës. Objekti i kultit daton në shekullin e 18-të dhe në fillim të shekullit të 19-të, dhe pavarësisht kohës ruan ende shkëlqimin e një ndërtese tërheqëse.  Themelet u hodhën në fundin e shekullit të 18-të dhe u deshën të [...]

Xhamia e Et’hem Beut

Zbulo shumë
image-title

Muzeu “Gjon Mili”

Korça

Nëse keni vendosur të kaloni një ditë në Korçë, duhet të ndaloni dhe tek Muzeu “Gjon Mili”, ku janë ekspozuar rreth 240 fotografi të artistit të njohur botëror me origjinë shqiptare Gjon Mili. Gjon Mili është një nga fotografët më të mëdhenj të shekullit të XX. I lindur në Korçë në vitin 1904, ai emigroi bashkë [...]

Muzeu “Gjon Mili”

Zbulo shumë
image-title

Burgu i Spaçit

Lezha

Burgu famëkeq është sot një pikë përkujtimore në nder të shqiptarëve të dënuar nga diktatura komuniste, si dhe një vend-simbol se si e shkuara nuk duhet të përsëritet më. Të gjithë ata që duan të njohin më mirë të shkuarën e diktaturës komuniste, si dhe të kuptojnë sadopak vuajtjet e të dënuarëve të asaj periudhe, [...]

Burgu i Spaçit

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Shkopetit

Dibra

Nëse doni të katapultoheni në një natyrë fantastike, liqeni i Shkopetit dhe kodrat e mbuluara nga gjelbërimi janë një zgjedhje e pashmangshme! Sapo sheh së largu Grykën e Shkopetit, kupton se vendi që po viziton nuk i ngjason aspak destinacioneve të tjera natyrore të Shqipërisë. Kjo grykë tërthore e formuar nga aktiviteti eroziv i lumit [...]

Liqeni i Shkopetit

Zbulo shumë
image-title

10 Sugjerime nga Anna Giulia Buonanno: Një ditë në Tiranë

E transferuar prej vitesh nga Torino në Tiranë, Anna Giulia Buonanno është një italiane që tashmë i është dedikuar Shqipërisë, ku jeton e jep mësim të gjuhës dhe kulturës italiane në disa prej institucioneve më të rëndësishme kulturore e akademike në vend. Më pëlqen shumë zona e re tek arTurbina: ka hapësirë për kalimtarët dhe [...]

10 Sugjerime nga Anna Giulia Buonanno: Një ditë në Tiranë

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia-Muze e Aleksandër Moisiut

Durrës

Një shtëpi me arkitekturë mbresëlënëse që imponohet për vizitorët me modelin e saj qytetar, që ruan gjithashtu trashëgiminë e aktorit të madh shqiptar Aleksandër Moisiu, si dhe trashëgiminë etnografike të qytetit. Muzeu etnografik ndodhet pranë Amfiteatrit të Durrësit, dhe është tipike e arkitekturës së re shqiptare të shekullit të kaluar ku spikat harmonia mes gurit [...]

Shtëpia-Muze e Aleksandër Moisiut

Zbulo shumë
image-title

10 Sugjerime nga Kleitia Vaso: Një ditë në Tiranë

E lindur në Tiranë, Kleitia Vaso, autorja e librit “Fluturim” me ese mbi qytetin, na tregon se cilat sipas saj janë disa nga pikat e preferuara të kryeqytetit. Cioccolatiitaliani për një kafe jo tipike! Është pikë strategjike për të parë njerëz të ndryshëm dhe pa dyshim vendi më i freskët në verë. Friend’s Book House, [...]

10 Sugjerime nga Kleitia Vaso: Një ditë në Tiranë

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Elbasanit

Elbasan

Pozicionuar në qendër të qytetit, jo larg Kalasë së Elbasanit, Muzeu Etnografik në Elbasan është një shtëpi dy-katëshe e shekullit të 18-të që rrëfen kulturë, folklorin dhe stilin e jetesës së qytetit. Muzeu i traditave të jetesës në Elbasan gjendet në një nga shtëpitë e vjetra të qytetit. Ndërtesa është 200 vjeçare dhe përfaqëson një [...]

Muzeu Etnografik i Elbasanit

Zbulo shumë
image-title

Gjergj Kastriot Skënderbeu – Heroi Kombëtar Shqiptar

Gjergj Kastriot Skënderbeu është Heroi Kombëtar i shqiptarëve dhe një nga figurat më të lavdishme për Ballkanin dhe Evropën Perëndimore. Kastrioti që sot jehon në kufijtë e legjendës dhe historisë lindi në zonën e Dibrës në 6 maj 1405. Gjergji ishte djali më i vogël i një familje të madhe sundimtarësh në Shqipërinë veriore dhe [...]

Gjergj Kastriot Skënderbeu – Heroi Kombëtar Shqiptar

Zbulo shumë
image-title

Lumi i Gashit

Kukës

Kjo mrekulli natyrore e mbrojtur tashmë dhe nga UNESCO ruan një nga natyrat më të paprekura në Shqipëri.  A e dini se në 12 shtete të Evropës ruhen në mënyrë strikte rezervatet natyrore të pyjeve të lashta të ahut? A e dini se një nga këto vende evropiane është edhe Shqipëria? UNESCO ka përfshirë dy [...]

Lumi i Gashit

Zbulo shumë
image-title

Gambero Gourmet

Tirana

Cilësia e parë e produkteve, fjala e fundit e teknologjisë që përdoret në kuzhinë, dëshira e shefave të kuzhinës për të sjellë më të mirën tek ju por jo vetëm, mbi 140 etiketa verërash të ndryshme përbëjnë luksin e vërtetë në “Gambero Gourmet”. Restoranti ndodhet në zonën me ajrin më të pastër të Tiranës, tek liqeni artificial, [...]

Gambero Gourmet

Zbulo shumë
image-title

Pasta da Pucci – Restoranti ku pastat bëjnë diferencën

Tirana

Si një nga restorantet më të njohur për pjatat kreative të pastave në Tiranë, “Pasta da Pucci” nuk duhet humbur për ata që adhurojnë pastat e freskëta tipike italiane. Kur u hap këtu e 9 vite më parë, fitoi menjëherë popullaritet! Ishte restoranti i parë me fokus pastat në Tiranë, me një identitet të spikatur, [...]

Pasta da Pucci – Restoranti ku pastat bëjnë diferencën

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Peshtures: Spektakli natyror i fshehur mes maleve

Gjirokastra

E fshehur mes maleve të Tepelenës, Ujëvara e Peshturës është një nga ato destinacione që përmbush të gjitha pritshmëritë e vizitorëve, e që vazhdon të jetë pak e njohur mes turistëve. Vishuni me rroba sportive! Mbushni çantën në mënyrë të nevojshme me ujë, fruta të thata dhe ndërresa të lehta, e nisuni drejt malësive të [...]

Ujëvara e Peshtures: Spektakli natyror i fshehur mes maleve

Zbulo shumë
image-title

Vila Austria 1843 – Thesari ende i panjohur sa duhet i Durrësit

Durrës

Pozicionuar në zemër të Durrësit, 3 minuta larg Amfiteatrit dhe monumenteve të tjera të rëndësishme, Vila Austria 1843 është një takim unik me historinë e qytetit. Vështirë se mund të gjeni një vend më të përshtatshëm se “Vila Austria 1843” për të pushuar në Durrës. Historia dhe vjetërsia e vilës, si dhe njohja me të [...]

Vila Austria 1843 – Thesari ende i panjohur sa duhet i Durrësit

Zbulo shumë
image-title

Kisha Katolike “Shën Luçia”

Durrës

Kjo kishë është mjaft intime dhe e thjeshtë në dukje, dhe është kisha kryesore për banorët e besimit katolik në Durrës. E ndërtuar në vitin 1909, kisha “Shën Luçia” ka vetëm pak vite që është restauruar. E ndërtuar shumë pranë sheshit qendror të Durrësit, sot është “shtëpia” kryesore e besimit për besimtarët katolikë të qytetit. [...]

Kisha Katolike “Shën Luçia”

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Fatihut

Durrës

Xhamia e Fatihut është një nga xhamitë më të vjetra në Shqipëri, dhe njihet ndryshe dhe si Xhamia e vjetër ose Xhamia e vogël. Nëse gjendeni në Durrës, në zemër të qytetit ndodhet një xhami e cila nuk mund të lihet pa u vizituar. E ndërtuar në vitet 1502-1503 mbi rrënojat e një bazilike, xhamia [...]

Xhamia e Fatihut

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Madhe e Durrësit

Durrës

Xhamia e Madhe e Durrësit është xhamia më e madhe e Durrësit, dhe dallohet lehtësisht nga të gjitha pikat e qytetit. Ishte viti 1938, kur në Durrës u përurua “Xhamia e Madhe”, që asokohe ishte xhamia më e madhe në Ballkan pas xhamive të Turqisë. Ndërtimi u krye me fondet e dhëna nga tregtarët e [...]

Xhamia e Madhe e Durrësit

Zbulo shumë
image-title

Tirana Ekspres: Hapësira alternative e artit në kryeqytet

Tirana

Që nga netët me muzikë live, tek mbrëmjet e kinemasë, “Tirana Ekspres” ja ka dalë të jetë një nga emrat më të njohur në Tiranë për jetën kulturore e artistike të pasur. Për të gjithë ata që duan një hapësirë ku kreativiteti i tyre të vijë i lirë, Tirana Ekspres është një mundësi unike në [...]

Tirana Ekspres: Hapësira alternative e artit në kryeqytet

Zbulo shumë
image-title

Muzeu “Mësonjëtorja e Parë Shqipe”

Korça

Nëse do të vizitoni Korçën, nuk mund të mos ndaloni në shkollën e parë shqipe, të njohur si “Mësonjëtorja”. Data e hapjes së saj festohet çdo vit në shkollat e vendit, dhe njihet si “Dita e Mësuesit”. Në një nga zonat më popullore të Korçës të njohur si Pedonalja, ndodhet dhe Muzeu “Mësonjëtorja e Parë [...]

Muzeu “Mësonjëtorja e Parë Shqipe”

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Marmiroit

Vlora

E njohur kryesisht për plazhet fantastike, Riviera e Shqipërisë ruan veç të tjerash dhe një kishë të shkëputur nga gjithçka tjetër, e cila është e zhytur në një peizazh që ja vlen të eksplorohet. Të shpërndara në të gjithë vendin, nëpër male të larta apo anës detit, gjenden monumente të pabesueshme hitorike, kisha apo vendbanime [...]

Kisha e Marmiroit

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Grunasit në Theth

Shkodra

Jeni gati për një ecje që në fund shpërblehet me një ujëvarë fantastike? Në Theth, Ujëvara e Grunasit ka fituar prej disa vitesh famën e një prej atraksioneve natyrore më të vizituar nga turistët. Ujëvara e Grunasit është një atraksion natyror që e shpërblen me shlodhje dhe kënaqësi të jashtëzakonshme udhëtimin e gjatë të një [...]

Ujëvara e Grunasit në Theth

Zbulo shumë
image-title

Qendra e Artizanatit Lezhë – Artistike Zadrima

Lezha

Lezha është një nga vendbanimet më të vjetra në Shqipëri, një qytet historik i vendosur në veri të Tokës së Shqiponjave. E njohur për Memorialin e Skënderbeut dhe disa nga restorantet më të mira në vend (si Mrizi i Zanave dhe Rapsodia – vetëm për të përmendur dy), në Lezhë ndodhen plot monumente historike. Në [...]

Qendra e Artizanatit Lezhë – Artistike Zadrima

Zbulo shumë
image-title

Organic Shop: Produktet më cilësore shqiptare

Tirana

Eksperienca e gjatë e agronomit Zef Gjeta, ka mundësuar krijimin e Organic Shop, një hapësire të veçantë ku grumbullohen produktet më të mira natyrale shqiptare. Në kompleksin e njohur si Gener-2, në rrugën “Jordan Misja”, ndodhet një dyqan krejt unik nga të tjerët që mund të keni hasur në Tiranë. “Organic Shop” është një biznes [...]

Organic Shop: Produktet më cilësore shqiptare

Zbulo shumë
image-title

Suvenire “Kruja”

Tirana

Nëse doni të blini një suvenir tradicional, mu pranë sheshit “Avni Rustemi” gjendet një nga pikat më të njohura e të pasura në objekte në Tiranë. Një nga pyetjet më të shpeshta të turistëve në kryeqytet lidhet me dyqanet ku mund të blesh një suvenir të mirë nga Shqipëria. Ndër emrat më të spikatur në [...]

Suvenire “Kruja”

Zbulo shumë
image-title

Mali i Çikës

Vlora

Mali i përmendur dhe nga Lord Bajroni, është një nga pikat më atraktive për ngjitësit e majave të jugut të Shqipërisë. Çika është çatia e rivierës shqiptare. Ndan detin Jon nga luginat e malësive të Jugut. Mali i Çikës është 2045 metra i lartë dhe konsiderohet si një nga majat më të larta të relievit [...]

Mali i Çikës

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Bogovës

Berat

Ujëvara e Bogovës, me lartësinë prej 20 metrash the pishinën e kaltër, është ende një vend jo shumë i rrahur nga turistët. Jeni në kërkim të zbulimit të Shqipërisë ekzotike, e të surprizave natyrore krejt të paprekura nga dora e njeriut? Ujëvara e Bogovës është një prej atyre vendeve që po kërkoni! E pozicionuar në [...]

Ujëvara e Bogovës

Zbulo shumë
image-title

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i pasur në histori

Berat

Të gjithë ata që duan të shijojnë qëndrimin në Berat, mund ta bëjnë në një hotel që është njëherësh një shtëpi me vlera të shumta historike e kulturore për qytetin. Ishte viti 1991, fill pas rëniës së diktaturës komuniste, kur Hotel Mangalemi-Tomi u hap në Berat, duke shënuar kështu një etapë të re për turizmin [...]

Hotel Mangalemi-Tomi: Një vend i pasur në histori

Zbulo shumë
image-title

Ishulli i Zvërnecit

Vlora

I mbuluar nga pishat e larta, ky ishull i vogël i Vlorës mund të arrihet duke ecur përmes një ure 270 metra të gjatë, që të mundëson një takim unik me natyrën. Ishulli e ka marrë emrin nga fshati me të njëjtin emër dhe ndodhet rreth 13 km larg qytetit të Vlorës. Ishulli dhe fshati shtrihen [...]

Ishulli i Zvërnecit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Beratit

Berat

Imazhit turistik të Beratit prej 40 vitesh i është shtuar një muze interesant i cili tregon mbi jetesën dhe zakonet e përditshme të banorëve të qytetit. Muzeun Etnografik i Beratit është i vendosur brenda mureve të një banese tipike beratase që i përket shekullit të 18-të. I përshtatur në dy katet e shtëpisë, që ndodhet [...]

Muzeu Etnografik i Beratit

Zbulo shumë
image-title

Dardha: Fshati ideal i dimrit

Korça

Në lartësinë e 1344 metrave dhe falë vendndodhjes mes maleve e pyjeve, Dardha, ky fshat 300-vjeçar, është një nga fshatrat turistikë më surprizues në Shqipëri. Një prej tipareve më dallues e te bukur të fshatit turistik të Dardhës, është peizazhi i tij i paharrueshëm, ku karakteristikat e çdo stine pasqyrohen më së miri. Shtëpi prej [...]

Dardha: Fshati ideal i dimrit

Zbulo shumë
image-title

Rapsodia: në tryezën më autentike të Shqipërisë

Lezha

Në km e 4 të Shëngjinit, Lezhë, ndodhet një nga restorantet më moderne e unike të Shqipërisë: Rapsodia! Falë një përvoje të gjatë të shefit Alfred Marku në Itali, sot ky restorant është bërë një ambasador i gastronomisë moderne shqiptare, duke i dhënë një tjetër dimension turizmit kulinar. Një sallatë me filiza lule dielli, që [...]

Rapsodia: në tryezën më autentike të Shqipërisë

Zbulo shumë
image-title

Shishtavec – Udhëtim në çdo stinë

Kukës

Mbi 1400 metra mbi nivelin e detit natyra është treguar bujare dhe e dashur duke i falur zonës së vogël të Shishtavecit gjithçka duhet: tokën e pasur me bimësi e faunë, ujëra lumenjsh e liqenesh të vegjël, reliev gati për aventurën e sporteve dimërore dhe njerëz mikpritës. Shishtaveci, rreth 30 km larg qytetit verior të [...]

Shishtavec – Udhëtim në çdo stinë

Zbulo shumë
image-title

Mozaiku i Mesaplikut dhe misteri i burrit me kësulë

Ndër mozaikët më interesantë të Shqipërisë është Mozaiku i Mesaplikut, i shekullit të VI, i cili gjendet i ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar. Ajo që ndjell interes është portreti i një personazhi të panjohur, dhe mbishkrimi që ende sot vjen me shumë pikëpyetje. Askush nuk mund të thotë se si është ndjerë në vitin 1979 [...]

Mozaiku i Mesaplikut dhe misteri i burrit me kësulë

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Zi: Shërim, freski dhe aventurë pranë Gramshit

Elbasan

Me këtë liqen të fshehur akullnajor, qyteti pak i njohur i Gramshit rezervon një nga vendet më tërheqëse për natyrën dhe kurimin e shëndetit. Në lartësinë 1750 metra mbi nivelin e detit dhe rrethuar nga peizazhe malore, Liqeni i Zi është një nga vendet natyrore më të vizituara përreth qytetit të Gramshit. Përmes bukurisë natyrore, [...]

Liqeni i Zi: Shërim, freski dhe aventurë pranë Gramshit

Zbulo shumë
image-title

Shëndetlie: Një shije e ëmbël tradicionale

Kjo recetë është një nga gatimet e thjeshta dhe tepër familjare në Shqipëri. Nuk kërkon angazhim dhe kohë të gjatë në kuzhinë por vetëm vëmendje për të përdorur sasinë e duhur të përbërësve. Shëndetlija nuk kuptohet pa lagështirën e lëngut të sheqerit, ndaj kjo është përgatitja e parë që duhet të bëni. Vini gjysëm litri [...]

Shëndetlie: Një shije e ëmbël tradicionale

Zbulo shumë
image-title

Voskopojë

Korça

Natyra, arti dhe historia ndërthuren me njëra tjetrën në Voskopojë, duke e bërë këtë vend një destinacion të preferuar turistik përgjatë gjithë vitit. E njohur si qendër e rëndësishme kulturore që në vitin 1330, me kalimin e shekujve ajo u pasurua me mbi 24 kisha, Akademinë e famshme, shtypshkronjën e dytë të Perandorisë Osmane, si [...]

Voskopojë

Zbulo shumë
image-title

Curraj i Epërm

Kukës

Një nga fshatrat malorë më të paprekur të vendit, së fundmi po hyn në hartën e turistëve. I fshehur mes maleve e pyjeve, Curraj i Epërm është kthyer në një destinacion të ëndërruar për shumë të apasionuar pas aventruës. Rruga e vetme per të shkuar në Currajn e Epërm është të përshkosh shtigjet në këmbë. [...]

Curraj i Epërm

Zbulo shumë
image-title

Xhamia e Plumbit

Shkodra

Mu poshtë Kalasë së Rozafës, ndodhet një nga xhamitë më interesante të Shqipërisë. Zbuloni arsyet përse ja vlen të vizitoni Xhaminë e Plumbit. Monumentet e kultit në Shqipëri i gjen në çdo qytet, si shenjë e një harmonie unike të bashkëjetesës së besimeve të ndryshme në Zot. Një prej tyre është Xhamia e Plumbit në [...]

Xhamia e Plumbit

Zbulo shumë
image-title

Lungomare

Vlora

Shëtitorja buzë Jonit në qytetin e Vlorës e njohur me emrin e Lungomares, është një nga hapësirat urbane më cilësore për pushim, meditim, pedalim, sporte apo socializim.  Një vijë 5 km e gjatë me dalje në qytet dhe plazh është pjesa më moderne e qytetit. Rripi tokësor është dekoruar me palma dhe pusha tipike mesdhetare dhe [...]

Lungomare

Zbulo shumë
image-title

Qendra Mesjetare në Berat

Berat

Një nga atraksionet kryesore të periudhës osmane në Berat, ky kompleks i madh përfshin një xhami të bukur, teqe të zbukuruar dhe ballkone të gdhendura në dru. Berati është një nga qytetet me histori dhe kulturë domethënëse në Shqipërinë jugqëndrore. Pozitat gjeografike të qytetit kanë frymëzuar kryqëzime të ngjarjeve, kulturave, besimeve dhe historive që kanë [...]

Qendra Mesjetare në Berat

Zbulo shumë
image-title

Sheshi i Flamurit

Vlora

Më 28 Nëntor 1912, u shpall Pavarësia e Shqipërisë në Vlorë, dhe u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare. Sheshi i Flamurit, është vendi ku përvit përkujtohet kjo ngjarje e shënuar, falë Monumentit të Pavarësisë në qendër të sheshit, si dhe prezencës së plot objekteve që janë dëshmi e historisë. Monument i Pavarësisë është ndërtuar [...]

Sheshi i Flamurit

Zbulo shumë
image-title

Drini i Zi

Dibra

Drini i Zi dhe gjithë luginat e tij mbeten një hapësirë për tu eksploruar në Shqipëri. Lumi më i gjatë që përshkon verilindjen e Shqipërisë deri në detin Adriatik në perëndim është një nga atraksionet që po zbulohet edhe si hapësirë për sporte ujore.  Drini i Zi buron nga Maqedonia dhe përshkon qarkun e Dibrës [...]

Drini i Zi

Zbulo shumë
image-title

Itinerari i Rrugës Egnatia

Durrës

Via Egnatia, një rrugë mes lindjes dhe perëndimit të Evropës është shënuar në historinë e udhëtarëve prej shekujsh. Gjurmët e këtij toponimi rrugor bashkojnë gjithë vendet ballkanike dhe lindin në territorin e Shqipërisë e cila është porta e hyrjes në Evropë. Shqipëri, Greqi, Maqedoni e Turqi bashkohen edhe sot nga mbetjet arkeologjike të gjurmës së [...]

Itinerari i Rrugës Egnatia

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Lëkurësit

Saranda

Kalaja e Lëkurësit vështron mbi qytet dhe pamja prej saj është vërtet e mrekullueshme! Fortesa ka planimetri të rregullt me kulla që ruajnë krahët e saj.  Kalaja është rindërtuar për të rikuperuar shenjat e vjetërsisë dhe është përforcuar për t’i qëndruar të ardhmes. Në fortesën mbrojtëse që daton në shekullin e 16-të, dikur qëndronin ushtarë [...]

Kalaja e Lëkurësit

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Shkodrës

Shkodra

Për të njohur tamam Shkodrën, duhet patjetër të njiheni dhe me Liqenin e saj, që ka qenë dëshmitar i transformimeve të qytetit përgjatë shekujve. Në veriperëndim të Shqipërisë gjendet Liqeni i Shkodrës, liqeni më i madh i Jugut të Evropës, dhe një nga bukuritë e shumta që Shkodra ofron për turistët. Liqeni që ndan kufijtë [...]

Liqeni i Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Manastiri i 40 Shenjtorëve – Aty ku lindi emri Saranda

Saranda

Përballë gjirit ku ngrihet kalaja e Lëkurësit qëndrojnë gjurmët e një manastiri bizantin, i njohur si Manastiri i 40 Shenjtorëve, dominues me historinë dhe gojëdhënat që e lidhin ngushtësisht me historinë e Sarandës. Kisha ka një strukturë unike, e cila për fat të keq u dëmtua në mënyrë të parikuperueshme gjatë bombardimeve të Luftës së Dytë Botërore. Destinacioni turistik [...]

Manastiri i 40 Shenjtorëve – Aty ku lindi emri Saranda

Zbulo shumë
image-title

Amantia

Vlora

Qyteti ilir i Amantias me parkun e tij arkeologjik është dëshmi e historisë së vjetër të bregdetit të Jonit. Ajo çka e bën vërtët unik këtë park, është fakti se ende ngjan i pazbuluar nga turistët. Kjo të jep mundësinë të kalosh një ditë në disa nga rrënojat më interesante të Shqipërisë, të pozicionuara në një natyrë [...]

Amantia

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Elbasan

Në listën e parqeve të shumta natyrorë të vendit, Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë afër qytetit të Librazhdit ende nuk është mjaftueshëm i njohur. Një nga shkaqet kryesore lidhet me faktin se ky park ka qenë një zonë e ndaluar kufitare përgjatë gjysëm shekulli të diktaturës komuniste. Ishte pikërisht kjo mbyllje, që sot përbën dhe një nga [...]

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Shën Triadhës në Berat

Berat

Një nga objektet më të arrira të arkitekturës bizantine në Shqipëri gjendet në lagjen e Mangalemit në Berat. Kisha e Shën Triadhës është një nga më të vjetrat në qytetin e dritareve një mbi një. E gjeni lehtë në zonën muzeale të Mangalemit në Berat, në faqen jugore të Kalasë. Pavarësisht terrenit të pjerrët ku [...]

Kisha e Shën Triadhës në Berat

Zbulo shumë
image-title

Mulliri i Bajram Currit

Kukës

Në rrjedhën e ujërave të Valbonës 120 vite më parë është ngritur një mulli që quhet Mulliri i Bajram Currit ose siç thuhet nga vendasit Mulliri i Currit. Mulliri me vlera kulturore e historike është vetëm 4 kilometra larg qytetit të Bajram Currit dhe rrethohet nga një natyrë mahnitëse. Ndertesa e vjetër është dy katëshe dhe për studiuesit cilësohet [...]

Mulliri i Bajram Currit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Mezuraj

Tirana

Nëse doni të vizitoni një muze arti, që është njëherësh dhe një galeri private, drejtohuni për tek Rruga e Kavajës, aty ku ndodhet Muzeu Mezuraj. Muzeu Mezuraj lindi mbi 13 vite më parë nga vizioni i Eduard Mezuraj, i cili vendosi të krijonte muzeun e parë privat në Shqipëri, duke sjellë një erë të re [...]

Muzeu Mezuraj

Zbulo shumë
image-title

Livadh

Vlora

Livadhi është plazhi më i madh dhe një prej më popullorëve të krahinës së Himarës. Duhet të kalosh fshatrat simpatikë dhe plot jetë të Rivierës një pas një për të mbërritur në këtë gji te gjatë të Himarës. Duhet ta dini se Livadhi është më afër Sarandës se Vlorës, por e rëndësishme është se të gjitha [...]

Livadh

Zbulo shumë
image-title

Kulla e Mic Sokolit 

Kukës

Kulla e Mic Sokolit në fshatin Bujan, përgjatë rrugës që të çon në Bajram Curri. Ndërtesa tre katëshe konsiderohet simbol i trashëgimisë historike dhe kulturore të banorëve të Tropojës. Ajo është ndërtuar nga fundi i shek. XVIII dhe i përket tipologjisë së banesave të Malësive. Në këtë kullë lindi dhe u rrit Mic Sokoli, një nga [...]

Kulla e Mic Sokolit 

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Krujës

Kruja

Është një nga zonat më të vjetra të historisë shqiptare. Ndërtimi i pazarit më të bukur dhe tërheqëse të Krujës daton rreth 400 vjet më parë. Ai është një vlerë e padiskutueshme historike-arkitektonike me rrugët me kalldrëm që të drejtojnë për në kala. E gjithë hapësira është atraksion i veçantë që përmbush më së miri statusin e [...]

Pazari i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Sotirës

Elbasan

Nga burimet e ujit që vijnë nga Mali i Tomorit, krijohet Ujëvara e Sotirës, një shfaqje fantastike natyrore që po tërheq çdo vit gjithnjë e më shumë turistë. Derdhjet që rrjedhin përmes shkëmbinjve gëlqerorë e që bien në trajtë çurgjesh nga lartësitë 20-100 metra, të bëjnë të përhumbesh totalisht në një spektakël ngjyrash e përjetimesh. Itinerari që duhet [...]

Ujëvara e Sotirës

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë mesjetare në Tiranë

Tirana

Jo më shumë se 18 km larg Tiranës gjeni një nga fshatrat tipikë të modelit mesjetar shqiptar. Petrela është fshat piktoresk, emrin e mori nga kalaja që dominon vendbanimin historik. Rruga gjarpëron bukur mes ullishtave, shtëpive të reja deri në qendër të fshatit. Aty parkon makinën dhe duhet të ecësh në një terren të thyer [...]

Kalaja e Petrelës: Një eksperiencë mesjetare në Tiranë

Zbulo shumë
image-title

Qeparo

Vlora

Qeparoi u ndërtua aty ku shndërriste një dritë mes errësirës! Kështu thotë legjenda që historinë e ka ndarë mes Qeparoit të ri dhe Qeparoit të vjetër. Pasi kalon gjirin e Porto Palermos shfaqet lugina e Qeparoit mbushur me agrume dhe ullinj, në krah të saj është plazhi i gjatë dhe në horizont deti blu. Nëse [...]

Qeparo

Zbulo shumë
image-title

Statuja e Skënderbeut

Tirana

Statuja e Skënderbeut është dominante dhe reflektive me sharmin e saj në të gjithë perimetrin e sheshit qëndror. Monumenti 11 metra I lartë është vepër e Odhise Paskalit, Andrea Manos dhe Janaq Paços dhe u vendos në qendër të Tiranës në vitin 1968 me rastin e 500-vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar. Sheshi gjithashtu mban [...]

Statuja e Skënderbeut

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Gjirokastrës

Gjirokastra

Është një nga 8 lagjet më të vjetra të Gjirokastrës, që shtrihet si një rreze poshtë mureve të Kalasë. Pazari i Gjirokastrës është në rikonstruksion të vazhdueshëm për shkak të vjetërsisë dhe statusit monumental që ka në trashëgiminë kombëtare e botërore të Unesco-s. Pazari në formën që ka sot është ndërtuar reth 500 vjet më [...]

Pazari i Gjirokastrës

Zbulo shumë
image-title

Lugina e Valbonës

Kukës

Një luginë e mbushur me lumenj, ujëvara spektakolare e pyje të pafundëm nën hijen e majave të larta që shfaqen ngado. Një mikpritje me zemër, sipas traditave shekullore malësore, e gatime me produkte bio të zonës që përgatiten plot shije. Një ajër i pastër që të duket se të shton jetën dhe një qetësi ideale! [...]

Lugina e Valbonës

Zbulo shumë
image-title

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit”

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker, dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit. Studiuesi i huaj ishte i pari që gjatë Luftës së Parë Botërore, në themelet e një shtëpie të vjetër në Durrës, zbuloi pamjen e mozaikut të lashtë. U desh përfundimi i Luftës së [...]

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit”

Zbulo shumë
image-title

Mjeshtri i drurit Anastas Petridhi

Në Qafën e Pazarit takon Anastas Petridhin, mjeshtrin që ka mësuar të zbukurojë drurin. Çdo vizitor që hyn në zejen e tij e gjen me punë në dorë. Një pllakë e papunuar në pishë të butë ose në dru ahu, po bëhët gati prej duarve të mjeshtrit të marrë një formë mbresëlënëse me frymëzim Gjirokastrën dhe [...]

Mjeshtri i drurit Anastas Petridhi

Zbulo shumë
image-title

Gdhendja e gurit

Një burrë me sy të zgjuar e me rrudha të jetës në portret të mirëpret diku më poshtë në Qafën e Pazarit në Gjirokastër, duke goditur një masiv të ngurtë për t’ i dhënë në fund formën e Kalasë së Argjiros. Ai është mjeshtri Muhedin Makri që trashëgoi nga gjyshi e më pas nga i [...]

Gdhendja e gurit

Zbulo shumë
image-title

Arti i qëndisjes i Vjollca Mezinit

Në Qafën e Pazarit në Gjirokastër gjen Vjollca Mezinin, një qëndistare që sytë dhe shpirtin ia dedikon prej vitesh zbukurimit të pëlhurave, duke skalitur me gjilpërë e penj shumëngjyrësh Gjirokastrën, qytetin e saj. Gishtat e shpejtë luajnë me gjilpërën duke lënë mbi dantella vizatime të qytetit, shtëpive karakteristike, Kalasë së Argjiros, urave dhe sokakëve që [...]

Arti i qëndisjes i Vjollca Mezinit

Zbulo shumë
image-title

Sheshi Iliria

Durrës

Durrësi shtrihet përgjatë bregut të detit Adriatik me një vijë bregdetare domethënëse. Është një nga kryeqendrat e trashëgimisë kombëtare dhe ndërkombëtare për shkak të pozitës gjeografike, si portë hyrëse në Ballkanin Perëndimor. Ai ka qenë e vazhdon të jetë një ndër qytetet më të frekuentuara të vendit, sepse bashkë me plazhin e tij dhe afërsinë [...]

Sheshi Iliria

Zbulo shumë
image-title

Dea e Butrintit

Muzetë janë pasaportat e historisë së shteteve. Pa dëshmitë dokumentare që ruhen në to, do të ishte e pamundur të çertifikohej e vërteta për zanafillat e qytetërimeve. Shqipëria e ka në kërthizën e saj gjeografike në Tiranë, Muzeun e saj Kombëtar që dokumenton historinë dhe jetën e shqiptarëve. Hyji Apolon, e njohur më mirë si Dea [...]

Dea e Butrintit

Zbulo shumë
image-title

Varret monumentale të Selcës

Korça

Varret monumentale të Selcës pranë Pogradecit të sotëm, janë një monument i historisë së lashtë të vendit, dhe mundësojnë një udhëtim unik në kohë. Gjatë gërmimeve arkeologjike të shekullit të kaluar (1964-1972), në zonën e Mokrës në Pogradec u zbuluan disa vendbanime të popullsisë ilire. Zona e Pogradecit është e pasur me gjurmë të fiseve [...]

Varret monumentale të Selcës

Zbulo shumë
image-title

Epitafi i Gllavenicës 

Epitafi i Gllavenicës daton në vitin e largët 1373. Emërtimin “Epitafi i Gllavenicës,” i vënë nga studiuesi Theofan Popa, është bazuar në titullin kishtar që kishte peshkopi Kalist, i Gllavenicës dhe i Beratit. Epitafi është zbuluar në qilarin e një shtëpie të rrënuar në afërsi të qytezës së Ballshit. Gjatësia e epitafit është 212 cm, aq [...]

Epitafi i Gllavenicës 

Zbulo shumë
image-title

Antigonea

Gjirokastra

Monumentet kushtuar dashurisë janë nga më të bukurit në botë, mjafton të kujtojmë Taj Mahal-in në Indi. Në Shqipëri ndodhet jo një monument, por rrënojat e një qyteti të tërë, Antigonesë, që mori këtë emër në antikitet për të celebruar dashurinë. Antigonea u themelua në vitin 295 para Krishtit nga mbreti Pirro i Epirit, i [...]

Antigonea

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Korçës

Korça

Askund më mirë se sa në Pedonalen e Korçës nuk mund të kuptohet përse ky qytet ka marrë namin e një qyteti romantik, plot stil dhe elegancë në mënyrën se si jeton përditshmërinë e vet. E veshur nga pemët përgjatë gjithë rrugës, me shtëpitë e ulëta, kafenetë dhe restorantet moderne, Pedonalja e Korçës është një [...]

Pedonalja e Korçës

Zbulo shumë
image-title

Gjiri i Jalit

Vlora

Nëse ke mbyllur punët e vitit, ke pas shpine çantën e rrobave të lehta, dhe kohën e duhur për ti dedikuar qejfit e aventurës, natyra të rezervon plot supriza kur zbret pak më poshtë Himarës. Pas një rruge gjarpëruese që kalon mes ullinjve dhe rrepeve të fshatit Vuno, shfaqet Jali. Plazh i qetë me ujëra [...]

Gjiri i Jalit

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Viroit

Gjirokastra

Si një pikturë e mrekullueshme e Monesë, Liqeni i Viroit me liqenin e kulluar dhe bimësinë e dendur që jeton nën të, ofron peizazhe fantastike natyrore që ndodhen vetëm 3 kilometra larg Gjirokastrës. Përmes një shëtitoreje që lidh qytetin me Parkun, të shumtë janë ata që zgjedhin të ‘humbasin’ në qetësinë dhe paqen që të [...]

Liqeni i Viroit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Skënderbeut: Heroi që sfidoi Perandorinë Osmane

Kruja

Nën këmbët e malit të Krujës gjenden rrënojat e kështjellës brenda të cilës ngrihet Muzeu Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” i njohur ndryshe dhe si Muzeu i Skënderbeut. Gjergj Kastriot Skënderbeu ishte udhëheqësi i një prej periudhave më të ndritura kombëtare, duke përbërë figurën rreth së cilës u brymos identiteti i shqiptarëve. Rikthimi i Skëndërbeut në [...]

Muzeu i Skënderbeut: Heroi që sfidoi Perandorinë Osmane

Zbulo shumë
image-title

Vaskat e Bënjës në Përmet

Gjirokastra

Ditën që mbi tokë lindi Përmeti, Zoti duhet të ketë qenë i frymëzuar nga dashuria për natyrën sepse e vizatoi qytetin si një peizazh pa kohë, ku malet, kodrat, lumi dhe pyjet do të qëndrojnë bukur si ditën e parë, madje me të fshehta për t’i zbuluar.  Kjo shpjegon edhe pse deri në ditët tona [...]

Vaskat e Bënjës në Përmet

Zbulo shumë
image-title

Himara

Vlora

Himara është vendi i duhur ku mund të njohësh monumentet natyrore, të shijosh gatimet delikate të detit, të aromatizosh nuhatjen me vajin e ullirit të zonës, të qetësosh shpirtin kur viziton kishat e të gëzohesh kur kridhesh në ujërat e ftohtë të plazheve blu. Aty gjen harmoninë unike të natyrës ku deti, qielli dhe mali janë [...]

Himara

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Historik Kombëtar

Tirana

I ndodhur në qendër të Tiranës, në sheshin “Skënderbej”, Muzeu Historik Kombëtar është më i madhi në Shqipëri për nga pasuria e trashëgimia historike. Ka një fasadë dominante, falë mozaikut të quajtur “Shqipëria”, një vepër arti ku paraqiten heronjtë shqiptarë të etapave të ndryshme historike, me theksin që i vihet klasës punëtore. Inaguruar në vitin [...]

Muzeu Historik Kombëtar

Zbulo shumë
image-title

Liqenet e Lurës: Zbuloni një nga perlat malore të Shqipërisë

Dibra

Një nga arsyet se përse na pëlqen kaq shumë të udhëtojmë është për shkak të krijimit të ndjesive të reja, që na bëjnë t’i rikthehemi natyrshëm fëmijërisë, atëhere kur bota ishte një e panjohur që duhej ta zbulonim. Këto emocione do të merrni dhe në Liqenet e Lurës, ku do përqafoheni nga një bukuri natyrore [...]

Liqenet e Lurës: Zbuloni një nga perlat malore të Shqipërisë

Zbulo shumë
image-title

Kanioni i Lengaricës

Gjirokastra

Tek sa pjesa më e madhe e turistëve kanë dëgjuar vetëm për Ujërat Termale të Benjës, Parku i Bredhit të Hotovës rezervon për turistët një tjetër surprizë që nuk duhet humbur. Kanioni i Lengaricës me gjatësinë e konsiderueshme prej 4-5 km dhe lartësinë deri në 150 metra, të mundëson një rrugëtim spektakolar mes shkëmbinjve të [...]

Kanioni i Lengaricës

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta

Fier

Imagjinoni një qytet me 51 mijë banorë, me pallatet, monumentet apo ambjentet e përbashkëta ku banorët zhvillojnë jetesën e tyre normale. Tani imagjinoni një park me 51 mijë individë shpendësh, ku gjithashtu nuk mungojnë monumentet natyrore apo zonat ku këta individë shoqërohen me njëri tjetrin. Mbresëlënëse apo jo? Ky ‘qytet’ nuk është tjetër veçse Parku [...]

Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta

Zbulo shumë
image-title

Dhërmi: Fshati simbol i pushimeve verore

Vlora

Në Shqipëri, nëse thua verë, zëre se ke thënë Dhërmi, e nëse thua Dhërmi, zëre se ke thënë verë! Ky fshat turistik ka aq shumë arsye për të qënë simboli i stinës së nxehtë në Shqipëri, sa është e vështirë të mendosh një sezon plazhi të plotë pa u zhytur të paktën një herë në [...]

Dhërmi: Fshati simbol i pushimeve verore

Zbulo shumë
image-title

Manastiri dhe Kisha e Shën Mërisë

Fier

 Ndërtuar majë një kodre, me peizazhin që përfshin rrënojat mijëra vjeçare të Parkut Arkeologjik të Apollonisë, fushën e myzeqesë dhe detin Adriatik, Manastiri dhe Kisha e Shën Mërisë përbëjnë një nga komplekset fetare më mbresëlënëse që mund të vizitoni në të gjithë vendin. E lëjmë pas botën politeiste të rrënojave të Apollonisë ku nderoheshin me [...]

Manastiri dhe Kisha e Shën Mërisë

Zbulo shumë
image-title

Ksamil: Ishuj të virgjër, plazhe ëndrrash dhe sporte ujore

Saranda

Po të udhëtosh pak kilometra në jug të Sarandës do të gjendesh në Ksamil, një nga surprizat më të mrekullueshme që ofron turizmi shqiptar. Falë detit të kristaltë e ishujve me plazhe mahnitëse që arrihen lehtësisht nga bregu, si dhe afërsisë me Butrintin (pasuri botërore e UNESCOs), vitet e fundit ky vend ka tërhequr vëmendjen e [...]

Ksamil: Ishuj të virgjër, plazhe ëndrrash dhe sporte ujore

Zbulo shumë
image-title

Ardenica: Manastiri që sheh larg në horizont e histori

Fier

237 metra mbi nivelin e detit e 8 km larg Lushnjës ndodhen kodrat e Ardenicës, të njohura për Manastirin e famshëm e peizazhet e jashtëzakonshme. Nëse do të vizitoni këtë vend bëhuni gati për një udhëtim që është sa historik e shpirtëror, aq edhe kulturor e fetar. Dyshohet se shumë përpara ndërtimit të Manastirit aty [...]

Ardenica: Manastiri që sheh larg në horizont e histori

Zbulo shumë
image-title

Kepi i Rodonit: Shkëputja ideale nga Kryeqyteti

Durrës

Një nga destinacionet që vitet e fundit ka patur një rritje të konsiderueshme të numrit të turistëve është Kepi i Rodonit, që ndodhet vetëm pak kilometra larg Tiranës. Ky rrip i lartë toke në formë gadishulli shtrihet në detin Adriatik dhe ofron peizazhe tërheqëse si dhe disa monumente historike e kulturore të rëndësisë së veçantë. [...]

Kepi i Rodonit: Shkëputja ideale nga Kryeqyteti

Zbulo shumë
image-title

Mali Morava: Natyrë e bukur dhe mjalt i freskët

Korça

Harrojini për pak moment serenatat korçare, lakrorin, rrugicat me kalldrëm apo pazarin e vjetër, dhe çojeni shikimin në lindje të Korçës, aty ku lartohet Mali Morava. Ky vigan natyror që arrin deri lartësinë e 2042 metra (Maja e Badaroshit) dhuron surpriza të shumta, ndaj bëni mirë ta vendosni këtë mal në axhendën e vendeve për [...]

Mali Morava: Natyrë e bukur dhe mjalt i freskët

Zbulo shumë
image-title

Liqenet e Dumresë: Zbuloni thesaret ujore afër Elbasanit

Elbasan

Si një kurorë e mbushur me gurë të çmuar, zona e Dumresë me 86 liqenet e saj të përmasave të ndryshme magjeps cilindo kalimtar që kërkon ta zbulojë më nga afër. Të pozicionuar në rrethin e Elbasanit, 160 metra mbi nivelin e detit, liqenet e Dumresë njihen për veçoritë e tyre dhe peizazhet e jashtëzakonshme [...]

Liqenet e Dumresë: Zbuloni thesaret ujore afër Elbasanit

Zbulo shumë
image-title

Mali i Dajtit: Ngjyrat e jetës jashtë qytetit

Tirana

Ndërsa jeni në Tiranën e bukur dhe të zhurmshme, ka shumë mundësi të gjeni veten në kërkim të natyrës së thjeshtë. Besoj se e dini se jeni me fat, pasi fare pranë ndodhet Mali i Dajtit! Kjo ikonë e qytetit e zbukuron peizazhin e qytetit ashtu si një kornizë zbukuron një pikturë, dhe ndodhet vetëm [...]

Mali i Dajtit: Ngjyrat e jetës jashtë qytetit

Zbulo shumë
image-title

Manastiri i Shën Kollit (Mesopotamit)

Saranda

Në jug të fshatit Mesopotam në rrethin e Sarandës, fare pranë qytetit antik të Finiqit mund të vizitoni një nga perlat e arkitekturës bizantine në Shqipëri. Manastiri i Shën Kollit që njihet ndryshe edhe si Manastiri i Mesopotamit ka ruajtur më së miri gjurmë të rralla të trashëgimisë kulturore qindravjeçare. Kisha mendohet se është ndërtuar [...]

Manastiri i Shën Kollit (Mesopotamit)

Zbulo shumë
image-title

Mali me Gropa

Tirana

Jo larg Tiranës gjendet një destinacion i veçantë ku mund të bëhet ecje në natyrë teksa shijohen pamje fantastike. Monumentet natyrorë të lëjnë përherë pa fjalë nga madhështia dhe kreativiteti që natyra ka treguar tek sa i ka konceptuar përgjatë periudhave të ndryshme kohore. Një prej këtyre monumenteve është dhe Karsti i Malit me Gropa, [...]

Mali me Gropa

Zbulo shumë
image-title

Katedralja e Shën Palit

Tirana

Katedralja e Shën Palit është pikë referimi per besimtarët katolikë të kryeqytetit por mbetet një vend ku të gjithë janë të mirëpritur.   Pavarësisht se ndërtesa është shumë e re në moshë,  Katedralja e Shën Palit në Tiranë, e njohur ndryshe dhe si Katedralja Katolike, dallohet për stilin e saj unik të arkitekturës. Objekti kumton krishterimin [...]

Katedralja e Shën Palit

Zbulo shumë
image-title

Butrinti: Etapat e zhvillimit të Mesdheut brenda një vendi

Saranda

Nga monumentet e panumërta të vendit, Butrinti është ai i cili e ka njohur gjithë botën me Shqipërinë. Rrënojat 2500-vjeçare të Butrintit, brenda një parku madhështor të gjelbërt e me një hapësirë prej 30 km, janë disa nga më të bukurat e të mirëmbajturat në Evropë. Për këtë arsye, në vitin 1992, Butrinti u shpall [...]

Butrinti: Etapat e zhvillimit të Mesdheut brenda një vendi

Zbulo shumë
image-title

Parku Arkeologjik i Apolonisë

Fier

Një nga takimet më mbresëlënëse me historinë që mund të keni në Shqipëri është në qytetin antik të Apolonisë, themeluar në shekullin e gjashtë para Krishtit. I ndërtuar në tokat e Taulantëve Ilirë nga kolonizatorë grekë, qyteti ishte më i rëndësishmi nga mbi 20 qytetet në të gjithë Mesdheun që merrnin emrin e perëndisë së [...]

Parku Arkeologjik i Apolonisë

Zbulo shumë
image-title

Qendra Tregtare në Shqipëri

 Gjatë komunizmit, produktet dhe markat komerciale botërore ishin aq të rralla në Shqipëri, sa shishet Coca – Cola  apo ambalazhet e tjera interesante përdoreshin si zbukurime nëpër shtëpitë e shqiptarëve. Për fat, ai lloj pop – arti i pavetëdijshëm ka kohë që ka mbaruar, pasi të shumta janë qëndrat tregtare apo tregjet që ofrojnë gjithçka [...]

Qendra Tregtare në Shqipëri

Zbulo shumë
image-title

Borsh

Saranda

Mendoni për nuancat më të bukura të blusë së detit, dhe ja ku sapo krijuat në mendje plazhin përrallor të Borshit. Aq i kristaltë sa bëhet i parezistueshëm, aq ndjellës sa të duket se liria përjetohet tërësisht vetëm kur shkel këmbëzbathur guriçkat e bardhë e bëhesh gati të zhytesh në detin e magjishëm Jon. Me [...]

Borsh

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar i Llogarasë

Vlora

Me pyjet e pafundëm të pishave e dushkut, malet e larta, dhe panoramën mahnitësë të detit, Parku Kombëtar i Llogarasë është një nga hapësirat natyrore më të vizituara të Shqipërisë, vetëm 40 km në juglindje të Vlorës. Megjithëse ai është i hapur edhe në stinët e tjera të vitit, parku vizitohet më tepër gjatë verës, [...]

Parku Kombëtar i Llogarasë

Zbulo shumë
image-title

Parku Kombëtar Theth

Shkodra

“Parajsa është këtu, miku im i mirë. Zot, mos më jep tjetër parajsë.” Ky pasazh, i shkëputur nga një libër i Kazantzakis, të kujtohet tek sa je në Parkun Kombëtar të Thethit, një prej destinacioneve më mahnitëse të turizmit shqiptar.  I vendosur mes majave të thepisura e i veshur nga një natyrë, e cila për [...]

Parku Kombëtar Theth

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Shkodra

Thonë se një fotografi vlen sa 1000 fjalë. Atëherë, sa mund të vlejnë rreth 400,000 fotografi origjinale që pasqyrojnë jetën në Shqipëri nga viti 1850 e deri më sot? Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi, tashmë në pedonalen kryesore të qytetit të Shkodrës, mban në arkivin e tij rreth  400,000 negativë në pllaka xhami, të organizuar [...]

Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Rozafës

Shkodra

Falë legjendës së saj të paharrueshme, e cila në mënyrë alegorike tregon historinë e Shqipërisë e popullit shqiptar sipas sakrificës së një nëne për fëmijën e saj, Kalaja e Rozafës mbetet një monumentet-simbol tepër i rëndësishëm i vendit. Që prej mureve të lashta ilire e deri tek rrënojat mesjetare të Balshajve apo kullave të Bushatllinjve, [...]

Kalaja e Rozafës

Zbulo shumë
image-title

Ura e Goricës: Peizazhi që frymëzon prej shekujsh udhëtarët

Berat

Një prej urave më të bukura të periudhës së perandorisë osmane në Shqipëri, e ndërtuar në shek. XVIII në qendër të Beratit, Ura e Goricës lidh qytetin me lagjen e të njëjtit emër. Ajo harkohet në mes me një elegancë të theksuar, me këmbët e saj të cilat zbresin nga 10 metra lartësi mbi dy anët [...]

Ura e Goricës: Peizazhi që frymëzon prej shekujsh udhëtarët

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Korça

Muzeu i Artit Mesjetar në Korçë është një vend mes modernes e të vjetrës, i cili, brenda ambientit të tij bashkëkohor, mban ende të gjallë frymën byzantine. I ndërtuar në vitin 1980 dhe rindertuar në 2016-ën, ai shtrihet përgjatë bulevardit “Fan Noli”. E vjetra dhe e reja bashkëjetojnë në mënyrë të natyrshme mes një harmonie [...]

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar

Zbulo shumë
image-title

Preza: Zbuloni kalanë dhe natyrën piktoreske pranë Tiranës

Tirana

Preza është një nga zonat më tërheqëse të luginës së Tiranës, me një pamje të mrekullueshme që të rrëmben. Dikur qytet me ndikim në jetën e feudalëve dhe princave shqiptarë, Preza identifikohet si kodra ku ngrihet kalaja 450 vjeçare. Kalaja është ndërtuar mbi një kodër 277 metra të lartë. Aty u martua Mamica, motra e [...]

Preza: Zbuloni kalanë dhe natyrën piktoreske pranë Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Shkodrës

Shkodra

Pak më e shkurtër se 1 km, pedonalja shtrihet për rreth 800 m, e shtruar e gjitha me gurë dekorative. Nuk ka shumë vite që Pedonalja e Shkodrës është kthyer në një nga atraksionet turistike më të vlerësuara të vendit. Aty gjen një vend ku bashkohen e tashmja dhe e kaluara, e ku në të gjitha [...]

Pedonalja e Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Ujëvara e Shëngjergjit

Tirana

Ishte një sekret i mbajtur i paprekur për një kohë të gjatë, një perlë që u zbulua për publikun e gjerë vetëm përpara pak vitesh. Po flasim për Ujëvarën e Shëngjergjit, e cila tashmë është një nga destinacionet natyrore më të vizituara të Tiranës. Vetëm një orë me makinë do të mjaftojë që ju të [...]

Ujëvara e Shëngjergjit

Zbulo shumë
image-title

Pazari i Ri: Një lagje sa e re aq edhe e vjetër

Tirana

Një ndër lagjet rezidenciale më të vjetra dhe historike në qytetin e Tiranës, Pazari i Ri është i saporinovuar dhe rigjallëruar në vitin e fundit. Shumë prej elementeve të tij tradicionale janë ruajtur ndërsa sheshi është plotësisht i rifreskuar e tashmë ka një pamje të re e moderne. Prejardhja e emrit të lagjes është pazari [...]

Pazari i Ri: Një lagje sa e re aq edhe e vjetër

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik

Gjirokastra

Nëse e gjen veten në rrugët e bukura prej kalldrëmi të Gjirokastrës dhe pyet se ku ndodhet Muzeu Etnografik, banorët do të mendoheshin pak para se të të përgjigjeshin. Nëse me zgjuarsi e ndryshon pyetjen duke përmendur shtëpinë e Enver Hoxhës, do të merrje një përgjigje të  menjëhershme dhe udhëzimet më të sakta për të [...]

Muzeu Etnografik

Zbulo shumë
image-title

Parku i Liqenit

Tirana

Parku i Liqenit mbetet një nga destinacionet më të frekuentuar të fundjavës! Shëtitje në natyrë, lojëra në këndin e fëmijëve, hapësirë për të lexuar, një shfaqje artistësh të rinj në Teatrin e Hapur, lojërat për të rritur në fushat shumësportëshe, dhe shumë mundësi të tjera për tu kënaqur gjenden pikërisht këtu. Liqeni ofron peizazhe tejet tërheqëse. [...]

Parku i Liqenit

Zbulo shumë
image-title

Piramida e Tiranës

Tirana

Piramida e Tiranës është padyshim simbol si edhe pikë referimi e kryeqytetit, një relike e një të shkuare të trazuar dhe një të ardhmjeje të pasigurtë por gjithsesi shpresëdhënëse. Megjithëse është përshkruar në mënyra nga më të ndryshmet e ekstremet, si “madhështore”, “e shëmtuar” apo “e çuditshme”, ajo çka simbolizon Piramida për qytetin e Tiranës [...]

Piramida e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

“Reja” e Fujimotos

Tirana

“Reja” e Fujimotos është një instalacion gjigand përballë Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë. Një vepër e krijuar për Serpentine Pavilion 2013, kur “reja” u instalua në Londër për herë të parë, kjo strukture artificiale me shufra çeliku të bardhë, të gjithëve ju ngjasonte në mënyrë të çuditshme me fenomenin natyror më të butë në [...]

“Reja” e Fujimotos

Zbulo shumë
image-title

Bunk’Art 1

Tirana

Shqipëria shquhet për numrin e pabesueshëm të bunkerëve – thuhet se ka nga 150 mijë në 700 mijë prej tyre – të shpërndarë në gjithë vendin. Për shumë vite, për shqiptarët, prezenca e bunkerëve ishte diçka mëse e zakonshme deri sa ata kuptuan se kjo mënyrë mbrojtjeje kundër një armiku që nuk erdhi kurrë ishte [...]

Bunk’Art 1

Zbulo shumë
image-title

Shtëpia me Gjethe

Tirana

Përgjimi i popullit shqiptar nga Sigurimi i Shtetit gjatë periudhës së komunizmit është një temë e cila, ndonëse tej mase e rëndësishme dhe e mirënjohur, mbetet një enigmë pothuajse e patrajtuar në artin e kulturën shqiptare. Në vitin 2006, një film gjerman i titulluar “Jeta e të tjerëve” iluminoi një botë të tërë mbi evente [...]

Shtëpia me Gjethe

Zbulo shumë
image-title

Bunk’Art 2

Tirana

Zbulimi i një tuneli të nëndheshëm në qendër të kryeqytetit ngjason me ato të jetës së antikitetit nën tokën e qyteteve të lashta të botës. Këto lloj zbulimesh i japin një frymë të re qytetit: lajmërimin se një pjesë e historisë ka përfunduar e një periudhë e re ka filluar. Bunk’Art 2, pothuaj 1000 metër [...]

Bunk’Art 2

Zbulo shumë
image-title

Galeria Kombëtare e Arteve

Tirana

Ajo që e veçon artin pamor shqiptar nga vendet e tjerë të botës është se periudha e lulëzimit të tij shënon pikërisht edhe periudhën e censurës së tij më të madhe. Gjatë komunizmit, piktorëve nuk u lejohej të dilnin nga skematizmi i realizmit socialist, idealizimit të figurës së udhëheqësit, Enver Hoxha, si dhe glorifikimit të [...]

Galeria Kombëtare e Arteve

Zbulo shumë
image-title

Memoriali “Postblloku”

Tirana

Figura e bunkerit është simbol i izolimit të periudhës së komunizmit në Shqipëri si edhe të përgjimit e vigjilencës paranojake të atij regjimi. Një bunker i vogël tashmë është vendosur edhe buzë bulevardit kryesor të kryeqytetit. Sot, ky bunker bëhet simbol i rënies së regjimit 45-vjeçar, më totalitar të Evropës. Vendosur në hyrje të ish-Bllokut, [...]

Memoriali “Postblloku”

Zbulo shumë
image-title

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Lezha

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë është njëherësh varri më madhështor në Shqipëri. Ai i përket heroit më të madh shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Besnikëria e Skënderbeut ndaj Shqipërisë dhe lufta e tij e gjatë për pavarësinë e saj kundër pushtimit Osman është e mirënjohur në gjithë botën. Është e qartë se Shqipëria i detyrohet shumë [...]

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë

Zbulo shumë
image-title

Kisha e Laçit

Lezha

Çdo javë që i paraprin 13 Qershorit, mbi lartësitë kodrinore përreth Laçit, sheh mijëra besimtarë të bashkohen në Kishën e Shna Ndout. Kisha e Laçit mban emrin e meshtarit françeskan Shën Antonit të lindur në Lisbonë në vitin 1195, i cili jetën mbi tokë ia fali besimit tek Zoti dhe përhapjes së shpresës tek njerëzit. [...]

Kisha e Laçit

Zbulo shumë
image-title

Katedralja “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë

Tirana

Katedralja e re e Tiranës është një nga shumë objektet e kultit të ndërtuara pas rënies së komunizmit, që ja vlen të vizitohet. Katedralja “Ngjallja e Krishtit” ngrihet në zemër të kryeqytetit me pozicionim në pjesën jugperëndimore të tij. Katedralja fitoi statusin e një atraksioni turistik edhe pse me moshë të re. Kompleksi u shenjtërua [...]

Katedralja “Ngjallja e Krishtit” në Tiranë

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Krujës

Kruja

Prej 15 shekujsh, Kalaja e Krujës qëndron mbi një kodër shkëmbore, dëshmitare e luftrave dhe e jetës së egër të qytetit të Krujës, një herë e një kohë, qendra e shtetit të Arbrit. Kalaja qëndron në 557 metra lartësi, e bukur dhe e pashembur ndonëse ka përballuar sulme të panumërta. Në një kohë kur perandoria [...]

Kalaja e Krujës

Zbulo shumë
image-title

Pedonalja e Tiranës

Tirana

Pedonalja e Tiranës është një tjetër vend ku, përveç kafeneve dhe restoranteve, gjen një konfiguracion interesant pikash bashkëkohore, kulturore e historike, për tu vizituar. Këtu, familja mund të parashikojë të kalojë një ditë të tërë larg makinave e rreth njerëzve! Si fillim, kemi Kalanë e Tiranës në zemër të Pedonales, me rrënoja 350 vjeçare, e [...]

Pedonalja e Tiranës

Zbulo shumë
image-title

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike italiane që adhurohet nga të gjithë

Tirana

Pozicionuar pranë liqenit artificial, Piceri “Pavarotti” ka fituar shumë shpejt një popullaritet të madh, falë picave dhe menusë plot shije, si dhe një ambjenti mikëpritës edhe për familjet me fëmijë. Nëse doni të shijoni një picë tipike italiane, të gatuar me po të njëjtin pasion, kreativitet, e me të njëjtat produkte të freskëta me të [...]

Piceri “Pavarotti” – Pica tipike italiane që adhurohet nga të gjithë

Zbulo shumë
image-title

Teatri Turbina

Tirana

Shumë pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi” të apasionuarit e skenës dhe interpretimit gjejnë Teatrin “Turbina”, apo siç është pagëzuar më artistikisht, “arTurbina”. Teatri i ri i Tiranës me emërtim vibrant bashkon të gjithë kompleksitetin që lidh skenën dhe spektatorin. Teatri “Turbina” në vetvete është një impiant modern skenik. Ndërtesa u rigjallërua duke ndryshuar destinacionin e godinës [...]

Teatri Turbina

Zbulo shumë
image-title

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Tirana

Hyrja lindore e qytetit identifikohet fort nga një prej objekteve më të rëndësishëm të kujtesës kombëtare: Varrezat e Dëshmorëve dhe monumenti “Nëna Shqipëri.” Ndërtuar mbi një kodrinë, në këtë kompleks monumental prehen eshtrat e 900 partizanëve. Kompleksi monumental është i dukshëm për çdo udhëtar që vjen apo del nga Tirana. Monumenti prej betoni, 12 metra [...]

Monumenti “Nëna Shqipëri”

Zbulo shumë
image-title

Kompleksi “Ndre Mjeda”

Shkodra

Është një rast i rrallë kur jezuitët e lënë “vendin e tyre të shenjtë” të lirë për poetët. Kjo ndodh vetëm në Kishën e Kuklit e cila, bashkë me shtëpinë e Dom Ndre Mjedës, krijon kompleksin ku mblidhen poetë e këndojnë vargje për dashurinë, jetën e njeriun. Jo larg qytetit të Shkodrës, në fshatin Kukël, [...]

Kompleksi “Ndre Mjeda”

Zbulo shumë
image-title

Qendra Botërore e Bektashinjve

Tirana

Në daljen verilindore të Tiranës gjeni Qendrën Botërore të Bektashinjve, nje vend kulti e pelegrinazhi që bashkon besimtarë dhe jo vetëm. Kompleksi është ndërtuar në një hapësirë të konsiderueshme fushore ku shquhen Teqeja si objekti kryesor dhe Muzeumi. Urdhëri i Bektashinjve është një degëzim i besimit mysliman dhe historia e këtij sekti daton qindra vjet [...]

Qendra Botërore e Bektashinjve

Zbulo shumë
image-title

Lollipop

Tirana

I pozicionuar në zemër të ish-Bllokut, Lollipop prej vitesh është një nga emrat më në zë të jetës së natës së kryeqytetit.  Lollipop është popullor veçanërisht për moshat 20-30 vjeç, falë dhe muzikës moderne që luhet aty.Emra të njohur të muzikës shqiptare apo dj të ndryshëm nga Evropa janë të ftuar të përhershëm, dhe nuk [...]

Lollipop

Zbulo shumë
image-title

Chefeê: Një surprizë e këndshme në ish-Bllok

Tirana

Doni të ndryshoni ambjent, e të hani një drekë plot shije apo darkë të këndshme në zemër të Tiranës? Lexoni të gjitha arsyet përse ja vlen të shpenzoni kohën tuaj cilësisht te Chefeê! E hapur vetëm një vit më parë, Chefeê është një restorant që nuk ka dashur të imponohet me bujë, por të presë [...]

Chefeê: Një surprizë e këndshme në ish-Bllok

Zbulo shumë
image-title

Folie Terrace

Tirana

Muzikë bashkëkohore, ambjent modern dhe emra të njohur. Nuk mund të thuash se njeh jetën e natës së Tiranës nëse nuk ke vizituar të paktën një fundjavë Folie-n. Me qindra të rinj mbushin club-in që njihet për muzikën e kohës, teknologjinë e lartë, koktejlet dhe atmosferën e përgjithshme të festës që mbizotëron gjithnjë. Falë dhe [...]

Folie Terrace

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Elbasanit

Elbasan

Për qytetin e Elbasanit, udhëtarët e huaj në ‘800-ën shënonin se të tilla qytete nuk gjendeshin më në Evropë!  Kalaja e Elbasanit është ndërtim romak ngritur në fillim të shekullit të III-të e.s,  kur asokohe rrethonte qytetin i cili shtrihej mbi një sipërfaqe 10 ha. Pasi u shkatërrua gjatë luftërave të shekullit të IV dhe atij [...]

Kalaja e Elbasanit

Zbulo shumë
image-title

Kanioni i Holtës

Elbasan

Një nga sekretet më mbresëlënëse që Shqipëria ende rezervon për turistët vendas dhe të huaj është Kanioni i Holtës. Të paktë janë ata që e kanë dëgjuar, e akoma më të paktë ata që e kanë parë nga afër këtë mrekulli që arrihet në më pak se dy orë me makinë nga Tirana. Shumë pranë [...]

Kanioni i Holtës

Zbulo shumë
image-title

Tregu Bizantin në Durrës

Durrës

Sot Tregu Bizantin mbetet qendra e qytetit modern të Durrësit ashtu si, një herë e një kohë, ai ka qënë qendra romake bizantine e qytetit të vjetër të quajtur Dyrrhachium apo Dyrrah në kohët e lashta. Ai shquhet si një nga monumentet më të bukura të periudhës së vonë Romake dhe asaj Bizantine të hershme. [...]

Tregu Bizantin në Durrës

Zbulo shumë
image-title

Ura e Mesit

Shkodra

Urat, sipas shkrimtarit Boshnjak Ivo Andriç, janë ëngjëj të dërguar në tokë nga perënditë, të cilët duke shtrirë krahët e tyre bashkojnë njerëz të ndarë prej lumenjve të djallit. Kur u ndërtua, në fillimet e shekullit 18-të, në fshatin me të njëjtin emër, ura zgjati krahët e saj për të bashkuar përfundimisht qytetarët e qytetit [...]

Ura e Mesit

Zbulo shumë
image-title

Amfiteatri i Durrësit

Durrës

Amfiteatri i Durrësit mbetet një prej më të mëdhenjve të botës së lashtë dhe një ndër dhjetë amfiteatret më të bukur romakë. I mirënjohur në rrethet e entuziastëve të antikitetit, është një perlë e Ballkanit e cila gradualisht po del nga guaska e saj. I zbuluar relativisht vonë, në vitin 1966, zbulimi i Amfiteatrit u [...]

Amfiteatri i Durrësit

Zbulo shumë
image-title

Syri i Kaltër

Saranda

Me gjithë bukurinë qe e karakterizon jugun e Shqipërisë, dhe ai vërtet është një prej bukurive më të pabesueshme të vendit, tashmë aty presim të shohim vende që na kujtojnë më shumë mesdheun se sa pamjet tropikale. Por, Shqipëria është vendi i të papriturave! Ngjyrat, aromat, bukurinë e tropikut e gjen jo vetëm në Venezuelë [...]

Syri i Kaltër

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Beratit

Berat

Qëndron që prej shekullit të 4-ët para Krishtit, vendosur në majë të një kodre, po aq madhështore sa edhe delikate, Kalaja e Beratit është kurora e këtij qyteti të lashtë. Nga oborri i fortifikuar i kalasë shihet i gjithë qyteti i Beratit, lumi Osum dhe ura e vjetër e Goricës. Një udhëtim në Berat nuk do [...]

Kalaja e Beratit

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Historik i Shkodrës

Shkodra

Shumë prej nesh e dinë se qyteti i Shkodrës është një nga qendrat kulturore më të çmuara të Shqipërisë, aty ku kanë lindur e janë frymëzuar shumë prej artistëve e poetëve shqiptarë. Le të themi se ky qytet është zhvilluar paksa ndryshe nga të tjerët. Shtëpia e Oso Kukës dëshmon këtë zhvillim ndër vite më [...]

Muzeu Historik i Shkodrës

Zbulo shumë
image-title

Ishulli i Sardës: Qyteti mesjetar që u kthye në ishull

Shkodra

Një nga vendet më interesante për t’u vizituar jo vetëm për historinë, por edhe për natyrën tejet tërheqëse, është Ishulli i Shurdhahut, i njohur dhe si Sarda në histori! Nëse jeni duke lundruar mbi lumin Drin, rreth 15 km larg nga Vau i Dejës, do të ndesheni me Ishullin e Shurdhahut. Pas krijimit të hidrocentralit [...]

Ishulli i Sardës: Qyteti mesjetar që u kthye në ishull

Zbulo shumë
image-title

Mali i Tomorit

Berat

Është aq imponues në lartësinë e 2416 m sa në lashtësi i thurrën një kult të vetin e i luteshin atij. Ka ndikuar kaq shumë në imagjinatën kolektive të shqiptarëve përgjatë shekujve sa e kanë konsideruar Olimpin shqiptar. Është aq inspirues përmes bardhësisë së majave në dimër sa është një nga pikat e referencës të [...]

Mali i Tomorit

Zbulo shumë
image-title

Pogradec: Dremit liqeri pa kufi

Korça

Disa qytete kanë patur fatin të kishin në gjirin e tyre artistë e krijues të cilët e kanë pasuruar qytetin e tyre, ndoshta si shenjë mirënjohjeje për bukurinë që qyteti ju ka dhuruar. I tillë është poeti i madh Lasgush Poradeci, i cili ka përcjellë qytetin e tij të Pogradecit në mënyre mëse të denjë [...]

Pogradec: Dremit liqeri pa kufi

Zbulo shumë
image-title

Monumenti i “Skënderbeut”

Kruja

Përtej Kalasë, prania e Skënderbeut mund të vërehet edhe në zemër të qytetit të Krujës, falë skulpturës së Janaq Pacos, përuruar më 28 nëntor 1959. Nga Kruja në Tiranë, nga Prishtina në Romë e në plot kryeqytete të tjera të botës, statuja e Skënderbeut mbi kal apo bustet e tij janë dëshmi e famës dhe [...]

Monumenti i “Skënderbeut”

Zbulo shumë
image-title

Pallati i Brigadave

Tirana

Pallati i Brigadave, aty ku kanë qëndruar plot figura të larta të shtetit shqiptar, është tashmë i hapur dhe për publikun. Pallati i Brigadave është monument prioritar në trashëgiminë kombëtare, me arkitekturë sa të thjeshtë në dukje, aq edhe tërheqëse. Parku është i hapur për publikun çdo fundjavë, nga ora 09:00-16:00 në muajt tetor-prill dhe nga [...]

Pallati i Brigadave

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Gjirokastrës

Gjirokastra

Kur mjegulla mbulon gjurmët e qytetit të Gjirokastrës, nga lart dallohet vetëm Kalaja e Gjirokastrës. Si një anijë gjigande, ajo shtrihet në gjithë hapësirën e kodrës 336 metra të lartë, mbi të cilën u ndërtua gjatë viteve ‘300. Forca e historisë dhe legjendës së saj e kanë ruajtur ndër vite e, tashmë, ajo mbahet si [...]

Kalaja e Gjirokastrës

Zbulo shumë
image-title

Elbasan Arena

Elbasan

“Elbasan Arena” është tashmë një nga vendet kryesore të ndeshjeve të kombëtares shqiptare të futbollit. Stadiumi “Elbasan Arena” është një nga dy impiantet më të mëdha sportive të çertifikuara nga UEFA në Shqipëri. Prej disa vitesh stadiumi i nivelit ndërkombëtar është arena e lojës më të dashur për botën, futbollit. Impianti është një destinacion turistik [...]

Elbasan Arena

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Artit Oriental Bratko në Korçë

Korça

Nëse hyn thellë në historinë e çdo muzeu në botë, pa disuktim se aty do të gjesh diçka interesante, një ëndërr të trashëguar ndër breza e cila është kthyer në realitet në formën e muzeut. Edhe Muzeu i Artit Oriental Bratko ka historinë e tij, ndonëse kjo e fundit mund të jetë më e paparashikueshmja! [...]

Muzeu i Artit Oriental Bratko në Korçë

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Onufri

Berat

Jemi para Altarit të Shenjtë me skenat biblike të gdhendura e të piktuara në ikonostasët e Katedrales “Fjetja e Shën Mërisë”, e vetmja kishë që ka rezistuar brenda kompleksit të dikurshëm mitropolit, aty ku ndodhet edhe Muzeu Kombëtar Ikonografik Onufri. Ndërtuar në vitin 1797, kjo katedrale qendron në pikën më të lartë të Kalasë së Beratit. [...]

Muzeu Onufri

Zbulo shumë
image-title

Muzeu Etnografik i Krujës

Kruja

Muzeu Etnografik i Krujës ofron gjithçka për atë që ka kuriozitetin të shohë se si shekujt përplasen me njëri-tjetrin në kulturën popullore. Guida e këtij muzeu është një ndër personalitet më interesantë të vendit, falë njohurisë së tij për traditën e Krujës por edhe talentit të tij në tregimin e saj. E treguar nga ai, [...]

Muzeu Etnografik i Krujës

Zbulo shumë
image-title

Muzeu i Pavarësisë

Vlora

Një shtëpi dykatëshe buzë detit në Vlorë modeste në arkitekturë, pa shumë finesa por e plotë në peshën e ngjarjeve që rrëfejnë historinë. Muzeu i Pavarësisë është vendi strategjik ku u ngrit flamuri kuq e zi me shqiponjën dykrenare e u shpall Pavarësia e Shqipërisë më 28 Nëntor të vitit 1912. Aty punoi qeveria e parë e [...]

Muzeu i Pavarësisë

Zbulo shumë
image-title

Pelegrinazh në Sarisalltik: Bekime e maja panoramike

Kruja

Sipas historive së gjithë feve të botës, përjetimi e dija fetare apo hyjnore përfitohen fillimisht në majat e larta të maleve. Në këto lartësi ndodhin ato çudira të cilat nga breza më pas tregohen si legjenda. Shqipëria ka majën e lartë (1176m) dhe legjendën e saj përkatëse në Sarisalltik. I quajtur ndryshe edhe ‘Sallsatajku’ nga [...]

Pelegrinazh në Sarisalltik: Bekime e maja panoramike

Zbulo shumë
image-title

Sfinksi

Durrës

Nëse shkon në Durrës, duhet patjetër të kalosh nga Vollga, shëtitorja ku asnjëherë nuk mungojnë turistët, lojërat për të rritur e fëmijë, restorantet e peshkut ose ato me kuzhinë italiane, piktorët, muzikantët dhe artizanët në trotuar. Në hyrje të shëtitores, një urë moderne ju çon tek Ventus Harbor Hotel, ku mund të zgjidhni mes një [...]

Sfinksi

Zbulo shumë
image-title

Ishulli i Sazanit

Vlora

Dikur një bazë ushtarake, bukuria e këtij ishulli dhe vija bregdetare e pacënuar e kanë kthyer në një destinacion unik veror në Shqipëri.  Sazani është ishulli i vetëm i përmasave të konsiderueshme në Shqipëri. Ka nje sipërfaqe prej 5.8 kilometër katrorë dhe duket si një copëz e shkëputur nga gadishulli i Karaburunit. Relievi i ishullit dhe [...]

Ishulli i Sazanit

Zbulo shumë
image-title

Kalaja e Lezhës

Lezha

Kalaja e Lezhës, e ndërtuar mbi një kodër prej së cilës vëzhgohen pamjet e lumit Drin, qytetit të Lezhës dhe detit Adriatik, është një prej monumenteve kulturorë e historikë më interesantë për tu vizituar. Historia e kalasë mbetet e pandashme nga qyteti mbi të cilin ajo mbizotëron. Aty, gjurmë të arkitekturës ilire, romake, bizantine dhe [...]

Kalaja e Lezhës

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Durrës

30 km në veri të Durrësit, pas pemëve të larta dhe këngës së gjinkallave fshihet Plazhi i Gjirit të Lalzit, një nga plazhet me standardet më të larta të gjithë bregdetit Adriatik në Shqipëri. Plazhi që shtrihet nga Shën Pjetri deri në drejtim të Hamalles dhe Rrushkullit, ofron një det fantastik dhe rërë të artë, [...]

Plazhi i Gjirit të Lalzit

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Currilave – Plazhi i Kallmit

Durrës

Vijnë njëri pas tjetrit, dhe janë dy nga plazhet më të njohura të Durrësit falë dhe afërsisë me qytetin. Mes të dyjave Plazhi i Currilave është më i populluar, ndërsa ai i Kallmit preferohet nga familjet me fëmijë për shkak të cekësisë së ujit si dhe intimitetit. Për të lexuar mbi plazhet e tjera të [...]

Plazhi i Currilave – Plazhi i Kallmit

Zbulo shumë
image-title

Laguna e Patokut

Lezha

Kur bregdeti, laguna, grykëderdhjet e lumenjve apo kënetat takohen njëra me tjetrën, rezultati që përftohet është padyshim mbresëlënës. I tillë është dhe parku natyror Patok- Fushë Kuqe-Ishëm, ku të gjitha habitatet e sipërpërmendura ndërthurren së bashku duke dhuruar pamje tejet spektakolare. Mbi 358 specie bimësh të larta e deri në 179 lloje shpendësh popullojnë të [...]

Laguna e Patokut

Zbulo shumë
image-title

Karpen – Spille

Durrës

Falë plot plazheve të virgjëra, vija bregdetare Karpen – Spille është për ata që duan të shijojnë detin dhe rërën në qetësi dhe të shkëputur nga zhurma apo popullimi i zonave të tjera. Nëse jeni në kërkim të një sekreti ende të pazbuluar për turizmin masiv, këtu do të gjeni dhe Gjirin e Carinës apo [...]

Karpen – Spille

Zbulo shumë
image-title

Vila e Enver Hoxhës

Tirana

Zona e ish-Bllokut përbën një nga kuadratet më interesante dhe dinamike të Tiranës. Urbanistika e re dhe arkitektura e trashëguar ndërthurën, pas viteve ’90, historinë komuniste dhe çfarë erdhi pas asaj. Në kërthizë të këtij kuadrati është ndërtuar Vila e Enver Hoxhës. E rrethuar nga kangjella të lehtë metalikë dhe e shtrirë në një hapësirë [...]

Vila e Enver Hoxhës

Zbulo shumë
image-title

Rana e Hedhun

Lezha

Megjithëse Shqipëria ka një sipërfaqe të vogël krahasuar me simotrat e saj me dalje në Adriatik e Jon, vija e saj bregdetare ofron një shumllojshmëri plazhesh dhe peizazhesh për t’u pasur zili. I tillë është bregdeti vetëm 3-4 kilometra larg Shëngjinit, i njohur nga vendasit e tashmë edhe nga turistët me emrin “Rana e Hedhun”. [...]

Rana e Hedhun

Zbulo shumë
image-title

Shëngjin

Lezha

Shëngjini është plazh dhe port, me lagunën si dekorin e duhur për një qytet marinar. Emri i Shëngjinit sipas autoriteteve lokale lidhet me pyllin e Zanave që gjendet mes Shëngjinit dhe Velipojës. Më pas u quajt Medea, sipas emrit të princeshës Medea të Argonautëve. Deri në ditët tona kanë mundur të mbijetojnë bashkë edhe porti i [...]

Shëngjin

Zbulo shumë
image-title

Vaskat e Gurit në Ndërlysë

Shkodra

Vaskat ngjajnë si një krijim i arkitektit vizionar Gaudi, por ndërkohë janë një atraksion fantastik natyror. Thjesht do të mrekulloheni ndërsa do të sodisni elegancën dhe persosmërinë e natyrës. Atraksioni i vaskave gjendet në rrethinat e fshatit turistik të Thethit. Relievi dinamik i zonës të udhëheq falë shenjave që kanë vendosur banorët, në zbritje të [...]

Vaskat e Gurit në Ndërlysë

Zbulo shumë
image-title

Restorant Millennium

Tirana

Një nga restorantet më të mira të Tiranës, i njohur për menunë unike dhe arredimin plot stil. Restorant Millennium gjendet fare lehtë. Mjafton të përshkoni pedonalen e Tiranës, e do të gjendeni shumë shpejt në hapësirën e Kinema Millennium, ku përveç kinemasë, ndodhet dhe restoranti. Ky i fundit është kthyer në një nga emrat më të njohur [...]

Restorant Millennium

Zbulo shumë
image-title

Liqeni i Prespës

Korça

Vetëm 20 minuta larg nga Korça ndodhet Parku Kombëtar i Prespës, një nga parqet natyrorë më të mëdhenj e impresionues të Shqipërisë. Tek sa dy liqenet e mrekullueshëm të Prespës së Madhe dhe Prespës së Vogël, i bëjnë prej 5 milionë vitesh shoqëri njëri tjetrit, tashmë ka ardhur koha që dhe ju t’i vizitoni këto [...]

Liqeni i Prespës

Zbulo shumë
image-title

Nano Resort

Tirana

Mu në të dalë të kryeqytetit, Nano Resort ofron eksperiencën e plotë të natyrës, falë serave, vreshtave, e një ushqimi bio të mundësuar nga produktet e rritura aty.  Resorti është vetëm 13 km larg qendrës së Tiranës dhe do të duhet një udhëtim i shkurtër me makinë për të zbuluar një vend plot hijeshi. Nga [...]

Nano Resort

Zbulo shumë
image-title

Artigiano

Tirana

Tejet popullor dhe me dy pika në zonat më në modë të Tiranës, është e pamundur t’i shpëtoni pjatave të “Artigiano”-s. Artigiano është një restorant që kanë zënë rrënjë në rekomandimet lokale. Është pagëzuar nga italishtja me emrin e “Mjeshtrit” sepse menuja është harmonizuar mes traditës shqiptare dhe asaj mesdhetare duke mëtuar të ofrojë gatimin bazik [...]

Artigiano

Zbulo shumë
image-title

Nouvelle Vague

Tirana

Nouvelle Vague prej vitesh është një nga lokalet më në zë të Tiranës. Emërtimi, që evokon lëvizjen ikonoklaste të kinemasë franceze, i shkon përshtat një lokali që kur u hap ishte plot risi për kryeqytetin. Që nga lista e gjatë e koktejleve të krijuar nga vet barman–ët, tek arredimi modern me pjatat e baterisë të [...]

Nouvelle Vague

Zbulo shumë
image-title

Kafe-Muze Komiteti

Tirana

“Versioni në miniaturë i Shqipërisë”, – kështu e quan Arbër Çepani, themeluesi i Kafe-Muze Komitetit, barin e tij të veçantë. Komiteti është realizimi i tij i dashurisë, dhe bashkë me të, ai mund t’ja ketë dalë të ndërtojë një nga vendet më joshëse të Tiranës. Duke ruajtur balancën e një lokali sa të ngjashëm me [...]

Kafe-Muze Komiteti

Zbulo shumë
image-title

Kosherja

Tirana

Një nga restorantet më të rinj në kryeqytet, Kosherja, është i pozicionuar në një nga zonat më popullore të Tiranës, mu në rrugicën mbrapa Piramidës. Kosherja, ashtu siç ka dhe emrin, është një vend i ngrohtë dhe mikëpritrës. Përmes një hapësire të konsiderueshme ku të gjithë mund të gjejnë lehtësisht rehatin e tyre, ky do [...]

Kosherja

Zbulo shumë
image-title

Kino

Tirana

Një nga lokalet e reja të zonës së ish-Bllokut që ka krijuar shumë shpejt klientelën e vet besnike është “Kino”. Pozicionimi në një nga rrugicat më të njohura të Tiranës për jetën e natës, aty ku ndodhen “Charl’s”-i,”Colonial”-i, apo “Çoko”, i dha mundësinë që të binte menjëherë në sy mes të rinjve që frekuentojnë këtë [...]

Kino

Zbulo shumë
image-title

Restorant Oda

Tirana

Oda është një restorant me gatime tradicionale. Menuja dominohet nga nuanca ballkanike tipike, të pasuruara në dekadën e fundit edhe me shijet e kohës. Restorantin e gjeni në një rrugicë të vogël, vetëm një minutë larg në këmbë nga sheshi Avni Rustemi. Restoranti u ngrit në ambientet e një shtëpie tipike të vjetër dhe adoptoi [...]

Restorant Oda

Zbulo shumë
image-title

Tradita vazhdon te Met Kodra

Tirana

Dyqani i Met Kodrës ka qenë pjesë e lagjes së Pazarit të Ri prej më shumë se gjashtëdhjetë vitesh. Kjo është një arritje jo e vogël po të mbajmë parasysh shpejtësinë me të cilën hapen e mbyllen vendet në këtë qytet. Por e ka një arsye se përse ky dyqan ja ka dalë të mbijetojë [...]

Tradita vazhdon te Met Kodra

Zbulo shumë
image-title

Libraria Pub

Tirana

Ritëm, zhurmë e birra! Ky triptik nuk mungon asnjëherë në lokalin që çfarëdo ditë e vitit të jetë, do të jetë gjithmonë plot! Kur u hap fillimisht si lokal, dallonte për librat e shumtë që ndodheshin nëpër rafte si dekor, kryesisht të periudhës së komunizmit. Me kalimin e kohës librat nisën të dukeshin më të [...]

Libraria Pub

Zbulo shumë
image-title

Parku Arkeologjik i Bylisit

Fier

Shumë pranë qytetit të Fierit, apo Ballshit, ndodhet një tjetër park arkeologjik tejet i rëndësishëm e i njohur në vendin tonë, ai i qytetit më të madh në Ilirinë e jugut, Bylisit. Nga shekulli i IV para Krishtit (që konsiderohet dhe periudha e themelimit) e deri një shekull më vonë, u ndërtuan disa prej veprave [...]

Parku Arkeologjik i Bylisit

Zbulo shumë
image-title

Plazhi i Tales 

Lezha

Plazhi i Tales është një nga destinacionet e reja në Lezhë gjatë verës por edhe gjatë vitit. Disa kilometra vijë bregdetare shtrihen nga lagunat e zonës deri në fillim të deltës së Lumit Mat. Zona po pasurohet vit pas viti me infrastrukturë të re rrugore, me ambiente hotelerike dhe restorante të kuzhinës marine. Brezi ranor [...]

Plazhi i Tales 

Zbulo shumë
image-title

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë  

Lezha

Një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së Shqipërisë është edhe Kuvendi i Lezhës, i thirrur nga Skënderbeu pranë Katedrales së Shën Kollit në 2 mars të 1444, për të bashkuar princat shqiptarë. Kuvendi i Lezhës ja doli të krijonte për herë të parë një ushtri të përbashkët të komanduar nga Skënderbeu, që ishte [...]

Obelisku i Besëlidhjes në Lezhë  

Zbulo shumë
image-title

Bar Hemingway

Tirana

Në një zonë shumë të bukur e të vjetër të Tiranës, gjendet Bar Hemingway, me rumin dhe xhin-in më të mirë që mund të gjeni, e një larmi eventesh ku muzika e zgjedhur xhaz dhe bluz i japin tjetër shije komunikimit cilësor.

Bar Hemingway

Zbulo shumë
image-title

Hadrianopoli: Qyteti i ngritur nga perandori romak Adrian

Gjirokastra

Rrënojat arkeologjike të periudhës romake, ndodhen vetëm disa kilometra larg Gjirokastrës, dhe nuk duhen humbur për të apasionuarit e historisë.   Siti arkeologjik i Hadrianopolit ndodhet në fshatrat rreth Gjirokastrës, mbi luginën e Lumit Drino. Ndiqni rrugën kombëtare Gjirokastër-Kakavije dhe në afërsi të fshatit Sofratikë, mbi kodrinat e buta përballë tij, ndodhen rrënojat e qytetit të [...]

Hadrianopoli: Qyteti i ngritur nga perandori romak Adrian

Zbulo shumë
image-title

Muma Bistro Bar

Tirana

E hapur rishtazi, Muma Bistro Bar ka një klientelë besnike të krijuar menjëherë falë atmosferës e arredimit të ngrohtë, ushqimit të shijshëm dhe banakut modern që të fton të qëndrosh aty për orë të tëra.

Muma Bistro Bar

Zbulo shumë
image-title

Rehova

Korça

Rrugica me kalldrëm, shtëpi prej guri e natyrë e qetë! Rehova duket se ka të gjithë ingredientët për të qenë një nga ato destinacionet tipike të fundjavës! E megjithatë ende ky fshat nuk gëzon atë famë që meriton. Rrëzë malit të Gramozit, fshati me 23 kishat përreth duket se është gati për të qenë pjesë [...]

Rehova

Zbulo shumë
image-title

Moren Handmade: Të sjellësh drurin në jetë

Tirana

Doni të vizitoni një punishte interesante druri? Mu në të majtë të shkollës “Çajupi” ndodhet “Moren Handmade”, punishtja e Fatmirit, i cili pasionin e një jete tashmë do ta zhvillojë edhe më tej. “Sa herë shoh një copë druri përballë, nis e pyes veten se si mund t’i jap jetë. Pak a shumë si Xhepeto [...]

Moren Handmade: Të sjellësh drurin në jetë

Zbulo shumë

Zhvilluar nga Frakton & Dizajnuar nga project.graphics